Jump to content


Photo
- - - - -

Sramota


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
25 replies to this topic

#1 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 26 October 2007 - 13:45

Juče logor, danas koncerti
26. oktobar 2007. | 07:42 -> 09:54 | Izvor: B92
Beograd -- Uprkos brojnim zahtevima da se koncerti ne održavaju na Starom sajmištu, tamo će 3. novembra biti održan koncert.

Opština Novi Beograd tražila je od organizatora da prestanu da organizuju koncerte u tom prostoru jer je tu bio logor tokom Drugog svetskog rata. U Posejdonu kažu da je udruženje logoraša smešteno u njihovom prostoru i da im je dobro poznato šta se tu dešavalo u periodu 1941-1944. Za 3. novembar u izložbenom prostoru Posejdon na Starom sajmištu najavljen je koncert britanske grupe Košin.

U zgradi u kojoj se održavaju kulturne manifestacije nekada je bila bolnica logora Staro sajmište. Opština Novi Beograd uputila je protest organizatorima i nadležnim insitucijama tražeći da se prekine sa održavanjem koncerata u tom prostoru, uz zahtev da kompleks dobije dostojnu namenu.

"Hteo sam da skrenem pažnju na moralni aspekt. Nije uputno na takvom mestu održati koncert. Moram da istaknem da mi nismo protiv koncerata, oni su potrebni Novom Beogradu, Beogradu, Srbiji, ali smo protiv održavanja koncerata na tom mestu", kaže Željko Ožegović, predsednik opštine Novi Beograd.

U izložbenom centru Posejdon, pored koncerata, održavaju se modne revije i izložbe. Vlasnici tvrde da su u nekoliko navrata molili grad i opštinu da im daju smernice za rad, ali im nikada ništa nije stiglo.

Oni kažu da su svesni mesta na kom se objekat nalazi i da će uskoro samostalno postaviti spomen-ploču.

"Ne radimo nešto što je mimo smernica razvoja grada. Mi smo jedni od osnivača Memorijala Staro sajmište, udruženja koje se bavi revitalizacijom spomenika kulture i revitalizacijom ovog kraja, Starog sajmišta", objašnjava Nenad Krsmanović iz Posejdona.

Počasni predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije Aca Singer, koji je preživeo Aušvic, kaže da Staro sajmište treba urediti u memorijalni centar pošto je to bio jedan od većih logora na ovim prostorima.

"Bila je ideja da se pored Aušvica napravi jedna velika samoposluga. Zašto? Jer mnogi ljudi iz celog sveta dolaze u Aušvic. Ali, to nisu omogućili. Bilo je tu još ideja da se nešto komercijalizuje, ali to nije uspelo u Poljskoj", kaže Singer.

Staro sajmište je tokom II svetskog rata bilo logor na teritoriji Nezavisne države Hrvatske, pod upravom Nemaca, koji je kvislinška vlada u Beogradu snabdevala hranom.

Logor je prvo bio samo za Jevreje, a kada su oni istrebljeni 1942, u njemu su zatvarani svi koji su se protivili okupaciji. Srbija je bila prva okupirana zemlja koju je proglašena za "judenfraj", tj. zemlju u kojoj je "rešeno" tzv. jevrejsko pitanje.

Kroz logor je prošlo 100.000 ljudi, a oko 48.000 je odatle odvedeno na streljanje u Jajince i Banjicu.


Pre godinu dana sam pisao o Starom sajmistu, govorio kako je sramota sto od toga jos nije napravljen memorijalni centar.
Oko njega se nalaze splavovi a u prakticno samom logoru klub "Posejdon". Do 1987. taj logor je bio tabu tema u Beogradu jer komunisticke vlasti nisu zelele da se puno prica o NDH i o srpskim saradnicima okupatora. Da tragedija bude veca mesto je samo obelezila Slobina vlast, sramota.
A sada da kazem manipulatorima i neobrazovanima nesto u redakcije B92.
Prva Judenfrei zemlaj u Evropi je bila Estonia a time i glavni grad Estonije Talin.

Estonia – December, 1941. Reported as Judenfrei at Wannsee Conference on January 20, 1942

Yad Vashem
Deo o tome je na Day 7. Riga to Talin
Nije Srbija proglasena nego Beograd.
U isto vreme kada su ubijani jevreji ubijani su i Srbi i Romi.
Struktura zartava logora Sajmiste je,
30 000 Srba,
11 000 Jevreja,
7 000 Roma,
Najveci broj ubijenih Srba je bio iz Srema a jedan deo je doveden i iz Sumadijiskih sela.
Logor Staor sajmiste je bio proglasen za tranzitni logor a odatle ljudi koji nisu ubijeni su odvodjeni u logor u Solunu koji je bio jedan od najvecih u Evropi.
Zato manipulisite naobrazovanim masama koliko hocete ali sve ce se kada tad vratiti.
A za neobelezavnje logora zahvalite "bratstvu i jedinstvu".

#2 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 26 October 2007 - 14:40

Ako ne budemo postovali casne antifasisticke tredicije, taj ce nas put odvesti pravo u pakao. A nepostovanje tih tradicija jeste Kostunicina (sa Tadicem, kao adjutantom) Srbija.

#3 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 26 October 2007 - 14:46

Pre godinu dana sam pisao o Starom sajmistu, govorio kako je sramota sto od toga jos nije napravljen memorijalni centar.
Oko njega se nalaze splavovi a u prakticno samom logoru klub "Posejdon". Do 1987. taj logor je bio tabu tema u Beogradu jer komunisticke vlasti nisu zelele da se puno prica o NDH i o srpskim saradnicima okupatora. Da tragedija bude veca mesto je samo obelezila Slobina vlast, sramota.
A sada da kazem manipulatorima i neobrazovanima nesto u redakcije B92.
Prva Judenfrei zemlaj u Evropi je bila Estonia a time i glavni grad Estonije Talin.

Yad Vashem
Deo o tome je na Day 7. Riga to Talin
Nije Srbija proglasena nego Beograd.
U isto vreme kada su ubijani jevreji ubijani su i Srbi i Romi.
Struktura zartava logora Sajmiste je,
30 000 Srba,
11 000 Jevreja,
7 000 Roma,
Najveci broj ubijenih Srba je bio iz Srema a jedan deo je doveden i iz Sumadijiskih sela.
Logor Staor sajmiste je bio proglasen za tranzitni logor a odatle ljudi koji nisu ubijeni su odvodjeni u logor u Solunu koji je bio jedan od najvecih u Evropi.
Zato manipulisite naobrazovanim masama koliko hocete ali sve ce se kada tad vratiti.
A za neobelezavnje logora zahvalite "bratstvu i jedinstvu".


Ne razumem zasto toliko zuci na redakciju B92, kad si i ti ocigledno neobrazovan i manipulises podacima. Prva "judenfrei" drzava u Evropi nije bila Estonija vec je to bio Luksenburg u oktobru 1941. Estonija je sledila u decembru 1941., a Beograd u avgustu 1942. je takodje bio medju prvima. Inace prvi region koji je proglasen judenfrei je verovatno bio Banat pod nemackom okupacijom jos 1941.
(Irony - Dakle, kako te nije sramota da siris propagandu protiv jadne, male i u potpunosti naivne Estonije?)

Prema tome radi se o nekim neistinitim detaljima, ali zato nema svrhe celu pricu podizati na nivo skandala kad je pravi skandal zapravo ponasanje opstine Novi Beograd i uopste ambivalentan odnos srpskih vlasti prema periodu pod okupacijom i ideologijom koja je tada vladala.

Edited by Anduril, 26 October 2007 - 14:53.


#4 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 26 October 2007 - 14:58

Ne razumem zasto toliko zuci na redakciju B92, kad si i ti ocigledno neobrazovan i manipulises podacima. Prva "judenfrei" drzava u Evropi nije bila Estonija vec je to bio Luksenburg u oktobru 1941. Estonija je sledila u decembru 1941., a Beograd u avgustu 1942. je takodje bio medju prvima. Inace prvi region koji je proglasen judenfrei je verovatno bio Banat pod nemackom okupacijom jos 1941.
(Irony - Dakle, kako te nije sramota da siris propagandu protiv jadne, male i u potpunosti naivne Estonije?)

Prema tome radi se o nekim neistinitim detaljima, ali zato nema svrhe celu pricu podizati na nivo skandala kad je pravi skandal zapravo ponasanje opstine Novi Beograd i uopste ambivalentan odnos srpskih vlasti prema periodu pod okupacijom i ideologijom koja je tada vladala.


Pa ako napises da je bila prva zemlja a inace nije zemlja nego Beograd a nije ni prva. Sta je to nego manipulacija ili ne znanje?
Ako je to slucaj priznajem gresku ali ja sam ovaj podatak nasao na Yad Vashem ali ako sam pogresio priznajem i izvinjavam se.

#5 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 26 October 2007 - 15:00

Ne razumem zasto toliko zuci na redakciju B92

Ja citam ovo vec tri puta i na shvatam kakve veze ima B92 sa celim slucajem????

#6 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 26 October 2007 - 15:16

Pa ako napises da je bila prva zemlja a inace nije zemlja nego Beograd a nije ni prva. Sta je to nego manipulacija ili ne znanje?
Ako je to slucaj priznajem gresku ali ja sam ovaj podatak nasao na Yad Vashem ali ako sam pogresio priznajem i izvinjavam se.


Pa vidis, upravo sam ti i hteo reci mojim postom da zavisno od izvora moze da se zakljuce u potpunosti razlicite stvari. Recimo, sta ako novinar B92 takodje ima neki slican izvor tvome, pa je isto kao i ti napravio gresku? Znaci ne mozes odmah da prejudiciras da je neko kriv za nesto, da manipulise itd. Mozda se radi jednostavno o gresci ili nedovoljnom resersiranju, a to sigurno ne bi bilo prvi ni poslednji put za nekog novinara ili agenciju, tako da ne shvatam razlog da se od toga odmah pravi drama i da se to unosi u ovu, inace veoma prikladnu i vaznu temu.
Posalji jednostavno mejl redakciji i zamoli ih da to isprave, pa da zavrsimo sa tom pricom.

Edited by Anduril, 26 October 2007 - 15:18.


#7 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 26 October 2007 - 16:32

Inace prvi region koji je proglasen judenfrei je verovatno bio Banat pod nemackom okupacijom jos 1941.



Banat nije bio okupiran. Po nacističkoj logici, zbog velikog broja Folksdojčera, Banat je proglašen nemačkom teritorijom i nije imao nikakve veze sa okupiranom Srbijom. Kvislinška vlada u Beogradu se ne može smatrati odgovornom za zbivanja u Banatu.

Edited by yossarian, 26 October 2007 - 16:33.


#8 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 26 October 2007 - 16:40

Banat nije bio okupiran. Po nacističkoj logici, zbog velikog broja Folksdojčera, Banat je proglašen nemačkom teritorijom i nije imao nikakve veze sa okupiranom Srbijom. Kvislinška vlada u Beogradu se ne može smatrati odgovornom za zbivanja u Banatu.


Gde sam ja tvrdio da je Banat imao veze sa Nedicem?

Banat jeste formalno bio okupiran, posto je bio deo Kraljevine Jugoslavije, a nacisticka logika je tu irelevantna, posto Folksdojceri nisu bili nikakav medjunarodno priznati subjekat.

#9 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 26 October 2007 - 16:59

Gde sam ja tvrdio da je Banat imao veze sa Nedicem?

Banat jeste formalno bio okupiran, posto je bio deo Kraljevine Jugoslavije, a nacisticka logika je tu irelevantna, posto Folksdojceri nisu bili nikakav medjunarodno priznati subjekat.


Koje su to međunarodne norme Hitler i ekipa poštovali? Holandija je bila međunarodno priznata neutralna zemlja (kao i Švedska ili Švajcarska), pa su je bez pardona napali i okupirali.

Sa naše tačke gledišta, Banat je okupiran; sa stanovišta uređenja koje je uveo okupator, Srbija je postala kvislinška, okupirana država, a Banat je, nalik Austriji, postao deo rajha. Nisi rekao da je Nedić bio odgovoran za Banat, ali sam samo hteo da dam dodatne podatke o tome ko je za to odgovoran.

Edited by yossarian, 26 October 2007 - 17:00.


#10 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 26 October 2007 - 19:46

Pre godinu dana sam pisao o Starom sajmistu, govorio kako je sramota sto od toga jos nije napravljen memorijalni centar.
Oko njega se nalaze splavovi a u prakticno samom logoru klub "Posejdon". Do 1987. taj logor je bio tabu tema u Beogradu jer komunisticke vlasti nisu zelele da se puno prica o NDH i o srpskim saradnicima okupatora. Da tragedija bude veca mesto je samo obelezila Slobina vlast, sramota.
A sada da kazem manipulatorima i neobrazovanima nesto u redakcije B92.
Prva Judenfrei zemlaj u Evropi je bila Estonia a time i glavni grad Estonije Talin.

Yad Vashem
Deo o tome je na Day 7. Riga to Talin
Nije Srbija proglasena nego Beograd.
U isto vreme kada su ubijani jevreji ubijani su i Srbi i Romi.
Struktura zartava logora Sajmiste je,
30 000 Srba,
11 000 Jevreja,
7 000 Roma,
Najveci broj ubijenih Srba je bio iz Srema a jedan deo je doveden i iz Sumadijiskih sela.
Logor Staor sajmiste je bio proglasen za tranzitni logor a odatle ljudi koji nisu ubijeni su odvodjeni u logor u Solunu koji je bio jedan od najvecih u Evropi.
Zato manipulisite naobrazovanim masama koliko hocete ali sve ce se kada tad vratiti.
A za neobelezavnje logora zahvalite "bratstvu i jedinstvu".


:rolleyes: :huh: :) Pa u Jugoslaviji se uvijek pričalo o četničkim i ustaškim zločinima. Ili si zaboravio ko je napravio memorijal Jasenovac?

Nego, zanima me tvoja principijelnost: jel treba biti sramota Srđana Dragojevića što snima film "Sv. Đorđe ubija aždaju" u Omarskoj? (Onako usput: i iz budžeta Republike Srpske.)

#11 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 26 October 2007 - 19:50

:rolleyes: :huh: :) Pa u Jugoslaviji se uvijek pričalo o četničkim i ustaškim zločinima. Ili si zaboravio ko je napravio memorijal Jasenovac?

Nego, zanima me tvoja principijelnost: jel treba biti sramota Srđana Dragojevića što snima film "Sv. Đorđe ubija aždaju" u Omarskoj? (Onako usput: i iz budžeta Republike Srpske.)


Opet ti se povraca. To ne valja treba da se lecis i malo manje provociras da ne bi jos vise povracao.
A ovoga puta neces otici u drugu temu, mozes samo u Nemacku.

#12 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 26 October 2007 - 19:54

Odgovori na pitanje, druže principijelnost. Dakle, ja se slažem s tobom. Sramota je da se održavaju koncerti na mjestu nacističkih logora (hebiga, nisam se nešto uhvatio na današnji kapitalizam). Ali te pitam: jel sramota da se snima film na teritoriju koncentracionog logora Omarska?

#13 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 26 October 2007 - 20:06

Odgovori na pitanje, druže principijelnost. Dakle, ja se slažem s tobom. Sramota je da se održavaju koncerti na mjestu nacističkih logora (hebiga, nisam se nešto uhvatio na današnji kapitalizam). Ali te pitam: jel sramota da se snima film na teritoriju koncentracionog logora Omarska?


Pa necu da ti odgovorim, mogu samo kao auslenderu na Nemackom posto ocigledno jedino to razumes to su ti prva saznanja o svetu.
I nisam ti ja drug!

Edited by No7, 26 October 2007 - 20:06.


#14 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 26 October 2007 - 20:28

Pa necu da ti odgovorim, mogu samo kao auslenderu na Nemackom posto ocigledno jedino to razumes to su ti prva saznanja o svetu.
I nisam ti ja drug!


Nisi ni principijelan, već si tu mogao vidjeti da sam sarkastičan. B)

Nego, pitam normalne ljude na topicu: jel normalno da se snima film na teritoriji logora Omarska?

#15 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 26 October 2007 - 20:34

Ne, nego mrzim provokatore i one za koje se sumnja da su bolesni.


Da ti nađem post Rogera Sancheza gdje on za tebe kaže da ni ne znaš koliko si bolestan, Von Kluge? :rolleyes: