Jump to content


Photo
- - - - -

Crkva u predizbornoj kampanji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
38 replies to this topic

#31 mayo1

mayo1
  • Members
  • 23 posts

Posted 22 November 2007 - 02:23

To jednostavno nije istina...Dalmacija je uvijek bila antitalijanski raspoložena, to znači da im je jedini izbor bila jugoslavija. Zato su išli u NOB i zato su se priklanjali Jugoslaviji, samo da budu kontra Italije koja se dobro pobrinula da tijekom svoje vladavine zatire hrvatstvo na tim prostorima i sa svojim neprestanim pretenzijama na istočnu obalu Jadrana. Dalmatinci nisu imali alternative.Pogotovo ako se zna da su prvi zločini fašizma upravo napravljeni u dalmaciji i istri, baš oni zločini zbog kojih nitko nije uložio i jednog protesta a desili su se 15tak godina prije WWII


Ne znam što nije istina?
Činjenica je da su bili na strani NOP, što zapravo u nastavku i sam konstatiraš.
Govorimo o vremenu od prije šezdesetak godina.
U to vrijeme partizanski pokret je bio jedini ispravni i moralni izbor.
Danas se često (potpuno pogrešno) povlače paralele između tadašnjih partizana i JNA od prije dvadesetak godina.
Time se zapravo želi, na neki način, rehabilitirati ustaštvo.
Teorija, pojednostavljeno, kaže: JNA je bila bad guy , napala je Hrvatsku, Hrvati su se borili protiv nje, oni su good guys.

Iskrivljena analogija: JNA = partizani, znači bad guys, ustaše se bore protiv partizana, proizlazi da su ustaše good guys.

Naravno da Katolička crkva u Hrvatskoj ne napada otvoreno NOP, nego to čini na gore opisani način.

#32 toni_zg

toni_zg
  • Banned
  • 399 posts

Posted 22 November 2007 - 10:46

Ne znam što nije istina?
Činjenica je da su bili na strani NOP, što zapravo u nastavku i sam konstatiraš.
Govorimo o vremenu od prije šezdesetak godina.
U to vrijeme partizanski pokret je bio jedini ispravni i moralni izbor.
Danas se često (potpuno pogrešno) povlače paralele između tadašnjih partizana i JNA od prije dvadesetak godina.
Time se zapravo želi, na neki način, rehabilitirati ustaštvo.
Teorija, pojednostavljeno, kaže: JNA je bila bad guy , napala je Hrvatsku, Hrvati su se borili protiv nje, oni su good guys.

Iskrivljena analogija: JNA = partizani, znači bad guys, ustaše se bore protiv partizana, proizlazi da su ustaše good guys.

Naravno da Katolička crkva u Hrvatskoj ne napada otvoreno NOP, nego to čini na gore opisani način.

Katoličaka crkva ne napada NOP nikako već samo njihova sranja a sranja ima svatko i o tim sranjima se danas smije pričati, prošla su vremena kada je nešto i netko bilo SVETO I NEDODIRLJIVO, razumiješ li???
Govorim ti da dalmaciji nije bila važna ideja jugoslavenstva koliko im je bilo bitno da se oslobode pritiska fašizma. Istog onog fašizma koji je po dalmaciji harao 20god prije pojave partizana, to sam htio da kažem.

#33 toni_zg

toni_zg
  • Banned
  • 399 posts

Posted 22 November 2007 - 10:54

Nemam ja nista protiv da je njihovo opredelenje bilo izraz protivljenja Italiji, ali je cinjenica da je delovanje bilo projugoslovensko. Cak i sam ustaski pokret u obalskoj Dalmaciji i na otocima gotovo i da nije imao pristalica.


Pa kako će biti pristalica ustaškom pokretu kada ih je ovaj prodao talijanima kao ovce na klanje, njihovim najvećim neprijateljima. Govorim ti da Dalmaciji nije bilo alternative osim NOP. Taj se jedini povodio nekim humanim načelima, iako je i sam napravio sranja, njihova borba je bila jedina ispravna. da su bili kinezi koji bi im garantirali da ih neće tlačiti i prodavati, dalmatinci bi prešli na budizam.

#34 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 22 November 2007 - 10:56

Jugoslavija je nastala 1918. Do tada, dalmatinska obala bila je u sastavu crno-zute monarhije. Potom, osim Zadra, cela obala juzno i istocno od Rijecine pripala je Jugoslaviji tako da nisu imali prilike da iskuse "slasti" fasizma. Pa opet, pred potpisivanje Rapalskog ugovora, 1921. u Sibeniku, ali i brojnim drugim dalmatinskim gradovima, izbile su vrlo masovne projugoslovenske demonstracije.

#35 toni_zg

toni_zg
  • Banned
  • 399 posts

Posted 22 November 2007 - 11:15

Jugoslavija je nastala 1918. Do tada, dalmatinska obala bila je u sastavu crno-zute monarhije. Potom, osim Zadra, cela obala juzno i istocno od Rijecine pripala je Jugoslaviji tako da nisu imali prilike da iskuse "slasti" fasizma. Pa opet, pred potpisivanje Rapalskog ugovora, 1921. u Sibeniku, ali i brojnim drugim dalmatinskim gradovima, izbile su vrlo masovne projugoslovenske demonstracije.


Pa znaju naši tko su Talijani, jel sam ti rekao:) Fašizam je samo to potvrdio a sranja koja su se dešavala u AU između hrvatsko-talijanskog korpusa nisu zanemariva i nisu beznačajna.

#36 toni_zg

toni_zg
  • Banned
  • 399 posts

Posted 22 November 2007 - 11:21

A vladane skrenusmo mi sa teme, slažem se ja sa tobom samo ti napominjem da situacija u dalmaciji za vrijeme mletačke republike, AU, Italije je bila jako teška i komplicirana.Jugoslavenstvo je bio izlaz.

A ne kužim kaj ova ziza ima protiv slobode govora. Mlada smo demokracija i svi se još uvijek pronalaze u društvu koje je izišlo iz nekog drugog sistema, a onda umjesto da pokažu toleranciju oni galame na svaku izjavu biskupa, mesara, pedera, kućanice, vozača tramvaja itd.

#37 mayo1

mayo1
  • Members
  • 23 posts

Posted 22 November 2007 - 11:58

Govorim ti da dalmaciji nije bila važna ideja jugoslavenstva koliko im je bilo bitno da se oslobode pritiska fašizma. Istog onog fašizma koji je po dalmaciji harao 20god prije pojave partizana, to sam htio da kažem.


OK, dakle bili su za NOP.
Što se tiče ideje jugoslavenstva, koju ti (čini mi se, ispravi me ako griješim) smatraš nečim negativnim - u vremenu prije propasti Austrougarske, to je bila i te kako pozitivna i napredna ideja.
Za nju su se zalagali ljudi kojima se ne može prebacivati manjak hrvatskih osjećaja.
Strossmayer, Ivan Meštrović - njegova knjiga "Uspomene na političke ljude i događaje" , u kojoj otkriva mnoge interesantne činjenice i događaje prije I svj.rata (tzv. Ujedinjenja) pokazuje da je Jugoslavenska ideja imala puno pristalica, pogotovo u primorskim krajevima.
Želim reći da se ne može revalorizirati jedno vrijeme, države i ljude gledajući kroz današnje naočale i gledajući današnje ponašanje države i ljudi.
Jugoslavenska ideja 1918., pa i sama SFRJ tamo do početka osamdesetih, nemaju nikakve veze sa Jugoslavijom nakon Titove smrti.
Jugoslavija nakon 1980., a posebno nakon dolaska Miloševića, više nije bila zemlja svih naroda.
Pretvarala se u Srboslaviju i tu više nije bilo mjesta za Hrvatsku.
Osobno, uvijek sam se izjašnjavao kao Hrvat, zemlja Jugoslavija.
Nikada nikakvih problema. Jedno nije isključivalo drugo.
Furanjem na ideju "jugoslavenstva" Milošević je poturao na mala vrata svoju viziju - u koju se nismo mogli uklopiti.
Dalje znamo.

Katoličaka crkva ne napada NOP nikako već samo njihova sranja a sranja ima svatko i o tim sranjima se danas smije pričati, prošla su vremena kada je nešto i netko bilo SVETO I NEDODIRLJIVO, razumiješ li???


Naravno da ništa ne može biti nedodirljivo, ali ne možeš me ubijediti da Crkva ne vuče na jednu stranu.

No, to je samo moje mišljenje.
Pozdrav.

#38 toni_zg

toni_zg
  • Banned
  • 399 posts

Posted 22 November 2007 - 12:11

OK, dakle bili su za NOP.
Što se tiče ideje jugoslavenstva, koju ti (čini mi se, ispravi me ako griješim) smatraš nečim negativnim - u vremenu prije propasti Austrougarske, to je bila i te kako pozitivna i napredna ideja.
Za nju su se zalagali ljudi kojima se ne može prebacivati manjak hrvatskih osjećaja.
Strossmayer, Ivan Meštrović - njegova knjiga "Uspomene na političke ljude i događaje" , u kojoj otkriva mnoge interesantne činjenice i događaje prije I svj.rata (tzv. Ujedinjenja) pokazuje da je Jugoslavenska ideja imala puno pristalica, pogotovo u primorskim krajevima.
Želim reći da se ne može revalorizirati jedno vrijeme, države i ljude gledajući kroz današnje naočale i gledajući današnje ponašanje države i ljudi.
Jugoslavenska ideja 1918., pa i sama SFRJ tamo do početka osamdesetih, nemaju nikakve veze sa Jugoslavijom nakon Titove smrti.
Jugoslavija nakon 1980., a posebno nakon dolaska Miloševića, više nije bila zemlja svih naroda.
Pretvarala se u Srboslaviju i tu više nije bilo mjesta za Hrvatsku.
Osobno, uvijek sam se izjašnjavao kao Hrvat, zemlja Jugoslavija.
Nikada nikakvih problema. Jedno nije isključivalo drugo.
Furanjem na ideju "jugoslavenstva" Milošević je poturao na mala vrata svoju viziju - u koju se nismo mogli uklopiti.
Dalje znamo.



Naravno da ništa ne može biti nedodirljivo, ali ne možeš me ubijediti da Crkva ne vuče na jednu stranu.

No, to je samo moje mišljenje.
Pozdrav.



Ma ne smatram ja jugoslavensku ideju nečim negativnim. jugoslavenska ideja je bila pozitivna do onog trenutka kada se ušlo u zajdnicu (SHS) bez dogovora o uređenju takve zajdnice. Na to je upozorio i S.Radić; Hrvati, ne srljajte kao guske u maglu. Što nije bila izjava protiv zajdnice već protiv srljanja u zajdnicu bez dogovora o uređenju iste. To se pokazalo pogubnim za narode te zajdnice a ne samo za Hrvatski i takvu zajdnicu nisu zamišljali akteri koje si ti navela.

Ljudi iz Crkve kažu što misle i to je čitava filozofija, da te podsjetim na ironiju stvari
Ti isti ljudi su kritizirali HDZ vlast u poznatoj propovjedi "grijesi struktura vlasti", onda nitko nije imao protiv, naravno osim HDZ-a kojem to nije pasalo.
Ti isti ljudi su kritizirali rad nedjeljom. Svi su se digli na noge protiv crkve kao i sada i onako se usput došlo do otkrića da za rad nedjeljom ljudi nisu plaćeni i onda se došlo na ideju da bi se to trebalo plaćati.

sve je to misao, izražena slobodno. crkva traži mjesto pod suncem u društvu baš kao i svi ostali koji se privikavaju na takvo društvo a oni koji bi branili svima sve, ti su najgori.

adio:)

#39 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 30 November 2007 - 15:04

A ne kužim kaj ova ziza ima protiv slobode govora. Mlada smo demokracija i svi se još uvijek pronalaze u društvu koje je izišlo iz nekog drugog sistema, a onda umjesto da pokažu toleranciju oni galame na svaku izjavu biskupa, mesara, pedera, kućanice, vozača tramvaja itd.


Ni govora. Mesari, gay populacija, kucanice i vozaci tramvaja; svi se oni imaju pravo kandidirati za premijera ili predsjednika bilo koje politicke stranke, kao i aktivno sudjelovati na predizbornim skupovima.


sve je to misao, izražena slobodno. crkva traži mjesto pod suncem u društvu baš kao i svi ostali koji se privikavaju na takvo društvo a oni koji bi branili svima sve, ti su najgori.


Znaci li tebi ista pojam - sekularna drzava? :rolleyes:

Edited by Ziza, 30 November 2007 - 16:18.