Jump to content

Photo
- - - - -

Dinar - juce, danas i sutra

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
294 replies to this topic

#31 draza

draza
  • Members
  • 326 posts

Posted 08 November 2007 - 08:27

Alo, Drazo, pa ti nisi nista shvatio. Kopcas da ja NECU da znam za te tzv zakone i odredbe? U ovom nasem slucaju u vezi tzv dinara sasvim je nebitno sta pise u tzv zakonima, kad je cinjenica da se kurs ne odredjuje na trzistu vec dogovorom nekih bankara (zasto ne golubara ili radio amatera, nisu ni oni gubavi ?).
Kurs bilo koje valute ne odredjuju banke, cak ni najvece centralne banke, koje mogu samo uticati na njega u izvesnoj meri kupovinom ili prodajom odredjene kolicine novca. Ali, kao sto smo vec apsolvirali, tzv dinar nije novac tako da za njega to ne vazi.
Ako ti slucajno padne na pamet da mi opet uvalis zvaku kako se nigde kurs valuta ne odredjuje na slobodnom trzistu, evo ti par lepih linkova ( si cuo da se devizama trguje putem malog ekrana kompjuterskog uredjaja prikacenog na telefonsku zicu ?) gde mozes trgovati na valutnom trzistu na kome NIKO ne propisuje dnevne kurseve ili slicne stvari za koje ti mislis da su normalne (a nisu) i na kome ne vaze nikakvi tzv zakoni o tzv narodnim bankama ili propisi o deviznom poslovanju:
Saxobank , FOREX

Ukoliko ne želiš da znaš za Zakonsku regulativu, onda nemamo o čemu dalje da pričamo. Preostaje mi da pokušam da te informišem (ako uopšte želiš da primiš tu informaciju) da je poslednji put kurs dinara propisan krajem 2000. u odnosu 30 dinara za 1 DEM, a da od tada tržište devizama trpi stalne pozitivne promene u pravcu liberalizacije. Naravno, u Srbiji, državi u kojoj je dnevni zbir kliringa i RTGS-a na nivou recimo Zagrebačke Banke, nije realno imati isti stepen liberalizacije kao na zapadu. Međutim, to ne znači da sutra na svetskom tržištu možeš izneti na prodaju 10 milijardi evra, zatražiti za 1 EUR = 1 CHF, a da to Evropska i Švajcarska centralna banka mirno posmatraju čekajući da tržište samo sebe uredi. Razlog je više nego prost: neko bi mogao sa desetak milijardi evra napraviti štetu privredama od više biliona evra samo razdužujući (zadužujući) se za vreme trajanja poremećaja koji je sam isprovocirao.

#32 Badenac

Badenac
  • Members
  • 480 posts

Posted 29 November 2007 - 08:49

A sada je jojo krenuo na dole.Pre mesec dana,76.81;27.11-81.47;28.11-81,44;29.11-83.65.Znaci,oslabio je skoro 7 dinara u novembru,a ove nedelje je tempo opadanja dinar dnevno.I opet niko da predvidi ovaj trend,niko da objasni situaciju na deviznom trzistu.Izgleda da je dinar jak kao Gibraltarska stena u odnosu na nase brojne ekonomske "analiticare".
Branislav J. Ciric

#33 draza

draza
  • Members
  • 326 posts

Posted 29 November 2007 - 11:11

A sada je jojo krenuo na dole.Pre mesec dana,76.81;27.11-81.47;28.11-81,44;29.11-83.65.Znaci,oslabio je skoro 7 dinara u novembru,a ove nedelje je tempo opadanja dinar dnevno.I opet niko da predvidi ovaj trend,niko da objasni situaciju na deviznom trzistu.Izgleda da je dinar jak kao Gibraltarska stena u odnosu na nase brojne ekonomske "analiticare".
Branislav J. Ciric

Razumevanje ovoga što si naveo je demarkaciona linija između onog kome su džepovi puni i onog kome su isti - prazni.

Nadalje, Savete za zaradu dajem samo ko plati. Toliko za sada.

#34 Badenac

Badenac
  • Members
  • 480 posts

Posted 29 November 2007 - 21:56

Razumevanje ovoga što si naveo je demarkaciona linija između onog kome su džepovi puni i onog kome su isti - prazni.

Nadalje, Savete za zaradu dajem samo ko plati. Toliko za sada.

Slazem se sa tobom.Veceras je NBS prvi put intervenisala posle ihaha vremena sa 4000000 evra.Nema vise guvernara koji sa osmehom govori da trziste treba da formira vrednost dinara.Da li on ima informacije da je mozda rec o pozetku bezanije stranaca?Zasto se u nasoj javnosti vise prica o slabljenju dolara(ne potcenjujem temu o dolaru na ovom forumu) ili prejakom juanu a tek povremeno,gotovo incidentno o kretanju domace valute?Sve u svemu manjak informacija o dinaru-mozda zbog neznanja a mozda i zbog nepostojanja pravog,otvorenog trzista valuta.
Eto,mnogo sam pitao,pa se nadam da cu uloviti i neki odgovor:)
Branislav j. Ciric

#35 NenadMM

NenadMM
  • Members
  • 212 posts

Posted 29 November 2007 - 23:28

Ja sam danas procitao da se ocekuje ponovo jacanje dinara u narednih 30 dana. Kako i zasto nije pisalo, ali nesto kao ocekivana dokapitalizacija banaka (koliko vise?!)

Da li stranci odlaze - ne bi se reklo. Evo citamo Intel je dosao pa oni nemci Draxlmeier vec objavili danas oglas da traze radnike... nije bas da odlaze, niti to lici na bezaniju. MADA - mozda bas njihov dolazak sugerise da ce dinar padati dalje, jer tako oni za svoj evro dobiju vise (ili bar tako izgleda).

#36 draza

draza
  • Members
  • 326 posts

Posted 30 November 2007 - 15:10

Slazem se sa tobom.Veceras je NBS prvi put intervenisala posle ihaha vremena sa 4000000 evra.Nema vise guvernara koji sa osmehom govori da trziste treba da formira vrednost dinara.Da li on ima informacije da je mozda rec o pozetku bezanije stranaca?Zasto se u nasoj javnosti vise prica o slabljenju dolara(ne potcenjujem temu o dolaru na ovom forumu) ili prejakom juanu a tek povremeno,gotovo incidentno o kretanju domace valute?Sve u svemu manjak informacija o dinaru-mozda zbog neznanja a mozda i zbog nepostojanja pravog,otvorenog trzista valuta.
Eto,mnogo sam pitao,pa se nadam da cu uloviti i neki odgovor:)
Branislav j. Ciric

Već sam rekao. Kod nas je tržište značajno napredovalo u pravcu liberalizacije od 2001 naovamo. Nigde nema čistog (potpuno oslobođenog od intervencija centralnih banaka) valutnog tržišta. Informacija ima dovoljno ali u Srbiji čovek mora da izgradi kvalitetan filter od Press/Kurir dezinformacija.

"Bežanija stranaca" se egzaktno meri indeksima FISb i FISs na berzi.

NBS je intervenisala (skromno, samo 4 mil EUR) jer akteri na deviznom tržištu u Srbiji nisu sami prepoznali mogućnost zarade na skoku Evra.

#37 Paladin

Paladin
  • Members
  • 809 posts

Posted 30 November 2007 - 15:59

Ne verujem da će dinar jačati. Naprotiv, pre će se približiti svojoj realnoj vrednosti. Blagajnički zapisi (naravno, dinarski) NBS su stizali za naplatu 15. novembra uz godišnju kamatu od 24%, pa je trebalo namaći što veću količinu eura za te dinare. Verujem da je dinar zato "ojačao". To je, pretpostavljam, sada gotovo, pa dinar može lagano da pada. Znam da zvuči kao teorija zavere :rolleyes: , ali zvuči i kao organizovani kriminal, što je, jelte, u zemlji Srbiji sasvim moguće.

#38 Spirit

Spirit
  • Members
  • 951 posts

Posted 30 November 2007 - 19:42

Ako je ovo bilo politički motivisano drmanje, zašto sad? Šta nas tek očekuje do 10.12. kad se retorika još više zaoštri ili ne daj bože, do marta što je kao neki krajnji rok proglašenja nezavisnosti? Po meni, ovo je školski primer kako se špekulacijama lovi u mutnom. Neko je iskoristio politički trenutak koji nije ništa gori nego pre mesec dana, ukrstio sa dešavanjima na berzi i nesrećnom prodajom DDOR-a i sa malo novca napravio pometnju na deviznom držištu. Nešto kao pokazna vežba.

#39 sukman

sukman
  • Members
  • 87 posts

Posted 01 December 2007 - 08:56

Курс динара према евру је драстично опа (хвала Богу) међутим, нисам приметио да су друге валуте ојачале у односу на динар. Могуће је да је по среди јачање курса евра у односу на све друге валуте (па и српску).

#40 Badenac

Badenac
  • Members
  • 480 posts

Posted 02 December 2007 - 12:32

Hvala na informacijama.Sada su mi malo jasniji uticaji nekih faktora,pre svega onih sa berze,na kurs.Mene jedino nervira sto Prokopijevic u petak slavodobitno tvrdi da se ovakvo ponasanje kursa moglo ocekivati zbog pada indeksa na berzi.Medjutimgde je bio 29.10 kada je diner rastao,a berza krenula da pada?Tada je cutao jer je znao ili nije znao?Kada mislim na ex clana DS-a, mislim i na ostale cuvene analiticare i "analiticare" Bajeca,Stamenkovica,Begovica,Kovacevica....
Danas je kurs 83.00-85.00.Kada je bio u opoziciji,Mladjan dinkic je govorio da je, ako je razlika izmedju kupovnog i prodajnog kursa veca od 1 dinar,to znak spekulacije i dogovorene akcije na trzistu deviza.Hoce li se on toga setiti i opomenuti svog partijskog druga,guvernera,ne znam.Verovatno nece.Ili sta ce reci na biser viceguvernerke Dijane Dragutinovic koja je ,u istoj emisiji gde je bio i Prokopijevic,slavodobitno izjaviola da gradjanini treba da uzimaju kredita u dinarima(?!) da bi se zastitli od ovakvih udara.Kao da su ljudi budale,pa eto vole da stavljaju decizne klauzule u ugovore sa bankama,koje se sve kao opiru tome.Neverovatno i vrlo bezobrazno.
Sve u svemu,ne mislim da je kurs dinara skroz slobodan i da Jelasic sigurno moze reci koliki ce kurs biti 01.01.2008.To mi govore ovi dani,kada je intervenisao na trzistu,kao da ne postoje ljudi koji pamte da je sve pocelo sa kursom vecim od 87 dinara i cenama koje su formirane na kursu od 90.Evro je oslabljen,ali vecina tih cena nije a neke od njih su i porasle.Moje misljenje je da je tzv ravnotezni ili realni kurs bas onaj iz maaja prosle godine od 87 dinara i da je sve posle toga neuspeo pokusaj obaranja inflacije,koji je jedino uspeo da ucini da kreditiranje ostane privlacno(manje rate na postojece kredite-smenjenje pritiska za pocecanjem zarada) i da spreci vece povecanje cene el. energije.U svemu ostalom,to je klanje mnogo volova za par kila kvalitetnih snicli kojima ce biti nahranjeni oni koji znaju ili kojima je receno.
Branislav J. Ciric

#41 draza

draza
  • Members
  • 326 posts

Posted 04 December 2007 - 23:44

Ovih dana velika oscilacija EUR/RSD kursa. Onaj ko je shvatio da NBS vodi računa o domaćoj valuti, da su u značajnoj meri uspostavljeni zdravi mehanizmi deviznom tržištu, prepoznao je na kraju prošle nedelje i dobru priliku za zaradu. Onaj ko nije, plaćao je papreno EUR u četvrtak i petak i sada se teši da nije tako strašno izgubiti 4-5 dinara po evru za samo tri trgovačka dana.

Prošle nedelje sam sretao ljude koji su reči guvernera i viceguvernera propratili sa "lopovi", a poverovali u namigivanje i proizvoljne tvdnje nekakvih snajki po menjačnicama da će EUR do Nove Godine probiti 90. Oni su vadili poslednji dinar da kupe Evro po 86. E, to su oni mozgovi koji se napajaju "istinama" i "otkrićima" tabloida.

U četvrtak i petak, 29/30.11. divan prizor u menjačnicama: na jednoj strani racionalan svet snabdeva menjačnicu evrom po 84.5, a sa druge strane isprani tabloidski mozgovi bez kompasa ubeđeni da su "svi lopovi", "da je kurs evra bio veštački", "da se ništa nije promenilo od Slobe naovamo", - u panici plaćaju po 86 te iste Evre. :rolleyes:

Ispran mozak i izgubljen kompas su rezultovali ovoga puta žestokom kaznom - po džepu.

#42 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 05 December 2007 - 00:14

Ne bi da se pravim pametan ali isprani mozgovi ne drze velike kollicine novca a pogotovo ne dinara pa da bi mogli da ih menjaju kad kurir kaze. Ako nesto ostane posle placanja racuna pretvara se u cvrstu valutu koja ce uvek vredeti nesto, a dinar moze recimo od sutra da ne bude sredstvo placanja ako se shefovima tako sprdne.

#43 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 05 December 2007 - 09:12

Koliko oscilacije kursa dinara imaju veze sa krizom na finansijskom trzistu u USA?

Ne bih rekao da se u NBS nesto promenilo u zadnjih 10 godina. Mnoge strane banke u Srbiji i dalje peru novac.

#44 draza

draza
  • Members
  • 326 posts

Posted 06 December 2007 - 07:36

Ne bih rekao da se u NBS nesto promenilo u zadnjih 10 godina.

Možda je tvoj manjak opažanja razlog zašto ovom prilikom ništa nisi zaradio.

Edited by draza, 06 December 2007 - 07:39.

#45 draza

draza
  • Members
  • 326 posts

Posted 06 December 2007 - 18:31

Ne bi da se pravim pametan ali isprani mozgovi ne drze velike kollicine novca a pogotovo ne dinara pa da bi mogli da ih menjaju kad kurir kaze. Ako nesto ostane posle placanja racuna pretvara se u cvrstu valutu koja ce uvek vredeti nesto, a dinar moze recimo od sutra da ne bude sredstvo placanja ako se shefovima tako sprdne.

Ne čuvaju velike količine ali ih mnogo ima. Zahvaljujući njima, menjačnica je imala dinare a Ja sam se u petak otvorio na 84.4.

Dinar može od sutra da ne bude sredstvo plaćanja, ukoliko večeras guverner NBS postane Jorgovanka Tabaković ili Velimir Ilić.