Jump to content


Photo
- - - - -

Veronauka vs Građansko


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
213 replies to this topic

Poll: izbor je da (181 member(s) have cast votes)

moje dete ide ( ili ce ici) na

  1. veronauku (35 votes [22.73%])

    Percentage of vote: 22.73%

  2. gradjansko (119 votes [77.27%])

    Percentage of vote: 77.27%

Vote Guests cannot vote

#31 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 31 October 2007 - 09:15

zato što ako si vernik, ne možeš biti građanin... :rolleyes:
ili obratno!

#32 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 31 October 2007 - 09:16

zasto ne mogu da se izaberu oba predmeta?


pa zato se tako dogovorili Gasha Knezevic i general Anfilohije, valda da se zna ko je gde pad se ne mesaju, lepo nek pocnu da se dele od decijeg doba, a ne kasnije :rolleyes: ko ce cekati 20-30 godina

#33 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 31 October 2007 - 09:23

zato što ako si vernik, ne možeš biti građanin... :rolleyes:
ili obratno!


pa da, to je klasican sukob "interesa" gradjani su gradjani a vernici vernici i kako te dve nepomirljive stvari da pomiris, prvo je to tesko pomiriti u s(j)ebi, a jos teze s vernici. eno kako crkveni bukvar kaze ne treba v(j)ernicima ni Dr. a gradjani idu kod cika Dr-a ko kod Boga!?

#34 Piratxx

Piratxx
  • Members
  • 48 posts

Posted 31 October 2007 - 10:02

Znači da je to u biti "sloboda izbora" pod navodnicima.
Opet si prisiljen izabrati nešto od toga.I to u biti izabiru roditelji.Roditelji koji su vjernici u većini slučajeva će izabrati vjeronauk.Znam bar kako je kod mene da roditelji i djeca imaju dosta problema s svećenicima ako ga ne izaberu.Znači na kraju to je djeci opet nametnuto.Tj ako žele završit školu "moraju" ići i na vjeronauk.
Po meni totalno besmisleno.
To bi trebala bit osobna sloboda izbora svakog čovjeka a ne nametanje države,škole ili neke druge ustanove.
Može vjeronauk u školu ali samo kao apsolutno slobodni izbor a ne nametnuta dilema biranja između ovog ili onog.

#35 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 31 October 2007 - 10:44

pa to je sasvim legitimno, mislim marketing i skupljanje musterija, na kraju krajeva od nas zavisi da li cemo biti musterije ili ne, tj.nasa deca. Kako sad stvari stoje crkva je naterala politicare da ih puste u skole, a na nama je da vidimo kako i na koji nacin treba kanalisati poslove crkve da bi se pridrzavali onog da je crkva odvojena od drzave


to bas i pricam. ti politicari rade za nas. mi ih biramo i ako se vecina ne slaze da se to uci u drzavnim skolama koje opet mi placamo kroz porez; kako to da se niko ne buni? gde je roditeljska inicijativa da se to promeni? gde su peticije? gde je gradjanska akcija?

a za onaj novi bukvar, evo pazi kad mi je sad kosa skocila na glavi, lepo ne mogu da verujem... pa kako to niko ne tuzi? kako je ovakav bukvar prosao kroz ediciju?

#36 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 31 October 2007 - 14:44

ali ako zanemarimo sve to...
šta je sa decom drugih veroispovesti, koja bi želela da izučavaju "svoju" veronauku?
to ne može, oni moraju u svoju versku kuću vannastavno.
kakva kvazi-demokratija!!!!

#37 severijan

severijan
  • Banned
  • 10 posts

Posted 31 October 2007 - 14:47

milsim da veronauci zaista nije mesto u skolama.pre sam za to da svaka religija organizuje nekakve skolice u okviru crkava i manastira pa ona deca koja zele da idu tamo mogu to u slobodno vreme.milsim da je pogresno nekome naturati religiju,ma koja da je.

#38 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 31 October 2007 - 16:14

to bas i pricam. ti politicari rade za nas. mi ih biramo i ako se vecina ne slaze da se to uci u drzavnim skolama koje opet mi placamo kroz porez; kako to da se niko ne buni? gde je roditeljska inicijativa da se to promeni? gde su peticije? gde je gradjanska akcija?

a za onaj novi bukvar, evo pazi kad mi je sad kosa skocila na glavi, lepo ne mogu da verujem... pa kako to niko ne tuzi? kako je ovakav bukvar prosao kroz ediciju?


znas i sam da se sve tesko menja ako politicari to ne zele ili im nije namera, jedino, jedino reaguju na pritisak javnosti! Dakle, dokle god se ne stvori dovoljno nezadovoljnih, kriticna masa, koji ce traziti da se to menja, nece se ni menjati. Izmedju ostalog ova tema sluzi da bi se videli razliciti stvaovi, pogledi i daju (mozda) ideje koje bi bile prihvatljive.
Bukvar me je bas nasmejao, ne mogu da verujem da su toliki kreteni da to ture u bukvar

#39 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 31 October 2007 - 16:21

ali ako zanemarimo sve to...
šta je sa decom drugih veroispovesti, koja bi želela da izučavaju "svoju" veronauku?
to ne može, oni moraju u svoju versku kuću vannastavno.
kakva kvazi-demokratija!!!!


mislim da gresis, imaju i oni "svoju" veronauku, ali provericu da budem siguran 100% pa cu se javiti

#40 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 31 October 2007 - 17:00

mozda u nekim drugacijim etnickim sredinama.
moja deca, da su katolici, ne bi mogle da uce veronauku u svojoj skoli...

#41 Piratxx

Piratxx
  • Members
  • 48 posts

Posted 31 October 2007 - 17:16

mislim da gresis, imaju i oni "svoju" veronauku, ali provericu da budem siguran 100% pa cu se javiti

Barem kod mene ne.Nemaju izbora.

#42 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 31 October 2007 - 18:30

Prošle godine sam prelistavao udžbenik "katoličke veronauke" za prvi razred (čak mi se čini da je pisan ćirilicom, ali nisam siguran) i nije tako strašno, čak me iznenadila formulacija "pravoslavna braća" i "muslimanska braća" u nekim delovima koji su se odnosili na slavljenje praznika i osobenosti drugih religija...
Generalno, postoji veronauka za pripadnike manjina, ali ne verujem da je ima baš svuda, tj. ne verujem da će u kraju gde nema katoličke crkve neko organizovati veronauku za 1 ili 2 učenika katolika...

#43 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 31 October 2007 - 18:53

mozda u nekim drugacijim etnickim sredinama.
moja deca, da su katolici, ne bi mogle da uce veronauku u svojoj skoli...


proverio, ma da su i "subotari" imali bi predavanja, daklem ako ima dovoljan broj zainteresovanih mora se organizovati predavanje

#44 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 31 October 2007 - 18:55

Prošle godine sam prelistavao udžbenik "katoličke veronauke" za prvi razred (čak mi se čini da je pisan ćirilicom, ali nisam siguran) i nije tako strašno, čak me iznenadila formulacija "pravoslavna braća" i "muslimanska braća" u nekim delovima koji su se odnosili na slavljenje praznika i osobenosti drugih religija...
Generalno, postoji veronauka za pripadnike manjina, ali ne verujem da je ima baš svuda, tj. ne verujem da će u kraju gde nema katoličke crkve neko organizovati veronauku za 1 ili 2 učenika katolika...


znaci nije toliki bauk ta veronauka, ali treba naci neko srednje resenje, nesto izmedju ta dva predmeta

Edited by banderash, 31 October 2007 - 18:58.


#45 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 31 October 2007 - 20:15

pa drugari, meni jeste!
sve sto je doktrina - bauk je. narocito kad su deca u pitanju.
deca sama prave podele medju sobom, a mi ih samo podsticemo na to. kasnije kad izrastu netolerantna mi se cudimo...