Jump to content


Photo
- - - - -

Akcije za pola Srbije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
30 replies to this topic

#16 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 08 November 2007 - 18:18

Evo, imam i ja jedno pitanje: zašto ne sačekate da se odredi model i uslovi sticanja tih akcija, pa onda da počnete da postavljate pitanja?



'hoću moj deo, nećete da me prevarite!'

(eto zato :rolleyes: )

ono što je interesantno je da taj zakon dolazi pre nego što su rešili pitanje denacionalizacije, odnosno pravedne nadoknade nezakonito oduzete imovine...neko misli da će biti para za obe stvari, videćemo...

#17 Moskri

Moskri
  • Members
  • 39 posts

Posted 08 November 2007 - 20:30

Cuo sam danas na Studiu B Dinkic je rekao da ce svaki punoletni gradjanin koji nije dobio akcije dobiti akcije u vrednosti oko 2000 eura. :huh: Ali licno mislim da ce pre biti oko 100-200 eurona. :rolleyes: Toliko

#18 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 08 November 2007 - 21:18

prostom matematikom +, -, :, x se da izracunati da to nece biti vise od 100-200Eu, sve ostalo je PREDizborno laprdanje, lupetanje

#19 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 13 November 2007 - 02:33

Evo mene zanima dali ja kao bivsi gradjanin imam pravo na koju kintu :rolleyes:
Ovo je vrhunac predizbornog marketinga mada siguran sam ima onih koji u to veruju.

#20 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 13 November 2007 - 03:18

Evo mene zanima dali ja kao bivsi gradjanin imam pravo na koju kintu :rolleyes:
Ovo je vrhunac predizbornog marketinga mada siguran sam ima onih koji u to veruju.


Jel' si drzavljanin Srbije?

#21 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 13 November 2007 - 03:20

Jel' si drzavljanin Srbije?

Nisam ali sam tu rodjen pa racunam na koju kintu.Ti mozes da da trazis par kuna od Sanadera.

#22 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 13 November 2007 - 03:27

Nisam ali sam tu rodjen pa racunam na koju kintu.Ti mozes da da trazis par kuna od Sanadera.


Pa kako zamisljas da uzmes nesto ako nisi drzavljanin?
Ne mogu a i ovako su vec sve rasprodali mada onaj HEP, vidis dobro si me podsetio.

#23 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 13 November 2007 - 03:31

Ne mogu a i ovako su vec sve rasprodali mada onaj HEP, vidis dobro si me podsetio.

Pa tebi bi bilo dobro da obnovis tu domovnicu posto se carstvo iz dana u dan smanjuje.Moze da se desi da se opet nadjes u drzavi u kojoj si se i rodio.

#24 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 13 November 2007 - 03:36

Pa tebi bi bilo dobro da obnovis tu domovnicu posto se carstvo iz dana u dan smanjuje.Moze da se desi da se opet nadjes u drzavi u kojoj si se i rodio.


I to sto kazes, nikada se ne zna a bolje se obezbediti.

#25 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 16 November 2007 - 22:00

Cuo sam danas na Studiu B Dinkic je rekao da ce svaki punoletni gradjanin koji nije dobio akcije dobiti akcije u vrednosti oko 2000 eura. :huh: Ali licno mislim da ce pre biti oko 100-200 eurona. :rolleyes: Toliko

Kol'ka para, tol'ki glas. Sta oni misle da kupe za tu crkavicu na sledecim izborima? (na ovu skupocu)

#26 Noca92

Noca92
  • Members
  • 1 posts

Posted 26 November 2007 - 23:23

Zar niko neće svoj novac nazad.
Moji roditelji, ja , kao i većina građana Srbije su "debelo" platili peiključke za telefone (po 2.000 DM i više) da li neko u normalnim zemljama plaća, toliko, priključak. Ja sebe smatram ivestitorom u infrastrukturu Telekoma. Hoću naš novac sa propadajućom dividendom nazad, a Vi ???

#27 villiem

villiem
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 26 November 2007 - 23:45

Zar niko neće svoj novac nazad.
Moji roditelji, ja , kao i većina građana Srbije su "debelo" platili peiključke za telefone (po 2.000 DM i više) da li neko u normalnim zemljama plaća, toliko, priključak. Ja sebe smatram ivestitorom u infrastrukturu Telekoma. Hoću naš novac sa propadajućom dividendom nazad, a Vi ???


:rolleyes:
Dividendom? Mislim da to odlazi radnicima, mada ne onako kako pise u vazecem zakonu.Pritisak koji su napravili sindikati, kako izgleda, koliko sutra donosi rezultat.
Ponudjene su neke dve opcije(neke bonus akcije ili kes u ruke).Videce se ovih dana.
To je, medjutim kao sto rekoh samo za radnike i bivse radnike(Poste i Telekoma).Naravno da su i ostali zitelji ucestvovali i stvarali i naravno da ce dobiti akcije, vidi pod izbori.

Meni nije jasno o kavoj masi novca pricamo, mislim privatizacija i to, kad dodje

2000 marki.Kosto tel. ko Golf

#28 ktd

ktd
  • Members
  • 12 posts

Posted 27 November 2007 - 14:06

Zanima me gde mogu da se raspitam o podeli tih akcija i na koji se način do njih može doći?



INFO pogledajte ovde na adresi MERR:

http://www.merr.sr.g...elno/jp_cir.php

Edited by ktd, 27 November 2007 - 14:06.


#29 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 27 November 2007 - 15:00

ktd svaka čast na pouzdanim informacijama :rolleyes:

#30 mwolf

mwolf
  • Members
  • 11 posts

Posted 03 December 2007 - 09:39

Pre nego što pročitate sve ovo dole a trebali bi da bi bili malo bolje upoznati o svemu, nezaboravite ko je održavao socijalu svih onih crnih 90-tih godina, ko je iz pepela i ruševina ponovo pokrenuo proizvodnju goriva bez ičije pomoći i samo sa svojim snagama, ko i dan danas puni budžet Srbije sa minimum 30 % kapitala, čiji radnici najviše umiru, iz čije fabrike skoro svaki dan izađu ambulantna kola pod rotacijom ...
Jedan je Odgovor na sve to Rafinerja Nafte U Pančevu i Novom Sadu, i radnici Rarifinerija
Koliko je porodica kojima je neko radio u tim fabrikama i koji su umrli dok su još bili u Radnom odnosu, ili se teško razboleli od "čiste" tehnologije
Svako ko kaže da radnici NIS-a hoće samo pare i da to nisu njihove iskreno Vam svima vama želim da budete volonteri i da se prijavite kada je neki remont i da udjete u posude i kolone ... i da malo čistite i budete plaćeni kao i svi mi ...

sad pročitajte sve dole možda Vam bude nešto jasnije



U zajedničkom proglasu reprezentativni sindikati NIS i udruženja budućih akcionara ističu da neće prihvatiti nijedan predlog privatizacije kompanije niti koncept akcionarstva koji u sebi ne sadrži čvrste garancije da će zaposleni, bivši radnici i penzioneri NIS, ali i svi građani Srbije, ostvariti pravičnu naknadu za svoj rad u vidu besplatnih akcija. Svaki drugi način raspodele bio bi haos, a režiranje tog filma započeo je Mlađan Dinkić, kaže se u proglasu. Predsednik Odbora republičkog sindikata energetike i petrohemije Veljko Miloševic je obavestio radnike NIS da je na jučerašnjem sastanku Predsedništva VSSS Srbije sa Dinkićem odbijen njegov model, kao i da će danas na sednici Republičkog socijalno-ekonomskog saveta predstavnici sindikata isto učiniti. R. Balać



Jednočasovni štrajk upozorenja u NIS-u
Pobunom protiv Dinkićeve podele akcija
Samo u zemlji Srbiji ministri i političari ubeđuju narod da je bolje da umesto 30 dobiju 15 odsto besplatnih akcija od prodaje velikih javnih preduzeća • Pošto ne želi da zaposleni i građani budu gubitnici u tranziciji, Sindikat nacionalne naftne kompanije najavljuje generalni štrajk ukoliko Ministarstvo ekonomije ne poboljša predlog zakona o raspodeli akcija • Usled žestokog sindikalnog pritiska Mlađan Dinkić je za pet dana ponudio tri verzije deobe vrednosnih „papira”

Revoltiran i ogorčen zbog predloženih Dinkićevih zakona o privatizaciji javnih preduzeća i o podeli besplatnih akcija, Sindikat Naftne industrije Srbije najavio je da će u petak, 30. novembra, od 12 do 13 sati biti održani štrajkovi upozorenja. Tog dana, kako kaže Veljko Žunić, predsednik Samostalnog sindikata pančevačke Rafinerije i Štrajkačkog odbora, zaposleni u ovom preduzeću, ali i u novosadskoj Rafineriji blokiraće kapije te će onemogućiti jednočasovnu isporuku derivata, a na svim većim benzinskim pumpama NIS-a u to vreme neće se točiti gorivo.

– Posle toga očekujemo razgovore s ministarstvima ekonomije i energetike, a tražićemo i hitan sastanak s potpredsednikom Đelićem budući da je on i predsednik Komisije za restrukturiranje i privatizaciju javnih preduzeća. Od ishoda pregovora zavisi odluka o daljim aktivnostima. Ukoliko ne postignemo dogovor s Vladom, nećemo imati izbora nego da stupimo u generalni štrajk. Naravno, obustave rada u sektoru energetike, koja je od velikog značaja za privredu cele države, nisu u interesu Sindikata. U energetici se veoma teško ulazi u štrajk, a ako se uđe, još se teže izlazi – najavljuje Žunić mogući sled događaja.

Sindikalci žestoko brane stav da su neprihvatljivi predlozi ministra ekonomije i regionalnog razvoja Mlađana Dinkića da zaposleni u velikim javnim preduzećima (NIS, „Telekom”, EPS, Aerodrom „Nikola Tesla”, JAT i „Galenika”) dele 15 odsto akcija tih firmi sa svim punoletnim građanima Srbije umesto da i jedni i drugi dobiju po 15 procenata vrednosti preduzeća. Međutim, ministri i političari u zemlji Srbiji jesu čudo pa zato i ne iznenađuje njihovo ubeđivanje naroda da je 15 ili, po najnovijoj ponudi, 17,5 odsto bolje od 30.

– Prošle nedelje vodili smo raspravu s ministrom ekonomije, i to uz argumente za koje smatramo da su potpuno opravdani. Pre nego što je ministar upoznao sindikalce s predlogom zakona, izjavio je da je on u pregovorima čvrst, kratak i jasan, i da nikada ne primenjuje trgovačko pregovaranje. Što se modela privatizacije tiče, istakao je da je bolja varijanta prodati odmah 51 odsto vrednosti NIS-a jer će biti više para za državu, dok smo mi zastupali stanovište da je za zaposlene i državu bolja važeća strategija koju je izradio privatizacioni savetnik „Meril Linč”. Ona podrazumeva prodaju 25 odsto vrednosti NIS-a, a potom još 12 odsto putem dokapitalizacije. Međutim, Dinkić je objašnjavao da je taj model privatizacije usvojen u trenutku kada je vlada bila manjinska i nije bila stabilna, pa je morala da prihvati manjinski paket prodaje kapitala NIS-a, za šta se zalagao i SPS, jer je on davao podršku vladi. Dodao je da aktuelna Vlada i dalje radi s „Meril Linčom”, kao i to da veruje da će se postići politički konsenzus da se proda 51 odsto NIS-a. NJegova procena jeste da će za Naftnu industriju dobiti najmanje dve milijarde evra, ali i da je moguće da će se stići i do četiri milijarde. Sindikat je ostao na stanovištu da ovaj koncept privatizacije u perspektivi znači prodaju tržišta naftnih derivata i tiho gašenje obe rafinerije i NIS-a, jer on predviđa da budući kupac uloži samo 300 miliona dolara u modernizaciju i ekologiju – kaže Žunić i dodaje da Sindikat, budući da je svestan da je privatizacija NIS-a ipak stvar Vlade, očekuje da se Ministarstvo energetike, koje je i zaduženo za NIS i menadžment ove kompanije, izjasne o modelu privatizacije.
Ministarski ustupci

Kada je o podeli besplatnih akcija reč, valja napomenuti da je ova tema početkom novembra, nakon što je Dinkić najavio da će po novom zakonu svi punoletni građani dobiti po 1.000 evra, postala dežurna među četiri miliona žitelja koji dosad nisu iskoristili pravo na besplatne „papire”. Ovaj predlog zakona još nije upućen Vladi jer se ovih dana vode žestoki pregovori sindikata javnih preduzeća s ministrom.

– Dinkić je rekao da je predviđeno da se iz Privatizacionog registra proda paket akcija već privatizovanih državnih preduzeća, jer je tehnički neizvodljivo da se one podele građanima. Nakon prodaje građanima će novac biti podeljen na ravne časti. No, činjenica je da se građani ne bi mnogo ovajdili jer te akcije vrede oko 250 miliona evra, pa bi građanima pripalo najviše oko 60 evra. Govoreći o privatizaciji velikih javnih preduzeća: NIS-a, EPS-a i „Telekoma”, ministar je rekao da bi bilo najbolje da svi građani, zaposleni i bivši radnici tih preduzeća dobiju 15 odsto vrednosti akcija. Pri tom, zaposleni i bivši radnici imali bi pravo da uz beneficiju od 50 odsto kupe do četiri odsto vrednosti preduzeća. Sindikat NIS-a odbio je te varijante pozivajući se na važeću strategiju privatizacije NIS-a i aktuelne zakone i na predloge zakona koje su sindikati uputili Skupštini na usvajanje, gde zaposleni i bivši radnici i penzioneri ostvaruju pravo do 15 odsto akcija, a građani Srbije 15 odsto. Apsurd je da se u današnjoj fazi privatizacije zakon menja i tvrdimo da su predloženim propisom svi oštećeni. Drugi model, koji je ponudio ministar Dinkić, sadrži sledeće: ako radnici neće da kupuju akcije, onda može da im se ponudi dva odsto besplatnih akcija od ukupne vrednosti NIS-a, ili da im se isplati po dva odsto po godinama staža odmah posle privatizacije NIS-a. Sindikat NIS-a je i to odbio.
Napadi i argumenti

Predstavnici Vlade, priča Veljko Žunić, u javnost su pustili priču da radnici javnih preduzeća pri podeli akcija hoće povlašćeniji položaj od građana i da zanemaruju činjenicu da su svi žitelji gradili ove firme, kao i to da su zaposleni u javnim preduzećima napravili dugove koje sada svi vraćaju.

– Sindikat NIS-a nikad neće sporiti da su građani učestvovali u izgradnji javnih preduzeća, što je neoboriva činjenica, jer generacije su stvarale i javna preduzeća i privredu Srbije. Podsećanja radi, nacionalizacija javnih preduzeća desila se 1991. godine i sve što je vredelo do tada u NIS-u – obe rafinerije, „Naftagas”, naftovod, benzinske stanice, skladišta derivata i bušotine – stvarano je dok su naftnom industrijom upravljali radnici. Kako je država preuzela upravljanje, napravljene su samo dve upravne zgrade. Ništa više. Uz to, cene naftnih derivata uvek su bile depresirane kako bi privreda mogla da radi, a dug prema Pariskom i Londonskom klubu nisu napravili radnici javnih preduzeća. S druge strane, u privatizacijama koje su obavljene od 2002. godine NIS je po nalogu Vlade otpisao dugove mnogim preduzećima koja su ušla u vlasničku transformaciju, a njihovom prodajom Vlada je ubirala prihod. Dakle, i radnici NIS-a smatraju da su potpuno u pravu kada traže deo akcija koje su stekli svojim radom. Poznato je da je NIS bombardovanu i razorenu Rafineriju obnovio iz sopstvenih sredstava i da je veliki broj radnika učestvovao u obnovi. Taj rad im nije plaćan; čak smo davali dnevnice solidarnosti. Rafinerija je bila spremna da 2001. prerađuje 3,5 miliona tona nafte. Ovo su naši argumenti. Nećemo odustati od prava raspodele akcija po važećim zakonima i nećemo dozvoliti da budemo gubitnici tranzicije na kraju privatizacije u Srbiji – najavljuje predsednik Sindikata.

U međuvremenu, 26. novembra stigla je i nova, poboljšana ponuda, po kojoj se zaposlenima odobrava 2,5 odsto besplatnih akcija od tržišne vrednosti kapitala ili bonus. Sigurno je da se posle ovih razgovora i različitih ponuda sve ovo mora pažljivo analizirati jer teško je verovati ministru koji u roku od pet dana daje tri ponude – kritikuje Žunić.
Javna rasprava

On još kaže da pod velikim znakom pitanja nije samo Dinkićevo obećanje da građani mogu dobiti po 1.000 evra već i način podele akcija i vreme njihove realizacije, jer će utvrđivanje tržišne vrednosti akcija biti obavljeno najkasnije do 2010.

U Srbiji, kako ističu sindikalci, ima još javnih preduzeća koja su pod upravom Republike, Pokrajine i lokalne samouprave, i sigurno je da ona imaju veliku vrednost. Međutim, predviđeno je da ove javne firme budu privatizovane po posebnom zakonu koji će doneti Skupština, s tim što njihov kapital nije predviđen za podelu besplatnih akcija građanima, što je takođe besmisleno.
Proglas

U proglasu Štrajkačkog odbora i Sindikata Rafinerije, kojim se zaposleni, penzioneri i bivši radnici pozivaju da učestvuju u štrajku upozorenja, stoji da je njihov cilj ostvarivanje prava na besplatne akcije stečene po osnovu rada pre privatizacije NIS-a, koje će imati tržišnu vrednost. Po važećem zakonu, piše u proglasu, dobijaju svi: i radnici i građani. Međutim, po predlogu zakona koji predlažu Ministarstvo ekonomije i ministar Mlađan Dinkić gube i građani i radnici, a dobijaju samo budući kupci, partijska država i tajkuni.

Poznavaoci prilika, a i običan svet, predlog zakona kvalifikuju kao politički marketing, te smatraju da je on rađen brzopleto i u izborne svrhe.

Veljko Žunić ističe da u izbornim kampanjama svi obećavaju besplatne akcije, ali niko se dosad od koalicionih partnera i opozicionih stranaka nije izjasnio o modelu koji je ponudilo Ministarstvo ekonomije. Dosad su se mogli čuti samo stavovi sindikalaca i stručne javnosti, ali samo putem medija. Predloženi zakoni naći će se na javnoj raspravi Skupštine zaposlenih NIS-a, koja će biti održana 29. novembra, u 11.59, u novosadskom „Spensu”.

S. Buvač




hvala na razumevanju ako ga imate
"Tuđe nećemo, Svoje nedamo"

Edited by mwolf, 03 December 2007 - 09:41.