Jump to content


Photo
- - - - -

Postignut dogovor o izborima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
57 replies to this topic

#1 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 03 November 2007 - 13:36

"Postoji puna saglasnost da posle 10. decembra i sadašnje runde pregovora o budućem uređenju pokrajine Kosovo i Metohija, ukoliko ne bude neposredno ugrožena teritorijalna celovitost zemlje, budu raspisani predsednički izbori", navodi se u saopštenju predsednika republike. "
Vest je sa sajta B92.
Ako ja dobro razumem ovo sto je napisano, znaci da bi proglasenje nezavisnosti Kosova (neposredno ugrozavanje teritorijalne celovitosti zemlje u Kostunicinom zargonu) odlozilo izbore na neodredjeno vreme.
Svi znamo da ce se taj dogadjaj desiti pre Nove godine.
Sve politicke procene su da ce taj dogadjaj imati za posledicu radikalizaciju birackog tela i okretanje desnim, nacionalistickim opcijama, koje su i sada vrlo jake.
Ne verujem da ce vlada, ovakva kakva je, to moci da prezivi.
Ja vidim dva moguca scenarija:
1. DSS se okrece svojim prirodnim saveznicima, radikalima, koji ce jako ojacati i prave vladu zajedno - mozda cak i sa Kostunicom, kao predsednikom vlade, ali sasvim sigurno radikalsku vladu sa svim posledicama.
2. Kostunica se opet vraca svojoj staroj ideji "koncentracione vlade", i DS to takodje prihvata pravdajuci to opet "visim nacionalnim interesima", a konacan rezultat je opet, zapravo, radikalska vlada.
U oba ova slucaje, evropska opcija Srbije biva potpuno potisnuta.
Ako dodje do takvog ishoda, najveci kolektivni krivac bice DS, a najveci pojedinacni sam Tadic, koji je pitanje svog predsednickog polozaja stavio iznad onoga za sta su ga biraci ovlastili glasajuci za njega. Na duze staze, lako se moze desiti da ovakvu DS sa Tadicem na celu stigne neslavna sudbina SPO.
A gradjani Srbije?
Pa zar su oni uopste vazni?
Kaze nas narod: "Sam pao, sam se ubio."

#2 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 03 November 2007 - 14:15

Iako mi je ova Vlada gadna, a Tadic jos gadniji, i glasacu za Cedomira Jovanovica u prvom krugu, ipak mislim da Tadic i DS, uz podrsku G17+ (G17+ je jos odavno rekao da podrzava samo Tadica) imaju sledeci plan:
Donesu se zakoni, potrebni za izbore, do 10.decembra, Kosovo postaje nezavisno, ova glupa odredba o "ugrozavanju teritorijalnog integriteta" vise ne vazi i Dulic, kao predsednik parlamenta, raspisuje izbore, koji ce biti odrzani za 60 dana.
Tako DSS gubi (gubi i ovim kompromisom sa Tadicem, jer mu glasaci odlaze na stranu radikala i DS-a), Tadic postaje predsednik (uz nezaobilazno vracanje Karica u zemlju i kandidovanje na izborima, prica se da ce biti amnestiran od strane samog Dinkica), pada Vlada, Kostunica u ocima glasaca, a ne Tadic, sto je vrlo bitno, postaje krivac za nezavisnost Kosova, i raspisuju se parlamentarni izbori, na kojim DSS nece preci cenzus, radikali pucaju, jer ih napusta Maja Gojkovic, koja okuplja razocarane i kulturnije (ako takvi postoje) glasace SRS i nacionalisticke glasace DSS-a, kao sto ce to uraditi i PSS i Karic, DS i G17+ dobijaju demokratske DSS glasove, a LDP i Koalicija na parlamentarnim izborima, iako nece dobiti najvise glasova, ipak postaju pobednici, jer ce dobiti toliko procenata da mogu da sa DS-om i G17+ formiraju Vladu i traze sanitarni reotklon DS-a (otklon od sanitarnog otklona od politike Zorana Djindjica).
Tako da ce Vladu najverovatnije formirati DS-G17+-LDP Koalicija (pojacana SPO-om) i mozda PSS.

Edit:iako se mozda tako ne cini, Tadic je ovim sporazumom pobednik nad Kostunicom, i mislim da je konacno odlucio da ga otera u mitologiju em istoriju, gde mu je i mesto.
Ako tako bude, i ako se DS vrednosno posle priblizi LDP-u i Koaliciji, bice mi veoma drago.:huh:
Drugi scenario je preveslavanje Tadica od strane Kostunice, sto znaci rat za Kosovo. :rolleyes:

Edited by uros_s78, 03 November 2007 - 14:21.


#3 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 03 November 2007 - 14:29

O ratu nema ni govora; Srbija, jednostavno, nema cime da ratuje, a ne znam ni ko bi ratovao.
Sto rece knez Milan Obrenovic u Pekicevom "Zlatnom runu" povodom nemira u Becu 1848.: "U Srbiji bi ovi nemiri potrajali kol'ko da se popusi dobar cibuk duvana, a ostatak dana utrosio bi se, uglavnom, na sa'rane!"
E isto tako i sa Srbijom u ratu...

#4 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 03 November 2007 - 14:32

Mislim da je dogovor oko izbora veoma dobra vest, sve kritike na račun Tadića od strane ostrašćenih liberala su nerealne, neka mi neko kaže šta treba da uradi DS, uz sadašnji odnos snaga, pa da vam bude po volji???
Jedina mogućnost da Srbija ima kakvu takvu demokratsku vladu je samo i isključivo uz pomoć DSS-a, i sad šta, treba da proradi najgora srpska osobina ,inat, tj. glavom kroz zid, da Tadić poludi i otera ih sve u toplije krajeve pa da budete zadovoljni. A da li iko od kritičara DS-a razmišlja o posledicama, manevarski prostor je veoma ograničen, a za to nije kriv Tadić, niti DS, već biračko telo, ali to je demokratija, karte su podeljene i šta je tu je.

#5 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 03 November 2007 - 14:34

Iako mi je ova Vlada gadna, a Tadic jos gadniji, i glasacu za Cedomira Jovanovica u prvom krugu, ipak mislim da Tadic i DS, uz podrsku G17+ (G17+ je jos odavno rekao da podrzava samo Tadica) imaju sledeci plan:
Donesu se zakoni, potrebni za izbore, do 10.decembra, Kosovo postaje nezavisno, ova glupa odredba o "ugrozavanju teritorijalnog integriteta" vise ne vazi i Dulic, kao predsednik parlamenta, raspisuje izbore, koji ce biti odrzani za 60 dana.
Tako DSS gubi (gubi i ovim kompromisom sa Tadicem, jer mu glasaci odlaze na stranu radikala i DS-a), Tadic postaje predsednik (uz nezaobilazno vracanje Karica u zemlju i kandidovanje na izborima, prica se da ce biti amnestiran od strane samog Dinkica), pada Vlada, Kostunica u ocima glasaca, a ne Tadic, sto je vrlo bitno, postaje krivac za nezavisnost Kosova, i raspisuju se parlamentarni izbori, na kojim DSS nece preci cenzus, radikali pucaju, jer ih napusta Maja Gojkovic, koja okuplja razocarane i kulturnije (ako takvi postoje) glasace SRS i nacionalisticke glasace DSS-a, kao sto ce to uraditi i PSS i Karic, DS i G17+ dobijaju demokratske DSS glasove, a LDP i Koalicija na parlamentarnim izborima, iako nece dobiti najvise glasova, ipak postaju pobednici, jer ce dobiti toliko procenata da mogu da sa DS-om i G17+ formiraju Vladu i traze sanitarni reotklon DS-a (otklon od sanitarnog otklona od politike Zorana Djindjica).
Tako da ce Vladu najverovatnije formirati DS-G17+-LDP Koalicija (pojacana SPO-om) i mozda PSS.

Edit:iako se mozda tako ne cini, Tadic je ovim sporazumom pobednik nad Kostunicom, i mislim da je konacno odlucio da ga otera u mitologiju em istoriju, gde mu je i mesto.
Ako tako bude, i ako se DS vrednosno posle priblizi LDP-u i Koaliciji, bice mi veoma drago.:)
Drugi scenario je preveslavanje Tadica od strane Kostunice, sto znaci rat za Kosovo. :rolleyes:


Uh, breee, Uki, trcis ko zdrebe pred rudu - sad si Kostinici odao "pakleni Tadicev plan". ;) :huh:

#6 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 03 November 2007 - 14:49

Mislim da je dogovor oko izbora veoma dobra vest, sve kritike na račun Tadića od strane ostrašćenih liberala su nerealne, neka mi neko kaže šta treba da uradi DS, uz sadašnji odnos snaga, pa da vam bude po volji???

problem i jeste priklanjanje sadašnjem odnosu snaga, koji je krajnje loš, najgori su i dalje daleko najjači.

#7 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 03 November 2007 - 14:58

Sada dolazi na naplatu greska koju su napravili Tadic i DS kada su se kilavili mesecima ne bi li napravili vladu sa DSS-om, namesto da su isli na nove izbore sa jasnom podelom na prodemokratski i proevropski blok i nacionalisticki i populisticki.

Edited by vladan, 03 November 2007 - 14:59.


#8 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 03 November 2007 - 15:09

@ FjodorD-jel ti mislis da vajni DSS-ovci koriste internet?

#9 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 03 November 2007 - 15:11

O ratu nema ni govora; Srbija, jednostavno, nema cime da ratuje, a ne znam ni ko bi ratovao.
Sto rece knez Milan Obrenovic u Pekicevom "Zlatnom runu" povodom nemira u Becu 1848.: "U Srbiji bi ovi nemiri potrajali kol'ko da se popusi dobar cibuk duvana, a ostatak dana utrosio bi se, uglavnom, na sa'rane!"
E isto tako i sa Srbijom u ratu...

Nadam se, ali znam i sklonost SrBova ka kurobecanju.
Ako se to desi, dolazi NATO da opet intervenise, i gotovo.
Samo, ovog puta ne onako mlako kao 1999, jer zemlje EU, koje su vecinom u NATO-u, nece dozvoliti da im tamo neka dzungla zvana Srbija remeti mir i stabilnost u okruzenju.

#10 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 03 November 2007 - 15:16

vladane, a ne misliš da bi se našli neki entuzijasti kao garda cara lazara i ini krvožedni ludaci koji bi ipak išli dole?

#11 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 03 November 2007 - 15:19

@ FjodorD-jel ti mislis da vajni DSS-ovci koriste internet?


Ziveo Uki! Ovo mi se bas svidja, svaka cast na dosetki. To sam smetnuo s uma, ali mozda im "Đura" dojavi... :rolleyes:

#12 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 03 November 2007 - 15:23

vladane, a ne misliš da bi se našli neki entuzijasti kao garda cara lazara i ini krvožedni ludaci koji bi ipak išli dole?


Isli bi, mozda ne bas skroz do 'dole' al' do najblizeg motela uz autoput... A ako stvarno ima dovoljno srBnutih u mozak, mozda bi i skroz otishli, i srecom po nas - vratili se ne bi.

#13 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 03 November 2007 - 15:24

Nadam se, ali znam i sklonost SrBova ka kurobecanju.
Ako se to desi, dolazi NATO da opet intervenise, i gotovo.
Samo, ovog puta ne onako mlako kao 1999, jer zemlje EU, koje su vecinom u NATO-u, nece dozvoliti da im tamo neka dzungla zvana Srbija remeti mir i stabilnost u okruzenju.


Ali sa ovim se ne slazem! Pitanje za tebe:
Da li se sme radikale smatrati nacistima? Ako se sme, da li se sme one koji vole NATO zvati natistima? :rolleyes:

#14 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 03 November 2007 - 15:29

Ali sa ovim se ne slazem! Pitanje za tebe:
Da li se sme radikale smatrati nacistima? Ako se sme, da li se sme one koji vole NATO zvati natistima? :rolleyes:


hoćeš da pitaš da li mislimo da je NATO nacistička organizacija?

Edited by BeatrisDal, 03 November 2007 - 15:30.


#15 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 03 November 2007 - 15:30

When Facing Those Tough Decisions In Life, I Ask ... "What Would Andy Capp Do?"

Posted Image