Jump to content


Photo
- - - - -

Književnost za decu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
24 replies to this topic

#1 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 14 November 2007 - 22:53

Nesto malo za decu... i za "decu"... beskrajno slatko... ujedno i beskrajno tuzno... (odlomak)

Aleksandar Popovic – SUDBINA JEDNOG CARLIJA

KAKO JE MALI MACAK STRASNO PROVEO STRASNU NOC

Mali macak je najedanput ostao sam u crnom mraku... Drhtao je mnogo i tuzno maukao, jer je bio mali i nije znao sta je to crno... I nije znao sta su to crni sanduci...
Mali macak nista nije znao jer je bio sasvim mali i glup.... Zato je samo znao da voli svoju zutu mamu, mesarovu macku, i nista vise. Samo je plakao, plakao i zvao svoju mamu da mu obrise nosic sapicom... A mame nema... Samo ima crno... Siromah mali macak, zacenice se od placa... Zagrcnuce se, a niko ga nece sapicom lupiti po ledjima da ga prodje sto se zagrcnuo...
- Krrrr – krrr – krrr... – grca mali macak u crnom mraku, a neko ga tek najednom lupi po ledjima... Sasvim malo ga lupi... Pomilova ga...
Kad tamo, a ono ptica... Neka mnogo dobra ptica...
I ptica je mala pa joj zao sto mali macak place... Krilima mu mala ptica brise suze i hrabri ga... Zove ga da podje s njom nekud daleko, tamo...
Tamo na jednom proplanku cuci jedan panj... A oko crnog panja igraju kolo bele rade i plave sase.... Pa igraju kolo dugo, dugo... Sve dok se ne pojavi sumski coveculjak. On ima kariranu plasticnu trubicu. Jeste. Rekla je malom macku ptica:
- U sumi je najzdravije drvo dren! Stapovi su mu jaki kao slonovi!
Zato svi sumski coveculjci imaju drenove stapove, pa onda... pa onda, kad se pojavi sumski coveculjak s kariranom plasticnom trubicom, onda svi prestanu da igraju.... I svi brzo zavezu razvezana dugmeta i zakopcaju otkopcane pertlice... I svi brzo ostave drenove stapove u spajz, pa potrce u susret crvenom vozu kojim dolaze mali macak i mama ptica... Istina je! Crveni voz nije bio oduvek crveni voz. Nego je...
Crveni voz je nekad, kad je bio sasvim mala beba, bio crveni paradajz... Hteli su od njega da naprave slatu, a njemu se to nije svidelo... I onda je negde u basti nasao dva dinara, pa je bio na velikoj muci! Nije znao da li da za dva dinara kupi kaljace i postane opasan cHicHa u kaljacama, ili da kupi tockice i postane crveni voz... Zato je pitao decu:
- Da li najvise volite namrstenog cicu u kaljacama ili najvise volite crveni voz?
A deca su rekla:
- Pssssst... Nemoj tako glasno, da cica ne cuje... Mi najvise volimo tockove od kaljaca...
I paradajz je kupio tockove... I cim je kupio tockove, postao je crveni voz!
Sumski coveculjak se vozio uzbrdo-nizbrdo... A mali macak i mala ptica su virili kroz prozor... Mahali su krilcem i sapicom, ovoga puta...
A drugi put, kad je sumski coveculjak u svom crvenom paradajzu na tockovima zalutao u jedno skolsko dvoriste, deca su se okupila oko njega. Jedan bata je rekao:
- Ja imam frizider s ledenim kockicama!
A jedna seka je rekla:
- Ja imam televizor sa slikama!
A drugi decak je rekao:
- A ja imam usisivac za prasinu s dugackom surlom!
I onda su svi slozno upitali sumskog coveculjka:
- A ti!?
Siromah sumski coveculjak, on je mucao... A da je bar imao mikser za mucenje jaja ili magnetofon s klavijaturom, nego: nista... Bio je sasvim oskudan u aparatima. I rekao je:
- Ja imam pticu...
A deca su pitala:
- Je l’ se pali na dugmeta ili na klavijaturu?
- Ima li prikljucak za magnetofon?
- Je l’ ima druge i trece kratke talasice?
A sumski coveculjak je rekao:
- Sad tek vidim da ste zakrzljali kad ne znate da je ptica nesto zivo i milo! Moram da vas vozim u sumu na specijalizaciju!
I zaista, nije bilo dovoljno uciti u skoli prirodne nauke, treba cuti kako u sumi peva sumski tranzistor okacen gore visoko o najvise grane hrastove... I cuti kako mali macak prede od radosti sto je nasao tako dobru drugaricu pticu...
I jos da je on nju nasao odistinski, to bi jos bolje bilo, a ovako... Kad se mali macak probudi, on vidi samo crno... I – vidi da je sve ono drugo samo k’o bajagi...
Ali macak je jos sasvim mali i glup, ne zna on ni sta je to odistinski, ni sta je to k’o bajagi... Ni sta sve ne zna on, siroti mali ostavljeni macak... Cini mu se u mraku da su crni sanduci neka crna velika usta koja ce ga progutati...
Drsce mali macak u mraku i place, place... Mamu trazi, pod sanduke se zavlaci i po prasini grebe...
Pa opet place mali macak... Nikad dotada mali macak nije toliko plakao... Ovo mu je strasna noc, najstrasnija noc u njegovom malom zivotu...
Nema ko suze da mu obrise... Nema ko po ledjima da ga potapse kad se od plakanja zagrcne... Nema... Zato sto dobra pticica postoji samo u jednom dobrom sanjanju... A u jednoj strasnoj crnoj noci nema te jedne dobre drugarice ptice...
O, dobra pticice, gde si? Dodji, dobra mila drugarice!

:rolleyes:

#2 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 16 November 2007 - 16:52

jedna od preporuka...Harijeta uhoda od Lujze Fichju

ne vredi prepricavati u postu jer je neki obozavalac vec to detaljno uradio na wikipediji ovde pa bolje procitati tamo
:rolleyes:

evo ukratko:
Harriet M. Welsch is an outgoing 11-year-old girl aspiring to be a writer and a spy. Harriet lives a privileged life on the Upper East Side, something she reflects on throughout the book. As practice for her future career, she observes others carefully and writes everything she thinks in a notebook. Her nurse, Catherine Golly (known to Harriet as Ole Golly), has encouraged this. It is shown later in the book that Harriet has become so used to writing things down that she cannot think properly without a notebook.

Attached Files


Edited by BeatrisDal, 16 November 2007 - 16:53.


#3 enamat

enamat
  • Members
  • 7,507 posts

Posted 28 November 2007 - 16:26

Od sveg srca preporucujem knjigu Exodus od Julie Bertagne. Trenutno je citam i predivna je, a nije samo za decu, pisana je ozbiljnim jezikom i jedino po cemu se moze reci da je decija je sto je glavni lik petnaestogodisnja devojcica. Citam u originalu i ne znam dal je neka nasa kuca izdala.
Radnja je smestena u 2100 godinu, u vreme kada su svi kontinenti poplavljeni, a narod sa malog ostrva u severnom Atlantiku se sprema na exodus jer ce i njihovo malo parce zemlje uskoro biti pod vodom. Nemaju kontakt sa ostatkom sveta pa cak ne znaju ni da li jos uvek postoji ostatak sveta. Jedini spas su Novi Gradovi koji su gradjeni da prezive potop, ali vecina ostrvljana ne veruje da tako nesto uopste postoji. Ali Mara veruje i krece u potragu za novim svetom......

Edited by enamat, 28 November 2007 - 16:31.


#4 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 12 June 2008 - 14:32

je l zna neko kakvu knjigu koja pravi presek čudovišta i monstruma kroz mitologiju, folklor, književnost itd, ali da bude prilagođena klincima?
moj nećak me pre nekog vremena spopao da mu pričam o čudovištima, al sam presušila posle Frankenštajna, Drakule, vampira, vukodlaka, veštica i babaroga.

Edited by Dunadan, 12 June 2008 - 14:33.


#5 Varvarin

Varvarin
  • Members
  • 929 posts

Posted 12 June 2008 - 19:45

"Ale i bauci" Antuna Peragrasa, "Jos nam samo ale fale" Ljubivoja Rsumovica i Dusana Petricica i ako engleski jezik nije problem Gnomes :ph34r:. Osim patuljaka mislim da postoji knjiga o Vilama i Vilenjacima i knjiga o Dzinovima....

#6 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 16 June 2008 - 01:56

"Ale i bauci" Antuna Peragrasa, "Jos nam samo ale fale" Ljubivoja Rsumovica i Dusana Petricica i ako engleski jezik nije problem Gnomes :). Osim patuljaka mislim da postoji knjiga o Vilama i Vilenjacima i knjiga o Dzinovima....



"Ale i bauci".

Bravo majstore!
Svaka cast!

...

#7 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 17 June 2008 - 14:25

fala puno :ph34r:
da nisi spomenuo ne bih se ni setila ovih nashih knjiga.

#8 qwas

qwas
  • Banned
  • 44 posts

Posted 18 June 2008 - 16:54

Mene i dalje najvise plasi 'Bice iz plave lagune'.

#9 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 18 June 2008 - 17:07

A Glišićev drekavac (false monster) i crno dete, dobro Sava Savanović spada u kategoriju vampira, pa grčka mitologija, kiklopi, sirene, kentauri, himere, meduza Gorgona. Velika ptica za koju se zakačio Sinbad moreplovac. Zmajevi. Kraken.

Edited by joakimvitriol, 18 June 2008 - 17:09.


#10 qwas

qwas
  • Banned
  • 44 posts

Posted 18 June 2008 - 17:55

Molim te da ne spominjes drekavca, leptiricu i dete od crnca, jer da imam kosu sad bi mi se najezila. :ph34r:

#11 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 18 June 2008 - 18:23

Molim te da ne spominjes drekavca, leptiricu i dete od crnca, jer da imam kosu sad bi mi se najezila. :ph34r:


Mogu ti reći da ni meni nije bilo baš lagodno da ih se prisećam, pogotovo Save Savanovića ali sam se žrtvovao zbog Duninog problema. :)


PS. Nadam se da je nećak hrabriji od nas.

#12 qwas

qwas
  • Banned
  • 44 posts

Posted 19 June 2008 - 04:48

P.S.
Far away his lovely home.

#13 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 19 June 2008 - 12:14

A Glišićev drekavac (false monster) i crno dete, dobro Sava Savanović spada u kategoriju vampira, pa grčka mitologija, kiklopi, sirene, kentauri, himere, meduza Gorgona. Velika ptica za koju se zakačio Sinbad moreplovac. Zmajevi. Kraken.

da. jako interesuje ga mitologija i tu vec otprilike ima vecinu stvari koje su objavljene ovde a za taj uzrast.

Mogu ti reći da ni meni nije bilo baš lagodno da ih se prisećam, pogotovo Save Savanovića ali sam se žrtvovao zbog Duninog problema. :)

PS. Nadam se da je nećak hrabriji od nas.

ma necak puni 6 u avgustu te mislim da je premlad za Glishica. a vala, tu Leptiricu nema shanse da mu pustim pre adolescencije. secam se kako sam sama sa sestrom to gledala ko klinka i posle sam godinama srozavala roletne do kraja da ne bih sluchajno umislila da vidim dlakavo lice :ph34r: (mada je vrh vrhova ona ruka koja uzme prstohvat brashna)
i Glava shecera ostaje za neko starije doba.

Edited by Dunadan, 19 June 2008 - 12:16.


#14 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 20 June 2008 - 06:37

ma necak puni 6 u avgustu te mislim da je premlad za Glishica. a vala, tu Leptiricu nema shanse da mu pustim pre adolescencije. secam se kako sam sama sa sestrom to gledala ko klinka i posle sam godinama srozavala roletne do kraja da ne bih sluchajno umislila da vidim dlakavo lice :ph34r: (mada je vrh vrhova ona ruka koja uzme prstohvat brashna)
i Glava shecera ostaje za neko starije doba.


Pa da, kasnije može da kombinuje literaturu sa filmovima, Glišićevi i Gogoljevi horori - Leptirica i Sveto Mesto. Mada mislim da sam ja otprilike u tom uzrastu, kad god je kojim slučajem nestajala struja (esencija atmosfere) slušao horor priču o Savi Savanoviću i eventualno kratku varijantu Hemingvejevog starca.


Edit:
Pošto je antička grčka civilizacija uz hrišćanstvo u temelju moderne zapadne mislim da čudovišta iz grčke mitologije imaju najveću edukativnu težinu tako da glasam za:
Posted Image
Posted Image
Posted Image

Edited by joakimvitriol, 20 June 2008 - 06:57.


#15 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 20 June 2008 - 11:37

u mojoj knjizi ipak shnjur nosi Meduza. zmije umesto kose su ono shto me je najvishe fasciniralo i onda i sada. u jednom introu Heroja postoji odlichan prikaz Meduze u borbi sa Vizardom koji se skameni kad je pogleda, pa mu posle otkine skamenjenu glavu. brutalno :ph34r:
a ni one Greje nisu nishta gore/(bolje?). tri babe, jedno oko. sumorno do jaja.