Jump to content


Photo
- - - - -

Politička korektnost i sloboda govora


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
56 replies to this topic

#1 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 30 October 2007 - 15:07

Ove dve stavke su prilicno odvratne, prva zato sto nisam to rekao, niti je to diskriminacija. Da si citao ista od onoga sto ti mislis da ja nisam mozda bi mogao to da shvatis; druga zato sto takodje nije tacna, ja svakako nazive "nevernik", gresnik i tako dalje a svaki zastupnik recimo hriscanstva ce grupu ljudi kojoj ja prihvatam tako nazvati (o staljinista i komunista da i ne govorim, kao da je ateizam i antiteizam bila definisuca osobina i jednog od ta dva).

Ovim se definitvno odjavljujem od ovog topika sa laznim naslovom na pdf-u sa licemernim opisom, koji pokusava da moderise covek koji nesto zna o tematici ali ga sprecavaju neznalice sa delete buttonom.


Prilicno je konfuzno napisano, pa se recenici ne moze shvatiti smisao - pretpostavljam da je to rezultat afekta.
Medjutim, vernici jesu uporedjeni sa bolesnicima od AIDS-a, a to je nedopustivo.
Takodje je nedopustivo da moderator za topik o religiji odobrava upotrebljenu kvalifikaciju i obavestava nas da je priloge diskusiji uklonio "pod pritiskom".
B92, a posebno ovaj forum vec odavno su obelezeni kao antisrpski, "pederski" i ne znam kakav jos; jos jedino nedostaje da (s razlogom) bude obelezen kao primitivno antiteisticki - a to bi znacilo i anticivilizacijski.

#2 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 30 October 2007 - 16:37

citajuci ovaj topik, primecujem sledece:
1. jako mi je zao sto je seridanov post obrisan,
2. zasto vam je cilj da se ova diskusija zatvori? trolluje se, postiraju pesme i statijaznam
3. otkuda ovakav snazan teoloski lobi (a kao zamaskiran pod plitko tumacenom politickom korektnoscu?)


jel' to forum religija i istorija zatvoren za ateiste?

#3 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 30 October 2007 - 17:00

Prilicno je konfuzno napisano, pa se recenici ne moze shvatiti smisao - pretpostavljam da je to rezultat afekta.
Medjutim, vernici jesu uporedjeni sa bolesnicima od AIDS-a, a to je nedopustivo.
Takodje je nedopustivo da moderator za topik o religiji odobrava upotrebljenu kvalifikaciju i obavestava nas da je priloge diskusiji uklonio "pod pritiskom".
B92, a posebno ovaj forum vec odavno su obelezeni kao antisrpski, "pederski" i ne znam kakav jos; jos jedino nedostaje da (s razlogom) bude obelezen kao primitivno antiteisticki - a to bi znacilo i anticivilizacijski.


Mislim da se o tezi koju je Sheridan izneo itekako moze diskutovati na ovom forumu, ali bi bilo najbolje da ona bude jednostavno preformulisana da ne bi imala za neke uvredljiv karakter. Jednostavno, nema potrebe spominjati nekakve bolesnike, kad se sve to moze reci i tako da je recimo religija slicna virusu (ili kako bi Dawkins rekao) - memu koji inficira ljudske mozgove, i to ne na organskom, nego na nivou procesa misljenja, rasudjivanja itd.
Uostalom, i svaka druga ideologija se moze shvatiti na taj nacin.

#4 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 30 October 2007 - 18:06

Situacija je postala apsurdna!
Ja, ateista, branim religiju.
Medjutim, ono sto ja zastupam i branim je politicki korektan nastup, u kome se vernici ne mogu nazivati bolesnicima od AIDS-a.
Nazvati ih tako, znaci diskriminisati ih.

Edited by vladan, 30 October 2007 - 18:06.


#5 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 30 October 2007 - 18:11

Situacija je postala apsurdna!
Ja, ateista, branim religiju.
Medjutim, ono sto ja zastupam i branim je politicki korektan nastup, u kome se vernici ne mogu nazivati bolesnicima od AIDS-a.
Nazvati ih tako, znaci diskriminisati ih.


Ti moderator koristis svoj uticaj van tokova obicne diskusije da uklonis postove sa kojima se ne slazes. Taman smo svi prestali o tome.

Sto se tice AIDSa, jedino je fer dalje diskutovati o mom postu ako se taj post vrati pa se moze videti sta u njemu pise. Inace ne bih o tvojoj interpretaciji mojih misli.
Ja kopiju nemam pa ne mogu da postujem opet.

#6 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 30 October 2007 - 18:16

Ja nisam moderator na ovom podforumu, pa tako nemam niti bilo kakve mogucnosti da uticem na to sta se ovde desava; da sam mogao, cela bi ova prica bila izlisna.

#7 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 30 October 2007 - 18:18

Ja nisam moderator na ovom podforumu, pa tako nemam niti bilo kakve mogucnosti da uticem na to sta se ovde desava; da sam mogao, cela bi ova prica bila izlisna.


Da li si koristio bilo kakva sredstva ubedjivanja koja meni nisu dostupna da bi ubedio srdjana da obrise taj post?

edit:slovo

Edited by Sheridan, 30 October 2007 - 18:25.


#8 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 30 October 2007 - 18:52

Ne, sa Srdjanom nisan uopste komunicirao, ali sam na moderatorskom delu foruma napisao da je nedozvoljiva diskriminacija po veri i nazivanje verujucih bolesnicima.

#9 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 30 October 2007 - 19:14

Ne, sa Srdjanom nisan uopste komunicirao, ali sam na moderatorskom delu foruma napisao da je nedozvoljiva diskriminacija po veri i nazivanje verujucih bolesnicima.


Znaci ti bi sutra otjerao Dawkinsa s foruma zato jer javno tvrdi da su vjernici manje inteligentni od ateista? U cemu je uopce tvoj problem? Vjernici tvrde da su zene koje ne ulaze nevine u brak kurve, religiozni fanatici se avionima zalete u neboder i to je ok? Ne smijem reci da je bolest? Jeste. Diskriminiram li ja sad nekoga? Da. S punim pravom.

Edited by Ziza, 30 October 2007 - 19:15.


#10 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 30 October 2007 - 19:36

Ne, sa Srdjanom nisan uopste komunicirao, ali sam na moderatorskom delu foruma napisao da je nedozvoljiva diskriminacija po veri i nazivanje verujucih bolesnicima.


Super, sledeci put cu onda i ja tako. Kako se salje na taj deo foruma?

Vladane, ja bih to nazvao zloupotrebom polozaja. Jos ako bi bio posten pa da javis da li si to uradio pre ili posle toga sto je on obrisao tvoje uvredljive postove (koje sam mu ja po propisu prijavio, posto sam prvo tebe zamolio da ih prepravis pre nego sto nastavimo diskusiju)...onda bismo mogli da pricamo i o tvom egu. Ako se ne varam, za forumashe koji nisu modovi nije moguce da prelete novim i neiskusnim modovima preko glave i raspale na privatnim modovskim forumima (implicitne ili eksplicitne) optuzbe da oni ne obavljaju dobro svoj posao zato sto se slazu sa jednom od strana u raspravi. Tako da bih rekao da si ipak bezobrazno posegao za svojim privilegijama zato sto tvoji uvredljivi i agresivni postovi kao prvi pokusaj obracunavanja sa mnom nisu imali efekta.

#11 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 30 October 2007 - 20:02

"Znaci ti bi sutra otjerao Dawkinsa s foruma zato jer javno tvrdi da su vjernici manje inteligentni od ateista?"
Ziza

Da, uradio bih to ne razmisljajuci ni trenutka, jer je takav stav jedino netacan, primitivan i agresivan, a povrh svega uvredljiv.
I sta god ti mislila o vernicima, ne smes javno napisati da su bolesnici, jer je to diskriminatorski i uvredljiv iskaz. Nisu vernici zabili avione u New Yorku, nego verski fanatici; islam ima preko milijardu vernika, koje ti ovim nacinom pokusavas da diskriminises, sto je prosto, primitivno i necivilizovano; gde god da zavisi od mene, za takav iskaz, popila bi ban k'o kuca.

To Sheridan:
Nemoj da zamenjujes teze!
Ja sam reagovao jutros, kad sam video sta se desilo.
Mene ti licno uopste ne zanimas - ono sto smatram da je posteno i da treba da uradim je da se na svaki, meni dostupan nacin, pobunim protiv toga da se vernici nazivaju bolesnicima. Ako to dozvolimo, zasto ne bismo dozvolili i da se Srbi nazivaju genocidnim narodom? Uostalom, vernika ima vise nego Srba, pa je uvreda samim tim gora.
Nemoj se vaditi za besmislicu koju si napisao; radije priznaj da si se zaleteo, da povlacis to sto si napisao i pocni da diskutujes normalno. A da te sprecim u javnom iznosenju takvih diskriminatorskih stavova, upotrebicu sva sredstva koja mi stoje na raspolaganju; argumente ovde, kao i argumente na moderatorskom forumu.

#12 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 30 October 2007 - 20:46

Predlazem Srdjanu da se ova poslednja stranica topika prebaci na neki split (na podforum Forum) koji bi se zvao political correctness i sloboda govora, ili tako nesto. Mislim da je prilicno vazno da na pocetku rada novog foruma prodiskutujemo gde su granice PC-govora, sta se moze smatrati uvredom, a gde su granice slobode govora. Ta granica nije uvek jasna, a pogotovo ne u Srbiji.

U ovom konkretnom slucaju, dovoljno je bilo da se Sheridan zamoli da edituje onu jednu recenicu i ubaci pojam virus umesto bolesti, pa bi se dalje moglo diskutovati o tezi koju je postavio i o kojoj bi itekako ovde morali da diskutujemo, posto ne verujem da mu je intencija bila da vredja ikoga, ako se ima u vidu originalan post i njegov prethodni forumski staz. Medjutim, takodje je ocigledno da se ta recenica moze i drugacije interpretirati, pa bi kompromis bio jednostavan edit pomenute recenice koja ne bi mogla da uvredi ni bolesnika, a ni vernike. Toliko od mene o ovome, a javicu se tek kad pocne ponovo da se diskutuje o religiji, ateistima itd.

Split, split, split ....... :rolleyes:

#13 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 30 October 2007 - 21:43

"Znaci ti bi sutra otjerao Dawkinsa s foruma zato jer javno tvrdi da su vjernici manje inteligentni od ateista?"
Ziza

Da, uradio bih to ne razmisljajuci ni trenutka, jer je takav stav jedino netacan, primitivan i agresivan, a povrh svega uvredljiv.
I sta god ti mislila o vernicima, ne smes javno napisati da su bolesnici, jer je to diskriminatorski i uvredljiv iskaz. Nisu vernici zabili avione u New Yorku, nego verski fanatici; islam ima preko milijardu vernika, koje ti ovim nacinom pokusavas da diskriminises, sto je prosto, primitivno i necivilizovano; gde god da zavisi od mene, za takav iskaz, popila bi ban k'o kuca.


Mislim ce ti biti drago da si ovim verovatno prepolovio broj posetioca politike. Niko ne voli da prica sa covekom koji ce pokusati i vrlo moguce uspeti da te banuje zato sto misli da zna najbolje a ti se sa njim ne slazes.

Nemoj da zamenjujes teze!
Ja sam reagovao jutros, kad sam video sta se desilo.


Mislis kada si video da su tvoji uvredljivi postovi obrisani poceo si da vrsis pritisak na srdjana koji mozes da vrsis iskljucivo zato sto si moderator?
Uopste ne zamenjujem teze. Moj problem nikako nije da raspravljam validnost mog stava, jedini problem koji imam ovde je tvoja zloupotreba moderatorske funkcije, moja teza od pocetka rasprave o brisanju mog posta. Teze zamenjujes ti, na perfidan, podmukao i agresivan nacin, ono sto je moj problem sto si ti uzeo na sebe da na silu isterujes ono sto ti mislis da je pravda koristeci sredstva za koje su ogroman deo forumasa brinuli da ces koristiti - buku, snagu, prepad i zakulisne mahinacije. Time, jedini koji je bruka za kucu B92 si ti.

Mene ti licno uopste ne zanimas - ono sto smatram da je posteno i da treba da uradim je da se na svaki, meni dostupan nacin, pobunim protiv toga da se vernici nazivaju bolesnicima.


Smatras li da je posteno da u tu svrhu koristis svoje modovske privilegije? I to tek onda kada te je lokalni mod naterao da ublazis svoj jezik? Ako se dobro secam ti si se na topiku sasvim regularno pobunio oko toga posle, dok si (vrlo podmuklo) istovremeno na skriveni modovski forum slao postove bez da si se pozalio moderatoru ovog foruma koristeci vazece protokole. Ni mene licno ti ne zanimas. Ali dok si tu, ja imam veliki problem da diskutujem, posto ocigledno administracija ovog foruma dozvoljava da ti propisujes sta je politicki korektno a sta ne. Prema tome, ne vadi se. Takvi postupci su dobro opisani u jednoj azrinoj pesmi, pocinje sa "iza prozora nemirnog sna, osjecam njihove sjene".

Ako to dozvolimo, zasto ne bismo dozvolili i da se Srbi nazivaju genocidnim narodom? Uostalom, vernika ima vise nego Srba, pa je uvreda samim tim gora.


Znas kako, posto moj post nije tu, ne mozemo se raspravljati o njemu. Ti si ga na silu uklonio i sada mozes koliko god hoces da se deres o tome da to sto je tamo pisalo nije tacno, i dalje si smesan bully, jer ne dozvoljavas da drugi sami o tome donesu sud. Tvoje vikanje da te je takvom ponasanju naucio zivot u civilizovanoj UK je dodatno smesno i pokondireno, nisi dobro razumeo sta si trebao da naucis.

Nemoj se vaditi za besmislicu koju si napisao; radije priznaj da si se zaleteo, da povlacis to sto si napisao i pocni da diskutujes normalno. A da te sprecim u javnom iznosenju takvih diskriminatorskih stavova, upotrebicu sva sredstva koja mi stoje na raspolaganju; argumente ovde, kao i argumente na moderatorskom forumu.


Ne vadim se ni najmanje, stojim iza svake reci. Ti da imas trunku postenja o kojem pricas, dozvolio bi da ucesnici foruma vide taj post umesto da ga krijes kao kukavica jaje i prenosis svoju interpretaciju njegovog sadrzaja.

Da zakljucim, drago mi je si se konacno i sam javio po ovom pitanju umesto da pustas postenije i savesnije moderatore da pokusaju da te izvade.

Jedino sto cu reci o tom postu za ostatak javnosti, jer je aspekt o kojem sam morao da se zamislim:
Preko pm-a mi je skrenuta paznja ta takav stav moze biti shvacen kao uvreda za obolele od AIDS-a i to je jedino sto bih voleo da razjasnim: u tom famoznom postu sam jasno objasnio koje su paralele i prilicno sam ubedjen da postavljeno kao sto jeste to ne bilo uvredljivo za njih. Da je post vidljiv, svakako bih bio spreman da o tome diskutujem i verujem da me ne bi bilo previse tesko ubediti. Medjutim, kako stvari stoje, i dalje ne pristajem da pricam o sadrzaju necega sto je umisljeni siledzija uspeo da na silu boga izgura. Pri tome se ponoseci svojom novodoijenom mogucnosu da deli pravdu kako mu se digne.

Takodje, posto mi je prebaceno da previse postujem dole, moram ovde, pa brisite po potrebi - ne setivsi se postojanja ovog tajnog podforuma za modove u jednom trenutku sam optuzio administraciju da je ona prenela pritisak sa vladana na srdjana. Pogresio i za to se izvinjavam. Naravno, to sto ga i dalje podrzavaju je ogromna greska.

Inace slazem se za split, ovo nema nikakve veze sa temom.

#14 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 30 October 2007 - 22:10

Dragi moj Sheridan,
Nema nikakve potrebe da se toliko penis; uporedio se vernike s bolesnicima od AIDS-a i to je cinjenica. Oglasavajuci ih bolesnicima, diskriminisao si veci deo covecanstva, a to je u civilizovanoj raspravi i medju civilizovanim ljudima nedozvoljivo.
Sto bi deca rekla, ukakio si se, pa se sada na sve strane osvrces - kao, ne znas odakle smrdi.

#15 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 30 October 2007 - 22:57

Dragi moj Sheridan,
Nema nikakve potrebe da se toliko penis; uporedio se vernike s bolesnicima od AIDS-a i to je cinjenica. Oglasavajuci ih bolesnicima, diskriminisao si veci deo covecanstva, a to je u civilizovanoj raspravi i medju civilizovanim ljudima nedozvoljivo.
Sto bi deca rekla, ukakio si se, pa se sada na sve strane osvrces - kao, ne znas odakle smrdi.


ha ha...kakvo kvarno jeftino i licemerno vadjenje, kao da se nista drugo u vezi sa tim nije dogodilo danas. Mozda, da je u pitanju neki medij gde nema zapisa, mozda bi mogao ovakvim lazima da se izvlacis, ovako se samo dalje blamiras. Mislim da dokle god se busas u grudi svojim siledzijksim blamantnim ponasanjem i ne vratis post ovde mozes da radis sta hoces i dalje izgledas kao bully i kukavica.