Jump to content


Photo

Izbori na Kosovu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
310 replies to this topic

#1 odmor

odmor
  • Members
  • 543 posts

Posted 13 November 2007 - 04:40

Tači je za predizbornu kampanju izabrao hit švedske grupe "Jurop" (Europe) "Konačno odbrojavanje" (Final Countdown) iz 1986. godine, a agencija Rojters ocenjuje da su izbori 17. novembra poslednja prekretnica pre 10. decembra.


Posted Image Posted Image




Nego, zezanje da ostavimo po strani, kako vam se cini lepeza politickih opcija na Kosovu?

#2 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 13 November 2007 - 05:23

...

Nego, zezanje da ostavimo po strani, kako vam se cini lepeza politickih opcija na Kosovu?


Cuo sam da ce na predizbornom mitingu da se pojavi i Samanta Fox (koja se nastanila u Cacku) i otpeva svoj veliki hit:
Tachee, Tachee...

Kakva je inace sustinska razlika izmedju Tacija i Ramusa? Pitam tako prosto jer ne znam o toM bas.

#3 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 13 November 2007 - 06:28

Kakva je inace sustinska razlika izmedju Tacija i Ramusa? Pitam tako prosto jer ne znam o toM bas.


dok je Thaci profilisao svoju partiju kao jednu socijal-demokratsku alternativu, ramushova partija (AAK) je ostala takva kakva i jeste bila; totalno zavisna od njegovog lika i njegovog (opravdanog ili neopravdanog) kulta koji nije veci nego elektorat decana i eventualno nekih drugih manjih gradica i sela (na poslednjim izborima partija je dobila oko ~7% glasova). partija je puna lopova koji dolaze na partijske sastanke samo kad se ima neka torta deliti. s izuzetkom Ceku-a, koji je inace samo formalno clan partije, i Kosumi-ja, drugi su svi neki anoninmci koji niti imaju neki cist background niti su se pokazali kao sposobni administratori (posto su u vladi, zajedno s LDK). partijski program se svodi na neke imaginativne parole i na populisticku ideju o ratu i "herojima" (ramushu, dakle). u tom smislu, nije da ima neke velike razlike izmedju AAK, i, recimo, Nove Srbije.

Thacijeva PDK, na drugoj strani, se reformisala donekle i dovela je "intelektualce" u njen kadar. nije da ovi nisu lopovi (koja partija nije?) - ali, s izuzetkom onog haoticnog perioda 1999, jos se nisu "dokazali" u vlasti. da, imali su onaj kratak mandat rexhepi-ja od 2002-2004, ali ta je bila siroka koalicija LDK+PDK+AAK, pa se nije znalo ko kraducka vise a ko radi posten posao. PDK je izgubila 4 izbora, i to sve od strane
LDK. nije joj to doslo dobro, i Thaci je bio u jednoj losoj poziciji da objasni svom elektoratu a i partiji zasto je njegova partija redovno izgubila od strane LDK. bilo je i govora da ce ga zameniti.. u tom istom vremenu, Thaci pocinje s nekim novim inicijativama, kao sto su rektrutovanja intelektualaca i drugih eksperata. u jednoj strani je vrsio medijsku i legalnu kampanju protiv vlade, a u drugoj strani je bio u pregovarackom ekipu Kosova (zvani "Ekipi i Unitetit" ili "Unity Team" - ne znam bas najbolje kako da prevedem ovo na srpskom). danju je radio sve da pokaze kako je vlada koruptirana (kao sto je i bila, u nekim slucajima) a nocju je saradjivao s istom tom vladom. u medjuvremenu, procistio je kadar PDK od strane onih koji dolaze samo po tortu (vidi pod AAK) i rekao je svim visokim partijskim zvanicnicima da moraju da kandiduju za funkcije predsednika opstina (Limaj za Prishtinu, Rexhepi za Mitrovicu, itd).

mogu jos da pisem, ali ukratko, Thaci je vidjen kao neko ko ima autoritet (danas ima negde oko ~30% glasova, pa nije neki mali elemenat) i neko ciji uspon u vlast je bio stvar vremena, a ne probabiliteta. njegov uspon i uspon njegove partije nije, na zalost, samo rezultat dobrog programa i dobre ponude nego vise kao rezultat razocarenja s vladajucom LDK + AAK. LDK je jos i podeljena na dve partije (pomalo kao DS + LDP) i izgubila je mnogo od smrti Rugove. tako da, PDK dobija izbore zbog kaznje elektorata nad LDK + AAK, sto ce se obiti o njegovu glavu, ako nastavi putem tamo gde su LDK + AAK ostavili njihov trag..

#4 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 13 November 2007 - 07:23

Hvala za slikovit info.
Lepa karijera za Tacija, ako se imaju u vidu njegovi raniji radovi.
Od albanskih politicara na srpskom su pricali, da ja znam, jedino
tvrdokorni Demaci (cesto) i potpuno konfuzni Suroi, koji je sada (cuo sam),
pun ko brod? a izgledao je ko siroma coek.

Imaju li ti mladji politicari, Taci... neke skole po ubrzanom tempu,
kurseve i sl. i da li bi im to pomoglo kod glasaca,
ili jos uvek imidz grade kao lavovi revolucije rodjeni iz krvi i pepela?

#5 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 13 November 2007 - 07:35

Hvala za slikovit info.
Lepa karijera za Tacija, ako se imaju u vidu njegovi raniji radovi.
Od albanskih politicara na srpskom su pricali, da ja znam, jedino
tvrdokorni Demaci (cesto) i potpuno konfuzni Suroi, koji je sada (cuo sam),
pun ko brod? a izgledao je ko siroma coek.


Demaci jeste tvrdokoran (28 godina po zatvorima juge/srbije nije lako) ali ironicno, on je jedan od retkih koji ti govori istinu u oci, bilo da si albanac ili srbin. i ima reputaciju kao branilac ljudskih prava i koliko ja znam, ima dobre relacije s srbima iz kosova.

surroi je uvek bio pun.. njegov otac, sezai surroi, je bio jugoslovenski ambasador, tako da je star kadar to. :rolleyes:

Imaju li ti mladji politicari, Taci... neke skole po ubrzanom tempu,
kurseve i sl. i da li bi im to pomoglo kod glasaca,
ili jos uvek imidz grade kao lavovi revolucije rodjeni iz krvi i pepela?


ma imaju svi, pocev od sejdiu-ja koji je profesor, do surroi-ja koji nosi diplomu National Autonomous University of Mexico i do daci-ja koji je takodje profesor. thaci, koliko znam, zavrsio je studije u svajcarskoj u domenu medjunarodnih odnosa.. pre toga je bio student UP i lider studentske asocijacije (gde jos uvek ima veliku rec).

Edited by Unbeliever, 13 November 2007 - 07:36.


#6 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 13 November 2007 - 08:48

Limaj za gradonačelnika Prištine? :rolleyes:

#7 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 13 November 2007 - 09:16

surroi je uvek bio pun.. njegov otac, sezai surroi, je bio jugoslovenski ambasador, tako da je star kadar to. :rolleyes:



Sezai Surroi je njegov stric,narodni heroj, obesen u Prizrenu od Nemaca. Otac Vetona je Rexhai Surroi, fudbaler u mladosti, novinar i urednik Radio Prishtine, knjizevnik i na kraju ambasador u Meksiku i Spaniji, gde je i poginuo u saobracajnoj nesreci!

Edited by Lorenz, 13 November 2007 - 09:17.


#8 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 13 November 2007 - 09:20

Limaj za gradonačelnika Prištine? :rolleyes:


Eto, da se i ja jednom slozim sa Vitezom! Limaj je trebao da se kandiduje za sobnog staresinu u Sheveningenu!

#9 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 13 November 2007 - 09:28

Eto, da se i ja jednom slozim sa Vitezom! Limaj je trebao da se kandiduje za sobnog staresinu u Sheveningenu!

šta li će tek Prištevac da kaže kad čuje za ovu vest,inače slažem se većinom sa Unbeliverom koji je vrlo korektno preneo situaciju kad su izbori na Kosovu u pitanju nego mene nešto drugo zanima,kako se mogu održato izbori kad je najači opozicioni lider Albanaca u kućnom pritvoru?

Edited by perkos, 13 November 2007 - 09:28.


#10 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 13 November 2007 - 09:30

Sezai Surroi je njegov stric,narodni heroj, obesen u Prizrenu od Nemaca. Otac Vetona je Rexhai Surroi, fudbaler u mladosti, novinar i urednik Radio Prishtine, knjizevnik i na kraju ambasador u Meksiku i Spaniji, gde je i poginuo u saobracajnoj nesreci!

familija Suroi je uvek slovila za bogatu,spekulisalo se da otac Vetona Suroia nije "poginuo"u saobraćajki već je bio žrtva nekog biznisa...

#11 gagast

gagast
  • Members
  • 3,503 posts

Posted 13 November 2007 - 09:35

...kako se mogu održato izbori kad je najači opozicioni lider Albanaca u kućnom pritvoru?

Naš najači opozicioni lider nije u kućnom pritvoru već zatvoru, pa se izbori održavaju bez problema.
Glupo pitanje za balkansko podneblje.

#12 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 13 November 2007 - 09:39

Sezai Surroi je njegov stric,narodni heroj, obesen u Prizrenu od Nemaca. Otac Vetona je Rexhai Surroi, fudbaler u mladosti, novinar i urednik Radio Prishtine, knjizevnik i na kraju ambasador u Meksiku i Spaniji, gde je i poginuo u saobracajnoj nesreci!


hvala za korekciju.

#13 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 13 November 2007 - 09:51

postoje li neke iole pouzdane procene koliko ko dobija?

kako ce proci Pacoli? negde sam citao, do 15%...

#14 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 13 November 2007 - 10:12

Shto ne postavi poll, pa da glasamo ? :rolleyes:

#15 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 13 November 2007 - 13:35

Nego vidim da i medju ucesnicima foruma Surroi ne stoji bas najbolje.Koji je razlog za to?Meni deluje kao vrlo razuman covek