Jump to content


Photo
- - - - -

Kraj Dolara!?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3824 replies to this topic

Poll: Koja je buduca svetska valuta? (535 member(s) have cast votes)

Koja je buduca svetska valuta?

  1. Dolar (95 votes [21.02%])

    Percentage of vote: 21.02%

  2. Evro (196 votes [43.36%])

    Percentage of vote: 43.36%

  3. Juan (67 votes [14.82%])

    Percentage of vote: 14.82%

  4. Nesto cetvrto (94 votes [20.80%])

    Percentage of vote: 20.80%

Vote

#61 Kontras

Kontras
  • Banned
  • 833 posts

Posted 03 December 2007 - 21:50

Da a pazi sta su jos lopovi uradili. Nakon te sveopste histerije i kupovine kuca, kanda da su lizalice u pitanju. Vlast plemenitog ..... (uh ne smijem imenovati ce me hapse) saceka pacenike sa novom taksom na nekretninu prilagodjenu jelte novoj vrijednosti nekretnine. Sad je vrijednost te iste nekretnine nekih 40% manja, mada se ni tako ne moze prodati, ali je taksa stabilna i drzi se one minule visoke cjene. Jos plus ovde na Floridi nakon intenzivnog medijskog ispiranja mozga i ulivanja ljudima straha od uragana osiguravajuce kompanije su vizavi te price drasticno podigle cjene osiguranja , pa iako evo vec dvije godine nigdje povjetarca cjene ostase "na visokom nivou".

Meni iskreno zao ovih nasih ljudi koji naucise mjenjati plocice i gipsane zidove te se bacili na kupovine i renoviranje po nekoliko stanova i kuca i to sve na teret svojih radnickih plata. I bas kad su trebali da prodaju te kuce sve ove silne takse oborise prodaju, oborise cjene i oborise ove nase jadne ljude. I sad imaju po dve tri kuce, a ni onu u kojoj zive ne mogu placati.

Da, sljedi recesija ali ovaj put pracena i visokom inflacijom uzorkovanom kontinuiranim rastom cjene energenata. Ne znam na sta ce to izaci. Americka vlast je uz pomoc banaka uspjela ubiti potrosacku moc velikog, velikog djela svog stanovnista te ce od super trzista koje guta sve, postati jedno mrtvo trziste do duboko u buducnost zaduzeno koje jedino jos sto ce moci da progute jeste Hrana.

#62 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 03 December 2007 - 22:04

Ti "nasi" jadni ljudi su jadni jer su isto tako slusali "nase" brokere a nisu koristili sopstvenu tintaru kada su kupili cetiri kuce od radnicke plate.Treba stvarno biti magarc i verovati da se tim renoviranjima zardjuje novac jer tu niko ne profitira osim samih brokera koji ti obicno daju pametan savet tipa" kupi najskuplju kucu koju mozes da priustis" jer ce cena da raste.

#63 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 04 December 2007 - 00:49

Whither the American Economy?

A National Policy Forum on the Economy, the Housing Bubble and What to Do about Recessionary Fears

This in-depth discussion of U.S. fiscal policy and Americans' wherewithal to reinvest in the nation was held Nov. 30 at the Cosmos Club in Washington, D.C., and was a joint project of New America's Economic Growth and American Strategy Programs.

A detailed agenda is included below; white papers and presentation materials prepared for the event will be posted here as they become available. Video of the opening presentation by Bernard L. Schwartz is available at right; video of the individual panels and an audio recording of the complete event will added shortly.


#64 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 04 December 2007 - 09:21

Ovo je mocno receno. Zabrinjava slicnost sa Srbijom sa pocetka 90-ih, kada su pare isto tako stampane, a banke bile posrednici izmedju Narodne banke Srbije i masa. Jedino sto se radilo o sici za ulje i hleb, ali princip je isti.

Banke su trenutno posrednici izmedju FED-a i americkih gradjana kojima istovaruju gomile naprintanih dolara i pritom uredno biljeze dug koji nikad i niko nece vratiti. Da se razumjemo, ovi dolari se na daju kroz zarade nego u vidu zajmova putem kreditnih kartica. Ljudima su pristupacne cifre koje za zivota ne mogu vratiti ukoliko ih potrose.



#65 Daytrader

Daytrader
  • Members
  • 468 posts

Posted 04 December 2007 - 14:41

Da a pazi sta su jos lopovi uradili. Nakon te sveopste histerije i kupovine kuca, kanda da su lizalice u pitanju. Vlast plemenitog ..... (uh ne smijem imenovati ce me hapse) saceka pacenike sa novom taksom na nekretninu prilagodjenu jelte novoj vrijednosti nekretnine. Sad je vrijednost te iste nekretnine nekih 40% manja, mada se ni tako ne moze prodati, ali je taksa stabilna i drzi se one minule visoke cjene. Jos plus ovde na Floridi nakon intenzivnog medijskog ispiranja mozga i ulivanja ljudima straha od uragana osiguravajuce kompanije su vizavi te price drasticno podigle cjene osiguranja , pa iako evo vec dvije godine nigdje povjetarca cjene ostase "na visokom nivou".

Meni iskreno zao ovih nasih ljudi koji naucise mjenjati plocice i gipsane zidove te se bacili na kupovine i renoviranje po nekoliko stanova i kuca i to sve na teret svojih radnickih plata. I bas kad su trebali da prodaju te kuce sve ove silne takse oborise prodaju, oborise cjene i oborise ove nase jadne ljude. I sad imaju po dve tri kuce, a ni onu u kojoj zive ne mogu placati.

Da, sljedi recesija ali ovaj put pracena i visokom inflacijom uzorkovanom kontinuiranim rastom cjene energenata. Ne znam na sta ce to izaci. Americka vlast je uz pomoc banaka uspjela ubiti potrosacku moc velikog, velikog djela svog stanovnista te ce od super trzista koje guta sve, postati jedno mrtvo trziste do duboko u buducnost zaduzeno koje jedino jos sto ce moci da progute jeste Hrana.


:) Bojim se da si u pravu, i to sasvim. Kako ide ona izreka u investiranju - ili si "contrarian" ili si "victim". ;) Bio bi ti dobar investitor, ako vec nisi. :rolleyes:
Tally stick (stap) se u Engleskoj koristio ko novac od 1100-1854god, i to jako uspesno. Ovaj zadnji finansijski izum, e, i to
stap, dugacak u sredini, ali na krajevima kratak. Na jednom kraju, "borrowers" dakle duznici gube kuce. Na drugom kraju
investitori gube novac. Ali u sredini, finansijski posrednici, ko Goldman npr, prosli dobro. Njihov posao bio samo da povezu ove 2 grupe. Sad, Bushova Administracija ima cast, da teret gubitaka gurne sa duznika, malo vise na stranu investitora. Zasto?
E, pa demokratija...Jedan covek, jedan glas...Koliko duznika ima? A koliko investitora? Prosta matematika.
Problem je sto se u te subprime rizike ubacile cak i drzavna i lokalna uprava. Recimo, skole u Floridi su pukle totalno na tome.
Ili 2 velike francuske banke. Ili cak neki norveski gradovi investirali u subprime dugove. Citibank norvezanima uvalio toxin. (u fjordove) :huh:
Eto kako to funkcionise. Tip kupi kucu koju ne moze da sebi priusti. WS to uvali penzionim fondovima. Tip (kucevlasnik/duznik)
pukne, izgubi kucu. A WS finansijer, doda krilo na svojoj palati.
Kamate ce dole opet uskoro. Nize kamate = vise para. = Veci M3 (money supply). = veca inflacija. Vecina jos to ne primecuje,
jer je kineski uvoz odloze neminovno. Ali, uvoz kineske deflacije se blizi kraju, takodje.
Taj plan, "teaser freezer" je ideja koja ne moze da uspe. Da ima smisla, duznici i poverioci bi se sami dogovorili. Kad ljudi duguju i ne mogu da vrate, neko mora da popije gubitak. Okreni obrni, isto. Tj. da, moze gubitak da se sa onih sto ga zasluzuju, prebaci na neke druge.
Svaka misija spasavanja sad, prezaduzenog americkog potrosaca, vodi ka jednom te istom - povecanju $ i kredita, koje jako prostom logikom dalje znace - Achtung Panzer tj ko $-e cuva, mora da se pripazi.
Peace.

#66 Kontras

Kontras
  • Banned
  • 833 posts

Posted 04 December 2007 - 18:23

He, he, he ko zivi u USA a nije investitor umrijece u nastrasnijim mukama. A ko se ne slaze sa time da umre u najstrasnijim mukama onda mora nesto znati o investicijama. Bar osnovnu logiku. Uz to mora prokljuviti psihologiju velikih investitora - profit huntera. Ima i onih sitnih trikova koji se savladavaju jos za vrijeme klikeranja ispred zgrade. Za djecake klikerase to su vrlo prosti i jeftini trikovi.

Ko me god pitao za misljenje rekao sam mu. Digo si lovu na kuci? Super, tu stani i drz' se sad metala, onih plemenitih. Ovo ce stati preko noci. Ko proklize, najebace. A rekao sam imam i jednog ortaka na forumu profi trejder, ako meni ne vjerujete, pitajte njega, garant ce vam reci isto. :rolleyes:
Vec odavno je vrijeme za jednu dobru i kvalitetnu ekonomsku krizu. Ovaj put temeljno poduprtu realnim strahom od energetske krize. Dakle kriza je daleko izjvesnija od nekakvog novog ekonomskog buma. Jedino utociste u takvoj situaciji jeste zlato. Sa ostatkom novca ko ga ima nije lose investirati u kopace zlata. Naravno samo one koji kopajuci ponesto i iskopaju. Nije lose pratiti periodicne padove i skokove cjena zlata zarad ulaza/izlaza ali sa tendencijom zadrzavanja u zlatu kako bi se izbjegao rizik da si u $ a zlato naglo skoci.Ko ima uslove za skladistenje, moze si kupiti tanker nafte i sacekati godinu-dvije, garant uduplava zaradu, itd, itd,.

Inace mislim da uzrok trenutne kao i one duboke nadolazece ekonomske krize USA nije samo u sumanutim potezima Bushove administracije. Uzrok je sustinskog karaktera i nalazi se u samom sistemu.

Edited by Kontras, 04 December 2007 - 18:25.


#67 UrosDC

UrosDC
  • Members
  • 55 posts

Posted 04 December 2007 - 19:42

Sve stoji, samo prosecan investitor i nema neke izglede da se ne znam kako ovajdi, jer godisnje jedva da dobije 20% profita na ulozeno. Ako/i kad bude recesija inflacija i pad dolara ce zacas pojesti ostvareni profit. Dosta ljudi vidi resenje u prelasku u yuan/yen/euro.
Jedan prijatelj mi je skrenuo paznju da ma koliki sub prime mortgage meltdown bio mnogo je manje poguban po americku ekonomiju od rata u Iraq-u, i para koje se tamo gube, jos se loze da ce u rat sa jos nekima.

#68 Kontras

Kontras
  • Banned
  • 833 posts

Posted 04 December 2007 - 21:30

Prosecan investitor je prilicno sirok pojam, a ni tih 20% nije bas za zanemariti.
Ljudi koji su do 2001. god kupili kuce na kredit od 30 god. po cjeni od 100K vec 2004/5/6 su ih mogli prodati za 250K.
Najbolje su uradili oni koji su to i ucinili i onda otisli zivjeti pod rentu a strpali $150K u dzep ili jos bilje razvili strategiju za investiranje tog novca.
U najvecoj nevolji su oni koji su refinansirali kucu uzeli razliku novca i isti potrosili prolongirajuci na taj nacin recesiju americke privrede.

Dobro su takodje uradili oni koji su namjenski uradili refinansiranje a dobijeni svjez novac investirali, za pocetak drzeci se formule zlato/akcije/evro. To je malo modifikovana varijenta obizirom da ide zlato/akcije/nekretnina.

Sad, zavisi sta ko zeli i ocekuje od zivota. Obican covjek koga je sasvim slucajno snaslo tih 150K o kojim govorimo je automatski trebalo da formira svoje licne zlatne rezverve kupovinom 100 unci zlata (tad po cjeni od oko $550 za uncu). Moze u papriima a moze i fizicko zlato (ovo je ipak bolja varijanta) uz zakup nekog malog sefa u banci.
Sa preostalim novcem dakle nekih $80-90K je mogao da sklepa sasvim pristojan porodicni portfolio i bog da ga vidi.

Inflacija ne moze toliko nauditi ako se novac sklanja na sigurno i ako se pametno i kontinuirano reinvestira.

Za rat u Iraku se slazem. Radi se o promasenoj investiciji. Jedostavno ulozen novac za rat se nije isplatio u nafti. A ako se tome pridodaju potroseni ljudski zivoti sto je u principu jedna od posljednjih stavki u proracunima ovih gore onda su gubici nenedoknadivi.

#69 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 04 December 2007 - 21:36

Da da.Prodao si kucu koju si platio 100K za 250K , imao si 30 yr fixed i tu ti je cist profit 150k, koji onda investiras u zlato.Sta je bre ovo Alan Ford ili ozbiljna diskusija?

Edited by MAGRIPA65, 04 December 2007 - 21:36.


#70 Kontras

Kontras
  • Banned
  • 833 posts

Posted 04 December 2007 - 21:51

Obzirom da je ozbiljna diskusija ti ne bi trebalo da se ukljucujes.

#71 Daytrader

Daytrader
  • Members
  • 468 posts

Posted 04 December 2007 - 21:57

Yep, metali su nazovi spas, od pada kupovne moci $ i inflacije. Sve ispod 800/oz je Bozicni poklon, po meni. Akcije rudnika, da,
pravilno, tj bingo, samo treba probrati neke dobre, to stoji takodje.
Nafta/zito/uranijum, i sl, jest dobro i to, ali bas tanker/silos/reaktor tesko izvodljivo za nas smrtnike. U Texasu nema poreza za
kup/prod metala, i to im cool. Kitco je dobar diler za metale, u Americi.
Urosdc, pa u pravu si, mislim da cak prosla god bi 8% prosek fondovima. I jest, 1,9T je trosak Iraka, na stranu moralni, eticki, humanitarni deo price. Ma besmisleno...Na kraju ce podeliti Irak na 3 dela, nema druge. Jedino, mislim da subprime prica nije gotova, to ide u talasima, bi dosad 2, i drugi bi gori od prvog. Veliki reset za ARM ide u martu bese.
Valute-stoji, ali ipak oprezno sada. $ moze da skoci donekle, u nekom kracem periodu, ECb ce mozda smanjivati kamate takodje. Yen bi trebalo do 100ke da tera. Ma pominjali smo pre neki mesec, 125-7 bi tad, lepa tu razlika ispade sad. Yuan zeznuto, mora neki Fond to, i max je 50h $, za pojedince, nesto tako. I nema yuan na Forexu jos, da ima bilo bi lako izvodljivo. Sfr standardno jak, to sto Magripa pominje, ali ja nisam pratio, to gde su oni sa kamatama, stvarno ne znam tacno.
A to, iskoristiti bas svaki talas, i to dugorocan, i idealno, jako je tesko. Neko mogao i Google da kupi kad izasao po 70$ bese, pa da proda pre mesec dana po 700$, mislim, malo li je, za pojedinca, i kraj inflacije. :huh: A ja prvi da me neko pitao, ma pri 100$, ne bi to ni stapom pipnuo. :rolleyes: Tesko je to, da nije, ma stigli bi smo svi Buffetta za ned dana.
Peace.

#72 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 04 December 2007 - 22:03

Obzirom da je ozbiljna diskusija ti ne bi trebalo da se ukljucujes.

I to sto kazes.Kod tebe prodaja kuce ne ukljucuje porez na dobit, izdatke tipa closing cost ili sales commission.Nije ni cudo da zalis te "nase" sto ne mogu da prodaju kuce jer "ove silne takse oborise prodaju". Ako nista drugo taj deo pokazuje koliko si upucen u kopovinu i prodaju nekretnina.
PS
javi mi kako si zeznuo IRS za porez na profit od 150K.To me zivo interesuje osim ako ne pises iz zatvorske citaonice.

#73 Kontras

Kontras
  • Banned
  • 833 posts

Posted 04 December 2007 - 22:36

I to sto kazes.Kod tebe prodaja kuce ne ukljucuje porez na dobit, izdatke tipa closing cost ili sales commission.Nije ni cudo da zalis te "nase" sto ne mogu da prodaju kuce jer "ove silne takse oborise prodaju". Ako nista drugo taj deo pokazuje koliko si upucen u kopovinu i prodaju nekretnina.
PS
javi mi kako si zeznuo IRS za porez na profit od 150K.To me zivo interesuje osim ako ne pises iz zatvorske citaonice.

Ako si pazljivo procitao taj post za koji se kacis mogao si vidjeti samo ugrubo cifre. Znaci zlato po unci u to vrijeme otprilike $550 x 100 =55K. Zato sam i napisao ostatak 80-90K imajuci u vidu closing cost koji je otprilike 2500-$3000 i porez. Porez na dobit koju si ostvario prodajuci kucu u kojoj zivis ne spada u capital gain tako da se % placene takse ukalapa u onu okvirnu cifru. Captal gain placas samo ako si zaradio na kuci u kojoj nisi zivio. Ja sam prvenstveno govorio o obicnim ljudima, "nashim" (vidim da te to posebno zulja ali ako ti je za utjehu mislio sam na sve one sa prostora ex YU) koji su kupovali kuce da bi u njima zivjeli, bez posebnih investitorskih ambicija, a onda se odjednom nasli u prilici da tu kucu prodaju za mnogo vise novca a sa tim novcem uz pravilne odluke mogli su osigurati svoju buducnost. Nazalost mnogi od njih ukljucujuci i amerikance su taj novac utukli u kojesta i na taj nacin propustili mozda zivotnu sansu. Neki su nespretno kupili nove kuce po visokim cjenama ne znajuci pozadinu tih vtoglavih skokova cjena nekretnina racunajuc na novu zaradu, ali avaj uz par taktickih poteza vlasti ukljucujuci i prilagodjavanje taksi na nekretnine novonastaloj vrednosti, kupci izgubise motiv za kupovinom i tako utihnu realestate market i ova sansa ode u nepovrat. Eto samo to sam htio reci.

#74 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 04 December 2007 - 23:00

Dobro to sto si zaokruzio cifre ali 70K nije bas mala razlika a i ja sam isto mislio na te "nase" sa YU prostora koji su pohrlili kao majmuni da kupuju kuce sa onim interest only pa sa jos negativnom amortizacijom.Sve to lepo zvuci jer sa zaradom on 50K godisnje odobre ti kredit od 300K a mesecno placas nekih $1200 uz sitnicu da ti svakog meseca dug raste umesto da se smanjuje.Posto je takvih magaraca bilo na 100K i to ne samo medju nasima nakon sto je proslo izvesno vreme onda su se nasli u situaciji da ne mogu da otplacuju te iste kuce.Posto na trzistu vazi zakon ponude i potraznje cene su krenule da padaju.Da bude jos gore skocile su kamatne stope a banke su se nasle u situaciji da su davale kredite vece od vrednosti nekretnina pa su poostrile uslove za kreditiranje.Porezi su samo vrh ledenog brega i vrlo malo su uticali na pad prodaje.Ako govorimo o krivici onda je ona na strani onih koji nisu koristili svoj mozak vec su slusali savete raznih brokera.Isto kao i kod Dafine.Drzava je organizovala prevaru ali ako si stavio novac u tu banku sam si kriv jer kamate od 50% na nemacku marku nije niko u svetu davao.

Edited by MAGRIPA65, 05 December 2007 - 00:12.


#75 Soulpatrol

Soulpatrol
  • Members
  • 35 posts

Posted 07 December 2007 - 10:36

Govori se o "otopljenju" odnosa između Irana i SAD-a u narednom periodu. Naravno, inicijativa je krenula od američke administracije.Koji efekat će bolji odnosi između ove dve zemlje imati na tržište nafte i na sam položaj dolara i da li će biti dovoljan da amortizuje realan pad u narednom periodu?