Jump to content


Photo
- - - - -

Promena srpskog izbornog zakona


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
36 replies to this topic

#16 sukman

sukman
  • Members
  • 87 posts

Posted 02 November 2007 - 17:01

Nažalost, ne postoji nikakav demokratski izborni sistem koji bi sprečio naum nerazumne većine. Na onu povratnu spregu o kojoj je pisao Mašinovođa samo bih dodao još jedan vagon: dokle god je Srbija centralizovana kako jeste, partijskim oligarhijama iz Beograda odgovaraće proporcionalni sistem. Odgovaraće i provincijskim partijskim budžama i bidžama kako bi se domokli Beograda, a čak i oni koji za njih glasaju imaju interes da svoje ljude ubace u sistem iz kojeg pare stižu. Većinski sistem pak, stvara neraskidivu vezu lokalnih moćnika koja se bez jake centralne države ne može razbiti. Ali, tada i nema jake centrale i oni su večni.
Diktatura je "evo ti jedno jaje pa biraj jedno"; demokratija je "evo ti dva jednaka jajeta, pa biraj jedno".

Од Токвилове тираније већине је једино гора "тиранија мањине" која настаје у већинском систему унутар ког странка са стратешки позиционираних, све зависно од склапања изборних јединица, осваја апсолутну власт. А твоје поједностављење демократије је претерано.

#17 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 02 November 2007 - 17:27

... А твоје поједностављење демократије је претерано.

Jeste. Istina. :rolleyes:
Ali, i moje pojednostavljenje diktature je preterano. :huh:

#18 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 02 November 2007 - 18:19

Vecinski izbori mi nisu ostali u lepom secanju. Proporcionalno je proporcionalnije. A sto se tice obaveznog glasanja to nikako ne lici na demokratiju ali dnevnice za svakog glasaca bi bile u redu. Da se i narod raduje izborima.

#19 Publius

Publius
  • Members
  • 401 posts

Posted 06 November 2007 - 10:15

Vecinski izbori mi nisu ostali u lepom secanju. Proporcionalno je proporcionalnije. A sto se tice obaveznog glasanja to nikako ne lici na demokratiju ali dnevnice za svakog glasaca bi bile u redu. Da se i narod raduje izborima.


Da narod sam sebi plati što izlazi na glasanje? :rolleyes:

#20 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 06 November 2007 - 11:09

na pokojno 4umu 92e sam otvorio tu temu i prilicno se ispucao, ali da nastavimo gde smo stali. Kako god bidne izborni sistem, kako god se on zvao, po meni je najbitnije da se ljudi opredeljuju za SVOG poslanika. Hocu da kazem nek se covek lepo kandiduje, istrci predizbornu trku pa sta zaradi to mu je, ako prodje ON je vlasnik svog mandata, a ne partija, jer je ON trcao, a ne partija. Sad mozemo da razradjujemo dalje, politicki bek graund takvih kandidata je mali, neka GA partije isture neka trci za njih, ali ce onda i one(partije) voditi racuna koga ce predlagati i finansirati mu kampanju. Po meni je mnogo lakse drzati za gusu takvog poslanika nego nekog koga je partija turila na listu, koga onda taj poslanik predstavlja, partiju ili gradjane koji su glasali. Uvek dodjemo do toga da treba da glasamo za nekog tamo, a ovaj nas ako dodje na red. Mozda je situacija takva da neka od partija dobija mlogo glasova, a njin covek iz te izborne jedinice zauzima 198 mesto na partijskoj listi e pa to je skroz bezvezno.

#21 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 06 November 2007 - 22:10

4) obavezno glasanje mi se tek ne svidja, s jedne strane to je na neki nacin krsenje ljudskih prava, s druge, sta ako sam bolestan, povredjen, ako zivim u inostranstvu ili sam se zaglavio u mecavi na dan izbora? To onda sve treba dokazivati negde na sudu da se ne bi placala kazna ili cak islo u zatvor u takvim slucajevima, sto su dodatne komplikacije koje nasem napacenom i jadnom sudstvu zaista ne trebaju. Takodje, opet, moramo imati na umu da je to Srbija, a ne recimo Danska. Dance da naterate da glasaju, oni mozda cak i seli i razmislili i razmotrili kandidate i napravili neki mozda cak i racionalan izbor. U Srbiji, medjutim, ce bar 50% onih koji su izasli na glasanje mimo svoje volje (tj. jer ih tera zakon) da ili iz zezanja zaokruze bilo koji broj na listicu, onako, da "zajebu sistem" ili da iz inata i pakosti glasaju za ovog ili onog (recimo protiv onih sto ih teraju da glasaju). Mislim, budimo realni.


Ni meni se nista 'obavezno' ne svidja, i uglavnom sam uvek protiv toga, al' u situaciji u kojoj je Srbija, trebalo bi razmisliti o takvom resenju. Ne mora direktno kazna, novcana il' zatvorska, al' recimo - ne glasas, nema pasosa dok traje mandat onima za koje nisi glasao, sem ako ne dokazes da opravdano nisi mogao da izadjes na izbore. Onda bi se 'razocarani' malo zamislili kad znaju da ne mogu da zbrisu iz zemlje kad oni za koje oni nisu glasali naprave kurshlus i oteraju nas sve u q.... Mada, opet, to je krsenje prava slobodnog kretanja sto je tek klizav teren... S druge strane, oni koji su glasali za krembile koji su u stanju da razbucaju zemlju bi uvek mogli da pobegnu od svog izbora... Glasanje je mnogo gadna stvar iz prostog razloga - nema nacina da nateras one koji glasaju da snose odgovornost za svoj glas. Kad bi ljudi ovde imali makar malo odgovornosti, izmedju ostalog i za svoje pravo glasa, stvari bi bile dosta drugacije...

#22 sukman

sukman
  • Members
  • 87 posts

Posted 07 November 2007 - 00:15

na pokojno 4umu 92e sam otvorio tu temu i prilicno se ispucao, ali da nastavimo gde smo stali. Kako god bidne izborni sistem, kako god se on zvao, po meni je najbitnije da se ljudi opredeljuju za SVOG poslanika. Hocu da kazem nek se covek lepo kandiduje, istrci predizbornu trku pa sta zaradi to mu je, ako prodje ON je vlasnik svog mandata, a ne partija, jer je ON trcao, a ne partija. Sad mozemo da razradjujemo dalje, politicki bek graund takvih kandidata je mali, neka GA partije isture neka trci za njih, ali ce onda i one(partije) voditi racuna koga ce predlagati i finansirati mu kampanju. Po meni je mnogo lakse drzati za gusu takvog poslanika nego nekog koga je partija turila na listu, koga onda taj poslanik predstavlja, partiju ili gradjane koji su glasali. Uvek dodjemo do toga da treba da glasamo za nekog tamo, a ovaj nas ako dodje na red. Mozda je situacija takva da neka od partija dobija mlogo glasova, a njin covek iz te izborne jedinice zauzima 198 mesto na partijskoj listi e pa to je skroz bezvezno.


Run Forrest, run!
"Now I could run like you wouldn't believe!"

Edit by Anduril: A kako bi bilo kad bi smo napisali i neki konstruktivan post? Zanimljivije je, veruj mi.

Edited by Anduril, 07 November 2007 - 09:10.


#23 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 07 November 2007 - 06:42

Ni meni se nista 'obavezno' ne svidja, i uglavnom sam uvek protiv toga, al' u situaciji u kojoj je Srbija, trebalo bi razmisliti o takvom resenju. Ne mora direktno kazna, novcana il' zatvorska, al' recimo - ne glasas, nema pasosa dok traje mandat onima za koje nisi glasao, sem ako ne dokazes da opravdano nisi mogao da izadjes na izbore. Onda bi se 'razocarani' malo zamislili kad znaju da ne mogu da zbrisu iz zemlje kad oni za koje oni nisu glasali naprave kurshlus i oteraju nas sve u q.... Mada, opet, to je krsenje prava slobodnog kretanja sto je tek klizav teren... S druge strane, oni koji su glasali za krembile koji su u stanju da razbucaju zemlju bi uvek mogli da pobegnu od svog izbora... Glasanje je mnogo gadna stvar iz prostog razloga - nema nacina da nateras one koji glasaju da snose odgovornost za svoj glas. Kad bi ljudi ovde imali makar malo odgovornosti, izmedju ostalog i za svoje pravo glasa, stvari bi bile dosta drugacije...


Uf, to s pasosima je tek tesko izvodljivo...a kao sto rekoh to dokazivanje opravdanog odsustva bi samo preopteretilo sistem.

A imajte i na umu to da bi u slucaju obaveznog glasanja pola "nateranih" glasalo iz zezanja ili inata...ubedjen sam da bi to bio slucaj, i da bi onda bilo gore. Srbalji su to, ipak.

#24 hboy

hboy
  • Members
  • 70 posts

Posted 07 November 2007 - 16:01

Ja bih predlozio dva doma,
u jednom njih 100 bira se sa partijskih lista, bez koalicija, nizak cenzus (1%?)
u drugom, njih 50 bira se poimence u izbornim jedinicama

nedostatak ovoga bila bi brzina, ali bi prednost bila ta sto bi morao da se postigne veci nivo saglasnosti oko odluka. Na taj nacin bi, mislim, polako isli ka tome da se odlucuje po kvalitetu predloga koji oni nose zsa gradjane. Naime, partije bi morale davati samo predloge koji nose stvarna poboljsana za veci broj gradjana. I naravno, povecao bi se znacaj regiona.

#25 Publius

Publius
  • Members
  • 401 posts

Posted 07 November 2007 - 17:42

Ja bih predlozio dva doma,
u jednom njih 100 bira se sa partijskih lista, bez koalicija, nizak cenzus (1%?)
u drugom, njih 50 bira se poimence u izbornim jedinicama

nedostatak ovoga bila bi brzina, ali bi prednost bila ta sto bi morao da se postigne veci nivo saglasnosti oko odluka. Na taj nacin bi, mislim, polako isli ka tome da se odlucuje po kvalitetu predloga koji oni nose zsa gradjane. Naime, partije bi morale davati samo predloge koji nose stvarna poboljsana za veci broj gradjana. I naravno, povecao bi se znacaj regiona.


Iako uopšte nisam ljubitelj proporcionalnog sistem, sviđa mi se tvoj predlog kao neko kompromisno rešenje. Jedino bih dodao da poslanici izabrani po proporcionalnom sistemu moraju biti vlasnici mandata inače je taj sistem bezvredan i ruganje demokratiji.

Edited by Publius, 07 November 2007 - 17:43.


#26 Mike Hunt

Mike Hunt
  • Members
  • 77 posts

Posted 07 November 2007 - 18:00

1) smanjenje broja poslanika sa 250 na 100 (ovo bi valjda Srbiju priblizilo evropskom proseku broja stanovnika po clanu parlamenta)
2) vracanje vecinskog izbornog sistema, gde je poslanik vlasnik svog mandata i odgovara direktno svojim biracima u svojoj izbornoj jedinici
3) preferencijalni dvopartijski sistem koji zavrsava izbore u prvom krugu
4) obavezno glasanje, pri cemu se za neizlazak na izbore placa kazna


Smanjenje broja poslanika je odlicna ideja, 100% se slazem da treba da se postuje evropski standard o broju stanovnika po clanu parlamenta.

Vecinski izborni sistem svakako ima neke prednosti, ali mislim da nije za Srbiju, ovakvu kakva je danas. Ljudi u Srbiji pre glasaju za partije nego za individualne kandidate. Ako pitate prosecnu osobu u Srbiji "Za koga ste?" on/ona ce pre da kaze da je za DS/DSS/SRS/LDP nego za Miku/Peru/Lazu. Osim toga, politicari u Srbiji cesto menjaju partije. Kako bi se 1 birac osecao da izglasa recimo LDP kandidata i onda nedelju dana posle izbora ovaj predje u DS ili DSS?

Naravno bez tacke 2, tacka 3 postaje besmislena, mada licno mislim da je preferencijalni dvopartijski sistem (instant runoff) odlicna stvar kad se bira po vecinskom sistemu.

Sto se tice obaveznog glasanja, mislim da je ideja u nacelu u redu, ali s druge strane ne volim da vidim da se drzava mesa u zivot pojedinca do te mere. Pravo glasa je privilegija, a ne obaveza. Mozda je bolje nagraditi one koji rese da glasaju nego kaznjavati one koji ne izadju na glasanje.

#27 jddipqd

jddipqd
  • Members
  • 384 posts

Posted 08 November 2007 - 09:39

A imajte i na umu to da bi u slucaju obaveznog glasanja pola "nateranih" glasalo iz zezanja ili inata...ubedjen sam da bi to bio slucaj, i da bi onda bilo gore. Srbalji su to, ipak.

Ja bih glasao protiv onoga ko je usvojio obavezno glasanje, ne zato što sam "Srbalj" već zato što mi taj uskraćuje pravo da ne glasam ako neću.

#28 Mike Hunt

Mike Hunt
  • Members
  • 77 posts

Posted 08 November 2007 - 15:43

Ja bih glasao protiv onoga ko je usvojio obavezno glasanje, ne zato što sam "Srbalj" već zato što mi taj uskraćuje pravo da ne glasam ako neću.


Hehe, zamislite izborni slogan "Glasajte za nas na ovim izborima da na sledecim izborima ne bi bili obavezni" :rolleyes:
Cela kampanja bi mogla da se napravi oko ukidanja (prethodno uvedenog) obaveznog glasanja.

#29 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 08 November 2007 - 16:50

Ja bih glasao protiv onoga ko je usvojio obavezno glasanje, ne zato što sam "Srbalj" već zato što mi taj uskraćuje pravo da ne glasam ako neću.


Znaci glasao bi za radikale ako bi DS uveo obavezno glasanje...sto je i ono sto sam rekao u svom prvom odgovoru na temu...

#30 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 08 November 2007 - 23:07

Mozda je bolje nagraditi one koji rese da glasaju nego kaznjavati one koji ne izadju na glasanje.


Cime? Da im se da po 50€ njihovih para?