Jump to content


Photo
- - - - -

Čestitam, postali ste majka! :)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
39 replies to this topic

#16 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 05 November 2007 - 12:55

ili stavljati obloge od rakije i carape u sircetu...

#17 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 05 November 2007 - 13:02

e da, u moje vreme se davala voda, samo tako.

šta se od tada izmenilo? zašto sada voda = ni pod razno. da bi se pospešilo dojenje? šta je sa bebama koja su na veštačkoj ishrani, da li se i njima ne daje voda or what?

#18 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 05 November 2007 - 13:15

generalno, kažu da u majčinom mleku ima svega dovoljno, tako da ni voda nije potrebna.
ali ipak mislim da je to previše bukvalno protumačeno.
pa i tele pije vodu :rolleyes:

Edited by ohbabyw, 05 November 2007 - 13:15.


#19 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 05 November 2007 - 13:39

ili stavljati obloge od rakije i carape u sircetu...



nećeš verovati, pre 15 godina, kada je moje dete imalo 2 god i bolovala od teške herpetične angine uz 40 injekcija u mesec dana, i kada se, posle 5 Longacepha, temperatura i dalje držala na preko 40°C, lekar u tiršovoj je kao poslednji pokušaj predložio obloge od komovice (ili lozovače, ako nema komovice) i čizmice og vinskog sirćeta na noge.

efekat je bio toliko dobar da je komovica dobila med.licencu u našoj kući a ona oblogu oko vrata pri svakoj temperaturi izazvanoj upalom grla. i tako do 13-te godine. :rolleyes:

#20 vikica

vikica
  • Members
  • 56 posts

Posted 05 November 2007 - 13:40

To u vezi vode ... meni su objasnili u Holandiji da Milici ne dajem vodu jer im to razvodjnjava krv sto kod malih beba nije pozeljno jer im u prvim mesecima treba svega puno da prezive i porastu. Meni to pomalo i deluje logicno.

#21 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 05 November 2007 - 14:30

mislim, koliko vode može dnevno da popije mala beba? :rolleyes:
ono, posle dojenja, 5 liza?

#22 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 06 November 2007 - 13:48

koliko znam, voda se ne preporucuje dok ne pocne da se uvodi cvrsta hrana, znaci negde oko 6 meseci. majcino mleko je prilagodjeno za godisnja doba i spoljnu temperaturu i sadrzi sve sto je potrebno za odojce do 6 meseci.
e, sad, nije fer porediti mladuncad ljudi sa teladima, ipak smo druga vrsta...

#23 sundari

sundari
  • Members
  • 105 posts

Posted 06 November 2007 - 15:03

Majcino mleko je na pocetku podoja vise vodenasto, a kasnije postaje masnije i kaloricnije, tako da nema potrebe da se bebi daje i voda. A i sto bi se petljali sa prokuvavanjem vode i sterilisanjem flasica kad je to priroda lepo uredila :rolleyes:. A pogotovo na pocetku dojenja, kada jedini kriterijum da li beba dovoljno sisa treba da bude broj popiskenih pelena (minimum 6 u 24 sata), dodavanje vode i dodatno mokrenje zbog toga samo bi zbunilo ionako zbunjenu novopecenu mamu.

Edited by sundari, 06 November 2007 - 15:03.


#24 tamarica

tamarica
  • Members
  • 3 posts

Posted 09 November 2007 - 12:18

Roditeljka sam devojcice od pet meseci i ova tema je prosto sama naterala da i ja "kazem" nesto. Ma kao sto kaze Loshmmee ovo je danas ludnica kao da se cela pedijatrijska nauka izvrnula naglavacke u odnosu na ono kad smo mi odgajani. Ovo sa nedavanjem vode su po mom misljenju izmislili samo da bi naveli majke da sto vise doje pogotovo kad se zna da je kod nas stopa majki koje doje do bebinih sest meseci oko 40% a nakon toga samo 20%. Ja licno dojim moju bebu ali joj brate i dajem vodu i to od prvog dana, jer mleko je hrana a voda je voda. Drugo, nisam cekala do sest meseci da joj uvedem kasice kao sto oni propagiraju (jer ako pokusavate da naviknete bebu od sest meseci na novitete ici ce mnogo teze nego sa bebom od 4 meseca) a pogotovo ako se zna da se bebi uvodi cvrsta hrana preko kasica postepeno sto u prevodi znaci mesecima pre nego sto ona pocena da stvarno klopa. I sad ako slusate novotarije imacete muke kao mnogi za koje sam cula da ne mogu da nateraju svoju deca koja imaju sada dve- tri godine da jedu posteno. Onda, beba ne moze da ima proliv i T ako joj raste zub, ja se licno uverila da je vrlo moguce. Onda majka ne moze da nema dovoljno mleka, pricale mi poznanice da je moguce, doje bebu a nakon podoja vrlo kratkog beba place gladna, nakon hranjenja adaptiranim - namirena spava.

Ja se drzim starog dobrog recepta kako su nas odgajali tako i ja odgajam svoju cerku jer mi smo zdravi i citavi i nista nam ne fali a za ovu decu ne znam kako ce...

Ma sta necu cuti sve danas, stvarno sve neki noviteti kao da ovu danasnju decu treba gajiti po tom nekom njohovom specijalnom uputstvu ( za upotrebu).

Pozz.

#25 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 09 November 2007 - 12:28

Mislim da je poenta uspešnog odgoja u sledećoj formuli: saslušajte sve savete, razmislite o njima a ako ih primenjujete radite to tako što ih prilagodite potrebama i ritmu svog deteta. :huh:

ako neko ima drugačije mišljenje, molim da me ispravi. :rolleyes:

Edited by Vesna, 09 November 2007 - 12:29.


#26 palchica

palchica
  • Members
  • 1,120 posts

Posted 09 November 2007 - 12:54

ovo je danas ludnica kao da se cela pedijatrijska nauka izvrnula naglavacke u odnosu na ono kad smo mi odgajani.

+

Ja se drzim starog dobrog recepta kako su nas odgajali tako i ja odgajam svoju cerku jer mi smo zdravi i citavi i nista nam ne fali a za ovu decu ne znam kako ce...
Ma sta necu cuti sve danas, stvarno sve neki noviteti kao da ovu danasnju decu treba gajiti po tom nekom njohovom specijalnom uputstvu ( za upotrebu).

hmm, ne bih da zvucim... ma ne znam ni ja kako... ali zar ti nije normalno da i pedijatrija (kao i medicina) napreduju vremenom, te da se otkrivaju stvari za koje se ranije nije znalo?
naravno da smo mi zdravi i citavi, ali to ne znaci da ne mozes da ucinis vise i bolje za svoje dete. mislim, i zene su se ranije poradjale po poljima, ili u porodilistima a bez anestezije, sto (imho) nije nikakav argument da se danas ne poradjaju u porodilistu a sa epiduralom i svim mogucim olaksicama koje su im dostupne. da ne govorim (o blasfemije!) o nebrijanju i neklistiranju i izostanku epiziotomije (docim se kod nas radi u 90% slucajeva) ili pak porodjaju kod kuce... sto je sve negde manje-vise normalno u tzv razvijenim zemljama.
ne bih rekla da je sve sto je drugacije od onog kako su nas nase mame gajile (tj. ono sto si ti nazvala 'noviteti') nuzno lose.

no, ono sto mene izludjuje jeste sto ti pedijatri ali i ginekolozi ili babice imaju razlicite stavove po raznim pitanjima, pa ti recimo ginekoloskinja zdusno preporucuje epidural, a babica na pripremama govori kako to nikako ne treba uzimati, sestra u porodilistu ti govori da si trljas bradavice grubim frotirom, a onda procitas da to moze izazvati prerane kontrakcije, jedna patronazna sestra ti govori da bebca nikako ne smes potapati u kadicu dok mu se ne sredi pupak, druga ti kaze da bas treba, samo bebca treba posle dobro osusiti, jedni ti preporucuju pampers od prvog dana, drugi insistiraju na platnenim pelenama itd. pa ti znaj koga da slusas. lud zbunjenog.

#27 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 09 November 2007 - 14:05

da, ali to nije problem sa bebama, nego i sa svakim problemom gde se susretneš sa lekarima.
ja sam lično uvek i sve što sam primenjivala radila empirijski, to jest gledala kako dete reaguje na to.
ona "stara"... beba plače ako je gladna, mokra ili je nešto boli... u moja 2 slučaja se pokazala kao 100%

#28 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 09 November 2007 - 14:21

da, ali posle kratkog vremena beba shvata da neko uvek reaguje na plač i počinje da plače i kada nisu u pitanju njene osnovne potrebe (recimo kad traži društvo, bake bi rekle kad "hoće da se nosi"). :huh:


olakšavajuća okolnost je ta da majka takodje vrlo brzo nauči da razlikuje plač zbog neke potrebe od plača "iz dosade". :rolleyes:

#29 vikica

vikica
  • Members
  • 56 posts

Posted 09 November 2007 - 14:42

da, ali posle kratkog vremena beba shvata da neko uvek reaguje na plač i počinje da plače i kada nisu u pitanju njene osnovne potrebe (recimo kad traži društvo, bake bi rekle kad "hoće da se nosi"). :huh:


olakšavajuća okolnost je ta da majka takodje vrlo brzo nauči da razlikuje plač zbog neke potrebe od plača "iz dosade". :rolleyes:



Ja se dosta slazem .... moja cerka se drala prvih 6 meseci uglavnom iz socijalnih razloga. Mislim da bebe u pampers pelenama ne mogu da osete da su mokre a mi ih hranimo svaka 3 sata (po modernim shvatanjima) pa nisu ni gladne. Moja cerka je odrasla na flasici mi se nismo dojili usled nedostatka mleka tako da smo merili te flasice i nosali se iz kraja u beskraj. I tako skoro celih godinu dana.

#30 sundari

sundari
  • Members
  • 105 posts

Posted 09 November 2007 - 15:00

da, ali posle kratkog vremena beba shvata da neko uvek reaguje na plač i počinje da plače i kada nisu u pitanju njene osnovne potrebe (recimo kad traži društvo, bake bi rekle kad "hoće da se nosi"). :huh:


olakšavajuća okolnost je ta da majka takodje vrlo brzo nauči da razlikuje plač zbog neke potrebe od plača "iz dosade". :rolleyes:



Mislim da su potrebe za drustvom i majcina blizina itekako bebine osnovne potrebe.