Jump to content


Photo
- - - - -

Dinar - juce, danas i sutra


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
294 replies to this topic

#16 Patapije Polupitomi

Patapije Polupitomi
  • Members
  • 865 posts

Posted 29 October 2007 - 22:45

Samo mi nesto nije jasno.

O kakvom "administrativnom" odredjivanju kursa dinara se ovde prica kada NBS skoro i da nema veze sa time. Kurs se odredjuje na medjubankarskom trzistu deviza.

Ja zaista ne znam gde se odredjuje kurs tzv dinara, ali sam siguran da znam gde se on ne odredjuje, a to je na pijaci ili slobodnom trzistu. U tzv Srbiji ne postoji ni jedna institucija koja moze dobiti licencu za trgovinu novcem, a koja taj bi taj novac ponudila slobodno na prodaju po sopstvenom kursu. Jel zna neko i jednu menjacnicu u gradu koja ima svoj sopstveni kurs valuta ? Ne postoji takva, a da postoji svi kursevi bi bili manje vise identicni danasnjim osim jednoga - tzv dinara koji ne bi vredeo nista u veoma kratkom roku. To znaci da se administriranje radi tako sto neko svako jutro nasabajle menjacnicama telefonira koji je kurs i to je kraj price o slobodnom trzistu.

- Da li imate mozda neki pregled rasta cena koji bi to potvrdili? (ne kazem da nije, moguce da jeste jer i pored ojacanog dinara, cene ne padaju, iako su mozda neke uvozne sirovine "jeftinije" sad nego ranije).

Inflacija nije obavezno vezana za porast cena i novcane mase (imamo primer sovjetske ekonomije gde su sve cene bile utisnute na svaki proizvod u toku proizvodnje bez mogucnosti menjanja a inflacija je ipak isla nebu pod oblake). To je drustvena pojava, ili u nasem slucaju filozofija zivljenja gde su glavne odlike inflacije da sve vredno postaje bezvredno, dok sve sto je bezvredno postaje vredno. Nesto kao odraz u ogledalu u odnosu na realan svet. U tom kontekstu se moze posmatrati i tzv dinar kao primer bezvredne stvari koja postaje vredna. Zbog toga je sasvim besmisleno pricati o nekakvim procentima ili indeksima. Bitno je da ono sto se prodaje "za deset dinara" sada postaje vrednije.

Edited by Patapije Polupitomi, 29 October 2007 - 22:51.


#17 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 30 October 2007 - 15:55

da, ali bi bilo super da je to stvarno... a nije...

#18 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 02 November 2007 - 01:35

...
Inflacija nije obavezno vezana za porast cena i novcane mase (imamo primer sovjetske ekonomije gde su sve cene bile utisnute na svaki proizvod u toku proizvodnje bez mogucnosti menjanja a inflacija je ipak isla nebu pod oblake).
...

Ta inflacija što "ide pod oblake" mogla se registrovati samo na crnom, realnom tržištu na kojem je i bilo robe. Tamo gde nije bilo robe (u rafovima) inflacija je naravno bila 0 ... i to je sve ok. Ali kod nas ima robe! A nema navale na menjačnice (tj, evre) jer nema viška dinara. Odakle onda pare kojima to što ne bi trebalo da funkcioniše - funkcioniše? I zašto bi mene trebalo da brine što dinar nije realan novac, pod pretpostavkom da postoji nešto takvo kao realan novac?
Čudni smo mi ljudi; kad naviknemo da nas biju svaki dan, pa jedan dan preskoče, odmah se zapitamo "Što ih nema? Da im se nije nešto dogodilo?"
Pre svega, mi inflaciju nikada nismo imali, već sistemsko i sistematsko pljačkanje deviza od sopstvenih građana. Prava inflacija ostajala je zapretena u stotinama i hiljadama procenata pljačke. Za vreme komunista to opljačkano je odlazilo u izgradnju besplatnih stanova, održavanje neuspešnih preduzeća i džepove. Nakon komunista: u ratove, kiprove, džipove i džepove.
A sada? Nema investicija (ni zapošljavanja). Porezi i takse idu u budžet, banke nisu rezervni fond za gubitaše a lopovi se podmiruju iz prodaje exdruštvenog vlasništva, dok ga još ima. A svi zaboravljaju ogroman resurs koji prethodnih godina nije eksploatisan: naše stanovništvo je bilo nezaduženo. Danas je taj resurs prilično iscrpen, kredite su uzeli svi koji su mogli da ulove dva svedoka. Nešto se i radi i zarađuje.

I to bi bio taj mistični novac. To nikako ne znači da se ne krade i danas, ali u razmere krađe proteklih decenija izgleda ne želimo da poverujemo. Najmanje je što se kralo od firmi ... krale su se firme, jedna po jedna. Danas su to sve biznismeni i partneri države. Pa to smo i hteli, šta sad opet ne valja? :rolleyes: :huh:

#19 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 04 November 2007 - 14:20

Meni licno odgovara sto nizi kurs dinara...
Inace, slazem se sa celim tvojim postom, izuzev poslednjom recenicom. Nismo (svi) mi to hteli, nego smo morali.

#20 draza

draza
  • Members
  • 326 posts

Posted 06 November 2007 - 09:05

Ja zaista ne znam gde se odredjuje kurs tzv dinara, ali sam siguran da znam gde se on ne odredjuje, a to je na pijaci ili slobodnom trzistu. U tzv Srbiji ne postoji ni jedna institucija koja moze dobiti licencu za trgovinu novcem, a koja taj bi taj novac ponudila slobodno na prodaju po sopstvenom kursu. Jel zna neko i jednu menjacnicu u gradu koja ima svoj sopstveni kurs valuta ? Ne postoji takva, a da postoji svi kursevi bi bili manje vise identicni danasnjim osim jednoga - tzv dinara koji ne bi vredeo nista u veoma kratkom roku. To znaci da se administriranje radi tako sto neko svako jutro nasabajle menjacnicama telefonira koji je kurs i to je kraj price o slobodnom trzistu.


NBS svakog radnog dana u 7:30 - 8:00 objavljuje srednje kurseve stranih valuta i propisuje granice kupovnih i prodajnih kurseva, unutar kojih banke i menjačnice moraju formirati svoje liste. Tu nema ničeg čudnog.
Dakle, kurs dinara je bez sumnje tržišno određen na osnovu ponude i tražnje na međubankarskim sastancima, ali uz izvesna ograničenja koja pomažu NBS da ima dobar nadzor i daje joj prostora za eventualne intervencije. Ja nisam čuo da igde u svetu postoji potpuno proizvoljno formiranje dnevnih valutnih kurseva.

Edited by draza, 06 November 2007 - 09:06.


#21 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 06 November 2007 - 10:29

naravno, ali nije normalno da obrazloženje za pad kursa evra bude "veliki broj ljudi koji dođu iz inostranstva na odmor". kakva je to ekonomija na koju utiče tako nešto?
a šta je sad uzrok? ko je sad došao na odmor?

#22 Patapije Polupitomi

Patapije Polupitomi
  • Members
  • 865 posts

Posted 06 November 2007 - 12:01

NBS svakog radnog dana u 7:30 - 8:00 objavljuje srednje kurseve stranih valuta i propisuje granice kupovnih i prodajnih kurseva, unutar kojih banke i menjačnice moraju formirati svoje liste. Tu nema ničeg čudnog.
Dakle, kurs dinara je bez sumnje tržišno određen na osnovu ponude i tražnje na međubankarskim sastancima, ali uz izvesna ograničenja koja pomažu NBS da ima dobar nadzor i daje joj prostora za eventualne intervencije. Ja nisam čuo da igde u svetu postoji potpuno proizvoljno formiranje dnevnih valutnih kurseva.

Ti s salis, zar ne ? Seti se kako se tzv kurs odredjivao za Miloseviceva vakta ili ranije : na tzv medjubankarskim sastancima, odnosno dogovorno po sistemu ti meni serdare... a tzv NB je propisivala tzv srednji kurs, upravo identicno kako se to radi danas i sa upravo identicnim rezultatom. To mozda ne bi ni bilo lose samo po sebi da ne postoji jedan ozbiljan problem koji je u stvari glavni motor korupcije u tzv Srbiji, a to je da postoje prakticno dve kategorije gradjana, manjina koja zna koliki ce kurs biti sutra i vecina koja to ne zna. Drugim recima, ja licno bih bio najbogatiji covek na planeti kada bih znao zasigurno koliki ce kurs neke valute biti u sledecih par sati, ne treba mi ni citav dan. Najpisicnije od svega je da ta vecina, u koju verujem da spadaju i diskutanti ovde, misli da je to super i da se tome nema sta zameriti.
A posto nisi upoznat kako se to radi u svetu, evo ti jedan lep sajt iz sveta gde se kurs formira sasvim "proizvoljno" i to, neces verovati, svake desetinke sekunde (!):
FOREX

#23 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 06 November 2007 - 14:33

Ti s salis, zar ne ? Seti se kako se tzv kurs odredjivao za Miloseviceva vakta ili ranije : na tzv medjubankarskim sastancima, odnosno dogovorno po sistemu ti meni serdare... a tzv NB je propisivala tzv srednji kurs, upravo identicno kako se to radi danas i sa upravo identicnim rezultatom. To mozda ne bi ni bilo lose samo po sebi da ne postoji jedan ozbiljan problem koji je u stvari glavni motor korupcije u tzv Srbiji, a to je da postoje prakticno dve kategorije gradjana, manjina koja zna koliki ce kurs biti sutra i vecina koja to ne zna. Drugim recima, ja licno bih bio najbogatiji covek na planeti kada bih znao zasigurno koliki ce kurs neke valute biti u sledecih par sati, ne treba mi ni citav dan. Najpisicnije od svega je da ta vecina, u koju verujem da spadaju i diskutanti ovde, misli da je to super i da se tome nema sta zameriti.
A posto nisi upoznat kako se to radi u svetu, evo ti jedan lep sajt iz sveta gde se kurs formira sasvim "proizvoljno" i to, neces verovati, svake desetinke sekunde (!):
FOREX


Kada je kurs određivan čisto administrativno postojao je i paralelni, crni, kurs i jedino po crnom kursu si mogao da kupiš devize. Sada se dešava nešto drugo. Svima je jasno da je kurs nerealan, ali svako može da uđe u banku i kupi valutu po tom nerealnom kursu. Zašto banka prodaje nešto vredno za nešto mnogo manje vredno. Nešto ne verujem da bankari ne umeju da računaju.

Priča da bi izvoz procvetao kada bi evro vredeo 100-120 dinara, je prilično šuplja. Privreda prvo treba da proizvede nešto da bi to prodala. Koje to firme imaju robu ili kapacitete za ozbiljan izvoz. A, ono malo što može da se izveze opterećeno je uvoznim komponentama preko 50%, tako da ako bi evro bio skuplji i to bi i proizvodna cena bila veća. Tako se pomalo vrtimo u krug.

Možda visok kurs dinara daje mogućnost za "pljačku naroda", ali smo to isto govorili i kad je inflacija bila 20, 30 i više procenata, a da ne govorimo o nekontrolisanoj inflaciji 92-93. Bolje je i ovo od šticunga, crnog kursa, uličnih dilera.

#24 Patapije Polupitomi

Patapije Polupitomi
  • Members
  • 865 posts

Posted 06 November 2007 - 15:47

Kada je kurs određivan čisto administrativno postojao je i paralelni, crni, kurs i jedino po crnom kursu si mogao da kupiš devize. Sada se dešava nešto drugo. Svima je jasno da je kurs nerealan, ali svako može da uđe u banku i kupi valutu po tom nerealnom kursu. Zašto banka prodaje nešto vredno za nešto mnogo manje vredno. Nešto ne verujem da bankari ne umeju da računaju.

Priča da bi izvoz procvetao kada bi evro vredeo 100-120 dinara, je prilično šuplja. Privreda prvo treba da proizvede nešto da bi to prodala. Koje to firme imaju robu ili kapacitete za ozbiljan izvoz. A, ono malo što može da se izveze opterećeno je uvoznim komponentama preko 50%, tako da ako bi evro bio skuplji i to bi i proizvodna cena bila veća. Tako se pomalo vrtimo u krug.

Možda visok kurs dinara daje mogućnost za "pljačku naroda", ali smo to isto govorili i kad je inflacija bila 20, 30 i više procenata, a da ne govorimo o nekontrolisanoj inflaciji 92-93. Bolje je i ovo od šticunga, crnog kursa, uličnih dilera.

Znaci, jos jedan od dinarobranitelja...A stvar je prosta kao teorema: Idi brale slobodno pa kupi tzv "evro" koliko ti dusa zeli, ali ima jedna sitnica samo - sa njima mozes da se ubrises tek toliko koliko i sa samim tzv dinarom. Ne postoji legalan put da te novce izneses i potrosis u inozemstvu, cak i ako podjemo od toga da si od onih 11% gradjana tzv Srbije koji imaju uredan pasos i da uz to imas vazecu vizu za ulazak u neku relevantnu zemlju, a ako pokusas njima da platis nesto "on line", sacekace te "ljubazni" carinici koji ce ti na nos isterati sve sto si avanzovao kupujuci tzv "evro" po povoljnom kursu. Onda ti nista drugo ne preostaje nego da tzv "evro" opet , ovog puta po malo nepovoljnijem kursu, zamenis za tzv dinare kako bi ujutru kupio hleb i mleko.
I, kao sto vidis, bankari zaista znaju da racunaju. Ono , naime, sto ne znaju da racunaju tzv gradjani tzv Srbije je da je samo postojanje tzv dinara dovoljan razlog za uzbunu i pobunu, jer se putm tih papiritja linearno oporezuju svi oni koji pristaju da ih koriste. Linearno oporezivanje, sa druge strane, najvise pogadja one najsiromasnije, koji, opet, najvise i podrzavaju takvo stanje. Takvo linearno oporezivanje (aut. Seselj Vojislav) ima jos jednu manu, a to je nemogucnost kontrole, a samim tim mogucnost (koja se izdasno koristi) pljacke, korupcije i ko zna cega sve nelegalnog.
(Ovog puta ne bih ulazio u to o problematicnosti naziva "dinar" :rolleyes: kojim se slicno nazivima tzv "Crvena zvezda" :huh: ili "Partizan" :) zeli staviti na znanje ko je naslednik SFRJ i cuvar kriptokomunistickog sistema izvan tzv Rusije.)

#25 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 07 November 2007 - 07:19

Ono , naime, sto ne znaju da racunaju tzv gradjani tzv Srbije je da je samo postojanje tzv dinara dovoljan razlog za uzbunu i pobunu, jer se putm tih papiritja linearno oporezuju svi oni koji pristaju da ih koriste.

Sjajno, ajmo na demonstracije protiv dinara.

(Ovog puta ne bih ulazio u to o problematicnosti naziva "dinar" :rolleyes: kojim se slicno nazivima tzv "Crvena zvezda" :huh: ili "Partizan" :) zeli staviti na znanje ko je naslednik SFRJ i cuvar kriptokomunistickog sistema izvan tzv Rusije.)


A, BiH je naslednica Nemačke, jer ima marku.

#26 draza

draza
  • Members
  • 326 posts

Posted 07 November 2007 - 07:52

Ti s salis, zar ne ? Seti se kako se tzv kurs odredjivao za Miloseviceva vakta ili ranije : na tzv medjubankarskim sastancima, odnosno dogovorno po sistemu ti meni serdare... a tzv NB je propisivala tzv srednji kurs, upravo identicno kako se to radi danas i sa upravo identicnim rezultatom. To mozda ne bi ni bilo lose samo po sebi da ne postoji jedan ozbiljan problem koji je u stvari glavni motor korupcije u tzv Srbiji, a to je da postoje prakticno dve kategorije gradjana, manjina koja zna koliki ce kurs biti sutra i vecina koja to ne zna. Drugim recima, ja licno bih bio najbogatiji covek na planeti kada bih znao zasigurno koliki ce kurs neke valute biti u sledecih par sati, ne treba mi ni citav dan. Najpisicnije od svega je da ta vecina, u koju verujem da spadaju i diskutanti ovde, misli da je to super i da se tome nema sta zameriti.
A posto nisi upoznat kako se to radi u svetu, evo ti jedan lep sajt iz sveta gde se kurs formira sasvim "proizvoljno" i to, neces verovati, svake desetinke sekunde (!):
FOREX


Ja mogu samo da zaključim da ti ne znaš kako se određuje kurs dinara. Na žalost, umesto da pitaš kako i na osnovu koje Zakonske regulative se određuje kurs dinara, ti si ponosan na svoje neznanje. Dezinformišeš da NBS navodno "propisuje" kurs, te da je to nekakav izvor korupcije u Srbiji, te da postoje ljudi koji "unapred zasigurno" znaju rezultat trgovine valutama. Da skratimo: te tvrdnje su sasvim proizvoljne, neutemeljene na istini i neozbiljne, pa kao takve nisu vredne daljeg komentarisanja.

edit: Još od Velike Depresije, razvijen svet je odustao od prepuštanja tržišta (pa i valutnog) isključivo ponudi i potražnji.

Edited by draza, 07 November 2007 - 08:00.


#27 Patapije Polupitomi

Patapije Polupitomi
  • Members
  • 865 posts

Posted 07 November 2007 - 16:12

Ja mogu samo da zaključim da ti ne znaš kako se određuje kurs dinara. Na žalost, umesto da pitaš kako i na osnovu koje Zakonske regulative se određuje kurs dinara, ti si ponosan na svoje neznanje.

Ja mogu samo da zakljucim da ti nemas osnovno vaspitanje da bar procitas post onoga sa kim polemises :

Ja zaista ne znam gde se odredjuje kurs tzv dinara, ali sam siguran da znam gde se on ne odredjuje, a to je na pijaci ili slobodnom trzistu. U tzv Srbiji ne postoji ni jedna institucija koja moze dobiti licencu za trgovinu novcem, a koja taj bi taj novac ponudila slobodno na prodaju po sopstvenom kursu...

Ali ja sam ipak zadovoljan tvojom replikom jer si glasno i jasno rekao da se ne slazes sa mnom, odnosno da ti smatras da je sistem dobar, da treba tu i tamo podesiti po neki procentni poen i sve ce biti u redu. Moram te obavestiti da nisi u pravu, sto znamo i ja i ti, s tom razlikom sto sam ja slobodan covek, neucenjen ni na koji nacin (radno mesto, penzija, sindikalne polutke, sitna korupcija...), koji odbija da koristi papirice koji se nazivaju "dinar" i nisam obavezan da gledam likove koje drzava reklamira na tim papiricima i ne moram da citam sta pise na njima ( uglavnom se ispovracam uvek kada procitam reci "narod", "narodna", "narodni"), i kao takav mogu slobodno da izrazim svoje misljenje o njima. (Da ti ne pricam kako mi se gade oni koji bacaju drvlje i kamenje na truli Zapad, zagledani u zvezdu Istoka, dok u isto vreme po dzepovima provlace Linkolna, Dzefersona ili Kraljicu Elizabetu II, djuture sa masonskim simbolima i latinskim izrekama)
***Steta sto neces da nastavis polemiku. Bila je to sansa za jedno divno prijateljstvo.

#28 draza

draza
  • Members
  • 326 posts

Posted 07 November 2007 - 23:03

Ja mogu samo da zakljucim da ti nemas osnovno vaspitanje da bar procitas post onoga sa kim polemises :

Ali ja sam ipak zadovoljan tvojom replikom jer si glasno i jasno rekao da se ne slazes sa mnom, odnosno da ti smatras da je sistem dobar, da treba tu i tamo podesiti po neki procentni poen i sve ce biti u redu. Moram te obavestiti da nisi u pravu, sto znamo i ja i ti, s tom razlikom sto sam ja slobodan covek, neucenjen ni na koji nacin (radno mesto, penzija, sindikalne polutke, sitna korupcija...), koji odbija da koristi papirice koji se nazivaju "dinar" i nisam obavezan da gledam likove koje drzava reklamira na tim papiricima i ne moram da citam sta pise na njima ( uglavnom se ispovracam uvek kada procitam reci "narod", "narodna", "narodni"), i kao takav mogu slobodno da izrazim svoje misljenje o njima. (Da ti ne pricam kako mi se gade oni koji bacaju drvlje i kamenje na truli Zapad, zagledani u zvezdu Istoka, dok u isto vreme po dzepovima provlace Linkolna, Dzefersona ili Kraljicu Elizabetu II, djuture sa masonskim simbolima i latinskim izrekama)
***Steta sto neces da nastavis polemiku. Bila je to sansa za jedno divno prijateljstvo.


Ma neću ni ja da ispustim šansu za jedno divno prijateljstvo, ali pre nego nastavimo, da ipak malo proučiš sledeće dokumente?

1. Zakon o Narodnoj Banci Srbije (Sl. Glasnik RS 85/05)
2. Odluka o uslovima i načinu rada deviznog tržišta (Sl. Glasnik RS 50/07 i 60/07)
3. Odluka o uslovima i načinu obavljanja menjačkih poslova (Sl. Glasnik RS 67/06, 68/06, 116/06, 24/07, 50/07)
4. Odluka o utvrđivanju monetarne politike NBS u 2007. (Sl. Glasnik RS 116/06)

Kada ovo budeš proučio, ubeđen sam da ćeš steći mnogo pouzdaniju osnovu za svoje kritičke misli, te će iste veoma dobiti na ozbiljnosti. Nadam se da ćeš onda stati sa proizvoljnim tvrdnjama, a da će tvoja kritika postati neuporedivo konstruktivnija.
Raspravu u kojoj se stepen dostignute slobode i neucenjenosti meri količinom izrečenih izmišljotina niko normalan neće prihvatiti.

#29 Patapije Polupitomi

Patapije Polupitomi
  • Members
  • 865 posts

Posted 08 November 2007 - 00:50

Ma neću ni ja da ispustim šansu za jedno divno prijateljstvo, ali pre nego nastavimo, da ipak malo proučiš sledeće dokumente?

1. Zakon o Narodnoj Banci Srbije (Sl. Glasnik RS 85/05)
2. Odluka o uslovima i načinu rada deviznog tržišta (Sl. Glasnik RS 50/07 i 60/07)
3. Odluka o uslovima i načinu obavljanja menjačkih poslova (Sl. Glasnik RS 67/06, 68/06, 116/06, 24/07, 50/07)
4. Odluka o utvrđivanju monetarne politike NBS u 2007. (Sl. Glasnik RS 116/06)

Kada ovo budeš proučio, ubeđen sam da ćeš steći mnogo pouzdaniju osnovu za svoje kritičke misli, te će iste veoma dobiti na ozbiljnosti. Nadam se da ćeš onda stati sa proizvoljnim tvrdnjama, a da će tvoja kritika postati neuporedivo konstruktivnija.
Raspravu u kojoj se stepen dostignute slobode i neucenjenosti meri količinom izrečenih izmišljotina niko normalan neće prihvatiti.

Alo, Drazo, pa ti nisi nista shvatio. Kopcas da ja NECU da znam za te tzv zakone i odredbe? U ovom nasem slucaju u vezi tzv dinara sasvim je nebitno sta pise u tzv zakonima, kad je cinjenica da se kurs ne odredjuje na trzistu vec dogovorom nekih bankara (zasto ne golubara ili radio amatera, nisu ni oni gubavi ?).
Kurs bilo koje valute ne odredjuju banke, cak ni najvece centralne banke, koje mogu samo uticati na njega u izvesnoj meri kupovinom ili prodajom odredjene kolicine novca. Ali, kao sto smo vec apsolvirali, tzv dinar nije novac tako da za njega to ne vazi.
Ako ti slucajno padne na pamet da mi opet uvalis zvaku kako se nigde kurs valuta ne odredjuje na slobodnom trzistu, evo ti par lepih linkova ( si cuo da se devizama trguje putem malog ekrana kompjuterskog uredjaja prikacenog na telefonsku zicu ?) gde mozes trgovati na valutnom trzistu na kome NIKO ne propisuje dnevne kurseve ili slicne stvari za koje ti mislis da su normalne (a nisu) i na kome ne vaze nikakvi tzv zakoni o tzv narodnim bankama ili propisi o deviznom poslovanju:
Saxobank , FOREX

#30 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 08 November 2007 - 03:39

Nisam siguran kako su pojedinci zakljucili da je vrednost dinara realna kada se sa njime ne trguje na svetskim berzama.Ja nisam ekspert kao daytrader ali je kurs moguce odrzavati monetarnim merama i to vrlo lako a najbolji je primer kako je NBJ zaustavila inflaciju 90tih.U prevodu dokle god NB bude u stanju da brani sadasnji kurs dinara on ce ostati kakav jeste.

Edited by MAGRIPA65, 08 November 2007 - 03:55.