Jump to content


Photo
- - - - -

Da li ste i vi žrtva mobbinga


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
270 replies to this topic

#1 bodysatwa

bodysatwa
  • Members
  • 19 posts

Posted 31 October 2007 - 10:38

Zelja mi je da kroz neku vrstu konverzacije na Forumu

upoznam sto vize stradalnika ove posasti,nove,samo po nazivu,inace svima dobro poznate iz prethodnih vremena,kada se to
nije tako zvalo.Najblizi, ali i najblazi naziv bio bi Negativna Selekcija.
Veoma su interesantne pojedinosti i perfidnosti mobbera na ovim prostorima,detalji i kolorit njihovog delanja u cilju sprovodjenja intelektualnog i svakojakog mentalnog terora nad zrtvama.Koji je to NZS ( najmanji zajednicki sadrzalac ) oko
koga se grupacija mobbera pronalazi,gde crpe svoju energiju i nacine sprovodjenja terora.
Naravno svaka vrsta pouke o nacinu pruzanja otpora ovoj posasti bila bi veoma korisna po ucesnike i stradalnike.
Kao zrtva dugogodisnjeg maltretiranja,ozbiljno narusenog zdravlja,ali nepresusne snage otpora,zelja mi je da armija omalova-
zavanih,maltretiranih..........uzvrati udarac,do konacne pobede i razotkrivanja i unistenja ovog zla i njegovih prenosilaca.

Svako dobro forumasima B92

#2 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 31 October 2007 - 18:33

Zelja mi je da kroz neku vrstu konverzacije na Forumu
upoznam sto vize stradalnika ove posasti

Friendly warning, forum je cesto dobro mesto da budes mobbovan/a.

Edited by st.maurice, 31 October 2007 - 18:34.


#3 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 31 October 2007 - 19:19

Zelja mi je da kroz neku vrstu konverzacije na Forumu
upoznam sto vize stradalnika ove posasti,nove,samo po nazivu,inace svima dobro poznate iz prethodnih vremena,kada se tonije tako zvalo.Najblizi, ali i najblazi naziv bio bi Negativna Selekcija.
Svako dobro forumasima B92


fala, a jel ti frisko stizes sa nekog sindikalnog seminara o mobingu!? :rolleyes: :huh:, cekacu da se pojedinci jave na tu temu pa cu ti biti pri ruci, tastaturi, da nesto kazem na tu temu, mi smo u firmi pokusali da mobing ubacimo u Kolektivni ugovor, ali je bilo tesko naci pravu meru da bi poslodavac mogao da ga proguta.

Edited by banderash, 01 November 2007 - 16:37.


#4 forumname

forumname
  • Members
  • 164 posts

Posted 06 November 2007 - 16:07

fala, a jel ti frisko stizes sa nekog sindikalnog seminara o mobingu!? :rolleyes: :huh:, cekacu da se pojedinci jave na tu temu pa cu ti biti pri ruci, tastaturi, da nesto kazem na tu temu, mi smo u firmi pokusali da mobing ubacimo u Kolektivni ugovor, ali je bilo tesko naci pravu meru da bi poslodavac mogao da ga proguta.



a ti sa nekog seminara lupetanja?

#5 Marija G.

Marija G.
  • Members
  • 11 posts

Posted 06 November 2007 - 19:05

Ne znam da li je moje javljanje primereno jer ne zivim u Srbiji, tako da ne znam kako se to u Srbiji desava, ali pretpostavljam da je svuda u principu isto. Ja licno nisam bila zrtva mobinga jer sam se branila i odbranila, ali ovo su moja zapazanja:

Mobing se vrlo suptilnim metodama uvek diriguje od vrha na dole. Znak za start uvek dolazi sa sefovskog nivoa. Najcesci razlog je vrlo jednostavan: poslodavac zeli da se oslobodi (po njegovom misljenju) preskupog radnika. Posto su mu zakonske mogucnosti prilicno ogranicene, pribegava se drugacijim metodama, sve dok se zrtva ili ne istera iz firme ili psihicki ne slomi tako da zaista pruzi povod i osnov za otkaz.

Kolege koje neposredno maltretiraju zrtvu to najcesce rade iz straha da se i njima jednoga dana ne desi nesto slicno. Osim toga, zele da pikazu poslodavcu da su lojalni, ne bi li im se to jednoga dana uracunalo u zaslugu.

Zrtva je uvek pojedinac, nikada grupa ljudi. Zrtva koja je psiholoski nespremna dovodi se u situaciju da pre svega trazi greske kod sebe, pitajuci se sta je pogresno (ili nedovoljno) uradila. Upravo tu je zamka: Zrtva nije nista ucinila i uzalud se trudi da pronadje razlog.

Jedini i pravi razlog je u tome sto se radna snaga tretira kao faktor troskova i cim cifra predje odredjenu granicu, uopste vise nije vazno da li si i koliko si dobro radio.

#6 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 06 November 2007 - 19:33

a ti sa nekog seminara lupetanja?


prvi post pa djonom u zube
sacekacu da vidim koja ce to PAMET da iscuri iz tebe, veruj mi da cu DOOObro da obratim paznju s kog si ti seminara, ako znas sta je to uopste

#7 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 06 November 2007 - 19:41

@Marija G
tvoj komentar je ko prepisan iz neke knjige. Potpuno TACNO. U 99,99% slucajeva maltretiranje pocinje s vrha, vrlo retko pocinje od kolega, medjutim kad pocne retko se zaustavlja, okolina se pocne ponasati ko rulja pred lincovanje. Zakonodavstvo kod nas jos uvek nije regulisalo tu vrstu psihickog maltretiranja i vrlo je tesko da se zrtve mogu odbraniti cak i pred sudom, dakle moberi jos uvek imaju prednost nad zrtvama, em im poslodavac daje podrsku em zakon nije regulisao tu materiju

#8 Marija G.

Marija G.
  • Members
  • 11 posts

Posted 06 November 2007 - 20:22

Nije samo zakonodavstvo u Srbiji nespremno da se pozabavi mobingom. Ovde gde zivim (EU) mobing je tek od pre par godina, da tako kazem, pravno registrovan kao pojava. A inace je veoma, ali bas veoma, rasprostanjen. Medjuljudski radni odnosi su katastrofalni, radnici se manje-vise tretiraju kao potrosna roba.

Inace, jedan moj poznanik bio je izlozen i mobingu obratio se advokatu koji mu je savetovao da tokom jednog duzeg perioda vodi detaljan dnevnik. On je tako i uradio (svaka mu cast: izdrzao je dve godine). Tacno je belezio sve slucajeve ponizavanja, maltretiranja, nipodastavanja, neravnopravnog tretmana sa datumom, vremenom, imenima prisutnih itd.

Na kraju mu se trudi isplatio: tuzio je firmu i dobio je spor uz prilicno visoku novcanu odstetu (oko 50.000 evra).

Najvaznije je da se mobing odmah prepozna kao takav. Jer, u suprotnom, covek se satre trazeci odgovor na pitanje, sta je bogu zgresio. Po meni, najgora posledica je gubitak samopouzdanja, covek se zaista oseca kao da nije nizasta sposoban i potrebno je vreme da se ponovo dodje sebi.

#9 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 06 November 2007 - 21:07

jedini slucaj mobbinga(/bullyinga-koje je tacnije u ovom slucaju?) sa kojim sam se ja susrela, i to posredno, bio je slucaj moje prijateljice cije je dete islo u skolu negde u prigradskom naselju i cije dete su kolektivno maltretirala deca iz njegovog odeljenja (mala deca, ispod 10 godina)

#10 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 06 November 2007 - 21:52

Jedini i pravi razlog je u tome sto se radna snaga tretira kao faktor troskova i cim cifra predje odredjenu granicu, uopste vise nije vazno da li si i koliko si dobro radio.


A kako bi, molim te, trebala radna snaga da se tretira? K'o beli medvedi?
Ako radnik poslodavca vise kosta nego sto doprinosi, ili ne doprinosi kao sto bi mogao neko drugi, zasto bi ga poslodavac trpeo? Iz altruistickih razloga? Sorry, biznis je biznis, altruizam nema nikakve veze s tim. Ljudi su resurs taman koliko i sirovine i/ili ostale 3rd party usluge i proizvodi koji su neophodni za obavljanje delatnosti kojom se odredjena kompanija bavi. Ako te sirovine kostaju isuvise skupo:
1) Menja se dobavljac onim koji nudi povoljnije cene sirovina
2) Menja se sistem proizvodnog procesa kako bi sto manje sirovina zavrsavalo kao unused resource
3) Menja se kompletna delatnost ako nisi u stanju da poslujes sa profitom
Zasto bi to bilo ikako drugacije i kad je u pitanju radna snaga a ne sirovine?

S tim u vezi, vecina zakona o 'zastiti' radnika upravo vrse nevidjeni mobbing poslodavca. I to govorim kao radnik! Zasto mene ne bi mogao sutra poslodavac da otpusti iz ma kog razloga, bilo da je to da je nasao kvalitetniju osobu od mene, nekoga ko ce obavljati isti posao za manje para ili zato sto mu se jednostavno ne svidjam? Njegove pare, njegov bizMis, on ima sva prava da odlucuje o tome kako ce se iste trositi, kako ce kompanija poslovati i sa kojim ljudima.

Protekcionizam pravi mnogo vise stete nego koristi... Jedan od groznih side-effect-a je vec naveden u tvom postu.

/semitroll off

#11 lena21

lena21
  • Members
  • 224 posts

Posted 06 November 2007 - 22:13

Po završetku studija na mestu gde sam stažirala, sam bila jedino ono što sam u tom trenutku i mogla da budem dakle posmatrač ,znači situacija : mober - direktor ustanove , žrtva- šef jednog odeljenja koji je inače stručnjak par exelance, da bi se kasnije kako je vreme odmicalo krug maltretiranja proširio na njegove bliske saradnike takodje vrlo kompetentne osobe iz svoje struke, danas na tom mestu niko više od njih ne radi (žrtve njih 6). Spektar načina maltretiranja išao od perfidnog, prikrivenog do otvorenog u jednom trenutku fizičkog obračuna. Razlog za maltretiranje - povredjena sujeta, jer direktor nije ni priblizno imao ugled u stručnoj javnosti kao glavna žrtva (mrzim reč žrtva al mi nepada na pamet nešto bolje). Inače pojava je stravično rasprostranjena, i baš što reče Beatris počinje još u školi... :huh: :rolleyes:

#12 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 06 November 2007 - 23:32

Nije samo zakonodavstvo u Srbiji nespremno da se pozabavi mobingom.
Na kraju mu se trudi isplatio: tuzio je firmu i dobio je spor uz prilicno visoku novcanu odstetu (oko 50.000 evra).
Najvaznije je da se mobing odmah prepozna


opet moram da se slozim s tobom, ali kako zelimo u jevropu i tu oblast cemo morati zakonski regulisati tako da ce zrtve mobinga lakse izlaziti na kraj s tim, sigurno nece biti lako uostalom kao sto ni tvom kolegi nije bilo

A kako bi, molim te, trebala radna snaga da se tretira? K'o beli medvedi?
S tim u vezi, vecina zakona o 'zastiti' radnika upravo vrse nevidjeni mobbing poslodavca.


to si dobro napisao, mozda nesvesno, ali ispravno, navodna zastita. Kada bi ovo procitala radnicka populacija stvarno ne znam sta bi pomislila, a sebe nazivas radnikom, izvini, oprosti, ali JA se s tobom oko ovoga nikako ne mogu sloziti. Veruj mi da sam zakon o radu toliko puta citao, kako stari tako i ovaj zadnji, novi, jedini covek koji ga bolje zna od mene je sindikalac No1 u firmi. Jako puno stvari se ne uredjuje zakonom i ostavlja se poslodavcima na samovolju, kada si to napisao verujem da nisi procitao ni jedan clan zakona o radu da jesi sigurno ne bi tako pisao.

Njegove pare, njegov bizMis, on ima sva prava da odlucuje o tome kako ce se iste trositi, kako ce kompanija poslovati i sa kojim ljudima.


sa ovim se slazem, ali moras da znas u odnosu poslodavacbizmismen-radnik, poslodavac je taj koji nudi posao, a radnik je taj koji prodaje svoj rad. Niko se njemu nece mesati u vodjenje firme, mada u Skandinavskim zemljama-Norvezani imaju radnicke savete sa pravom VETA na odluku GAZDE!! Jel mislis da je to glupo!? Evo ti primera, gazda hoce da uradi to i to, takva odluka vrlo lako moze dovesti do gubitka posla, gubitkom posla radnici ostaju bez zaposlenja, a samim tim ostaju bez prihoda. Sta mislis ako je gazda da mu to daje pravo da upravlja tudjim sudbinama, zivotima. Na zalost tvoje vidjenje ovih stvari je klasicna depresija jednog radnika koji nema snage i volje da se odupre gazdi, bizmismenu, poslodavcu od samovolje.

ili zato sto mu se jednostavno ne svidjam


nije te valda zaposlio kao svalerku nego kao radnika, ako ne obavljas posao za koji si primljen normalno je da treba da dobijes nogu u dupe, ali zato sto mu se ne svidjas, sto imas plave, a ne crne oci, izvini ali to je ordinarna glupost

#13 cdumember

cdumember
  • Members
  • 17 posts

Posted 06 November 2007 - 23:41

Ja sam nazalost licno dozivela mobing u firmi u kojoj sam radila u Nemackoj. Radila sam u odeljenju sa 80 % muskaraca koji su bolovali od neverovatnog kompleksa vrednosti i moram reci da sam imala srece jer me je sef zastitio od njih do te mere da je jedan kolega morao da ode u drugu filijalu koja je bila 120 km udaljena od nase. Tada su ostali prestali sa mobingom jer su se uplasili posledica.

Mislim da se mobing cesto desava na osnovi ljubomore i straha od strucne kompetencije. Mislim da se tako kaze na nasem. Moj srpski je nazalost malo losije prirode.

Moram priznati da pri svakom razgovoru za novo radno mesto pitam sefa da li je u stanju da stiti radnike od mobinga.

#14 SC80

SC80
  • Members
  • 200 posts

Posted 07 November 2007 - 00:05

"mobbing uvek ide odozgo nadole"

ne bas uvek... godinama sam patila od agresivnosti i nipodastavanja ljubomorne koleginice koja mi je po statusu "potcinjena" , a sto je najsmesnije , i sindikalista...dok nisam dosla do zakljucka da je verovatno emocionalno poremecena , ciklotimicna (ne znam da li moze da se kaze na srpskom ) osoba...jer i posle mirnog razgovora nasamo i priznanja da me postuje i ne ponasa se pravedno, i mene i bilo koga na "vlasti" napada...

a nipodastavanje muskaraca prema zenama na visokim polozajima je "pan nuestro de cada dia"kako bi ovde rekli...

neverovatno koliko je nekim muskarcima , cak i onim od manje od 35 godina,tesko da se ne ponasaju kao zadrti machisti...

#15 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 07 November 2007 - 00:25

Radila sam u odeljenju sa 80 % muskaraca koji su bolovali od neverovatnog kompleksa i moram reci da sam imala srece jer me je sef zastitio od njih . Tada su ostali prestali sa mobingom jer su se uplasili posledica.

pa draga moja ima jedan bolji SrBski izraz za to "shef me je zastitio"

Mislim da se mobing cesto desava na osnovi ljubomore.


tacno i zato je tvoj "zastitnik" deportovao tvog "gnjavatora" 120km od tebe, em nece biti ljubomoran em ga ti neces vise vidjati

Moj srpski je nazalost malo losije prirode.

to ti nije smetalo da te sef uzme u zastitu

Moram priznati da pri svakom razgovoru za novo radno mesto pitam sefa da li je u stanju da stiti radnike od mobinga.

kako ti ne padne na pamet da se raspitas kod buducih kolega, da li je sef u stanju da to uradi, nego bas sefa, ajde molim te, tvoj primer sa mobingom nema blage veze, "mene su napadali, ali je jedan dobio put od 120km jer me je sef zastitio, ni manje ni vise nego sef, a onda su se svi smirili da i oni ne bi dobili nogu u dupe, a sad kad trazim novi posao pitam sefa ....."

neka ti MarijaG preprica neke od stvari sta se desavalo coveku 2 godine, ej bre 2 godine i nije imao SEFA da ga zastiti

Edited by banderash, 07 November 2007 - 00:27.