Jump to content


Photo
- - - - -

Životni standard u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
754 replies to this topic

Poll: Životni standard u Srbiji (247 member(s) have cast votes)

Mesečna primanja po članu domaćinstva?

  1. 0-4000 din (7 votes [4.00%])

    Percentage of vote: 4.00%

  2. 4000-8000 din (6 votes [3.43%])

    Percentage of vote: 3.43%

  3. 8000-16000 din (13 votes [7.43%])

    Percentage of vote: 7.43%

  4. 16000-24000 din (33 votes [18.86%])

    Percentage of vote: 18.86%

  5. 24000-32000 din (38 votes [21.71%])

    Percentage of vote: 21.71%

  6. 32000-40000 din (13 votes [7.43%])

    Percentage of vote: 7.43%

  7. 40000-60000 din (24 votes [13.71%])

    Percentage of vote: 13.71%

  8. 60000-80000 din (13 votes [7.43%])

    Percentage of vote: 7.43%

  9. preko 80000 din (28 votes [16.00%])

    Percentage of vote: 16.00%

Da li ste zadovoljni svojom ekonomskom situacijom?

  1. uopšte nisam zadovoljan/na (48 votes [27.43%])

    Percentage of vote: 27.43%

  2. uglavnom nisam zadovoljan/na (39 votes [22.29%])

    Percentage of vote: 22.29%

  3. ne znam (13 votes [7.43%])

    Percentage of vote: 7.43%

  4. uglavnom zadovoljan/na (64 votes [36.57%])

    Percentage of vote: 36.57%

  5. veoma zadovoljan/na (11 votes [6.29%])

    Percentage of vote: 6.29%

Vote Guests cannot vote

#1 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 27 October 2007 - 12:49

Mnogo se govori o tranziciji, privatizaciji,nezaposlenosti, inflaciji, novim šansama i poboljšanju životnog standarda, ali šta vi mislite da li je i koliko bolje ili gore danas nego ranije. Šta očekujete u bližoj i daljoj budućnosti i kako živite??? Da li uspevate da zadovoljite samo osnovne potrebe ili ostane pokoji dinar i za nešto drugo???

Da krenem od svog ličnog primera, smatram da je neuporedivo bolje nego 90-tih, ja sam još uvek student tj. apsolvent, ali primećujem konstantno poboljšanje finansijske situacije kod mojih roditelja. Naravno svi smo očekivali više i brže, ali ipak se živi mnogo bolje, barem iz moje perspektive.

#2 Milen

Milen
  • Members
  • 20 posts

Posted 27 October 2007 - 13:36

Mnogo se govori o tranziciji, privatizaciji,nezaposlenosti, inflaciji, novim šansama i poboljšanju životnog standarda, ali šta vi mislite da li je i koliko bolje ili gore danas nego ranije. Šta očekujete u bližoj i daljoj budućnosti i kako živite??? Da li uspevate da zadovoljite samo osnovne potrebe ili ostane pokoji dinar i za nešto drugo???

Da krenem od svog ličnog primera, smatram da je neuporedivo bolje nego 90-tih, ja sam još uvek student tj. apsolvent, ali primećujem konstantno poboljšanje finansijske situacije kod mojih roditelja. Naravno svi smo očekivali više i brže, ali ipak se živi mnogo bolje, barem iz moje perspektive.

Svakako da nisam zadovoljan, drzava je u ocajnom stanju bez ideja i perspektive, radna mesta nisu ni u nagovestaju...

#3 pobednik

pobednik
  • Banned
  • 1,403 posts

Posted 27 October 2007 - 16:01

Svakako da nisam zadovoljan, drzava je u ocajnom stanju bez ideja i perspektive, radna mesta nisu ni u nagovestaju...

covek je pitao sa SOPSTVENOM ekonmskom situacijom, a ne DRZAVNOM :rolleyes:

Dakle to sto je drzava u rasulu ne znaci da si i ti licno u rasulu

#4 Spirit

Spirit
  • Members
  • 951 posts

Posted 27 October 2007 - 16:57

Ja spadam u grupu zadovoljnih, sa primanjima koja mi omogućavaju da živim mnogo bolje od većine populacije. Radim dva posla. Već sam na jednom topicu to rekao, za razliku od 90ih, sada postoji mogućnost da se lepo zaradi poštenim radom i znanjem. Ipak, naći dodatni posao koji donosi solidna primanja pripisujem sreći, ostanak u tom poslu uz konstantno ispunjavanje uvek tesnih rokova zavisi od mene lično. Za sada se dobro trpimo.

#5 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 27 October 2007 - 19:13

Vrlo zadovoljan prihodima, ali ne i nacinom kojim ih ostvarujem. Radim posao koji volim, sam sam svoj gazda, ali radim u proseku bar 10 sati dnevno. Realno, s tolikim trudom trebao bih zaradjivati tri puta vise. Ali tranzicija traje, bice bolje...

#6 pobednik

pobednik
  • Banned
  • 1,403 posts

Posted 27 October 2007 - 22:28

To i je prokletstvo. Koliko god da zaradjujes uvek ti se cini da je to malo u odnosyu na ono sta radis...

Bas kao i ona nekadasnja floskula- ne mogu toliko malo da me polate koliko malo mogu da radim.

Ovo je samo u skladu sa vremenom...

Posmatraj to ovako - da ne radis tolik, ne bi toliko ni zaradjivao.
A kad bi manje zaradjivao, ne bi mogao da sebi priustis neke stvari...

#7 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 28 October 2007 - 09:43

covek je pitao sa SOPSTVENOM ekonmskom situacijom, a ne DRZAVNOM :rolleyes:

Dakle to sto je drzava u rasulu ne znaci da si i ti licno u rasulu

pa kako ta dva mogu da se razdvoje? zadovoljan si u odnosu na šta? ako je državna ekonomska situacija očajna, onda bi mogao biti zadovoljan svojom situacijom samim tim što ne upadaš u prosek.

u državi koja je u rasulu ti ni nemaš tu slobodu da budeš u rasulu, jer bi ono značilo tvoju sigurnu propast.
u državi koja je u rasulu tvoja startna pozicija je strahovito niska u poređenju sa pozicijom koju bi imao u normalnoj državi.

#8 tomkeus

tomkeus
  • Members
  • 681 posts

Posted 28 October 2007 - 13:11

u državi koja je u rasulu tvoja startna pozicija je strahovito niska u poređenju sa pozicijom koju bi imao u normalnoj državi.


Apropo normalne države: Jel pojam "normalna država" stoji da označi jedan mali broj zemalja smeštenih uglavnom u Evropi i Severnoj Americi, u kojima živi oko 20% svetske populacije ili služi da označi većinu država na planeti koje sadrže veliku većinu populacije i u odnosu na koje je Srbija tako beznadežno zaostala?

P.S. Jedino što mi više smeta od "normalne države" je "svet", tj. kada neko kaže "E, vidiš kako se to radi u Svetu, a ne kao kod nas...". Mislim, budimo realni, svet je u proseku jedna korumpirana kaljuga, puna siromašnih ljudi, kriminala i u kojoj nema ni p od ljudskih i građanskih prava.

Ne želim da opravdavam (relativno) lošu situaciju u Srbiji, zato što ipak pripadamo evropskom prostoru i to je ono što nam diktira standarde, ali barem koristimo odgovarajuću terminologiju.

#9 pobednik

pobednik
  • Banned
  • 1,403 posts

Posted 28 October 2007 - 13:36

pa kako ta dva mogu da se razdvoje? zadovoljan si u odnosu na šta? ako je državna ekonomska situacija očajna, onda bi mogao biti zadovoljan svojom situacijom samim tim što ne upadaš u prosek.

u državi koja je u rasulu ti ni nemaš tu slobodu da budeš u rasulu, jer bi ono značilo tvoju sigurnu propast.
u državi koja je u rasulu tvoja startna pozicija je strahovito niska u poređenju sa pozicijom koju bi imao u normalnoj državi.

Licno zadovoljstvo je subjektivna stvar.
Ali postavimo to ovako.
Da od svog rada mozes sebi da priustis da normalno zivis, da mozes za odmor da odes na odmor na mesta koja zelis da vidis, da vozis zadovoljavajuci auto, da kad imas vremena posecujes kulturne manifestacije, da zivis u sopstvenom stanu, da mozes sa drustvom ili sa porodicom da odes u bolji restoran na nedeljni rucak, da ...
To je za mene zadovoljavajuci standard, bez obzira na to u kojoj drzavi zivis...
Normalno ako nije u pitanju bas ratno okruzenje i ako po ulici mozes normalno da se kreces.
A sve to u Srbiji mozes vec ako imas 60.000 + din mesecno po clanu porodice.
Nisam siguran da to mozes u tim "normalnim" zemljama sa tim parama...

U zemlji u rassulu ti mozes mnogo toga da priustis sebi sto sigurno ne bi u uredjenim zemljama. Osnova jeste niza, ali je i exit iz situacije mnogo nizi...

Edited by pobednik, 28 October 2007 - 13:42.


#10 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 October 2007 - 13:53

Samo kao primer: Kad dodjem u Beograd, ja sa zadovoljstvom odlazim u neke od najboljih restorana i tvrdim da ni malo ne zaostaju za "svetskim" jako dobrim restoranima; ne zaostaju kvalitetom, ali ni cenom. Medjutim, ono sto ne razumem je da ja to mogu, ali ja zivim i dobro zaradjujem u zemlji, cija je valuta vrlo jaka - prosvetlite me, kako to moze neko u Srbiji, ko nije "bizMismen" i ne krade?

#11 pobednik

pobednik
  • Banned
  • 1,403 posts

Posted 28 October 2007 - 14:11

Samo kao primer: Kad dodjem u Beograd, ja sa zadovoljstvom odlazim u neke od najboljih restorana i tvrdim da ni malo ne zaostaju za "svetskim" jako dobrim restoranima; ne zaostaju kvalitetom, ali ni cenom. Medjutim, ono sto ne razumem je da ja to mogu, ali ja zivim i dobro zaradjujem u zemlji, cija je valuta vrlo jaka - prosvetlite me, kako to moze neko u Srbiji, ko nije "bizMismen" i ne krade?

Podji od toga kolika ti je plata...

Retko ces doci u proiliku da za jedan rucak sa cetvoroclanom porodicom potrosis vise od 150 EUR i to u najboljim restoranima.
za 4 rucka to je 600 EUR max, a verovatno je i mnogo nize.

Za zivot cetvoroclane porodice, i to dosta kvalitetan u svom stanu za racune ishranu i odevanje ti ne teba vise od 1.500 EUR.
Odvoj i svakog meseca bar 200-300 EUR za odmor ( i to kvalitetan) ispade da sa svim ovim ti treba oko 2.500 EUR.
Dodaj i dodatnih 500 EUR na raznorazne troskove (benzin, mobilni, ...) i docices do cifre od 3.000 EUR. A to je ona cifra od 60.000 dinara po clanu domacinstva.

Ovo su bile gornje granice cifara, a moze i za manje, pa lepo ili stedis ili ulazes u nesto(recimo berzu) ili da placas rate kredita...
Ako imas vise jos bolje.

Nisu u Beogradu plate od 1.500 eur vise nikakva retkost, a to je upravo ono sto ti treba za takav zivot.


Mozda malo, mozda mnogo, ali to je od prilike tako. U svakom slucaju i za manje pare mozes da zivi s na slican nacin a moja je pretpostvka da je dovoljnoiu 2.000 EUR za sve ovo sto sam ti naveo gore.

Dakle ne treba da i kriminalac ili bizMismen, vec treba da imas normalan posao, da si zavrsio fakultet i da si spreman da radis i po ceo dan ako treba. A to se nista ne razlikuje od onog sto je i u normalnim zemljama.

Edited by pobednik, 28 October 2007 - 14:19.


#12 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 October 2007 - 14:21

Samo sam pitao, jer ne zivim tamo iz dana u dan, u Beogradu mi je samo stara majka, penzioner, pa verovatno prema njoj i merim.
OK, prihvatam...

#13 pobednik

pobednik
  • Banned
  • 1,403 posts

Posted 28 October 2007 - 14:38

Samo sam pitao, jer ne zivim tamo iz dana u dan, u Beogradu mi je samo stara majka, penzioner, pa verovatno prema njoj i merim.
OK, prihvatam...

Nazalost sve ovo sto sam napisao gore je ipak za vecinu gradjana misaona imenica.

Ovo sto sam napisao je samo ilustracija toga da se moze i bez kriminala ziveti normalno.
Nazalost, penzioneri, nekvalifikovani i drugi radnici, narcito oni u "zrelim" godsinama, o ovome ce moci samo da sanjaju.

Mnogo ljudi koji zive i u Beogradu, ali i nekim drugim gradovima u Srbiji, moze sebi ovo da priusti, i to su uglavnom oni koji rade u dobrim kompanijama, bankama, koji imaju neki svo privatan biznis,...

Ostali, kao i prosek, blizi je granici prezivljavanja...

#14 oto

oto
  • Members
  • 63 posts

Posted 28 October 2007 - 14:40

Posto je topic zivotni standard - ovako. Nas je troje. Primanja ukupno oko 100.000. Zadnjih pet godina letovanje (more Grcka) i zimovanje (Zlatibor). Pre tri godine smo kupili auto star 6 godina. Zivimo u nasledjenom stanu i planiramo uskoro da udjemo u kredit za prosirenje kvadrature. Dete ne oskudeva ni u cemu. Mi vodimo normalan (izlasci, vecere, ) drustveni zivot sa statusom srednje klase+ (licna klasifikacija).
Naravno da je ovo individualna stvar s'obzirom na zivotne ciljeve i "naviknuti" kvalitet zivota.

#15 pobednik

pobednik
  • Banned
  • 1,403 posts

Posted 28 October 2007 - 14:46

Mislim da bi bilo dobro da nam neko od preko, kaze sta se podrazumev pod zadovoljavajucim standardom tamo gde zive i da kazu koliko poara treba za to zadovoljstvo. Cisto da uporedimo.