Jump to content

Photo
- - - - -

Dinar - juce, danas i sutra

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
294 replies to this topic

#1 NenadMM

NenadMM
  • Members
  • 212 posts

Posted 26 October 2007 - 13:09

Stara vest u poslednje vreme je dinar jaca, bukvalno iz dana u dan, iz meseca u mesec. Buduci da svojim znanjem i razmisljanjem insam mogao da zakljucim kako to da dinar vredi toliko koliko vredi nadam se da ce mozda ovde neko znati odgovor. Ukratko cu obrazloziti i svoje pravce razmisljanja.

Pretpostavke:
1. NBS ne intervenise osim ako se ocekuje drasticna promena vrednosti valuta (kao sto su vise puta naglasili)
2. Vrednost dinara se formira iskljucivo od ponude potraznje

Razmisljanja:
Sta bi moglo da dovede do povecane potraznje za dinarima?
- Strana ulaganja: nisam primetio neku ekspanziju direktnih investicija, ni narocito velikih privatizacija koje bi mi pomogle da konstatujem da je ovo razlog jacanja dinara. Da li se mozda neke banke dokapitalizuju novcem iz inostranstva? Ako da, sa koliko se to dokapitalizuju i koje banke? Da li su strani investitori aktivniji na berzama i svojim novcem doprinose jacanju dinara? A mozda cak suprotno - jak dinar i koci strana ulaganja jer, sad planirane investicije kostaju vise evra/dolara...? Da li sam nesto propustio kod ove stavke?
- Izvoz: Istina je da je izvoz u ekspanziji ali da li je to dovoljno za jacanje dinara, pri ovolikom spoljno trgovinskom deficitu? Sigurno ne, posto uvozimo mnogo vise, narocito energenata koji ce nam mozda biti jos potrebniji ove zime (ali i drugima = cena gore). Evo nafta je vec probila $90 za barel (i po meni, evo novih inflatornih pritisaka) Znaci jacanje dinara nije sigurno iz izvoza.
- Money supply: Da nema manje dinara u opticaju? Tokom cele godine je rastao M1 (a i ostali M-ovi) pa je dinar nastavio da jaca. Da li je ustvari money supply rastao sporije nego sto je trebao da raste? Da li je to uticalno na konstantno jacanje dinara?
- Ili se mozda radi o velikoj ponudi evra? Mozda ne kroz strana ulaganja, izvoz... nego kroz zaduzivanje banaka u inostranstvu? Da li se zaduzujemo toliko da svojim pozajmljivanjem uticemo na jacanje dinara, povecanim prilivom evra (ovo mi je gotovo nemoguce, ali i to mi je proslo kroz glavu)?

Razumem ja da NBS ima ciljeve da drzi inflaciju pod kontrolom, ali kolika je razlika izmedju inflacije od 8 i 10% naprimer? Da li par procenata inflacije na godisnjem nivou zaista prave toliko razliku na makroekonomskom planu? Takodje razumem da jak dinar smiruje inflaciju ali dokle vise? Inace, slazem se sa merama ogranicavanja koliko gradjani mogu da se zaduzuju. Takodje razumem i podrzavam zelju NBS-a da vrati poverenje u dinar i u bankarski sistem, ali da nije malo previse?

Takodje razumem potrebu da se javni sektor plati vise, ali rast plata u javnom sektoru prevazilazi rast privrede i produktivnosti za nekoliko puta. Kako da se to finansira, dugorocno? Razumem da idu izbori, jer su svako malo pa izbori, ali zar neko zaista veruje da se 2008 nece povecavati plate, kao sto je minfin najavio pre par nedelja? Jer ce se cene sigurno povecavati u 2008.

Moja procena je da ce dinar nastaviti da pada u Novembru i naravno u Decembru, ali da ce nazalost kasnije da dodje do pritiska da dinar izgubi vrednost. Mada, to zavisi i od ishoda izbora... Dobro je da su devizne rezerve u porastu i da ce najverovatnije moci da odbrane dinar, ali kakve posledice ostavlja jak dinar na konkurentnost domace privrede? Mislim da je dinar precenjen i da se vestacki odrzava njegov nivo. Mozda neki novi vid dirty floating-a....

Dakle, sta mislite vi? Da li je dinar precenjen ili ne? Kada ocekujete eventualnu korekciju kursa ili u kom vremenskom intervalu? Naravno, voleo bih da cujem/vidim argumente u svakom slucaju, kako bi mi doslo do mozga da dinar zaista (ne)vredi onoliko koliko kursna lista danas pokazuje.

N.

#2 pobednik

pobednik
  • Banned
  • 1,403 posts

Posted 26 October 2007 - 14:24

Kurs ce na kraju godine biti 79, jer je tako rekaoMMF i sve svetski priznate poslovne i investicione banke koje su se bavile tim pitanjem.
Dakle bice isti kao i 30.6.
To nema veze sa trzistem, to je jednostavno tako.
Bas kao sto je kurs bosanske marke jednak kursu stare nemacke marke ili bugarskog leva jednak nemackoj marci.
To nema veze sa privredom, sa bilo cim drugim, iako ce me sad verovatno popljuvati bankari sa ovog foruma, ali ovo su cinjenice...

Dakle NBS kontrolise kurs u skladu sa doijenim zadacima i to je to.

#3 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 26 October 2007 - 14:55

Ni mnogi ekonomisti i razni analitičari se ne slažu u potpunosti zbog čega se dešava ovo jačanje dinara, verovatno ima svega po malo od onoga što ste naveli, ali moje mišljenje je da je NBS u nezavidnoj situaciji, pošto je javna potrošnja neumerena i ekspanzivna, jer su uvek na pomolu neki izbori, NBS mora da koristi jak dinar kao branu od razbuktavanja inflacije. Inflatorni pritisci su brojni : od cene nafte,hrane pa do neopravdano visokih plata, potrošačkih kredita... a uzimajući u obzir iskustvo Srbije devedesetih mislim da su u NBS -u odlučili da je jak dinar neophodan bez obzira na negativne posledice po konkurentnost i izvoz.
Moje procene su da će dinar ostati jak, mada ne ovoliko jak u narednom periodu.

#4 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 26 October 2007 - 16:20

...pored navedenih izvora priliva deviza, postoji još jedan koji je prilično zanemaren (već raspravljano na drugom mestu :rolleyes: ), a to su privatne doznake, koje se kreću u rasponu od 2 do 3 milijarde dolara godišnje (što je, između ostalih, i jelašićeva procena), od čega je svega oko 900 miliona registrovano jer je obavljeno preko zvaničnih kanala (čini mi se, ako sam dobro zapamtio, oko 200 miliona western union-om, na primer)...dakle, jedno 10-15% BNP ulazi u zemlju a da pri tome ne mora da se pomeri prst ili pozadina...problem je, naravno, što taj novac uglavnom odlazi u potrošnju, i više potpiruje inflaciju nego proizvodnju

#5 Patapije Polupitomi

Patapije Polupitomi
  • Members
  • 865 posts

Posted 26 October 2007 - 17:06

Za analizu ove pojave treba usvojiti sledece aksiome :
- vrednost tzv dinara se ne odredjuje ni na kakvom trzistu vec administrativnim putem,
- trgovina tzv dinarom se odvija insajderski, sto je inace jedan od najtezih prekrsaja u normalnom finansijskom sistemu,
- tzv dinar nije novac iako lici na novac i iako se njime mogu kupiti izvesne stvari,
- u Srbiji buja hiperinflacija (ne samo novcana, vec svakojajaka druga)
Zbog toga su sasvim besmislene price o uvozu, izvozu, doznakama, investicijama i sl.

=====================
* Riza Halimi za Predsednika ! *
=====================

#6 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 26 October 2007 - 18:01

- vrednost tzv dinara se ne odredjuje ni na kakvom trzistu vec administrativnim putem,
- trgovina tzv dinarom se odvija insajderski, sto je inace jedan od najtezih prekrsaja u normalnom finansijskom sistemu,
- tzv dinar nije novac iako lici na novac i iako se njime mogu kupiti izvesne stvari,
Zbog toga su sasvim besmislene price o uvozu, izvozu, doznakama, investicijama i sl.

=====================
=====================

A šta je dinar ako nije novac, i kakva hiperinflacija buja u Srbiji????????? Čemu takvi komentari

#7 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 26 October 2007 - 19:32

=====================
=====================

:rolleyes:

#8 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 29 October 2007 - 11:07

Dakle, sta mislite vi? Da li je dinar precenjen ili ne? Kada ocekujete eventualnu korekciju kursa ili u kom vremenskom intervalu? Naravno, voleo bih da cujem/vidim argumente u svakom slucaju, kako bi mi doslo do mozga da dinar zaista (ne)vredi onoliko koliko kursna lista danas pokazuje.

Mislim da razmišljaš u pogrešnom pravcu...
Neki kažu da je "realna" vrednost evra 120 dinara. Zamisli da neko, ko je (ko zna kako) došao do te vrednosti ima moć da koriguje kurs i to sutra i uradi. Koliko bi onda (u evrima) koštao benzin? Mleko? Pšenica? Zar ne misliš da bi se rate kredita i kamate korigovale još istog dana, kao i cene energenata, a na hranu bi možda sačekali koji dan i koju blokadu puteva... Kojom brzinom bi se povećale plate? Misliš da je standard, kupovna moć, sa ovako "jakim" dinarom visoka? Viša no u okruženju? Ne misliš li da bismo uleteli u još jedan kovitlac međusobnog jurenja i usklađivanja cena..?

Ja nisam ekonomista, ali mislim da smo na dobrom putu; da se na ovaj način vrši postepeno usklađivanje cena sa cenama u EU i da onda za koju godinu kad u Uniju i uđemo, potpuno usklađivanje neće biti stres. Mislim, gorivo mora da košta toliko koliko košta, evro i kusur, pa zovi to 87 ili 187 dinara. Utoliko bih se složio sa Patapijevom trećom tezom (mada sa ostalima ne bih) da dinar nije "pravi" novac, već više kao neki "token" koji se menja za evro u odgovarajućoj protivuvrednosti, plus minus par procenata...

#9 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 29 October 2007 - 12:21

ideja je dobra, ali sa realizacijom se ne bih baš složila...
NBS laže građane, nažalost, oni to ne mogu da znaju jer im je TV jedini izvor informacija.
preterano rastezanje i kalkulisanje novcem Banaka bez njihove kontrole dovešće do prskanja koje niko od nas ne želi. privid slobodnog Bankarskog tržišta nikome neće doneti dobro.. da postoji pravo tržište onda bi mogli da pričamo o tome ko koliko ima interesa u ovom ili onom. nama predstoji tek privatizacija javnih preduzeća a to je zakopano blago koje će mnogima doneti ogroman profit. nažalost, Srbija od toga neće videti ništa, osim prazne priče o usklađivanju cena sa EU.
i da, kamata je formula, niko tu nije ništa izmislio... sabereš, oduzmeš, pomnožiš i podeliš koliko čvrsto stoji neka zemlja. to što smo prezaduženi je zato što inače ne bi mogli 'leba da jedemo. kad je dužna Država, dužni su i građani. +oni svi zaostali dugovi koje sigurno plaćamo, a da niko ne zna od nas, u zemlji gde privreda ima negativan bilans...

#10 cuore_sportivo

cuore_sportivo
  • Members
  • 1 posts

Posted 29 October 2007 - 15:46

=====================
=====================

Samo mi nesto nije jasno.

O kakvom "administrativnom" odredjivanju kursa dinara se ovde prica kada NBS skoro i da nema veze sa time. Kurs se odredjuje na medjubankarskom trzistu deviza.

#11 NenadMM

NenadMM
  • Members
  • 212 posts

Posted 29 October 2007 - 16:09

...pored navedenih izvora priliva deviza, postoji još jedan koji je prilično zanemaren (već raspravljano na drugom mestu :rolleyes: ), a to su privatne doznake, koje se kreću u rasponu od 2 do 3 milijarde dolara godišnje (što je, između ostalih, i jelašićeva procena), od čega je svega oko 900 miliona registrovano jer je obavljeno preko zvaničnih kanala (čini mi se, ako sam dobro zapamtio, oko 200 miliona western union-om, na primer)...dakle, jedno 10-15% BNP ulazi u zemlju a da pri tome ne mora da se pomeri prst ili pozadina...problem je, naravno, što taj novac uglavnom odlazi u potrošnju, i više potpiruje inflaciju nego proizvodnju

Iskreno, pomislio sam na doznake ali nisam znao da se krecu oko 2-3bn. Naime, na jednom skupu tokom ove godine koji se bavio problemom sprecavanja pranja novca, cifra koja se navodila kao iznos doznaka je bio oko $1bn. Ukoliko je pravi iznos 2-3bn, to mozda cak i objasnjava kako se servisira spoljno trgovinski deficit. Eto, pola sadasnjeg deficita of 5.5bn ce finansirati ove 2-3bn... znaci, taj deficit mozda i nije tako strasan, sto znaci da je pokrivenost uvoza izvozom negde oko 60-75%...

#12 NenadMM

NenadMM
  • Members
  • 212 posts

Posted 29 October 2007 - 16:22

Mislim da razmišljaš u pogrešnom pravcu...
Neki kažu da je "realna" vrednost evra 120 dinara. Zamisli da neko, ko je (ko zna kako) došao do te vrednosti ima moć da koriguje kurs i to sutra i uradi. Koliko bi onda (u evrima) koštao benzin? Mleko? Pšenica? Zar ne misliš da bi se rate kredita i kamate korigovale još istog dana, kao i cene energenata, a na hranu bi možda sačekali koji dan i koju blokadu puteva... Kojom brzinom bi se povećale plate? Misliš da je standard, kupovna moć, sa ovako "jakim" dinarom visoka? Viša no u okruženju? Ne misliš li da bismo uleteli u još jedan kovitlac međusobnog jurenja i usklađivanja cena..?

Ja nisam ekonomista, ali mislim da smo na dobrom putu; da se na ovaj način vrši postepeno usklađivanje cena sa cenama u EU i da onda za koju godinu kad u Uniju i uđemo, potpuno usklađivanje neće biti stres. Mislim, gorivo mora da košta toliko koliko košta, evro i kusur, pa zovi to 87 ili 187 dinara. Utoliko bih se složio sa Patapijevom trećom tezom (mada sa ostalima ne bih) da dinar nije "pravi" novac, već više kao neki "token" koji se menja za evro u odgovarajućoj protivuvrednosti, plus minus par procenata...

Po mom misljenju, trik oko realne vrednosti dinara je ta da ako je ona stvarno "realna" ona se nece menjati sa 76 na 120 preko noci. Onaj ko ima moc da tako nesto uradi (NBS) to sigurno nece uraditi jer je jedan od prvih ciljeva bio povracaj poverenja u Dinar i u bankarski sistem. Sa bankama su to donekle i uspeli da urade i tu zaista ima dosta progresa. Poverenje u dinar je mnogo teze povratiti i to se radilo/radi na mnogo nacina i danas. Mozda je ovakav kurs isto deo tog plana? Dobro bi bilo da jeste, jer privreda koja je ovoliko orijentisana na evro - tesko da moze da povrati poverenje ljudi u domacu valutu i onda svako slabljenje domace valute zahteva korekciju cena (rast), jer se sve preracunava u evre. Ono sto je zabrinjavajuce je da se jacanjem domace valute cene ne smanjuju.

Takodje, bas bih voleo da vidim racunicu koja ce da objasni/pokaze zasto neko misli da je evro 120 a ne 110 ili 50. Mnogo puta cujem to ali za sada niko nije mogao da razlozno objasni zasto.

#13 NenadMM

NenadMM
  • Members
  • 212 posts

Posted 29 October 2007 - 16:26

=====================
=====================

- Kako to mislite: administrativnim putem?
- Ne iskljucujem mogucnost.
- Vrlo moguce, jer u suprotnom bi bio konvertibilan, zar ne?
- Da li imate mozda neki pregled rasta cena koji bi to potvrdili? (ne kazem da nije, moguce da jeste jer i pored ojacanog dinara, cene ne padaju, iako su mozda neke uvozne sirovine "jeftinije" sad nego ranije).

#14 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 29 October 2007 - 21:20

Mere protiv jačanja dinara
29. oktobar 2007. | 16:16 | Izvor: B92
Beograd -- Monetarni odbor Narodne banke Srbije smanjio je referentnu kamatnu stopu sa 9,75 na 9,5 odsto kako dinar ne bi nastavio da jača.

Guverner Radovan Jelašić je najavio da će Narodna banka Srbije preduzeti i dodatne mere kako bi se postigla projektovana bazna inflacija. On kaže da je referentna kamatna stopa osnovni instrument NBS i da je smanjena zbog inflacije, rasta cena, povećenja budžetskih izdataka i javne potrošnje.

Guverner kaže da postojeći nivo deviznog kursa dozvoljava oprezno smanjenje ove kamatne stope.

"Referentna kamatna stopa će pratiti kretanje kursa; ako se apresijacija nastavi, donećemo dodatne odluke na sledećem sastanku Monetarnog odbora za dve nedelje", objašnjava Jelašić.

Dnevne oscilacije kursa dinara prema evru su, prema rečima guvernera, bile u okviru normalnih i on kaže da se ponudom i potražnjom na tržištu najbolje definiše kurs.

Na sastanku Centralne i poslovnih banaka ne mogu se rešavati problemi trenda kursa, tvrdi guverner. Glavni cilj Narodne banke jeste da inflacija ne izađe iz planiranih okvira, što - kako kaže guverner - nije dovedeno u pitanje.

"I sa višim kursom može da se održi ciljana inflacija, a imamo i veću potrošnju i cene. Najveći pritisak nije uzrokovan dokapitalizacijom banaka, već prilivom starnih investicija", kazao je Jelašić.

Guverner je još jednom poručio građanima da je dinar atraktivna i isplativa valuta. On očekuje da će do kraja godine bazna inflacija biti oko 4,5 odsto i, ako bude neophodno, Narodna banka će reagovati restriktivnijom monetarnom politikom.

#15 Posmatrac

Posmatrac
  • Members
  • 890 posts

Posted 29 October 2007 - 21:35

Moze li neko da mi objasni sta je to sad bazna inflacija?
Inflacija je vec sad veca od tih 4,5 posto.