Jump to content


Photo
* * - - - 1 votes

Evropski Separatizam


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
119 replies to this topic

#16 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 10 November 2007 - 23:39

Dobro samo ti nastavi o Hrvatskoj a ja zurim na Thompsona posto veceras ima koncert.


Pa nije valjda da sam te iznervirao? Pa nisam ja kriv sto pricas kao po obicaju gluposti.
Pa znam za to nisi se dzaba hvalio poznavanjem oficira vermahta.
Nema lazi nema prevare, samo Magripine gluposti,

Civil War in Northern Ireland 1968-1994


Edited by No7, 10 November 2007 - 23:41.


#17 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 10 November 2007 - 23:55

Pa nije valjda da sam te iznervirao? Pa nisam ja kriv sto pricas kao po obicaju gluposti.
Pa znam za to nisi se dzaba hvalio poznavanjem oficira vermahta.
Nema lazi nema prevare, samo Magripine gluposti,

Sto bi me brate iznervirao.Ja ti samo kazem da zurim na koncert a ti mozes da nastavis sa protivofanzivama za koje si specijalizovan.Oficiri Wehrmachta su u savremeno ratovanje uveli tenk/panzer a tvoji idoli su uveli poljoprivredne masine.

#18 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 10 November 2007 - 23:59

Sto bi me brate iznervirao.Ja ti samo kazem da zurim na koncert a ti mozes da nastavis sa protivofanzivama za koje si specijalizovan.Oficiri Wehrmachta su u savremeno ratovanje uveli tenk/panzer a tvoji idoli su uveli poljoprivredne masine.


Vermaht je prvi uveo tenk u ratovanje?
Eto vidis jedino sto znas je da vredjas ja ti lepo napisem a ti vredjas, pa to nije u redu ako lupas gluposti onda prihvati to kada te neko ispravi.
A naravno da se nerviras vec si poceo i po drugim temama da skakuces.
Zato samo mirno i nemoj mi se nervirati.
I kreni vec jednom na taj koncert pomislicu da si lazov.

Edited by No7, 11 November 2007 - 00:01.


#19 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 11 November 2007 - 00:30

Mislim da izmedju slucaja Kosova i bilo kog od navedenih primera nema previse slicnosti:
Belgija: Tacno je da postoje etnicke tenzije izmedju dve grupe, ali je to od raspada drzave jos daleko. Osim toga, tu je i regulatorna uloga EU.
Katalonija: Separatisticki pokret ima zanemarljivo malu podrsku; s druge strane, Katalonija je dobila blagovremeno vrlo siroku autonomiju, sto je preveniralo narastanje tenzija. Verovatno da bi neko u istom paketu pomenuo i Baske. Ta etnicka grupa takodje manjinski zeli odvajanje od Spanije; uostalom, to su odlicno pokazale demonstracije u Bilbaou pre nekoliko godina, kao reakcija na jedan atentat ETA-e. Osim toga, otvaranje pitanja baskijske nezavisnosti (za sta uopste nema izgleda) otvorilo bi pitanje i jugozapadnog dela Francuske, gde Baski takodje zive. Osim toga, opet EU...
VB: Skotski separatisticki pokret nije vecinski, a licno mislim ni da nema sanse da postane. Opet, davanjem velikih autonomnih prava Skotskoj (parlament u Edinburgu) Bler je jos pre nekoliko godina uspesno prevenirao takav sled dogadjaja. Neko ce verovatno pomenuti i Severnu Irsku; tamo odvajanje (i prisajedinjenje Republici Irskoj) zeli katolicka manjina, koja sacinjava 20% stanovnistva, a protivi joj se protestantska vecina. Osim toga i to je sada zaklopljena knjiga.
Mozda najvise slicnosti postoji izmedju situacije u Srbiji/Kosovu i situacije na Kipru. Ja sam cak jedno vreme verovao da ce kiparski recept i u ovom slucaju vaziti onoliko dugo dok ne dodje do ukljucivanja oba ta entiteta u EU, ali sam se, po svemu sudeci, prevario.

Edited by vladan, 11 November 2007 - 00:33.


#20 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 11 November 2007 - 00:42

Mislim da izmedju slucaja Kosova i bilo kog od navedenih primera nema previse slicnosti:
Belgija: Tacno je da postoje etnicke tenzije izmedju dve grupe, ali je to od raspada drzave jos daleko. Osim toga, tu je i regulatorna uloga EU.
Katalonija: Separatisticki pokret ima zanemarljivo malu podrsku; s druge strane, Katalonija je dobila blagovremeno vrlo siroku autonomiju, sto je preveniralo narastanje tenzija. Verovatno da bi neko u istom paketu pomenuo i Baske. Ta etnicka grupa takodje manjinski zeli odvajanje od Spanije; uostalom, to su odlicno pokazale demonstracije u Bilbaou pre nekoliko godina, kao reakcija na jedan atentat ETA-e. Osim toga, otvaranje pitanja baskijske nezavisnosti (za sta uopste nema izgleda) otvorilo bi pitanje i jugozapadnog dela Francuske, gde Baski takodje zive. Osim toga, opet EU...
VB: Skotski separatisticki pokret nije vecinski, a licno mislim ni da nema sanse da postane. Opet, davanjem velikih autonomnih prava Skotskoj (parlament u Edinburgu) Bler je jos pre nekoliko godina uspesno prevenirao takav sled dogadjaja. Neko ce verovatno pomenuti i Severnu Irsku; tamo odvajanje (i prisajedinjenje Republici Irskoj) zeli katolicka manjina, koja sacinjava 20% stanovnistva, a protivi joj se protestantska vecina. Osim toga i to je sada zaklopljena knjiga.
Mozda najvise slicnosti postoji izmedju situacije u Srbiji/Kosovu i situacije na Kipru. Ja sam cak jedno vreme verovao da ce kiparski recept i u ovom slucaju vaziti onoliko dugo dok ne dodje do ukljucivanja oba ta entiteta u EU, ali sam se, po svemu sudeci, prevario.


Kako mislis skotski separatisti nisu vecinski? Mislis na 50%?
Odnos Protestanti-Katolici u Sev. Irskoj je 53%-47% i sve je vise Katolika.

Edited by No7, 11 November 2007 - 00:49.


#21 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 11 November 2007 - 00:45

I za jedno i za drugo su podaci koje sam ja negde nasao drugaciji.

#22 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 11 November 2007 - 01:04

I za jedno i za drugo su podaci koje sam ja negde nasao drugaciji.


A odakle su ti informacije?

#23 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 11 November 2007 - 01:22

procenti nisu toliko bitni jer se menjaju, ali je činjenica da svega 30% stanovnika S Irske podržava prisajedinjenje Irskoj...Sa čisto teoretske tačke gledišta, neko kreativno rešenje bi bila zajednički suverenitet Irske i Engleske (ili šta god bude ostalo u zajenici) nad S Irskom, nešto slično Andori, sans par elemenata nezavisne države koje Andora ima...ne da je bitno za celu priču, siguran sam da će se na kraju dogovoriti uz manje ili više muke...

statistika

#24 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 11 November 2007 - 01:29

Clanak iz LA Times:

http://www.latimes.c...nion-columnists

But here's the hilarious irony of all this: The European Union is in effect subsidizing nationalism in Belgium and across the Continent. As the EU assumes more of the responsibilities of states -- regulations, the economy, currency, possibly even defense -- the cost of independence becomes lower.

[...]


The catch-22 is delightful. By scaling back the job description of a nation-state to a few ceremonial duties, ethnic minorities see fewer risks and a lot more rewards in breaking away. Countries such as Slovakia get to trade on their votes in the EU and the U.N. They get their own anthems and sports teams and to teach their own language and culture. It's like a McDonald's franchise. Sure, you man the register and keep the bathrooms clean, but the folks at corporate HQ do the heavy lifting. That's why the Basques, Scots and Flemings are looking to open their own franchises. The question is whether the nationalist hunger of such McNations can be satisfied by just the symbolism of autonomy.


Iz The Economist:

http://www.economist...tory_id=9767681

Belgium
Time to call it a day

Sometimes it is right for a country to recognise that its job is done

A RECENT glance at the Low Countries revealed that, nearly three months after its latest general election, Belgium was still without a new government. It may have acquired one by now. But, if so, will anyone notice? And, if not, will anyone mind? Even the Belgians appear indifferent. And what they think of the government they may well think of the country. If Belgium did not already exist, would anyone nowadays take the trouble to invent it?


Edited by LogicLevel, 11 November 2007 - 01:33.


#25 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 11 November 2007 - 01:33

A odakle su ti informacije?

Pa naravno sa krajina.gov..

#26 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 11 November 2007 - 01:35

procenti nisu toliko bitni jer se menjaju, ali je činjenica da svega 30% stanovnika S Irske podržava prisajedinjenje Irskoj...Sa čisto teoretske tačke gledišta, neko kreativno rešenje bi bila zajednički suverenitet Irske i Engleske (ili šta god bude ostalo u zajenici) nad S Irskom, nešto slično Andori, sans par elemenata nezavisne države koje Andora ima...ne da je bitno za celu priču, siguran sam da će se na kraju dogovoriti uz manje ili više muke...

statistika


Menjanju se u korist Katolika jer imaju veci natalitet a to sto vecina nije trenutno za odvajanje e to je trenutno zbog stava Republike Irske i davanja vecih prava iz Londona kao i povlacenjem vojske iz Alstera za Engleze a sta ce biti kada Katolici postanu vecina i dobiju mig od R. Irske koja je sada vec jaka zemlja.
Nego me Vladane zanima i ovo,

Kako mislis skotski separatisti nisu vecinski? Mislis na 50%?

Pa ako mozes da mi odgovoris.

Edited by No7, 11 November 2007 - 01:37.


#27 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 11 November 2007 - 01:37

Pa naravno sa krajina.gov..


Nemoj mi reci da nisi bio na koncertu. Nemoj mi reci da lazes i da lupas gluposti, nemoj razocaracu se a znas koliko te cenim.

#28 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 11 November 2007 - 01:46

Menjanju se u korist Katolika jer imaju veci natalitet a to sto vecina nije trenutno za odvajanje e to je trenutno zbog stava Republike Irske i davanja vecih prava iz Londona kao i povlacenjem vojske iz Alstera za Engleze a sta ce biti kada Katolici postanu vecina i dobiju mig od R. Irske koja je sada vec jaka zemlja.


Da, trend je takav, ali će proći još dosta vremena dok katolici koji podršavaju otcepljenje (3/5 ukupnog broja) ne budu u većini, a ovo drugo se možda neće dogoditi ako nađu neko kreativno rešenje koje zadovoljava obe strane - ne mislim da je podela suvereniteta jedino rešenje koje ima budućnost...na kraju će presuditi interesi a ne emocije, to je tako kod država koje imaju mnogo da izgube otvorenim sukobom... u svakom slučaju, kada se to (šta god) bude dogodilo, nama neće više ništa značiti


edit...da ne postavljam novi post - samo da podsetim na link sa statistikom vezanom za S. Irsku iz prethodnog posta, tu su i procenti katolika koji se opredeljuju za prisajedinjenje Irskoj

Edited by Mr.Smith, 11 November 2007 - 02:00.


#29 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 11 November 2007 - 01:48

A sto se tice zvanicnih podataka za Sev. Irsku,
Popis iz 1991.

Religion

Roman Catholic 605,639
Presbyterian 336,891
Church of Ireland 279,280
Methodist 59,517
Other Denominations 122,448
None 59,234
Not stated 114,827

Vlada Sev. Irske

Kada sve to sracunas dobije nesto oko 41% katolika 1991.
Podaci iz 2004.

The population of Northern Ireland was estimated as being 1,710,300 on 30 June 2004. In the 2001 census, 53.1% of the Northern Irish population were Protestant, (Presbyterian, Church of Ireland, Methodist and other Protestant denominations), 43.8% of the population were Roman Catholic, 0.4% Other and 2.7% none.The population is forecast to pass the 1.8 million mark by 2011.


Doduse sa wiki ali ako bi im verovali vidi se rast katolicke populacije.

#30 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 11 November 2007 - 01:54

Da, trend je takav, ali će proći još dosta vremena dok katolici koji podršavaju otcepljenje (3/5 ukupnog broja) ne budu u većini, a ovo drugo se možda neće dogoditi ako nađu neko kreativno rešenje koje zadovoljava obe strane - ne mislim da je podela suvereniteta jedino rešenje koje ima budućnost...na kraju će presuditi interesi a ne emocije, to je tako kod država koje imaju mnogo da izgube otvorenim sukobom... u svakom slučaju, kada se to (šta god) bude dogodilo, nama neće više ništa značiti


Dosta toga zavisi od ekonomskih kretanja u samoj Sev. Irskoj a koliko znam R. Irska je imala u ustavu stav da je Sev. Irska teritorija pod okupacijom i da se vodi kao deo Irske drzave, isto kao nas ustav u vezi Kosova cak mislim da je prepisan taj deo. E sada ne znam da li su to Irci izmenili.
Kada katolici postanu vecina pitanje je samo godine kada ce se ujediniti cela Irska.