Jump to content


Photo
- - - - -

CARSKA BARA-specijalni rezervat prirode


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
22 replies to this topic

#1 vmechanin

vmechanin
  • Members
  • 152 posts

Posted 29 October 2007 - 02:02

Pokrenuta je elektronska peticija povodom sapasavanja SRP "Stari Begej-Carska Bara".
U borbi protiv ilegalne gradnje brodogradilista na samoj granici rezervata koristimo i koristicemo sva moguca sredstva. Pored elektronske, tokom vikenda su sakupljani potpisi gradjana i na ulicama Zrenjanina, Novog Sada i Beograda. Sakupljanje potpisa nastavlja se i sutra sirom Novog Sada (centar i studentski kampus) i Zrenjanina (centar grada). Na kraju teksta mozete videti o cemu se ovde zapravo radi:

http://www.blic.co.y...vo.php?id=17446

Znaci, novac je uspeo da pobije sav zdrav razum i bukvalno sve sto je bilo potrebno izuzev negativne kritike Zavoda za zastitu prirode Srbije, koja im je zapravo trebala biti pocetna stavka za pocetak radova. Kako
je "Bomex shipyard 4M" sve sem toga ilegalno vec bio uradio, iznenadila ih je negativna kritika Zavoda.
Kako je to bila kljucna stavka u legalizaciji njihovog objekta, sve je zavisilo od iste. Negativna kritika Zavoda je stigla u petak (26.10.2007god), na javnoj raspravi u Zrenjaninu i tako dala sansu ekolozima da reaguju (list "Danas", 29.10.2007.). Prakticno, legalizacija ovog ilegalnog objekta koji bi ugrozavao zivi svet jednog od nasih (jos uvek!) najocuvanijih i najvrednijih rezervata trenutno visi o koncu. Zbog toga, sada svi mi imamo sansu da reagujemo i gradskim vlastima iz Zrenjanina porucimo da necemo dozvoliti ugrozavanje ovog
prirodnog rezervata od evropskog znacaja!!!

ELEKTRONSKU PETICIJU MOZETE POPUNITI NA:

http://www.petitiono...a/petition.html

Ovu vest prosledite svim dobronamernim ljudima, vasim prijateljima i medijima kako bi do utorka uvece (30.10.2007.) uspeli da prikupimo sto veci broj glasova i time izvrsimo sto veci pritisak na izvrsnu vlast
Zrenjanina!!! Peticija se urucuje u sredu ujutro, a nakon toga bice organizovana i konferencija za stampu stoga cete imati priliku da saznate rezultate peticije.

Hvala!

Edited by vmechanin, 29 October 2007 - 03:51.


#2 UDBA

UDBA
  • Members
  • 28 posts

Posted 29 October 2007 - 08:47

Para vrti sve . Ono sto je na zapadu zabranjeno kod nas je dozvoljeno. Sramota da se unistava nesto sto je jedna od poslednjh prirodnih oaza u Vojvodini

Sacuvajmo carsku baru i tisu i zasavicu i palic , ajasno i deliblatsku pescaru

#3 scepa

scepa
  • Members
  • 480 posts

Posted 29 October 2007 - 20:33

potpisah...nadam se da ce uspeti...
vise o ovome:http://www.kojot.torontal.com/?topic_ID=1749

Edited by scepa, 29 October 2007 - 20:33.


#4 vmechanin

vmechanin
  • Members
  • 152 posts

Posted 29 October 2007 - 23:59

Nadajmo se najboljem za samu Baru, da se sacuva taj dragulj prirode....

Iz lista "Danas": od danas

http://www.danas.co....jvodina1.html#0

#5 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 30 October 2007 - 10:37

kakav je ovo apsolutni horor.
da jedno od poslednjih rezervata unishte gradnjom brodogradilishta (??!?!). od svih mesta, bash u Carskoj bari. eno im ceo sever Banata pod zemljishtem losheg kvaliteta, nek grade tamo, shta im je problem?

#6 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 30 October 2007 - 17:27

Kakvo zapazanje:) Zanimljivo bi bilo graditi brodogradiliste na recimo Zlatici, koja se da preskociti... Ili jos bolje u sred neke njive :rolleyes:

#7 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 30 October 2007 - 17:39

:rolleyes:
exactly.

on topic, pitala drugara koji radi u Zavodu da li ce zaista ovi uspeti u tome shto su naumili, kaze, nishta ne moze da obeca ali zna da su im dobro otezali proces dobijanja dozvole.
pre nekoliko godina su uspeli da stave veto na ponovno aktiviranje Ledinachkog kamenoloma, ali valjda u Srbiji nema odluke koja moze da opstoji duze od par Zemljinih revolucija. ne mozemo ni jedan ustav da napravimo da traje, a kamoli donesemo odluku koja je u obrnutoj srazmeri sa profitom. valjda se nema para za ekologiju.

#8 vmechanin

vmechanin
  • Members
  • 152 posts

Posted 30 October 2007 - 20:39

Ljudi moji, ako ste ikad bili na Carskoj Bari i videli kako to izgleda i sta je to, jasno je da se tako nesto ne sme unistiti, ni zbog cega.

Ostaje nam da se nadamo da ce Bara i njeni stanovnici preziveti, brodogradiliste, moze i na dugim mestima kojih ima i to dosta...

Koliko je meni poznato, npr. brodogradiliste Beograd zvrji prazno i godinama ne radi nista.

#9 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 30 October 2007 - 21:44

Ostaje nam da se nadamo da ce Bara i njeni stanovnici preziveti, brodogradiliste, moze i na dugim mestima kojih ima i to dosta...

Koliko je meni poznato, npr. brodogradiliste Beograd zvrji prazno i godinama ne radi nista.

upravo to.
u Novom Sadu postoji brodogradilishte koje rdja otkako znam za sebe, a nalazi se u useku izmedju Ribarca i Limana. idealno mesto. nicheg nema u neposrednoj okolini sem polupuste kasarne. ne vidim zashto ne koristiti vec postojece strukture vec dizati brodogradilishte na onakvom rezervatu, koji zaista deluje kao da si zalutao u oazu ljudskog odsustva.

#10 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 31 October 2007 - 00:36

upravo to.
u Novom Sadu postoji brodogradilishte koje rdja otkako znam za sebe, a nalazi se u useku izmedju Ribarca i Limana. idealno mesto. nicheg nema u neposrednoj okolini sem polupuste kasarne. ne vidim zashto ne koristiti vec postojece strukture vec dizati brodogradilishte na onakvom rezervatu, koji zaista deluje kao da si zalutao u oazu ljudskog odsustva.



Potpis.
Bio sam u junu u Carskoj bari, i odusevio se, nadam se da ce neko osujetiti ideju da se tamo gradi brodogradiliste.
Jebote, busaju se u prsa onim grbom, na kom je dvoglavi beloglavi sup, a i on i orao belorepan su pred izumiranjem, a skoro najveca populacija tih vrsta ptica je u Carskoj Bari i ostalih 6 Ramsarskih podrucja (na Uvcu se grade bespravni objekti, izgradjeni nema sanse da budu sruseni). :rolleyes:

#11 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 31 October 2007 - 11:50

off

Beloglavi sup u rezervatu u kanjonu Uvca daleko je od izumiranja, zapravo situacija je upravo obrnuta, nikada nije bila bolja u poslednjih pedeset godina. E sad, divlja gradnja u kanjonu Uvca je skroz druga prica, naime nije ceo kanjon Uvca rezervat i u samom rezervatu koliko mi je poznato nema nikakve gradnje a pogotovo ne divlje, ali zato na ostatku kanjona postoje sela, zaseoci, na koja su u poslednje vreme pocela da se naslanjaju divlja vikend naselja. Ove godine tamo nisam bio, ali poslednijh desetak sam redovno isao na ribolovacka kampovanja od po desetak dana tako da znam otprilike sta se tamo desava.

#12 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 31 October 2007 - 18:05

off

Beloglavi sup u rezervatu u kanjonu Uvca daleko je od izumiranja, zapravo situacija je upravo obrnuta, nikada nije bila bolja u poslednjih pedeset godina. E sad, divlja gradnja u kanjonu Uvca je skroz druga prica, naime nije ceo kanjon Uvca rezervat i u samom rezervatu koliko mi je poznato nema nikakve gradnje a pogotovo ne divlje, ali zato na ostatku kanjona postoje sela, zaseoci, na koja su u poslednje vreme pocela da se naslanjaju divlja vikend naselja. Ove godine tamo nisam bio, ali poslednijh desetak sam redovno isao na ribolovacka kampovanja od po desetak dana tako da znam otprilike sta se tamo desava.


Hvala na informaciji.:rolleyes:
Btw, nisam mislio na supa samo na Uvcu, nego uopste, nalazi se pred izumiranjem.:huh:

#13 vmechanin

vmechanin
  • Members
  • 152 posts

Posted 01 November 2007 - 08:32

Hvala na informaciji.:)
Btw, nisam mislio na supa samo na Uvcu, nego uopste, nalazi se pred izumiranjem.;)


Ajde i ja da dodam ponesto.

Belorepana ima na Carskoj Bari, po saznanjima cuvara Bare ima 4 ili 5 parova koji se gnezde tamo ali se mesta gde su gnezda cuvaju, znate vec da nekome ne padne na pamet da se pentra, uzima jaja, plasi i uznemirava ptice itd...
Belorepani jesu veoma retki i pred nestajanjem.

Kolonija beloglavih supova u rezervatu Uvac (ima oko 300 ptica) je u stabilnom stanju. Ne znam kako je u rezevatu Tresnjica? Bilo je prica da u rezervat Uvac treba da budu pusteni orlovi bradani....(obecao M. Nikcevic)
Na zalost, tacno je da je divlja gradnja ugrozila Uvac, jer su se ljudi "dosetili" da su obale i plus rezervat, odlicno mesto za vikendice i ostala cudesa "graditeljstva" koja su samo kod nas poznata. Gde god dodju takvi ljudi sve oko njih je ugrozeno, prvenstveno mislim na ocuvanje prirode, zagadjuje se voda, djubre svuda okolo, kuce gde im mesto nije itd...
Zavod za zastitu prirode je vec uradio procenu i zahteva da se bespravni objekti uklone, tj. sruse.
Medjutim divlji graditelji imaju podrsku naseg "izuzetnog ministra" V. Ilica, koji misli da oni samo treba da naprave septicke jame i problem resen, da se bas fekalije ne izlivaju u tako lepu i cistu vodu, sve drugo je OK???????? :huh: :rolleyes:

P.S. cini mi se da je broj pominjanih divljih objekata, koji ugrozavaju sam rezervat, veci od 100......

#14 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 01 November 2007 - 15:28

I ne samo to, nego je Srbija, raspadom SFRJ, nastavila da bude clanica Ramsarske konvencije, a i Uvac i Carska Bara su Ramsarska podrucja, te se na njima ne sme nista graditi.
Ja bih, da sam na mestu ove vlasti, koja se busa u prsa Beloglavim supom na grbu, uradio nesto na ocuvanju i BS i Orla belorepana, ugledao bih se na Kinu, koja klonira pande, koje su do pre 10 godina bile pred izumiranjem.

#15 vmechanin

vmechanin
  • Members
  • 152 posts

Posted 03 January 2008 - 03:36

Brodogradiliste dobilo dozvolu od vlasti za nastavak gradnje, hebes Carsku Baru, to je i ovako samo rezervat prirode i mesto gde obitavaju retke i ugrozene vrste ptica, tj faune i flore itd....

Uz uslov da ne smeju ba prave buku :)
da ne bi rasterali ptice, da nocu gase rasvetu koja dezorjentise ptice itd...da mogu da rade ali i i da paze na rezervat. :rolleyes: tj. da postuju preporuke Zavoda za zastitu prirode koji je kategoricki bio protiv izgradnje brodogradilista na tom mestu. ;)
Ko razume, shvatice..... :D

Eto tako se zavrsilo....krajem decembra bila sednica opstinskih vlasti, mozda je negde i nesto pisalo o tome.... :huh: