Jump to content


Photo
- - - - -

Veronauka vs Građansko


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
213 replies to this topic

Poll: izbor je da (181 member(s) have cast votes)

moje dete ide ( ili ce ici) na

  1. veronauku (35 votes [22.73%])

    Percentage of vote: 22.73%

  2. gradjansko (119 votes [77.27%])

    Percentage of vote: 77.27%

Vote Guests cannot vote

#1 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 29 October 2007 - 16:45

Proslo je par godina od kad nam deca idu na casove veronauke ili gradjanskog vaspitanja, da li vidite da su deca nesto iz tih predmeta naucila ili mislite da je to jos jedan od bespotrebnih predmeta uvedenih u skolski sistem. Da li mislite da je gradjansko uvedeno kako bi se podmirili "duhovi" zbog uvodjenja veronauke ili obratno. Da li je dobro da ta dva predmeta UOPSTE uce ili je cisto gubljenje vremena. Da li ih terba menjati za nesto trece

#2 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 29 October 2007 - 17:07

Mislim da ovaj forum ne zaslužuje ovakvo pitanje jer ono predstavlja relativizaciju i davanje legitimiteta veronauci kao nečemu što je prirodno da se nađe u školi kao predmet.

Veronauci nema mesta u državnim školama i jednog dana ima da leti odatle.

A o građanskom možemo polemisati.

#3 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 29 October 2007 - 18:40

da li se relativizuje ili ne mozemo polemisati, ali je to fakticko stanje te zbog toga i pokrecem ovu temu na 4umu. Mozemo polemisati da li je uopste trebalo uvoditi ta dva predmeta ili se trebalo naci neko srednje resenje, uvesti predmet koji ce objasnjavati i veronauku i gradjansko vaspitanje.

#4 bObrok

bObrok
  • Members
  • 45 posts

Posted 29 October 2007 - 20:01

da li se relativizuje ili ne mozemo polemisati, ali je to fakticko stanje te zbog toga i pokrecem ovu temu na 4umu. Mozemo polemisati da li je uopste trebalo uvoditi ta dva predmeta ili se trebalo naci neko srednje resenje, uvesti predmet koji ce objasnjavati i veronauku i gradjansko vaspitanje.


Trebalo je uvesti informativni predmet u petom osnovne iz opšte kulture, koji objašnjava osnovne principe religije uopšte, kratku lektiru iz biblije stare & nove, kurana i ostalih štiva, istoriju nastanka i nestanka. Nepristrasno informisati i o pozitivnim aspektima kao što su osnovna pravila, zapovesti i sl., kao i popričati i o negativnim aspektima tipa verskih ratova, verskih sudova, lova na veštice, fundametalizma, zatucanosti i dr. Ostatak, ko voli, crkve zvrje prazne.

Što se tiče građanskog vaspitanja, ja sam pre da se ono drži roditeljima na roditeljskim časovima, kako bi građanski vaspitali svoju decu. Ostatak, kod kuće, i one zvrje prazne.

#5 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 29 October 2007 - 20:50

da li se relativizuje ili ne mozemo polemisati, ali je to fakticko stanje te zbog toga i pokrecem ovu temu na 4umu. Mozemo polemisati da li je uopste trebalo uvoditi ta dva predmeta ili se trebalo naci neko srednje resenje, uvesti predmet koji ce objasnjavati i veronauku i gradjansko vaspitanje.

Ma ok što je to faktičko stanje, ali to ne znači da je ta tema uopšte zanimljiva na ovom forumu gde će više od 95% njih štiklirati građansko.

Veronauka uopšte (ne samo u državnim školama) u prvih 10 godina života čoveka je čista manipulacija i indoktrinacija i kao takva bi, da smo normalno društvo, bila totalno marginalizovana, a što bi se i desilo da nije uvedena u škole.

Ovako imamo mentalno trovanje čitavih generacija i to je ogroman problem i zato mislim da bar ovaj forum (ako je već ostatak društva kretenoidan) ne bi trebalo da troši energiju na polemiku iz poll-a već da vidimo šta je to što možemo da uradimo u cilju eradikacije iste makar iz državnih škola.

#6 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 29 October 2007 - 20:54

kako "informativni predmet" to prvi put cujem, fakultativni ili izborni da, al informativni nikad. Kako to mislis? Fakultativni se razlikuje samo sto se ne dobija ocena za njega, bar je je to najcesci slucaj, ali mislim da bi nam tu FranziskaKafka mogla pomoci.
Mislim da si ovlas dotakao, po meni pravo resenje, OPSTA KULTURA

Edited by banderash, 29 October 2007 - 20:55.


#7 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 29 October 2007 - 21:02

Veronauka uopšte (ne samo u državnim školama) u prvih 10 godina života čoveka je čista manipulacija i indoktrinacija i kao takva bi, da smo normalno društvo, bila totalno marginalizovana, a što bi se i desilo da nije uvedena u škole.

Ma ok što je to faktičko stanje, ali to ne znači da je ta tema uopšte zanimljiva na ovom forumu gde će više od 95% njih štiklirati građansko.


do sad ih nije mnogo glasalo, ali pogledaj rezultate, mozda ces se do kraja iznenaditi

Ovako imamo mentalno trovanje čitavih generacija i to je ogroman problem i zato mislim da bar ovaj forum (ako je već ostatak društva kretenoidan) ne bi trebalo da troši energiju na polemiku iz poll-a već da vidimo šta je to što možemo da uradimo u cilju eradikacije iste makar iz državnih škola.


opet se ne slazem o proterivanju iz skola, ali se slazem da bi trebalo naci pravu meru, pocetak svakog resenja je u POCETKU. Mi ovde verovatno necemo naci najbolje resenje, ali je potrebno da bar cujemo jedno drugog sta je to sto bi bilo najbolje.

#8 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 29 October 2007 - 21:27

Moj stav glede veronauke je dovoljno izdiferenciran i stvarno nemam nikakvu potrebu da slušam bilo kakve "argumente" u korist njenog egzistiranja u školama. Za mene bi to bilo kao kada bih slušao zašto npr. treba da postoji smrtna kazna.

No, sa druge strane kapiram da je u Srbiji neophodno razgovarati na tu temu tako da ću rado obrazložiti zašto mislim da je zločin prema detetu trovati ga veronaukom u tom razdoblju života i čim budem uhvatio pola sata frei javljam se ponovo na ovu temu :rolleyes:

#9 Montenj

Montenj
  • Members
  • 116 posts

Posted 29 October 2007 - 22:27

Ma, znate sta? Sama rec "VERONAUKA" je po meni apsolutno besmislena. VERA i NAUKA nemaju ama bas nista zajednicko. Vera je stvar duboko intimnog osecaja u vezi sa necim nedokazivim i apstraktnim, a nauka je cista empirija, cinjenica, argument. To su dva nedodirljiva sveta, nisu cak ni suprotna, ona su jednostavno paralelna. Sto se mene tice, glupost je cak i sjedinjavati ova dva pojma u jednu rec, a kamoli nametati veru u skolama, i prezentovati je rame uz rame sa predmetima poput fizike, matematike, filozofije, muzickog... Veronauka u skolama je cista indioktrinacija i zloupotreba dece, koja tek treba da izgrade licnost i oforme svoj stav. To je bolesna potreba crkve da formira armiju svojih slepih pristalica. Sto vise vernika - vise priloga za njihove hramove, dzipove i gospodske stanove u najboljem kraju grada.
Jos samo nesto da dodam kao zacin ovom mom ogorcenom postu: imam jednu jednobojnu majicu. Cim skupim kintu ovih dana, idem da mi na njoj odstampaju grafit koji sam negde videla:
"Don' t pray in my school, and I won' t think in your church".

#10 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 29 October 2007 - 23:40

Kada je veronauka u pitanju ono što najbolje govori o njoj je činjenica da kada je ista uvođena crkva nije želela da pristane na uvođenje kao izbornog predmeta u 7. razred (a što je bilo moguće izvesti u okviru tada postojećih propisa) već su insistirali na uvođenje u 1. razred osnovne pa i po cenu da predmet bude fakultativni, kakav je i bio prve godine dok nisu promenili pravila i propise.

Crkvi ništa ne znači uvođenje posle 5. razreda osnovne škole jer je tada već prošao period u kome mogu maksimalno da izvrše svoju indoktrinaciju a što je njima jedino i bitno.

Naime, deca tek oko 10. godine života stiču mogućnost apstraktnog mišljenja. Do tada sve što vide, čuju, pročitaju... uzimaju „zdravo za gotovo“ tj. prerađuju ga isključivo kroz konkretno mišljenje. Do 10. godine života deca jednostavno nisu sposobna da shvate npr. preneseno značenje bilo čega niti bilo kakav dublji smisao pa im sve ono što dobiju na veronauci ostaje „samo za sebe“, odnosno sve to što upiju će za njih samo sebi biti svrha.

U prevodu: verovanje u boga će samo sebi biti svrha, odlazak u crkvu će sam sebi biti svrha, sveštenički autoritet će sam sebi biti svrha, crkveno učenje će samo sebi biti svrha... i deca će u religijskom smislu u svojih 10 godina života biti hodajući zombiji spremni da bez ikakvog razmišljanja, dublje analize, vrednovanja činjenica, preispitivanja autoriteta urade sve ono što se „podrazumeva“ za veru i crkvu a i sve ono što se ne podrazumeva a crkva, sveštenici i društvo u kome religija ima značajnu ulogu traže i očekuju od njih.

Upravo iz istih razloga postoji opšte prihvaćen društveni stav da politika ne bi trebalo da ima dodira čak sa svim maloletnim licima (ja se sa tim na primer ne slažem u potpunosti, ali to je druga tema) iako je jasno da politika ne da nije nešto zlo i loše po defaultu već je zdrava osnova na kome počiva svako društvo.

Sa druge strane religijska učenja se i te kako mogu okvalifikovati u najmanju ruku kao loša i inkompatibilna sa modernim tekovinama ljudskog društva.

Zbog svega ovoga (a i mnogo toga još – ovde sam se samo ukratko dotakao teme, nisam išao u dublju elaboraciju činjenica) veronauci nije mesto u školama, a posebno ne u državnim školama u laičkoj (sekularnoj) državi kakva naša pretenduje da bude, i ja se neću smiriti dokle god se ista ne našutira napolje i smesti tamo gde pripada – u crkvu pa neka propada zajedno sa njom budući da crkve kao organizacije definitivno neće imati značajnije mesto u budućim ljudskim društvima, već naprotiv. Nastaviće tendenciju propadanja kakva se odavno vidi u zapadnim državama.

#11 loshmmee

loshmmee
  • Members
  • 1,037 posts

Posted 30 October 2007 - 00:36

Naša toliko isticana nacionalna i verska šarolikost prosto vapije za veronaukom međ' sedmogodišnjacima. Iskreno, više bih voleo da mi dete, jednog dana, dođe kući i kaže da je Isus razdvojio Crveno more, nego da dođe i kaže da je zaradio triper. Što nema seksualnog obrazovanja u školama? Čak i ta opšta kultura ili neka kultura ponašanja jako dobro zvuče.

#12 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 30 October 2007 - 13:18

@srdjann
ja imam 41 godinu, nisam imao veronauku u skoli, ali sam negde kroz zivot stekao neko "versko obrazovanje" u smislu poznavanja vere i obicaja, s toga se slazem s tobom da veronauka kao predmet nije neophodna u skolama jos kako ti kazes ne u drzavnim. Medjutim tu nam onda iskrsava drugi problem sta sa "verujucom" populacijom? Evo ti najsveziji primer
U odeljenju se izjasnilo 80% ucenika (citaj roditelja) da hoce da pohadjaju narodnu tradiciju (to je podatak koji ni ja nisam znao, ne podatak nego da takav predmet postoji, a izgleda da postoji samo u visenacionalnim sredinama gde ima Slovaka, Madjara...). Onda se internim, precutnim dogovorom izmedju direktorice i ucitelja-ice dogovori da kada je takav procenat u pitanju ce sva deca pohadjati taj predmet. To je trajalo neko vreme dok roditelji nisu ukapirali sta im deca pohadjaju, sad se digla frka u skoli i morali su da za ostatak od 20% dece organizuju drugi predmet. Hocu da kazem da se ne moze jedan deo populacije zanemarivati u demokratskom drustvu kakvo mi zelimo biti. Na zalost takodje mislim da je taj ustupak crkvi vrlo trapavo izveden i da se sve moglo uraditi na mnogo bolji nacin. Pritisnut vremenom i promenama pok.Djindjic je pristao na takav ustupak (to je moje misljenje) nadajuci se da ce se u nekom doglednom vremenu naci mnogo bolje resenje, a da taj problem nije od gorucih za drzvu i na kraju krajeva time je crkvu sa svim njenim patriJotima skinuo s vrata na jedno vreme.

#13 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 30 October 2007 - 14:42

moj prvi post na "vaskrslom" forumu, pa da bude na pravoj temi...
Ako moram da biram između ova dva, onda defintivno građansko vaspitanje, jer je veronauci mesto u crkvi, a ne u školi. Drugo, čak i kada se uči u školu, valjda i "verujući" treba da imaju građansko vaspitanje...
A kad je banderash pomenuo nacionalnu tradiciju, juče sam se čuo sa rođakom čijem detetu su kako izbor ponudili informatiku ili tradicuju - većina se odlučila za tradiciju pa su informatiku "ukinuli" u njihovom odeljenju !?&%$#"

#14 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 30 October 2007 - 15:22

@namcor
poruci rodjaku ukoliko bude cutao nece mu dete uciti, pohadjati informatiku, dok su ostali roditelji cutali, doduse iz neznanja, deca su im pohadjala narodnu tradiciju, al cim ovi spomenu da ce se zaliti ministarstvu i da ce dici frku eto resenja

#15 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 30 October 2007 - 15:45

sve je to šit!
al' još veći je Narodna tradicija koju moja mala ima od trećeg... uči kako su se nekad pravili opanci i tako to...