Jump to content


Photo
- - - - -

Literarni kviz za milione


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3728 replies to this topic

#46 schneetzla

schneetzla
  • Members
  • 239 posts

Posted 26 August 2008 - 12:33

Erlend Lu - Dopler ?


Ja sam vise isao u ovom pravc:
One Man's Wilderness, Sam Keith...

#47 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 26 August 2008 - 17:09

Ljubavna veza između šumara i žene iz visokog društva čiji je muž paralizovan.

#48 Hroboatos

Hroboatos
  • Members
  • 198 posts

Posted 26 August 2008 - 18:07

Ljubavna veza između šumara i žene iz visokog društva čiji je muž paralizovan.


Lawrence: Ljubavnik Lady Chatterly

No, zašto samo jedna tema ?

Evo nekoliko:

Mladac se zaljubi u udanu ženu na početku. Zatim živi svoj život, mota se po Parizu, ima ljubavi i ljubavnice a život mu nekako klizi i isklizi. Na kraju ga ONA, sijeda, posjeti- emocionalni vrhunac. U zadnjem poglavlju on i njegov "prijatelj" razglabaju o tom zašto nisu uspjeli u svojim životima- jedan je sanjao o ljubavi, drugi o moći.

Od tri priče u romanu, najvažnija je o lutalici koji misli da je crnac, iako izgleda kao bijelac. Zakolje svoju ljubavnicu, a njega linčuju.

Vrati se čovjek iz gulaga. Na početku se vidi s rođakom- bude mu neugodno zbog više stvari. I onda se tegobno raspliću priče o grozotama kolektivizacije. I onda on na kraju nađe ljubav koja umre od raka, a on ju isprati i ode na stari, napušteni dom.

Otišao je posjetiti rođaka u sanatorij u planinama. I oduljio se posjet, do 1. svjetskog rata.

#49 shanahan14

shanahan14
  • Members
  • 137 posts

Posted 26 August 2008 - 18:34

Poslednja je Carobni breg, Tomas Man

#50 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 26 August 2008 - 18:47

No, zašto samo jedna tema ?

Evo nekoliko:...


I šta sad, je 'l treba neko da pogodi sve četiri ili kako?

#51 shanahan14

shanahan14
  • Members
  • 137 posts

Posted 26 August 2008 - 18:56

I šta sad, je 'l treba neko da pogodi sve četiri ili kako?


Sve cetiri, naravno... Gre`ota bi bilo da se ostave.

#52 Hroboatos

Hroboatos
  • Members
  • 198 posts

Posted 26 August 2008 - 23:21

Poslednja je Carobni breg, Tomas Man


Jah.

A onaj neki antički homić koji se stalno prenemagao oko spaljivanja ili ne svoje pisanije, te umirao, umirao, umirao,..., umirao i na kraju- Bogu hvala- i umro.

#53 Hroboatos

Hroboatos
  • Members
  • 198 posts

Posted 26 August 2008 - 23:29

Sve cetiri, naravno... Gre`ota bi bilo da se ostave.


Svi romani prevedeni na jezike naroda i narodnosti, još u doba SFRJ. Ne bi trebao biti problem. A ovo bi moglo već biti teže (nije roman): dođe doktor u provinciju, pa tamo živi i upozna se s kulturnom obitelji-kći svira glasovir. Nešto prostruji među njima. No on tone u materijalno, otuđuje se, postaje pohlepan i deblja se, deblja, postaje krmak i otresit... i od svega ništa, na kraju ona svira otužno klavir, a njega na kočiji vozi njegov vozar, debeo, kao i on nalik na poganskog boga.

#54 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 26 August 2008 - 23:31

Lepo, ako neko pogodi sva 4 romana, ali Carobni breg je vec pogodio shanahan14, a ako ostala 3 pogode tri razlicita igraca, ko postavlja pitalicu ?
Da pokusam prvu knjigu, lici mi na Henrija Milera.

Edited by Uma, 26 August 2008 - 23:49.


#55 Hroboatos

Hroboatos
  • Members
  • 198 posts

Posted 27 August 2008 - 00:00

Lepo, ako neko pogodi sva 4 romana, ali Carobni breg je vec pogodio shanahan14, a ako ostala 3 pogode tri razlicita igraca, ko postavlja pitalicu ?
Da pokusam prvu knjigu, lici mi na Henrija Milera.


Ma zabava je, nek se mijenjaju pravila.
Nije Miller, majstor je iz 19. st.

#56 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 27 August 2008 - 08:59

Ovaj post se odnosi na uvodjenje pravila u kviz. Bilo bi dobro da svako ko namerava da ucestvuje da svoje misljnje, pa da se dogovorimo. Uostalom svaki kviz ima striktna pravila. Ovde su cak 4 knjige koje treba da se pogode 3+1 koje je postavio Hroboatos sa idejom da se sto bolje/vise zabavimo. Ali Hroboatose. time izazivas suprotn efekat, umesto da kviz bude dinamican pitanja stoje, ocito da niko ne zna odogovore, bar od onih koji trenutno ucestvuju.
Moj predlog je da se da po jedna knjiga i da se ceka 24 sata na odgovor.
Ako neko odgovori, onaj ko je postavio pitanje to potvrdi i igrac koji je tacno odgovorio postavlja svoje pitanje.
Ako se odgovor ne dobije za 24 sata postavljac pitanja postavlja novo.
Ako se ne oglasi da potvrdi ili negira da je odgovor tacan unutar 24 casa, pa onaj ko prvi vidi da kviz stoji duze od tog vremena stavlja svoje pitanje.
Razmisljala sam o tome da pitanje postavi onaj ko je pokusao, ali javljaju se 2 problema - mozda u tom trenutku nije na forumu, pa se, opet, ceka, a mozda ima vise pokusaja, ko onda da postavi pitanje ?
Igraci mogu da pitaju o detaljima vezanim za knjigu, pisca i sl., da bi lakse i brze dosli do odgovora.
Isto tako i postavljac moze malo da pomogne u startu, ako smatra da je knigu procitao manji broj ljudi.
Ako se postavljac pitanja ne javi 24 sata i postavi novo, jer na staro nije odgovoreno, onaj ko prvi vidi da nema odgovora postavlja svoje.
Ako neko nema vremana da postavi pitanje ili mu se ne igra, moze to da prepusti drugom, odn. opet onom ko prvi vidi njegov post, mada, posto je ovde rec o opisivanju knjige u jednoj - dve recenice, mislim da nije problem odvojiti minut - dva.

Jos nesto, u pocetku treba postavljati knjige kao sto su Lubavnik Lejdi Ceterli, Carobni breg, za koje se pretpostavlja da ih je svako ko dolazi na ovu temu citao, nesto iz sklolske lektire, da bi privukli vise stalnih igraca. Kad se to postigne onda mozemo a dajemo i neke knjige za koje smatramo da su ekskluzivnije, tj. da ih je citao manji broj ljudi.
Vec sam predlozila i citate iz knjiga, ne moraju da budu veliki, jer znam da ljude mrzi da prepisju citave odlomke, ali nekada je i samo jedna recenica dovoljna, npr. ona kojom pocinje Ana Karenjina, Stranac, Dnevnik o Carnojevicu ili se zavrsava Prohujalo sa vihorm...
Zasto samo romani, ja bih uvela pripovetke, drame, poeziju, eseje, putopise...u ovom slucaju(citati), da bude jos raznovrsnije i zanimljivije.
Tako ce kviz dobiti na dinamici, ovako se samo razvlacimo.
Na forumu su davno zaziveli kvizovi u kojima se pogadja grad ili film, ne vidim zasto tako ne bi bilo u slucaju knijzevnosti ?
Uz to ljudi tamo skidaju po nekoliko slika gradova ili filmova, sto predstavlja pravi mali posao, a mi samo treba da napisemo jednu recenicu.
Vidim da su se tamo napravile ekipe, isti ljudi dolaze i zabavljau se, zasto ne bi i mi ?
Ja sam 2 x pogodila film, ali me mrzelo da skidam slike sa interneta i kacim ih ovde, pa sam prepustila drugima( pavila to dozvoljavaju), a onda se povuka, jer mislim da neko ko pogodi treba i da okaci slke.
Predlazem da se u 19:07 ili kasnije, ako niko ne "ubode" vreme postavi novo pitanje, osim u slucaju da ista osoba pogodi sve 4 knjige, a tada opet ne znamo sta cemo sa Tomasom Manom, tj. shanahan14 koiji je dao/dala ( izvini iz nika ne mogu da provalim pol) tacan odgovor.
Naravno, onda Hroboatos treba da odgovori o kojim se knjigama radi.
EDIT :
Taman sam napisla ovo i da posaljem, sve nestade sa ekrana, a komp mi prijavljuje gresku na serveru :)
Srecom, pa je post ipak prosao :D , ali onih nekoliko minuta koliko sam cackla po komjuteru bilo je grozno, mislila sam da je sve propalo :ph34r:

Edited by Uma, 27 August 2008 - 09:13.


#57 shanahan14

shanahan14
  • Members
  • 137 posts

Posted 27 August 2008 - 09:32

Predlazem da se u 19:07 ili kasnije, ako niko ne "ubode" vreme postavi novo pitanje, osim u slucaju da ista osoba pogodi sve 4 knjige, a tada opet ne znamo sta cemo sa Tomasom Manom, tj. shanahan14 koiji je dao/dala ( izvini iz nika ne mogu da provalim pol) tacan odgovor.
Naravno, onda Hroboatos treba da odgovori o kojim se knjigama radi.


Znaci oko 19:00, ako niko ne pogodi preostale knjige, Hroboatos bi trebalo da napise koje su knjige u pitanju i da postavi novi (jedan) zadatak?

#58 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 27 August 2008 - 11:45

Znaci oko 19:00, ako niko ne pogodi preostale knjige, Hroboatos bi trebalo da napise koje su knjige u pitanju i da postavi novi (jedan) zadatak?


Nisam tako mislila, ako niko ne pogodi preostale knjige, onda onaj koji oko 19 vidi da nema odgovora postavlja pitanje. To naravno moze biti i Hroboatos, ali pod uslovom da se prvi javi.
Mislim da ce bilo ko od nas teko pogoditi sve knjige i da postavljanje vise knjiga odjednom usporava kviz.
Kad jednom uspostavimo obrazac - jedna knjiga i 24 sata ( ako neko misli da je predugo neka kaze, mada npr. interval od 12 sati nije dobar, jer moze da padne u toku noci ) sve ce se, polako, uhodati.
Javljate se predlozima, pravila mogu da se menjaju i u hodu, ako zakljucimo da nam nesto vise odgovara od onog sto smo zamislili :ph34r: .
EDIT :

Ako se odgovor ne dobije za 24 sata postavljac pitanja postavlja novo.

Pravila su dobro protumacena, ali avde imamo presedan, tj. 4 knjige koje treba pogoditi. Zbog toga mislim da treba napraviti rez i uspostaviti nova pravila, a gore sam objasnila i zasto mislim da je tako bolje.
Kada se Hroboatos javi, neka nam otkrije o kojim se knjigama radi.

Edited by Uma, 27 August 2008 - 12:08.


#59 schneetzla

schneetzla
  • Members
  • 239 posts

Posted 27 August 2008 - 12:18

A ovo bi moglo već biti teže (nije roman): dođe doktor u provinciju, pa tamo živi i upozna se s kulturnom obitelji-kći svira glasovir. Nešto prostruji među njima. No on tone u materijalno, otuđuje se, postaje pohlepan i deblja se, deblja, postaje krmak i otresit... i od svega ništa, na kraju ona svira otužno klavir, a njega na kočiji vozi njegov vozar, debeo, kao i on nalik na poganskog boga.


Ovo zvuci kao Cehov.

#60 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 27 August 2008 - 12:18

Moj predlog je da se da po jedna knjiga i da se ceka 24 sata na odgovor.
Ako neko odgovori, onaj ko je postavio pitanje to potvrdi i igrac koji je tacno odgovorio postavlja svoje pitanje.
Ako se odgovor ne dobije za 24 sata postavljac pitanja postavlja novo.
Ako se ne oglasi da potvrdi ili negira da je odgovor tacan unutar 24 casa, pa onaj ko prvi vidi da kviz stoji duze od tog vremena stavlja svoje pitanje.
Razmisljala sam o tome da pitanje postavi onaj ko je pokusao, ali javljaju se 2 problema - mozda u tom trenutku nije na forumu, pa se, opet, ceka, a mozda ima vise pokusaja, ko onda da postavi pitanje ?
Igraci mogu da pitaju o detaljima vezanim za knjigu, pisca i sl., da bi lakse i brze dosli do odgovora.
Isto tako i postavljac moze malo da pomogne u startu, ako smatra da je knigu procitao manji broj ljudi.
Ako se postavljac pitanja ne javi 24 sata i postavi novo, jer na staro nije odgovoreno, onaj ko prvi vidi da nema odgovora postavlja svoje.
Ako neko nema vremana da postavi pitanje ili mu se ne igra, moze to da prepusti drugom, odn. opet onom ko prvi vidi njegov post, mada, posto je ovde rec o opisivanju knjige u jednoj - dve recenice, mislim da nije problem odvojiti minut - dva.

Jos nesto, u pocetku treba postavljati knjige kao sto su Lubavnik Lejdi Ceterli, Carobni breg, za koje se pretpostavlja da ih je svako ko dolazi na ovu temu citao, nesto iz sklolske lektire, da bi privukli vise stalnih igraca. Kad se to postigne onda mozemo a dajemo i neke knjige za koje smatramo da su ekskluzivnije, tj. da ih je citao manji broj ljudi.
Vec sam predlozila i citate iz knjiga, ne moraju da budu veliki, jer znam da ljude mrzi da prepisju citave odlomke, ali nekada je i samo jedna recenica dovoljna, npr. ona kojom pocinje Ana Karenjina, Stranac, Dnevnik o Carnojevicu ili se zavrsava Prohujalo sa vihorm...
Zasto samo romani, ja bih uvela pripovetke, drame, poeziju, eseje, putopise...u ovom slucaju(citati), da bude jos raznovrsnije i zanimljivije.
Tako ce kviz dobiti na dinamici, ovako se samo razvlacimo.


Slažem se sa gore napisanim u potpunosti. Više od jedne knjige za pogađanje mi nije mi zanimljivo, a nemam ni dovoljno vremena.