Jump to content


Photo

Beograd


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
39 replies to this topic

#1 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 13 November 2007 - 10:26

Imate li problema u komunikaciji sa Beogradjanima ? Kad kazete Beograd, sta mislite, na sta pomislite ? Da li je vreme da se pakuju koferi ? Da li mozete mirno da zivite u Beogradu, bez obzira na SPC i pedofile i td...bez obzira na nase "knjizevnike" i "intelektualnu elitu", bez obzira na ratne zlocince koji su nasli svoje utociste u ovom gradu ?Bez obzira na "vesti" ?
Mislim, kako ziveti sa svim tim ? Imate li neku posebnu tehniku prezivljavanja ? Zaborav? Neobavestenost? Moralnu neosetljivost? Neku meditativnu tehniku ? Odlicnu samokontrolu ?
Kako ? :rolleyes:
Interesuje me i sta vama smeta? Mozda nam ne smetaju iste stvari.

#2 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 13 November 2007 - 11:04

Kad kazes Beogradjani na koga tacno mislis? Ko se kvalifikuje da bude Beogradjanin po tebi? Onaj ko zivi u Beogradu? Onaj koji se rodio u Beogradu? Onaj kome su i roditelji rodjeni u Beogradu? Ili par generacija unazad rodjeni u Beogradu?

#3 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 13 November 2007 - 11:41

Kad kazes Beogradjani na koga tacno mislis? Ko se kvalifikuje da bude Beogradjanin po tebi? Onaj ko zivi u Beogradu? Onaj koji se rodio u Beogradu? Onaj kome su i roditelji rodjeni u Beogradu? Ili par generacija unazad rodjeni u Beogradu?


Meni je svejedno. Ne patim od nekog porekla. Postavila sam pitanje koje se odnosi na one koji jos zive u ovom gradu. "Da li se treba pakovati" ?
Mogu i drugi naravno, da daju doprinos topicu... mogu i oni koji su samo prosli kroz Beograd...
nije mi vazno.

#4 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 13 November 2007 - 11:51

Eto, na primer, jedna od osnovnih osobina Beogradjana- pre nego sto je shvatio sta si htela reci, dakle, pre svake komunikacije, on vredja, ponizava, nipodastava. Agresivan je i nepristojan bez potrebe.
Ja stvarno ne znam sta ce s nama biti sa ovako niskim nivoom u komunikaciji. Da li je agresivnost postala vec toliko jaka da se ne moze drugacije usmeriti niti obuzdati ? Mislim na mogucnost gradjanskog rata. Mozda to izgleda neozbiljno,neverovatno, ali pogledajte oko sebe ljude. Pogledajte do koje mere oni ne cuju druge i pogledajte kako imaju malo tolerancije i kako odmah vredjaju, nipodastavaju ili agresivno napadaju svakog ko ima bilo kakvo misljenje, a ne misljenje koje se ne slaze sa njihovim.

#5 Posmatrac

Posmatrac
  • Members
  • 890 posts

Posted 13 November 2007 - 11:54

Imate li problema u komunikaciji sa Beogradjanima ? Kad kazete Beograd, sta mislite, na sta pomislite ? Da li je vreme da se pakuju koferi ? Da li mozete mirno da zivite u Beogradu, bez obzira na SPC i pedofile i td...bez obzira na nase "knjizevnike" i "intelektualnu elitu", bez obzira na ratne zlocince koji su nasli svoje utociste u ovom gradu ?Bez obzira na "vesti" ?
Mislim, kako ziveti sa svim tim ? Imate li neku posebnu tehniku prezivljavanja ? Zaborav? Neobavestenost? Moralnu neosetljivost? Neku meditativnu tehniku ? Odlicnu samokontrolu ?
Kako ? :rolleyes:
Interesuje me i sta vama smeta? Mozda nam ne smetaju iste stvari.


Da vrlo slobodno parafraziram detalj iz jedne knjige. Vrlo inteligentan, obrazovan mlad covek je posle dosta problema sa policijom i drustvom zavrsio kod psihijatra. I prica on psihijatru, policija krsi ljudska prava, korupcija, dirigovani mediji, socijalna nepravda, drustvo neslobode, blablabla (Usput radi se o USA), itd. Saslusa njega psihijatar i kaze u stilu verujem ti da ne lazes, verovatno sve to sto kazes i postoji, ali zasto si ti opsednut time?

#6 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 13 November 2007 - 11:57

Prezivljavas pomocu moralne neosetljivosti ?

#7 Posmatrac

Posmatrac
  • Members
  • 890 posts

Posted 13 November 2007 - 11:59

Prezivljavas pomocu moralne neosetljivosti ?


Nazalost nisi shvatio pricu.

#8 dr mad cat

dr mad cat
  • Members
  • 14 posts

Posted 13 November 2007 - 12:02

Evo ja mogu da nabrojim šta mi smeta u Beogradu, a da je naravno vezano za pojedine sugradjane.

Odakle da krenem...hm... aj' od dece. Kako i da pokazu vaspitanje kad su im roditelji totalni nevaspitani kreteni. I ona sacica vaspitanih, moze i svoju decu lepo da vaspita... ali kad dete krene u vrtic ili skolu, kad se sretnu sa ostalim naerdentalnim primercima, imaju svega dve mogucnosti: ili da ostanu vaspitani i da ih svi ismevaju ili da se uklope u naerdentalnu masu i budu vaspitani samo kod svoje kuce i u prisustvu svojih roditelja. Da, sada se otvara jos mnogo pitanja na koje se moze diskutovati, ali to nije trenutna tema.
Pitate se vi na sta konkretno mislim... Pa evo da nabrajam:
-pljuvanje po ulici... to je malo je reci skandalozno, da na svakih deset metara izbegavas zelembace koje je iz svojih sinusa iscedio neki naerdentalni primerak, jer nije cuo da postoje papirne maramice, npr.
-pseci izmet po trotoarima centra grada. Ja mogu da razumem da nema mnogo zelenih povrsina u centru Beograda, ali zaboga, kako neko moze da pusti kera da se iskakula na sred trotoara!
Piskenje nasih sugradjana muzjaka u svakom cosku do kog ne dopire svetlost ulicne sijalice, necu ni komentarisati... zbog toga sam prestala da disem :rolleyes:
Aj'dmo dalje u nabrajanje:
-hodanje ulicom. Da li je moguce da ljudi toliko ne umeju da se snalaze u prostoru oko sebe i da nemaju osecaj da nisu samo na ovom svetu? Sire se kao seoski turizam! Kad sa nekim treba da se mimoidjes, ili ces ga udariti ramenom (ako si kao on/ona) ili ces stati dok ne prodje. I da napomenem, to je na povrsinama od dva metra i sirim.
Nosenje kisobrana dok pada kisa. Sva sreca sto nosim naocare inace bi mi dosad neko oba oka iskopao.
-Gradski saobracajni prevoz. eeee, ja mislim da na sam pomen istog, svi imaju svoju pricu, pa ja ovde necu duziti.
-Komuniciranje po principu iz Srednjeg veka. Sto jace vices, sagovornik ce te bolje cuti.
-O "dobar dan", "Hvala" ili "dovidjenja" u prodavnicama, sto osoblja, sto posetilaca istih. Ponekad se pitam da li ljudi imaju jezik za normalnu komunikaciju ili samo da istim palacaju?
A tek ta strana rec "izvini"... uuuuuuuuuuuuuuuu
-Kad sam vec kod jezika...hm... briga o tudjem zivotu je uvek bitnija od "ciscenja u sopstvenom dvoristu". Tracarenje i zapitkivanje komsija i inih dusebriznika o intimnom privatnom zivotu je hilarious!

To su neke elementarne stvari koje spadaju u osnovno ljudsko vaspitanje, i ako se ne krene od popravljanja takvih "detalja" nećemo imati problem ni sa čim. Daleko smo mi od civilizacije i civilizovanog ponašanja, tako da me ništa drugo ne čudi. Zaista.

A kako se borim protiv svega što me okružuje, a da mi se ne dopada. Pa recimo, ubacim audio book Louise L. Hay "Moć je u vama" u svoj mp3 player i šetam ulicama grada (ili se vozim gradskim prevozom). Krećem od toga da promenim sebe i svoj način razmišljanja, menjam svoj svet i mikrosvet oko sebe u nadi da će svi ostali kad tad učiniti nešto slično, da nam svima bude bolje.

A što se pakovanja kofera tiče, imam utisak kao da su već spakovani, kad se ukaže idealna prilika za mene, mislim da se neću ni osvrnuti za sobom.

#9 KaspeR

KaspeR
  • Members
  • 356 posts

Posted 13 November 2007 - 12:17

Imate li problema u komunikaciji sa Beogradjanima ?


Aha. Ja ih pre neki dan pitao koliko je sati , a oni mi nisu ništa odgovorili.

#10 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 13 November 2007 - 12:32

Eto, na primer, jedna od osnovnih osobina Beogradjana- pre nego sto je shvatio sta si htela reci, dakle, pre svake komunikacije, on vredja, ponizava, nipodastava. Agresivan je i nepristojan bez potrebe.

iz tvoje ispovesti je jasno da si imala ličnih problema sa beograđanima, ali ne misliš li da je generalizacija malo nategnuta, i da je red da ako ništa bar uporediš svoja i tuđa iskustva, pa onda zaključiš nešto o bilo čijim osnovnim osobinama?

Ja stvarno ne znam sta ce s nama biti sa ovako niskim nivoom u komunikaciji. Da li je agresivnost postala vec toliko jaka da se ne moze drugacije usmeriti niti obuzdati ? Mislim na mogucnost gradjanskog rata. Mozda to izgleda neozbiljno,neverovatno, ali pogledajte oko sebe ljude. Pogledajte do koje mere oni ne cuju druge i pogledajte kako imaju malo tolerancije i kako odmah vredjaju, nipodastavaju ili agresivno napadaju svakog ko ima bilo kakvo misljenje, a ne misljenje koje se ne slaze sa njihovim.

jedno od osnovnih snižavača nivoa komunikacije je ignorantska generalizacija
krajnje je neozbiljno i neodgovorno lepiti etikete i nipodaštavati stanovnike jednog grada

ako se tvoje proročanstvo ostvari, deo krivice za građanski rat ležaće i na tvojoj savesti :rolleyes:

#11 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 13 November 2007 - 12:37

Ovde se naravno ne sme zaboraviti da je Beograd veliki grad u koji se slilo i sliva puno ljudi sa raznih strana.

Svaka generalizacija je nezahvalna rabota ...

#12 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 13 November 2007 - 13:02

iz tvoje ispovesti je jasno da si imala ličnih problema sa beograđanima, ali ne misliš li da je generalizacija malo nategnuta, i da je red da ako ništa bar uporediš svoja i tuđa iskustva, pa onda zaključiš nešto o bilo čijim osnovnim osobinama?


jedno od osnovnih snižavača nivoa komunikacije je ignorantska generalizacija
krajnje je neozbiljno i neodgovorno lepiti etikete i nipodaštavati stanovnike jednog grada

ako se tvoje proročanstvo ostvari, deo krivice za građanski rat ležaće i na tvojoj savesti :rolleyes:


Da. Da znas da sam ja najvise kriva za gradjanski rat u Srbiji. :) :huh:
Izgleda da sam jako kriva sto sam uopste postavila ovaj topic. Onog koji nosi los glas treba odmah skratiti za glavu, zar ne ? A ne razmisljati o losem glasu koji vam je doneo ?Nikada nije dobro generalizovati. To znam. Ne moras odmah da me vredjas. A tvoj odgovor samo potvrdjuje ono sto sam napisala o "osobinama " Beogradjana. Ne moras ni da budes iz Beograda, ali komuniciras na nacin koji sam dobro osetila bas u Beogradu. A i videla sam da takav nacin komunikacije nije obavezan, da postoje i drugi ljudi, drugi gradovi, druge zemlje, u kojima se kulturno i sa razumevanjem komunicira. U drugim zemljama postoji i nesto sto se zove "duhovitost", nesto sto je saosecanje. Ne svodi se sve kao ovde na izrugivanje i vredjanje. Mislim, ne mora odmah "djonom".
Pogledajte ako nemate sta drugo ,druge forume, u drugim zemljama. /na nasem jeziku/
Postoji nesto zajednicko sto nas debelo sve drma , evo vec 20 godina, kao sto je postojalo nesto , neki trend koji je postojao pre ovog..mnogo sta se promenilo u Beogradu, nove generacije su "sazrele" pod novim trendom...tako da u ovom slucaju, mislim da imam pravo na "generalizacije".
I jos nesto, da nisam htela da saznam vase misljenje, pa valjda ne bih ni postavila topic? I cemu odmah svadja ?

#13 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 13 November 2007 - 13:14

I jos nesto, da nisam htela da saznam vase misljenje, pa valjda ne bih ni postavila topic? I cemu odmah svadja ?

uopšte se ne svađam, jesam ironična priznajem (ironično sam se osvrnula na tvoje "proročanstvo" o građanskom ratu, dakle govorila sam o tvojoj "odgovornosti" za eventualni budući rat, a ne neki zamišljeni iz prošlosti)

krenula si đonom, opisujući "osnovnu osobinu" beograđana, a to je prilično neodgovorno i neozbiljno
ali nemam nameru da se svađam, nimalo

ne postoje osnovne osobine beograđana
komunikacija se ne svodi na izrugivanje i vređanje
među beograđanima ima glupih, gadnih i agresivnih, a ima i pametnih, šarmantnih i tolerantnih
ima onih koji komuniciraju kulturno i sa razumevanjem, a ima i onih koji su skloniji generalizacijama
baš kao i u bilo kom gradu na svetu

Edited by Mioba, 13 November 2007 - 13:14.


#14 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 13 November 2007 - 13:18

Postavila sam pitanje koje se odnosi na one koji jos zive u ovom gradu. "Da li se treba pakovati" ?
Mogu i drugi naravno, da daju doprinos topicu... mogu i oni koji su samo prosli kroz Beograd...
nije mi vazno.


jednom sam se pakovala i otišla. nikada više. ali n i k a d a.

#15 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 13 November 2007 - 13:28

ne postoje osnovne osobine beograđana
komunikacija se ne svodi na izrugivanje i vređanje
među beograđanima ima glupih, gadnih i agresivnih, a ima i pametnih, šarmantnih i tolerantnih
ima onih koji komuniciraju kulturno i sa razumevanjem, a ima i onih koji su skloniji generalizacijama
baš kao i u bilo kom gradu na svetu


Savrsheno si u pravu Mioba..

Toliko blesavog,zanimljivog.sharmantnog,duhovitog sveta kao u u tom jebenom
Beogradu jednostavno nema nigde na ovom svetu..

Zato ga toliko volim i uvek imam nostalgiju bash za tim ljudima ( A Beograd ih je pun)..

A takve srecesh u Beogradu stvarno na svakom koraku..

Lep pozdrav
Teja