Jump to content


Photo
- - - - -

SPC


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
406 replies to this topic

#16 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 04 November 2007 - 15:59

Očekivao sam objektivnu kritiku SPC kao institucije.


mm-da. SPC, dakle, kao i drugi akteri u društvu, grabi da izgradi i osnaži svoju poziciju. to je proces koji je posebno postao aktuelan nakon pada miloševića. crkva je od početka tražila svoj deo kolača od miloševićevog svrgnuća, i računala je na to da joj sa punim pravom pripada sve što zatraži, jer je otvoreno stala u podršku doktora vojislava koštunice. kruže glasine da je koštunicu u uticajne političke krugove i uveo sam radović (koštuničina supruga je blizak rod). odakle radoviću pristup tako visokim krugovima nije jasno, osim ako nisu tačne insinuacije đinđićevih saradnika da je radović undercover obaveštajac. sumnjam lično da radović jeste obaveštajac, jer su i on i njegov blizak prijatelj jevtić bili u stalnom sukobu sa miloševićem. ako je došlo do kontakta službe i episkopa, verujem da je to krenulo tek 90-ih, kada su ovi služili u senjačkom vavedenju, dakle, kada su mogli doći u kontakt sa bivšom titoist-turned-nationalist političkom elitom sa senjaka i dedinja. meni je ovaj scenario verovatniji, jer se ogledava u masovnom egzodusu nekadašnjih komunista u pravoslavlje nakon 5. x. ne zaboravimo da je milošević mrzeo crkvu i da je koristio svaku priliku da se naruga sveštenicima, dakle, tu je ostao do kraja dosledan svom komunističkom vaspitanju.

da se zadržimo samo na političkoj strani medalje, i da ne zalazimo dalje u primere iz istorije koliko je crkva uvek promašivala svoju svrhu postojanja kada bi postajala politički angažovana sila u društvu.

#17 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 04 November 2007 - 16:51

nije zanemarljiva teza da se dosijei srbijanskih tajnih službi ne otvaraju zahvaljujući, između ostalog, i snažnom protivljenju crkve

inače, uloga koju spc pokušava da preuzme u društvu, obrnuto je proporcionalnog značaja u odnosu na ono što crkva ulaže u društvo; ideja da su istorijsko nasleđe spc i samo njeno postojanje, dovoljni - prosto je arogantna

pretpostavljam da se to sve može odbaciti kao pljuvanje po ljudima koji vode crkvu, a ne kao načelna kritika institucije... ali, ne bih mogla da razlučim instituciju od ljudi koji je vode, mesto crkve u društvu naprosto jeste mesto društvene institucije, a ne metafizičkog tela koje loši ljudi ne mogu narušiti

ne zaboravimo da je milošević mrzeo crkvu i da je koristio svaku priliku da se naruga sveštenicima, dakle, tu je ostao do kraja dosledan svom komunističkom vaspitanju.

postoje bar dva episkopa spc koja se nikako ne bi složila sa tim - irinej bulović i filaret

#18 leone

leone
  • Members
  • 3,630 posts

Posted 04 November 2007 - 18:33

mm-da. SPC, dakle, kao i drugi akteri u društvu, grabi da izgradi i osnaži svoju poziciju. to je proces koji je posebno postao aktuelan nakon pada miloševića. crkva je od početka tražila svoj deo kolača od miloševićevog svrgnuća, i računala je na to da joj sa punim pravom pripada sve što zatraži, jer je otvoreno stala u podršku doktora vojislava koštunice. kruže glasine da je koštunicu u uticajne političke krugove i uveo sam radović (koštuničina supruga je blizak rod). odakle radoviću pristup tako visokim krugovima nije jasno, osim ako nisu tačne insinuacije đinđićevih saradnika da je radović undercover obaveštajac. sumnjam lično da radović jeste obaveštajac, jer su i on i njegov blizak prijatelj jevtić bili u stalnom sukobu sa miloševićem. ako je došlo do kontakta službe i episkopa, verujem da je to krenulo tek 90-ih, kada su ovi služili u senjačkom vavedenju, dakle, kada su mogli doći u kontakt sa bivšom titoist-turned-nationalist političkom elitom sa senjaka i dedinja. meni je ovaj scenario verovatniji, jer se ogledava u masovnom egzodusu nekadašnjih komunista u pravoslavlje nakon 5. x. ne zaboravimo da je milošević mrzeo crkvu i da je koristio svaku priliku da se naruga sveštenicima, dakle, tu je ostao do kraja dosledan svom komunističkom vaspitanju.

da se zadržimo samo na političkoj strani medalje, i da ne zalazimo dalje u primere iz istorije koliko je crkva uvek promašivala svoju svrhu postojanja kada bi postajala politički angažovana sila u društvu.


Ako "djindjiceve saradnike" na trenutak zaboravimo, mislim da su rijeci Mirka Djordjevica u zadnjem Pescaniku vrlo idikativne, covjek je od struke i znanja i treba ga ozbijlno prihvatiti.
Parafraza tih Djordjevicevih rijeci: Amfilohije je predavac na nekoj BEZBEDONOSNOJ AKADEMIJI u Rusiji, a istovremeno no.1 u SPC + da su srpski patrijarsi, izuzev Pavla, birani po saglasnosti/odobrenju sluzbi drzavne bezbjednosti.

#19 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 04 November 2007 - 20:40

postoje bar dva episkopa spc koja se nikako ne bi složila sa tim - irinej bulović i filaret


filaret je primitivčina, tu spora nema. oko irineja je stvar dosta višeslojnija, i tu ima mesta za spekulaciju.

Ako "djindjiceve saradnike" na trenutak zaboravimo, mislim da su rijeci Mirka Djordjevica u zadnjem Pescaniku vrlo idikativne, covjek je od struke i znanja i treba ga ozbijlno prihvatiti.
Parafraza tih Djordjevicevih rijeci: Amfilohije je predavac na nekoj BEZBEDONOSNOJ AKADEMIJI u Rusiji, a istovremeno no.1 u SPC + da su srpski patrijarsi, izuzev Pavla, birani po saglasnosti/odobrenju sluzbi drzavne bezbjednosti.


ja to vidim kao post-1999 fenomen (kosovo i čečenija). putin je taj koji uveo pravoslavnu crkvu na velika vrata u obaveštajni establišment. radović je, u međuvremenu, postao dosta nepopularan u grčkim teološkim krugovima (recimo, u jerusalimu za dva milenijuma crkve, grčki episokopi su ga izviždali zbog nekih ideja da je moskva novi konstantinopolj). tako da mi deluje prilično logično da je novo utočište potražio u rusiji.

prema mojim saznanjima, postoje dve struje u spc, jedna lojalna radoviću, i jedna sadašnjem patrijarhu. patrijarh, prema istim saznanjima, ne govori sa radovićem. opet, moja saznanja su lokalizovana na ovaj sajber-prostor, i verovatno ništa ne znače. :rolleyes:

ps. dosta specifično po sebi je da je otac irineja bulovića bio jedan od afirmisanih vojvođanskih udbaša. što je opet kontroverzno po sebi, ako uzmemo u obzir bulovićev nacionalizam, njegov otac je hrvatske nacionalnosti. [?]

Edited by srdjanf., 04 November 2007 - 20:46.


#20 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 November 2007 - 21:28

Patrijarh, za koga Mirko Djordjevic kaze da je sada u Mladenovcu (rehabilitacija - od cega - od starosti se ne rehabilituje) doskora je bio pacijent u VMA. Kako saznajem iz izvora kojima bezrezervno verujem, bio je tokom boravka u VMA svestan, u smislu da nije u komi, ali potpuno bez kontakta sa realnoscu, sa znacima teskog senijuma. Sto je najsmesnije i najtuznije, pored njega je stalno bila nekakva mlada popeskara, opasao mantiju nekakvim koznim opasacem, svako malo izlazi pred zgradu da popusi cigaretu, a ispod pritegnute manitje vide mu se bele sportske patike!!! Licno video. Cirkus... :rolleyes:
Medjutim, ima nesto sto ne razumem i bio bih zahvalan na objasnjenju nekome ko to bolje zna, verovatno Srdjan:
Koliko znam, Sinod bira novog patrijarha tako sto se prethodno odaberu tri episkopa, pa onda kocka odlucuje ko ce od njih postati patrijarh.
Gde je tu mesto za uticaj "sluzbi"?

#21 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 04 November 2007 - 21:54

...
Sto je najsmesnije i najtuznije, pored njega je stalno bila nekakva mlada popeskara, opasao mantiju nekakvim koznim opasacem, svako malo izlazi pred zgradu da popusi cigaretu, a ispod pritegnute manitje vide mu se bele sportske patike!!! Licno video. Cirkus... :rolleyes:


To je telohranitelj, nije pop.

Medjutim, ima nesto sto ne razumem i bio bih zahvalan na objasnjenju nekome ko to bolje zna, verovatno Srdjan:
Koliko znam, Sinod bira novog patrijarha tako sto se prethodno odaberu tri episkopa, pa onda kocka odlucuje ko ce od njih postati patrijarh.
Gde je tu mesto za uticaj "sluzbi"?


Vrlo prosto, odabereš sva tri episkopa po pravilima službe. Ne može da omane. Ili namestiš mađioničara da izvlači kovertu:

''Svaki episkop s pet godina aktivne eparhijske službe može biti potencijalni kandidat za patrijarha, a princip je sledeći - biraju se u tri kruga tri ličnosti. Trojica koja dobiju najviše glasova ula­ze u uži izbor. Njihova imena stavljaju se u tri koverta, to se komisijski registruje, sve ide na časni presto. Pozove se neko od poznatih duhovnika, sveštenomona­ha, koji posle molitoslovlja izvlači jedan koverat i daje ga najstarijem arhijereju koji predsedava. On čita ime novog patrijarha.''

Posted Image

Edited by slowmotion, 04 November 2007 - 22:15.


#22 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 November 2007 - 23:07

Ako je to telohranitelj, sta ce mu onda mantija?
Inace, zanimljivo mi je ovo kako se bira patrijarh, a sada sam razumeo i kako pored Svetog duha i "sluzba" moze da se umesa.

#23 leone

leone
  • Members
  • 3,630 posts

Posted 04 November 2007 - 23:56

Patrijarh, za koga Mirko Djordjevic kaze da je sada u Mladenovcu (rehabilitacija - od cega - od starosti se ne rehabilituje) doskora je bio pacijent u VMA. Kako saznajem iz izvora kojima bezrezervno verujem, bio je tokom boravka u VMA svestan, u smislu da nije u komi, ali potpuno bez kontakta sa realnoscu, sa znacima teskog senijuma. Sto je najsmesnije i najtuznije, pored njega je stalno bila nekakva mlada popeskara, opasao mantiju nekakvim koznim opasacem, svako malo izlazi pred zgradu da popusi cigaretu, a ispod pritegnute manitje vide mu se bele sportske patike!!! Licno video. Cirkus... :rolleyes:
Medjutim, ima nesto sto ne razumem i bio bih zahvalan na objasnjenju nekome ko to bolje zna, verovatno Srdjan:
Koliko znam, Sinod bira novog patrijarha tako sto se prethodno odaberu tri episkopa, pa onda kocka odlucuje ko ce od njih postati patrijarh.
Gde je tu mesto za uticaj "sluzbi"?


Pa jednostavno, trojka ne moze dospjeti na listu bez saglasnosti "sluzbe".

Dakle, nema nikakve kocke biralo se na sigurno.

#24 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 05 November 2007 - 08:24

Ako je to telohranitelj, sta ce mu onda mantija?



Odudarao bi od okruženja da je klasičan man in black. Zamisli ovog lika pored patrijarha:

Posted Image

#25 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 05 November 2007 - 08:34

Pa jednostavno, trojka ne moze dospjeti na listu bez saglasnosti "sluzbe".

Dakle, nema nikakve kocke biralo se na sigurno.


Naravno, kompletan Sinod je je u stvari prikrivena Uprava BIA-e za Nebesku analitiku

#26 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 05 November 2007 - 12:03

mene u celoj toj prici najvise cudi srednja klasa. ocigledno je koji su motivi korporacije spc; ne verujem da je politicki uticaj ono sto oni hoce... jure musterije i akumuliraju kapital. mesanje u politiku nije cilj nego sredstvo do ta dva cilja. svo to plasiranje demografskog 'problema' srbije, uticaj na obrazovanje (veronauka u drzavnim skolama), usko vezivanje uz 'tradiciju', 'naciju', 'istoriju', 'teritoriju' i naravno kosovo...
politicari, k'o politicari - kace se uz ono sto ce im dati vise glasova na izborima (i oni citaju ova istrazivanja), zato ih potenciraju, stite i uz njih se slikaju.
i sad je tu naravno najcudnija reakcija srednje klase, liberalnog gradjanstva - uvek zakasnela, zbunjena i blago receno - minimalna.
evo, sad citam kako se planira de-nacionalizacija i vec je ocigledno da ce najveci dobitnik biti korporacija. dakle, spremite se da placate, i vi i vasa deca. kosovo im izmice ali bi rado da se izborimo za njihove posede/zemlju na kosovu (tj. ni tu se ne daju)...
cini mi se da se gradjanskoj opciji opet baca prasina u oci... te sluzba (ovo je klasicno plasiranje koje prouzrokuje ne-akciju i zbunjenost), te politicka korektnost (a korporacija je tako perfidno koristi da je to skoro komicno)...

#27 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 05 November 2007 - 12:30

mene u celoj toj prici najvise cudi srednja klasa. ocigledno je koji su motivi korporacije spc; ne verujem da je politicki uticaj ono sto oni hoce... jure musterije i akumuliraju kapital. mesanje u politiku nije cilj nego sredstvo do ta dva cilja. svo to plasiranje demografskog 'problema' srbije, uticaj na obrazovanje (veronauka u drzavnim skolama), usko vezivanje uz 'tradiciju', 'naciju', 'istoriju', 'teritoriju' i naravno kosovo...
politicari, k'o politicari - kace se uz ono sto ce im dati vise glasova na izborima (i oni citaju ova istrazivanja), zato ih potenciraju, stite i uz njih se slikaju.
i sad je tu naravno najcudnija reakcija srednje klase, liberalnog gradjanstva - uvek zakasnela, zbunjena i blago receno - minimalna.
evo, sad citam kako se planira de-nacionalizacija i vec je ocigledno da ce najveci dobitnik biti korporacija. dakle, spremite se da placate, i vi i vasa deca. kosovo im izmice ali bi rado da se izborimo za njihove posede/zemlju na kosovu (tj. ni tu se ne daju)...
cini mi se da se gradjanskoj opciji opet baca prasina u oci... te sluzba (ovo je klasicno plasiranje koje prouzrokuje ne-akciju i zbunjenost), te politicka korektnost (a korporacija je tako perfidno koristi da je to skoro komicno)...


Crkva kao Korporacija. Kakve se sve tu paralele mogu izvući: svako u Crkvi i van nje dobije konto, grehovi mogu da idu na dugovnu ili potražnu stranu. Bog mu dođe kao najveći Akcionar, vladike su članovi upravnog odbora, patrijarh je CEO. Imaš tržište, konkurenciju...

#28 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 05 November 2007 - 12:40

pa sad, ne mogu da se slozim za najveceg akcionara... ako gledate ko ulaze kapital a dobija dividendu, onda je odgovor ocigledan.

#29 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 05 November 2007 - 13:02

pa sad, ne mogu da se slozim za najveceg akcionara... ako gledate ko ulaze kapital a dobija dividendu, onda je odgovor ocigledan.


Problem je što je većina transakcija u Korporaciji nevidljivo, tako da cashflow ne pomaže. A za Akcionara se ne brini, njega ionako zanima uglavnom Završni račun.

#30 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 05 November 2007 - 15:06

Patrijarh, za koga Mirko Djordjevic kaze da je sada u Mladenovcu (rehabilitacija - od cega - od starosti se ne rehabilituje) doskora je bio pacijent u VMA. Kako saznajem iz izvora kojima bezrezervno verujem, bio je tokom boravka u VMA svestan, u smislu da nije u komi, ali potpuno bez kontakta sa realnoscu, sa znacima teskog senijuma.


ne sumnjam... ja sam pavla imao prilike da sretnem pre možda nekih pet godina prilikom jedne manifestacije u izraelu, i već je izgledao poprilično odsutno iz realnosti...

... malo mi je neodgovorno ovo debeiziranje svakog mogućeg problema sa kojim se suočovamo u srbiji. ako postoji ikakav dodir službe i episkopa, to treba tražiti u ličnostima jevtića, radovića i bulovića, njihovim vezama u sanu-u osamdestih, i u odnosima sa vrhunskim predstavnicima pozicije i opozicije... s obzirom na ono koliko je meni poznato o ovim ljudima, oni sebe smatraju za vrhunsko otelovljenje crkve, da je u njima pristuan ne znam koliko providencijalni logos, i imaju neku viziju u kojem je sve potčinjeno hristu (to je taj neki religiozni apsolutizam)... ako i ima dodira sa službom, ne verujem da služba kontroliše jezgro crkve, i naprotiv mislim da crkva manipuliše odnosom sa službom u svoju apsolutnu korist.