Jump to content


Photo
- - - - -

Tuzlanska kolona


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
689 replies to this topic

#676 maks

maks
  • Members
  • 221 posts

Posted 18 October 2010 - 10:07

Kako je zataškavana Tuzlanska kolona u Sarajevu? Tako što predmet i pored oznaka A iz Haga uopšte nije uzet u razmatranje iz razloga - "osjetljiv". Kasnije su davana lažna saopštenja da je istraga u toku. Za koga je to osjetljivo? Protiv Faruka Prcića je bilo isuviše dokaza za mučenja i osnivanje privatnih zatvora ali je bio pri kraju života pa je time Tužilaštvo kupovalo vrijeme i zamazivalo oči javnosti. Faruk je umro a sa njime i slučaj. Nema tu daljnjih postavljanja pitanja da li je imao saučesnike. Osjetljivo. A sa druge strane finansira se šestocifrenim brojem KM kampanja oko Jurišića i spinovanje činjenica oko kolone. Sve je to i javno izašlo jer su se posvađali oko para. Nego više čudi srbijansko tužilaštvo sa svojim greškama i trapavošću poput pozivanja na sporazum koji ne posjeduju. Da su prelistali ratnu arhivu Oslobođenja ili Politike za taj period moglo im je biti jasno da i nije ništa potpisano. Mada jeste dogovoreno. Ako nemaju dokument nemoguće je da nema snimljenog razgovora u Skoplju ali to vjerovatno ne odgovara. Mora da je i njima osjetljivo. Najlakše je da se priča završi na Jurišiću a da Meša i ostali ne putuju mnogo. Svi siti i ovce na broju.


Posted Image

Uploaded with ImageShack.us

Posted Image

Uploaded with ImageShack.us

Edited by maks, 18 October 2010 - 10:54.


#677 tornjak

tornjak
  • Members
  • 4,038 posts

Posted 18 October 2010 - 13:54

Znam da cu da zazalim , al ne dami djavo mira.

1. Medju onim imenima ne vidjeh nigdje Jurisica.
2. Kakva je razlika izmedju B i C
3. Bilo bi fino vidjeti i pismo sudije Milana koje je upuceno tuzilastvu BiH.
4. Stvarno po kojem osnovu su oni vodili postupak.
5. Sto se tice optuznica sa ocjenom A treba naznaciti da Hag nije provjeravao validnost dokaza.
6. Stenogram sastanka u Skoplju

#678 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 18 October 2010 - 14:04

Kako je zataškavana Tuzlanska kolona u Sarajevu? Tako što predmet i pored oznaka A iz Haga uopšte nije uzet u razmatranje iz razloga - "osjetljiv". Kasnije su davana lažna saopštenja da je istraga u toku. Za koga je to osjetljivo? Protiv Faruka Prcića je bilo isuviše dokaza za mučenja i osnivanje privatnih zatvora ali je bio pri kraju života pa je time Tužilaštvo kupovalo vrijeme i zamazivalo oči javnosti. Faruk je umro a sa njime i slučaj. Nema tu daljnjih postavljanja pitanja da li je imao saučesnike. Osjetljivo. A sa druge strane finansira se šestocifrenim brojem KM kampanja oko Jurišića i spinovanje činjenica oko kolone. Sve je to i javno izašlo jer su se posvađali oko para. Nego više čudi srbijansko tužilaštvo sa svojim greškama i trapavošću poput pozivanja na sporazum koji ne posjeduju. Da su prelistali ratnu arhivu Oslobođenja ili Politike za taj period moglo im je biti jasno da i nije ništa potpisano. Mada jeste dogovoreno. Ako nemaju dokument nemoguće je da nema snimljenog razgovora u Skoplju ali to vjerovatno ne odgovara. Mora da je i njima osjetljivo. Najlakše je da se priča završi na Jurišiću a da Meša i ostali ne putuju mnogo. Svi siti i ovce na broju.

Mudro zboris ''stranche''! To manje-vishe svi rade. I onda na kraju dodjemo do Svi siti i ovce na broju. Preko ledja stvarnih zrtava, a u korist stvarnih pocinitelja i njihovih pomagaca. Nepravedno jbg, ali ce se mnogi slucajevi tako zavrsiti.

#679 maks

maks
  • Members
  • 221 posts

Posted 18 October 2010 - 16:03

Znam da cu da zazalim , al ne dami djavo mira.

1. Medju onim imenima ne vidjeh nigdje Jurisica.
2. Kakva je razlika izmedju B i C
3. Bilo bi fino vidjeti i pismo sudije Milana koje je upuceno tuzilastvu BiH.
4. Stvarno po kojem osnovu su oni vodili postupak.
5. Sto se tice optuznica sa ocjenom A treba naznaciti da Hag nije provjeravao validnost dokaza.
6. Stenogram sastanka u Skoplju

1.Jurišić je naknadno dodan u prijavi MUP R. Srpske nakon ovih ocjena.
2. Manje ili više dokaza
3. Ako te interesuje nađi pismo, ima to odbrana Jurišićeva.
4. Nakon ovog ofirnog ignorisanja Suda BiH ovi u Srbiji su preuzeli slučajeve iz MUP i stari slučaj iz vojnog suda i napravili novu optužnicu.
5. Imaš objašnjenje šta znači A u ovom dopisu suda- dovoljno dokaza ali nema objašnjenja kakav je to pravni izgovor "osjetljivost" za nepokretanje istrage i suđenja koje je Hag odobrio.
6. Fali onaj dio poslije ručka da vidimo kako su punih stomaka pregovarali :)


Mudro zboris ''stranche''! To manje-vishe svi rade. I onda na kraju dodjemo do Svi siti i ovce na broju. Preko ledja stvarnih zrtava, a u korist stvarnih pocinitelja i njihovih pomagaca. Nepravedno jbg, ali ce se mnogi slucajevi tako zavrsiti.

Nek smo se složili. -_-

Edited by maks, 18 October 2010 - 16:05.


#680 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 18 October 2010 - 16:05

Nek smo se složili. :)

Koliko me pamcenje sluzi, nisam ja nista suprotno tvrdio od samog pocetka nase, hm....diskusije.

#681 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 18 October 2010 - 16:38

...

Kako je zataškavana Tuzlanska kolona u Sarajevu? Tako što predmet i pored oznaka A iz Haga uopšte nije uzet u razmatranje iz razloga - "osjetljiv". Kasnije su davana lažna saopštenja da je istraga u toku. Za koga je to osjetljivo? Protiv Faruka Prcića je bilo isuviše dokaza za mučenja i osnivanje privatnih zatvora ali je bio pri kraju života pa je time Tužilaštvo kupovalo vrijeme i zamazivalo oči javnosti. Faruk je umro a sa njime i slučaj. Nema tu daljnjih postavljanja pitanja da li je imao saučesnike. Osjetljivo. A sa druge strane finansira se šestocifrenim brojem KM kampanja oko Jurišića i spinovanje činjenica oko kolone. Sve je to i javno izašlo jer su se posvađali oko para. Nego više čudi srbijansko tužilaštvo sa svojim greškama i trapavošću poput pozivanja na sporazum koji ne posjeduju. Da su prelistali ratnu arhivu Oslobođenja ili Politike za taj period moglo im je biti jasno da i nije ništa potpisano. Mada jeste dogovoreno. Ako nemaju dokument nemoguće je da nema snimljenog razgovora u Skoplju ali to vjerovatno ne odgovara. Mora da je i njima osjetljivo. Najlakše je da se priča završi na Jurišiću a da Meša i ostali ne putuju mnogo. Svi siti i ovce na broju ...



a. Kako su "zatamnjena" neka "drzavna dokumenta Srbije"? "Vrlo osetljiva"?
b. Umrli su i Franjo, i Alija i zlobimir. Pa nikom nista.
c. Finansirana je "dobrovoljna predaja zvanicnika i generala" iz Srbije. Obezbedjene su njihove porodice. Pa i dalje primaju penziju.

Umesto sto bombardujes 4um vojno_policijskim transkriptima iz Haga, ali ne iz ministarstava vojske i policije RS i Srbije, vec iz NATO prislusnih sluzbi, bolje bi ti bilo da ih bombardujes zahtevima da se utvrdi odgovornost za zlocinacko udruzivanje, ratne zlocine i svesno zrtvovanje tih nesretnika.

Glavni odgovorni su u Beogradu i Banja Luci, a o ovima drugima - kako kaze istorija.

Jesu li se Srbija i ovi polutani tipa RS i RSK upustili u direktni sukob sa Evropom i citavim svetom?
Sta su trazili, to su i dobili, pa sada neka kukaju do mile volje.
Koga je briga.

Hoce da menjaju istoriju, iznova crtaju karte zapadnog Balkana, a ovamo ne umeju da posalju devet strana fax-a, lazu uzduz i popreko?
Chibe, bRe!

...

#682 Amir

Amir
  • Members
  • 187 posts

Posted 18 October 2010 - 17:59

Načelnik Opštine Tuzla o puštanju Ilije Jurišića na slobodu

Youtube Video ->Original Video


#683 tornjak

tornjak
  • Members
  • 4,038 posts

Posted 18 October 2010 - 19:51

1.Jurišić je naknadno dodan u prijavi MUP R. Srpske nakon ovih ocjena.
2. Manje ili više dokaza
3. Ako te interesuje nađi pismo, ima to odbrana Jurišićeva.
4. Nakon ovog ofirnog ignorisanja Suda BiH ovi u Srbiji su preuzeli slučajeve iz MUP i stari slučaj iz vojnog suda i napravili novu optužnicu.
5. Imaš objašnjenje šta znači A u ovom dopisu suda- dovoljno dokaza ali nema objašnjenja kakav je to pravni izgovor "osjetljivost" za nepokretanje istrage i suđenja koje je Hag odobrio.
6. Fali onaj dio poslije ručka da vidimo kako su punih stomaka pregovarali :)



Nek smo se složili. -_-


1. A dodan naknadno. Hajd dobro je nisu i mane dodali. Doduse nikad nije kasno.
2. Manje-vise, uglavnom nema dovoljno. Sto li? U svakom slucaju sada ima jos jedan dokaz manje.
3. Ja mislio , ako ti je pri ruci.
4. Cek da skontam. Znaci sud BiH ignorisao tuzbu protiv Bajrica i Co. koji su pod oznakom A i to je bio razlog da Srbija uhapsi i 3 godine mrcvari covjeka koga su naknadno nakon Haga dopisali? Nikako ja to ne mogu da skontam.
5. Oznaka A znaci da je dovoljno dokaza prilozeno da bi se pokrenula istraga odnosno podnjela optuznica. Ti dokazi odnosno njihova validnost je tek trebala da bude provjerena.
Kao sto znamo tuzilastvo BiH je zatvorilo slucaj. Sto se tice "osjetljivosti" (mogao bi ti ponoviti isto sto i Kinik) mislim da znam zasto je osjetljivo, al nemam dokaza.
Isto tako mislim da i ti znas , ali i da cak imas i dokumente, ali ih neces staviti na forum iz razloga koje obojica dobrano znamo.
6. Cudno sa de uvijek poziva ne neke djelove koji fale ili koji su izgorjeli u NATO bombardovanjima.

#684 karadoz

karadoz
  • Banned
  • 1,908 posts

Posted 19 October 2010 - 09:45

Islamska zajednica BiH zakasnila je sa tužbom za rušenje džamije u Ustikolini, na teritoriji Federacije BiH, a nije ni upućena na pravu adresu, jer za događaje prije maja 1992. godine eventualno može biti odgovorna jedino Srbija,navodi se u odgovoru Ministarstva finansija Republike Srpske (RS) koji je dostavljen Pravobranilaštvu RS u Foči.

Posted Image U ovom ministarstvu podsjetili su da Islamska zajednica BiH potražuje od RS naknadu štete u iznosu od 1.260.000 KM, jer su, kako se navodi u tužbi, paravojne formacije RS u aprilu 1992. godine minirale Turhan-Eminbegovu džamiju, piše "Fokus".

"U to vrijeme nije postojala VRS. Islamskoj zajednici BiH ide u prilog da tuži RS koja nema sposobnost da bude stranka u postupku, nema svojstvo pravnog lica. Neophodno je navesti i organ uprave, a to tužilačka strana nije mogla, jer tada nije bilo organa uprave RS", zaključuju u Ministarstvu finansija RS.

U Ministarstvu finansija RS navode da IZ BiH tvrdi da je dejtonska Republika Srpska preuzela prava i obaveze tadašnje RS, ali pojašnjavaju da je to slučaj sa periodom od 19. maja 1995. godine.

"Osim toga, protekao je subjektivni rok od tri godine i objektivni od pet godina, u kome se može zahtijevati naknada štete. Džamija je srušena 1992. godine, a tužba je podnesena 1999. godine, dakle sedam godina poslije. U vrijeme kada je džamija srušena sudovi su radili i tužioci su mogli podnijeti tužbu. Ne prihvatamo da rok počinje od 1996. godine. Džamija se nalazi na teritoriji FBiH, tim prije mogli su podnijeti tužbu u FBiH. Nije bilo nesavladivih prepreka za podnošenje tužbe", navodi se u odgovoru.

Pravobranilac RS Slobodan Radulj rekao je da postoje tužbe u kojima su tužene opštine Gacko, Bileća, Nevesinje i Trebinje, ali i BiH, navodeći da je činjenica da za ratna dejstva do 19. maja 1992. godine odgovornost eventualno snosi tadašnja SRJ odnosno Srbija.

Sud BiH je odredio da je u ovoj pravnoj stvari mjesno nadležan sud u Goraždu, što znači da je Islamska zajednica BiH u to vrijeme mogla da podnese tužbu sudu u Goraždu odnosno bilo kojem sudu na teritoriji FBiH, kako bi prekinuli zastaru.

Sud BiH je odredio da je u ovoj pravnoj stvari mjesno nadležan sud u Goraždu, što znači da je Islamska zajednica BiH u to vrijeme mogla da podnese tužbu sudu u Goraždu odnosno bilo kojem sudu na teritoriji FBiH

nka.

Edited by karadoz, 19 October 2010 - 09:45.


#685 karadoz

karadoz
  • Banned
  • 1,908 posts

Posted 19 October 2010 - 15:34

Ilija Jurišić je sedam dana slobodan čovjek. Zbog narušenog zdravlja, nalazi se na pretragama u tuzlanskom UKC-u. Tamo je primio ekipu 60 minuta. Razgovor s njim vodio je Avdo Avdić.

S razlogom sam gledao Federalnu TV i 60 minuta. Uvjeren sam bio da je jedini put da se dođe do prave istine - bio vaš put, kaže Jurišić. A radili ste dobro. Izdržao sam zahvaljujući i vama. Preko obitelji sam dobijao informacije da ste se lavovski borili da pravda pobijedi.

Bio je to moj i neki skriveni optimizam. I pjesma koju sam u zatvor napisao Zbogom, hapsano na tom je tragu. Istina mora vidjeti svjetlo dana. Ponosan sam na ono što mi je u Tuzli nametnuto – suživot s ljudima druge nacije, vjere, političkih opredjeljenja.

Prije svega sam Bosanac. Jednom Bosancu u beogradskom zatvoru je vrlo teško. Prvo, zbog toga što je Bosanac. Drugo, zbog toga što je navodni ratni zločinac.

Ništa nije bilo opterećenje za mene kao što su bili ljudi s kojima sam dijelio taj prostor za spavanje, ručavanje i boravak. Nije teška robija, teški su robijaši. Pjesmu Nečovjek posvetio sam tome. Zbog tog nečovjeka sam morao tražiti u razgovoru kod upravnika da me premjeste u drugu sobu. Zaista mi je bilo dozlogrdilo, najmračnije misli su mi bile u glavi, rekao je Jurišić FTV.

-Ipak, bilo je i čovjeka u zatvoru. I u svakom kukolju zrno pšenice se nađe. U studeni 2007. godine pada snijeg s kišom. Imao sam prijem kod odvjetnika. Izašao sam u majici kratkih rukava, nije bilo potrebe da se drugačije oblačom. Vraćao sam se u ćeliju kad mi je rečeno da su moji iz sobe u šetnji. Zamolio sam stražara da me pusti u sobu da se obučem. Nije mi dozvolio - to je tvoj problem, rekao mi je. U šetnji sam već za minut-dva bio mokar. Stražar koji vodi šetnju mi prilazi i, nakon što mu objasnim šta se dogodilo, skida svoju kabanicu i daje mi je, nastavlja Jurišić svoju zatvorsku priču.

-Nakon operacije sam imao problema doći do lijeka za umirenje bolova. Ispričao sam to naglas u sobi. Jedan od zatvorenika, član Zemunskog klana, Aleksandar Simović rekao mi je da ne brinem i da ću ga sutra imati. Umjesto jedne bočice, dobio sam dvije.

Obmanjivali su me. Tužitelj, predsjednica i članovi tročlanog vijeća. Ponekad sam i odvjetnicima zamjerao. Sve do 11. listopada. Probudio sam se kao zatvorenik, zaspao kao slobodan čovjek. Taj datum će biti zabilježen kao moj drugi rođendan.

Noć prije ovog razgovora, kaže Jurišić, odbio sam večeru. Palentu. Najčešće jelo u beogradskom zatvoru.

#686 teroreticar

teroreticar
  • Members
  • 1,374 posts

Posted 19 October 2010 - 19:26

A zasto se u tuzli odvija sudjenje nekom "odbraniocu" zbog ubistva ranjenog/zarobljenog vojnika JNA ? Ne da mi se sad naci link na tu vijest, ali prilicno je stara. Sudjenje za djelo ratnog zlocina, naravno, da ne bude zabune.

Ilija Jurisic pusten da se brani sa slobode, jer nije bilo dovoljno dokaza protiv NJEGA. Dakle, Jurisic je pojedinac, jedan od ucesnika u dogadjanjima koja su, izmedju ostalog, za posljedicu imala i ratni zlocin.
Ja, naravno, pozdravljam odluku suda, i nadam se da je donesena na osnovu dokaza, a ne pod politickim pritiskom.

Ono sto je evidentno, i oko cega vjerujem nema sporenja je da se tada stvarno dogodio ratni zlocin. (Inace ne bi bilo sudjenja u Tuzli zbog toga)
Osim tog pojedinca kojemu se sudi, pretpostavljam da postoje odgovorne osobe u lancu komande, kojima takodje treba suditi i doci do istine.
Previse je za ocekivati da ta istina bude potpuna i nepristrasna, ali jebiga da je bude koliko toliko.

Eto.


Malo se ovome sta ima dodati. A i ti doceci "heroja" (ne bih se uopste upustao u diskusiju o tome da li je Jurisic zasluzio da cami u zatvoru tri i po godine, covjeka mi je zao) sluze samo nekakvim nacionalnim, drzavnim, vjerskim, ma jednom rijecju kolektivnim narufavanjima..eto MI ali ko smo to MI? Do koje mjere je plasticna i bezvezna bilo kakva prica o bilo kakvom patriotizmu pokazace se uvijek dan nakon dogadjaja slicnih ovome, tj. kolektivnih izdrkavanja, kad svi opet zauzmu svoje pozicije, jedan u stranackoj fotelji, drugi u fotelji biznismena, a vecina ostalih u ..kurcu krasnom, da izvinete.

#687 skembalo

skembalo
  • Members
  • 1 posts

Posted 22 November 2010 - 18:05

Izet Smajić, kojeg je optužnica teretila da je kao pripadnik samostalne čete rezervne policije "Mosnik" 15. maja 1992. u Tuzli, prilikom izlaska kolone Jugoslavenske narodne armije iz kasarne "Husinska buna" pucao u usta ranjenom vojniku Radovanu Krstiću, od 2008. godine tvrdi da on to nije uradio.

Danas je u Kantonalnom sudu rečeno da nije bilo dovoljno dokaza da je on to uradio, a njegov advokat Rifat Konjić, nakon izricanja oslobađajuće presude rekao je da je dokazano da nije ni Smajić niti iko drugi pucao u usta Radovanu Krstiću. Kao pripadnik JNA koja se tada povlačila, on jeste bio ranjen ali niko mu ranjenom nije pucao u usta.


klik me

#688 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 05 March 2012 - 21:05

Po prici jednog tuzlaka, kasnije pripadnika vojske republike srpske celim tokom rata, zaseda jeste bila postavljena, ali prvi su poceli da pucaju pijani rezervisti.
Pitanje je bi li se zaseda aktivirala da ovi nisu zapucali.
Rezultat cele situacije jeste da je uglavnom stradala aktivna vojska. Video je gomilu raskomadanih tela po kamionima, a posle niz tela vojnika.

#689 Razdrug

Razdrug
  • Members
  • 42 posts

Posted 06 March 2012 - 00:05

Po prici jednog tuzlaka, kasnije pripadnika vojske republike srpske celim tokom rata, zaseda jeste bila postavljena, ali prvi su poceli da pucaju pijani rezervisti.
Pitanje je bi li se zaseda aktivirala da ovi nisu zapucali.
Rezultat cele situacije jeste da je uglavnom stradala aktivna vojska. Video je gomilu raskomadanih tela po kamionima, a posle niz tela vojnika.

Ekstremno je mala vjerovatnoća da je bilo ko u toj koloni bio pijan.Kasarna je bila blokirana pa je i nabavka alkohola bila skoro nemoguća a zalihe u kasarnskoj kantini se brzo potroše.

#690 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 06 March 2012 - 07:16

Ni meni se ne svidja ali tako je bilo.