Jump to content

Photo
* * - - - 1 votes

Evropski Separatizam

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
119 replies to this topic

#106 jariba

jariba
  • Members
  • 50 posts

Posted 02 December 2007 - 12:32

nista ja ne slavim samo kazem da zivot tj realnost potvrdjuje da sve visenacionalne drzave na zalost nisu trajna kategorija i da se pre ili kasnije raspadnu zbog razlicitih zelja, interesa, planova razlicitih nacionalnih grupacija u okviru njih.

I EU ce se iz tog razloga raspasti jednog dana, jer ce kao i sve do sada visenacionalne drzave, pre ili kasnije ,zapasti u neki corsokak iz kojeg nece moci da izadje. Jedino kako bi mogla da opstane na duzi rok je da se formira u svesti ljudi pripadnost tzv evropskoj naciji i da se svi smatraju evropljanima, no kao sto znamo sanse za tako nesto su nikakve.

zato su mi smesni ljudi koji ne izvlace pouke na istorijskim desavanjima i smatraju da eto cim Srbija udje u EU svi nasi problemi ce biti zauvek reseni. Da treba uci u EU, jer nam u ovom trenutku to ide na korist, al ne treba istu smatrati nekom trajnom tvorevinom vec samo jos jednom organizacijom ciji u ovom trenutku vredi biti clan.

Eto vidis sada imas pogled koji je jako blizak Englezima koji se "nogama i rukama" bore protiv evra i zblizavanja sa EU. Biznis i kapital traze zblizavanje radi veceg trzista, ali kad bi se sproveo referendum preko 80% Engleza bi bilo protiv zblizavanja, dok upravo Irci i Skoti gledaju u Evropu "kao boga".

Sto se tice naseg, istocno-evropskog pogleda na Evropu i ja osjecam da je jako naivno i mnogi ljudi misle da ce pare "padati sa neba",. Hoce ako si spreman da radis 10 sati na dan,da placas ogromne takse drzavi,da zaboravis da svaki dan ides u kafanu jer ce ti pare trebati za racune i rentu koje moras platiti,da postujes sve zakone koje Brisel izvlaci iz sesira itd...

#107 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 02 December 2007 - 12:38

Ljudi multinacionalne države su unapred osudjene na propast.
Zamislite SAD kojima u svom ustavu piše ...zemlja Indijanaca, Britanaca, Španaca, Meksikanaca....itd itd...dal bi sastavila 100 godina? Ne bi.
Jedini način stvaranja multinacionalnih država je bio komunizam, a i tu se nisu stvarala realna multinacionalna već pseudomultinacionalna društva....npr "mi Srbi, mi Hrvati, mi Slovenci je bilo zamenjenjo sa mi Jugosloveni" ili " mi Rusi, Litvanci Estonci itd je bilo zamenjeno sa mi Sovjeti" sa poptpuno istim nacionalističkim načinom razmišljanja.
Po meni je nacionalizam, na žalost, naš civilizacijski vrhunac.

Tacno! Sto su Nemci prvo "slepili" dve Nemacke u jednu, zar EU nije mogla jednostavno da Istocnu Nemacku primi kao sto je primila Poljsku, Madjarsku, Rumniju, Bugarsku...
Ili, zasto su se Cesi i Slovaci prvo "odlepili" pa usli u EU?
EU okuplja (jedno)nacionalne drzave!

#108 Space Cowboy

Space Cowboy
  • Members
  • 250 posts

Posted 02 December 2007 - 13:14

Nakon ovog sto si napisao jedino mogu da zakljucim da nikada nisi procitao ustav SAD .

americka drzava opstaje zato sto u njoj nema srba, hrvata, bosnjaka , makedonaca nego amerikanaca srpskog, hrvatskog, bosnjackog i makedonskog porekla.

ako si americki drzavljanin automatski si amerikanac i ne mozes biti po ustavu amerike bilosta drugo . ne mozes biti srbin sa americkim drzavljanstvom vec iskljucivo amerikanac srpskog porekla i svako to uzimanjem americkog drzavljanstva mora da prihvati. kao recimo ti sto si , pa si sad veci katolik od pape tj veci amerikanac od rodjenih amerikanaca.

#109 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 02 December 2007 - 13:37

ako si americki drzavljanin automatski si amerikanac i ne mozes biti po ustavu amerike bilosta drugo . ne mozes biti srbin sa americkim drzavljanstvom vec iskljucivo amerikanac srpskog porekla i svako to uzimanjem americkog drzavljanstva mora da prihvati. kao recimo ti sto si , pa si sad veci katolik od pape tj veci amerikanac od rodjenih amerikanaca.

Upravo o ovome se radi, pitanje je kako bi "Kosovska saga" tekla da su Kosovari bili Srbi Albanskog porekla, kao što je to slučaj recimo u Americi ili u Francuskoj.

#110 Space Cowboy

Space Cowboy
  • Members
  • 250 posts

Posted 02 December 2007 - 14:26

Upravo o ovome se radi, pitanje je kako bi "Kosovska saga" tekla da su Kosovari bili Srbi Albanskog porekla, kao što je to slučaj recimo u Americi ili u Francuskoj.

znas kako bi tekla. prvo ne bi mogli da koriste argument ugrozenosti i nedostatka nacionalnih prava jer bi bili Srbi albanskog porekla. Drugo ako bi pokrenuli neku separatisticku /oruzanu akciju bili bi ucmekani preko noci jednako kao i oni teksaski separatisti sto ih je preko noci pojeo mrak. Kakav mrak - demokratski mrak.

#111 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 02 December 2007 - 15:37

kao i oni teksaski separatisti sto ih je preko noci pojeo mrak. Kakav mrak - demokratski mrak.

a pa nije njih pojeo mrak, oni su samo.....saamooo......hmm, bili "neutralisani".:rolleyes:

#112 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 02 December 2007 - 15:46

americki ustav ne govori nigde o dvojnom drzavljanstvu. jos jedan padobranac koji nije citao ni U od Ustava Jamerike.

#113 sukman

sukman
  • Members
  • 87 posts

Posted 02 December 2007 - 15:53

Kauboju vidim slavis sto se najavljuje podjela nekih Evropskih zemalja (iako je cista nebuloza da ce SNP biti u mogucnosti da proglasi nezavisnost "any time soon"). Ja to vidim kao stvaranje extra glasova protiv Srbije u nekim buducim Evropskim glasanjima,jer vecina takvih novostvorenih drzava, bi vidjela Kosovo kao zemlju koja im je omogucila drzavnost.

Ниједна од њих не би имала чланство у СБ УН, чак би се поставило питање чланства Енглеске у СБ УН услед толике редукције (С. Ирска реинтегрисана у Ирску, Шкотска независна, евентуално и Вејлс).

Takodje kakva je ironija da slavis Skote koji su otvoreno za nezavisnost Kosova

Како који, они сепаратистички окупљени око СНП су изјавили да би признање независног Косова њима одговарало мада бирају да се не мешају у туђа посла што су доказали током бомбардовања.

dok napadas Engleze koji bukvalno ne znaju(barem oni mladji), ni gdje je Srbija niti Kosovo, i ciji mediji uopste ne prenose vijesti sa Balkana. Ne zaboravi da su u vrijeme bombardovanja Srbije vecina Britanske vlade bili Skoti

British Scots, СНП и Шин Фејн су се противили бомбардовању Србије.

a i "sutra" kad dodje do potpisivanja nezavisnosti Kosova potpis u ime Britanije ce staviti Skot Gordon Brown.
Evo ti link sta pisu najvazniji Skotski mediji o Srbiji i Srbima,a ti ih samo slavi--http://news.scotsman.com/opinion.cfm?id=1884082007

Шкотска је једно незрело друштво опседнуто државом благостања јер већина бира да профитира од система радећи што мање (и гласајући за којекакве Либ-Дем, Лаб). Сада им пуне главе шкотством и нафтом што ће само убрзати њихов процес менталног а потом и фактичког осамостаљивања као и развитак боликитиса код Енглеза баш због тога што им у вечито танцују Браун, Блер (пореклом Шкот и католик), Робертсон, Кук итд.

#114 jariba

jariba
  • Members
  • 50 posts

Posted 02 December 2007 - 17:10

Ниједна од њих не би имала чланство у СБ УН, чак би се поставило питање чланства Енглеске у СБ УН услед толике редукције (С. Ирска реинтегрисана у Ирску, Шкотска независна, евентуално и Вејлс).

Како који, они сепаратистички окупљени око СНП су изјавили да би признање независног Косова њима одговарало мада бирају да се не мешају у туђа посла што су доказали током бомбардовања.

British Scots, СНП и Шин Фејн су се противили бомбардовању Србије.

Шкотска је једно незрело друштво опседнуто државом благостања јер већина бира да профитира од система радећи што мање (и гласајући за којекакве Либ-Дем, Лаб). Сада им пуне главе шкотством и нафтом што ће само убрзати њихов процес менталног а потом и фактичког осамостаљивања као и развитак боликитиса код Енглеза баш због тога што им у вечито танцују Браун, Блер (пореклом Шкот и католик), Робертсон, Кук итд.

Mislim da bi Engleska ostala u SB UN, jer Britanija nije ni sada tamo zbog velicine nego zato sto je nuklearna sila. Ja i dalje mislim da je raspad Britanije tesko moguc, jer bi to znacilo novi rat u Sjevernoj Irskoj,sa pola katolickog i pola protestantskog stanovnistva, a mir i dogovor je postignut u posljednih nekoliko godina pa sumnjam da se ikome ponovo ratuje. Vels je u sustini provincija i tesko bi opstali nezavisni jer nemaju ekonomiju.Skotska je duza prica, ali ne vidim ni kod njih razloga za punu nezavisnost, a sto se tice regionalizacije to bi i Englezima odgovaralo. Npr. samo jugo-istok Engleske daje vise od 17% u taxama nego ostatak Britanije, da bi ljenivci na sjeveru mogli dobijati socijalu i izlezavati se kod kuce.

#115 Space Cowboy

Space Cowboy
  • Members
  • 250 posts

Posted 02 December 2007 - 17:53

americki ustav ne govori nigde o dvojnom drzavljanstvu. jos jedan padobranac koji nije citao ni U od Ustava Jamerike.

ja uopste nisam govorio o dvojnom drzavljanstvu vec o nacionalnosti (NATIONALITY). U Americi ako si americki drzavljanin ne mozes biti Albanac nego iskljucivo Amerikanac albanskog porekla . Primenjujuci tu analogiju na Srbiju, da je Srbija kao Amerika ti nikada ne bi mogao biti u Srbiji kao drzavljanin Srbije - Albanac vec iskljucivo Srbin albanskog porekla. Cak ni Indijanci, koji su starosedeoci Amerike nisu u Americi Indijanci vec tzv "Native Americans" .

#116 jariba

jariba
  • Members
  • 50 posts

Posted 02 December 2007 - 18:14

ja uopste nisam govorio o dvojnom drzavljanstvu vec o nacionalnosti (NATIONALITY). U Americi ako si americki drzavljanin ne mozes biti Albanac nego iskljucivo Amerikanac albanskog porekla . Primenjujuci tu analogiju na Srbiju, da je Srbija kao Amerika ti nikada ne bi mogao biti u Srbiji kao drzavljanin Srbije - Albanac vec iskljucivo Srbin albanskog porekla. Cak ni Indijanci, koji su starosedeoci Amerike nisu u Americi Indijanci vec tzv "Native Americans" .

Kauboju razumijem te sta pokusavas da kazes ali onda moras i drugima dozvoliti da govore isto. Tako npr. u bivsoj Jugi su svi trebali biti Jugosloveni sa razlicitim porijeklom, sada u Bosni svi bi trebali biti Bosanci, u Hrvatskoj svi bi trebali biti Hrvati itd... Sumnjam da bi ti se to svidjelo jer sto ti ide u korist u Srbiji, ne bi ti islo u korist sa Srpskim zajednicama u drugim drzavama.

#117 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 03 December 2007 - 01:46

Drugo ako bi pokrenuli neku separatisticku /oruzanu akciju bili bi ucmekani preko noci jednako kao i oni teksaski separatisti sto ih je preko noci pojeo mrak. Kakav mrak - demokratski mrak.

:rolleyes: :huh: :) ;) :D 0:) 0:) -_-
U ovo zaista ne verujem !

#118 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 03 December 2007 - 06:53

ja uopste nisam govorio o dvojnom drzavljanstvu vec o nacionalnosti (NATIONALITY).

to je Civic Nationality, ili Nationality by virtue of Citizenship. nisi Amerikanac albanskog porekla, nego Albano-Amerikanac (Albanian-American). Albanian = ethnicity, American = citizenship.

Primenjujuci tu analogiju na Srbiju, da je Srbija kao Amerika ti nikada ne bi mogao biti u Srbiji kao drzavljanin Srbije - Albanac vec iskljucivo Srbin albanskog porekla.

u americi, biti amerikanac ne znaci imati neke posebne religiozne rituale, biti clan jedne posebne crkve, i deliti jedan isti jezik s svim drugima. to su srbi (ali i albanci). srbi dele crkvu, dele jezik, dele pravoslavnost, i druga simbole "srpstva." to odlucuje ko je srbin, ne drzavljanstvo.

dok je u americi malo drugacije, pa su amerikanci i ovi o kojim ti govoris (native americans) a bas niceg zajednickog nemaju s drugim amerikancima. cak ni zakoni nisu isti po njihovim rezervatima.

Cak ni Indijanci, koji su starosedeoci Amerike nisu u Americi Indijanci vec tzv "Native Americans" .

to je politicki korektan naziv zbot toga sto nije OK zvati ih "indijanci." nema to nikakve veze s drzavljanstvom ili nacionalnoscu (ovo je u ameriki jedno te isto, dok u srbiji i na kosovu to nije isto. nacionalnost je jedno, drzavljanstvo je drugo.)

#119 Space Cowboy

Space Cowboy
  • Members
  • 250 posts

Posted 03 December 2007 - 09:26

Kauboju razumijem te sta pokusavas da kazes ali onda moras i drugima dozvoliti da govore isto. Tako npr. u bivsoj Jugi su svi trebali biti Jugosloveni sa razlicitim porijeklom, sada u Bosni svi bi trebali biti Bosanci, u Hrvatskoj svi bi trebali biti Hrvati itd... Sumnjam da bi ti se to svidjelo jer sto ti ide u korist u Srbiji, ne bi ti islo u korist sa Srpskim zajednicama u drugim drzavama.

nije bitno da li bi se to meni svidelo ili ne, poenta je da sprovodimo americki sistem demokratije - tako bi trebalo biti u svim drzavama ex SFRJ

#120 jariba

jariba
  • Members
  • 50 posts

Posted 03 December 2007 - 16:35

nije bitno da li bi se to meni svidelo ili ne, poenta je da sprovodimo americki sistem demokratije - tako bi trebalo biti u svim drzavama ex SFRJ

Potpuno se slazem, samo ovu nasu raju nikad u to neces ubjediti. Kad je Zloba organizovao mitinge, ja sam se izjasnjavao kao Jugosloven i bio sam napadnut od strane "patrijota" da sam "izdajnik". Sada kad govorim da svi Bosanci treba da rade za poboljsanje stanja, i jacanju BiH da bi nam svima bilo bolje, opet sam "izdajnik".
Sustina je da politicari i mediji pocnu vjerovati u tu ideju, tad ce i raja poceti vjerovati u istu. Evo predlazem da Kostunica dodje u Sarajevo da pozdravi i obrati se svim Bosancima, kao predsenik vlade susjedne drzave u posjeti drugoj,ja ti garantujem da bi situacija bila stoput bolja.