Jump to content


Photo
- - - - -

CG Novi Ustav


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
412 replies to this topic

#1 dexte

dexte
  • Members
  • 697 posts

Posted 23 October 2007 - 08:08

Posto je CG donela novi ustav zanaima me da li znate kakve su u njem izmene po pitanju jezika, crkve, drzavljanstva...

1.Uveden je crnogorski jezik kao maternji, a od 2000 i neke maternji je bio maternji (ni crnogorski ni srpski, nego prosto maternji)...

2. Izjednacene su SPC i CPC iako je crnogorska pravoslavna crkva registrovana kao nevladina organizacija (grupa gradjana) u Cetinjskoj policiji...

3. Drzavljanstvo je tek prica za sebe : po starom ustavu ko uzme drzavljanstvo neke druge zemlje automatski gubi CG drzavljanstvo. Da to nije postovano pokazuje primer jednog poslanika koji je dobio USA drzavljanstvo a zadrzao CG. Drasticniji je primer to sto je Hrvatska dala svim Hrvatima u CG (kao i svugde u svetu) hrvatsko drzavljanstvo i nije mi poznato da je iko od njih izgubio crnogorsko.
Kada je Srbija odlucila da Srbima u CG da srpsko drzavljanstvo tu nastaje "problem" koji se "elegantno" resava novim ustavom u kome pise da svi koji su stekli dvojno drzavljanstvo do CG nezavisnosti 2006 mogu isto i da zadrze (pa tako Hrvati u CG kao i pomenuti poslanik nemaju nikakvih problema sto su prekrsili tada vazeci ustav, vec su i nagradjeni), a ostali mogu dobiti dvojno drzavljanstvo samo ako CG potpise nekakav sporazum sa drzavom koja bi dala CG drzavljanima svoje drzavljanstvo ( citaj sa Srbijom)...

Ne spadam u one koji u svemu vide antisrpsku zaveru, ali da ovde ima mesta prici o diskriminaciji ja mislim da ima.

Sta Vi mislite o tome?

#2 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 23 October 2007 - 08:24

Ustav je besmislen, uključujući i sam način donošenja - u parlamentu.

Ovo za državljanstvo je takođe besmisleno i diskriminatorno. Još kad sam čuo objašnjenje onog retarda Vujovića, slošilo mi se. Očigledna je bila namera da se spreči uzimanje našeg državljanstva, iz nekih meni nepoznatih razloga jer ne vidim kako to može na bilo koji način ugroziti bilo koga u CG.

#3 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 23 October 2007 - 08:46

Pa da ti rečem - najpre mislim da je ustav CG stvar CG i prvenstveno njihov problem, no pošto smo ovde da neobavezno ćaskamo - možemo.

1. To je njihovo pravo i njihova stvar. Lično mislim da je glupo. Taj jezik treba da se u svakoj zemlji bivše SFRJ, osim Slovenije i Makedonije zove Srpskohrvatski (ili Hrvatskosrpski), jer za taj jezik postoje jedinstvena pravila i jedinstveni standardi. Po meni, niko neće biti nimalo manji crnogorac ako se služi srpskohrvatskim (ili hrvatskosrpskim) umesto crnogorskim, ali nisam crnogorac pa ne mogu da sudim. Meni je u celoj toj priči najveselije to što nisam bio u crnogorskoj kući (stanu) u kojem nema slike Njegoša i luxusnog primerka Gorskog Vijenca, knjige u kojoj se mahom veliča srpstvo. Za očekivati je prevod ovog dela na crnogorski :huh:

2. To s tom crkvom je pravi cirkus - ako je neko Crnogorac koji živi u Crnoj Gori i govori crnogorski, zašto bi imao srpsku crkvu i srpskog patrijarha?

3. Po cenu da me se proglasi fašistom (etiketa koja u zadnje vreme usled inflacije i nije tako strašna kao nekada :rolleyes: ), izolacionistom, i šta ti ja znam, ne mogu da budem racionalan - svim srcem sam na strani CG države koja je donela ovakvu odredbu. Polutanstva svih vrsta i sedenja na dve stolice - selo-grad, državna služba-privatna praksa, prebivalište u budvi-"studiranje" u beogradu - što sam stariji sve mi više ide na pi@kin živac. Odlučite se braćo Hajlenderi u kojoj ćete državi živeti, u kojoj studirati, u kojoj biti ministri, i najvažnije - kojoj ćete plaćati porez?

#4 Adam Weisphaut

Adam Weisphaut
  • Members
  • 822 posts

Posted 23 October 2007 - 08:49

Kada je Srbija odlucila da Srbima u CG da srpsko drzavljanstvo tu nastaje "problem" koji se "elegantno" resava novim ustavom u kome pise da svi koji su stekli dvojno drzavljanstvo do CG nezavisnosti 2006 mogu isto i da zadrze (pa tako Hrvati u CG kao i pomenuti poslanik nemaju nikakvih problema sto su prekrsili tada vazeci ustav, vec su i nagradjeni), a ostali mogu dobiti dvojno drzavljanstvo samo ako CG potpise nekakav sporazum sa drzavom koja bi dala CG drzavljanima svoje drzavljanstvo ( citaj sa Srbijom)...

Pa drzavljanstvo ko je neko vec stekao do stupanja na snagu nezavisnoti je steceno pravo koje je bilo uskladu sa zakonom dotadasnje SRJ i kao takvo i ne bi smelo da bude predmet revizije :rolleyes: .

#5 Patapije Polupitomi

Patapije Polupitomi
  • Members
  • 865 posts

Posted 23 October 2007 - 09:47

Ne spadam u one koji u svemu vide antisrpsku zaveru, ali da ovde ima mesta prici o diskriminaciji ja mislim da ima.

Ako je prica o diskriminaciji, onda bi trebalo da postoje grupe ili pojedinci koji su po nekom osnovu diskriminisani ovim crnogorskim ustavom. Veoma bi i mene zanimalo da mi se objasni koja je to grupa ili pojedinac diskriminisan i na koji nacin, to jest da li neka grupa/pojedinac ima zagarantovana manja prava od neke druge grupe/pojedinca ? :rolleyes:

#6 dexte

dexte
  • Members
  • 697 posts

Posted 23 October 2007 - 10:14

Pa da ti rečem - najpre mislim da je ustav CG stvar CG i prvenstveno njihov problem, no pošto smo ovde da neobavezno ćaskamo - možemo.

Ma ok necu ja (niti mogu sve i da hocu) da menjam CG ustav, ali prosto me boli sto neke stvari nece da se nazovu pravim imenom.
U CG zivi 32% Srba a vise od 50% stanovnika govori srpskim jezikom i onda g.Misko Vukovic napise Ustav u nadi da ce na sledecem popisu taj procenat biti jednocifren i ako se nesto ne preduzme Misko ce, sa svim aparatima koje ima u rukama, svoju nameru i da ostvari.
Ne znate Vi kakav je tamo pritisak i sta se sve desava. Pre par dana je bio clanak o Poljskoj kako su se pred izbore sakrivale licne karte babama i dedama. To je sitno u poredjenju sa kupovinom licnih karata pred CG izbore, kupovinom glasova i sta sve ne. Ubedjen sam da je za CG nezavisnost trebalo 62,14% da bi Milo & kompani "sakupili" 62,28%.
Evropu bas briga i ako Srbija nesto ne preduzme...

#7 Vukashin

Vukashin
  • Members
  • 599 posts

Posted 23 October 2007 - 10:31

2. To s tom crkvom je pravi cirkus - ako je neko Crnogorac koji živi u Crnoj Gori i govori crnogorski, zašto bi imao srpsku crkvu i srpskog patrijarha?


Niko ne brani Crnogorcima da oni imaju svoju crkvu i jezik, ali ne mogu oni cerati ljude u CG koji hoce srpsku crkvu i jezik da oni moraju sada zaprimiti neku drugu vjeru i prestati koristiti svoj maternji jezik. U svakoj demoktratskoj drzavi svjeta imas pravo na slobudu biranja svoje vjere i jezici manjina se posebno stite. Da vidis u ovdje u Njemackoj kakva prava imaju Luzicki Srbi. Od Crnogoraca se prije svega samo ocekuje da oni postuju prava srpske manjine u Crnoj Gori a ne da vrse ogroman pritisak na ovu manjinu. Srbi ko najveca manjina u Crnoj Gori sa 32 % stanovnistva nisu premjerice cak ni ukljuceni u rad CG vlade.

#8 Vukashin

Vukashin
  • Members
  • 599 posts

Posted 23 October 2007 - 10:38

Ako je prica o diskriminaciji, onda bi trebalo da postoje grupe ili pojedinci koji su po nekom osnovu diskriminisani ovim crnogorskim ustavom. Veoma bi i mene zanimalo da mi se objasni koja je to grupa ili pojedinac diskriminisan i na koji nacin, to jest da li neka grupa/pojedinac ima zagarantovana manja prava od neke druge grupe/pojedinca ? :rolleyes:


Pa vidi primjerice pitanje dvjonog drzavljanstva koji diskriminira Srbe koji hoce drzavljanstvo svoje matice, a Hrvatima, Bosnjacima i Crnogorcima daje prakticno amnestiju za krsenje vazeceg prava.

#9 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 23 October 2007 - 10:41

Ako je prica o diskriminaciji, onda bi trebalo da postoje grupe ili pojedinci koji su po nekom osnovu diskriminisani ovim crnogorskim ustavom. Veoma bi i mene zanimalo da mi se objasni koja je to grupa ili pojedinac diskriminisan i na koji nacin, to jest da li neka grupa/pojedinac ima zagarantovana manja prava od neke druge grupe/pojedinca ? :rolleyes:


Rusi bre, zar nisi još shvatio. Oni se nigde ne spominju a ima ih k'o blata.

#10 dexte

dexte
  • Members
  • 697 posts

Posted 23 October 2007 - 11:20

Ako je prica o diskriminaciji, onda bi trebalo da postoje grupe ili pojedinci koji su po nekom osnovu diskriminisani ovim crnogorskim ustavom. Veoma bi i mene zanimalo da mi se objasni koja je to grupa ili pojedinac diskriminisan i na koji nacin, to jest da li neka grupa/pojedinac ima zagarantovana manja prava od neke druge grupe/pojedinca ?


Vidi ovako : posto zivimo u 21 veku ne mislis valjda da ce se nekome u ustavu ogranicavati prava?
To sto ti ustav daje neka prava ne znaci da mozes i da ih ostvaris, jel tako?
Po ustavu Srbi su po svemu proglaseni za nacionalnu manjinu, a da to nigde ne pise, pa tako u CG zivi 43% Crnogoraca i 32% Srba ali u drzavnim ustanovama ni izbliza nije takva zastupljenost a morala bi da bude (naravno ne bas u procenat) i sto je zanimljivo to je slucaj samo sa Srbima, pa mi ne deluje da je to bas slucajnost.A ako te bas zanima i ono malo Srba sto radi ima clansku kartu ili DPS-a ili SDP-a. Slucajnost? Hmm.

#11 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 23 October 2007 - 11:39

Da vidis u ovdje u Njemackoj

Crna Gora je pre u klasi Estonije, ili koja ono beše baltička zemlja gde postoje ne-građani (Rusi?).

#12 Eraserhead

Eraserhead
  • Members
  • 9,436 posts

Posted 23 October 2007 - 11:45

Hebene su ovo zemlje kada su uvek najvažnije odredbe ustava one koje se bave imenom jezika, crkve, pisma, a ne one koje se bave ljudima i njihovim životom.

#13 Vukashin

Vukashin
  • Members
  • 599 posts

Posted 23 October 2007 - 12:02

Crna Gora je pre u klasi Estonije, ili koja ono beše baltička zemlja gde postoje ne-građani (Rusi?).



Tacno, u Estoniji su Rusi djelomicno drazavljani Estonije ali nemaju sva prava gradjana te drzave. Pa znas, to ti je EU, a ne daj boze da take nesto Srbi zbore. :rolleyes:

#14 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 23 October 2007 - 12:19

Vala ovde covek moze svasta da procita. Pa gde su trebali da donesu novi ustav?Na pijaci ili mozda da organizuju cirkus od referenduma po ugledu na Srbiju? Ako neko hoce da bude vernik SPC to mu se ne brani osim ako problem nije to sto SPC nema tretman drzavne crkve po ustavu.Pitanje drzavljanstva je njihova stvar.Postoji citav niz zemalja koje ne dozvoljavaju dvojno drzavljanstvo osim ako ne postoji medjudrzavni sporazum.

Edited by MAGRIPA65, 23 October 2007 - 12:19.


#15 Vukashin

Vukashin
  • Members
  • 599 posts

Posted 23 October 2007 - 13:03

Vala ovde covek moze svasta da procita. Pa gde su trebali da donesu novi ustav?Na pijaci ili mozda da organizuju cirkus od referenduma po ugledu na Srbiju?


Srbi u CG ne traze da se Srbija pita za ustav Crne Gore, nego da se i oni pitaju oko ustava svoje vlastite drzave. Ovdje se radi o 31 % Srba u CG koji cine nabrojniju manjinu u drzavi CG. Znaci nesto vazno ko ustav jedne drzave, posebno ako ima tako velike manjine ko Crna Gora, moze samo biti proglasen sa podrskom velike vecine gradjana te drzave. Ne moze se jednostavno protiv zelje 31 % stanovnista donesti ustav jedne zemlje i na svim podrucijma javnog zivota vrsiti pritisak na njih. To nije vec dobro zavrsilo ni na Kosovu pa i nece ni u CG. A Srbija ima pravo da podrzi svoj narod koji zivi izvan matice. Nista druge i ne radi primjerice Madjarska u Slovackoj, Srbiji i Rumuniji ili Turska u Bugarskoj.

A ni Albanci iz CG nisu zadovoljni s ovim ustavom.

Srbi su silu promjena u ustavu samo ostvarli kroz to sto su digli veliku buku. Pa nije onda da se raduju sada donosenju tog ustava.


Ako neko hoce da bude vernik SPC to mu se ne brani osim ako problem nije to sto SPC nema tretman drzavne crkve po ustavu.


U normalnim drzavama zapada u drzavnom ustavu se base i ne regulise pitanje vjerskih zajednica. A Crnogorci su u prvom pokusaju htjeli proglasiti samo CPC ko drzavnu crku po ustavu. Sta bi to bilio znacilo je jako jasno. Fakticno bi dobila CPC dozvolu da radi po CG sta god hoce, kad je drzavna. Po demokratskim principima onda moraju ili sve vjerske zajedenice koje rade u toj drzavi biti spomenute ko drzavne. A najbolje je kad se nie jedna ne spominje i sve vezano oko vjerskih zajednica se rjesi preko jednog zakona koji se bavi sa vjerskim zajednicama. Poslije zestoke borbe ovo je promjenito. Ali i dalje drzava CG dize tenezije prema SPC. Pa cak i u Srbiji se ne spominje SPC u ustavu drzave. E pa onda ili nek se svi spomenu ili niko.


Pitanje drzavljanstva je njihova stvar.Postoji citav niz zemalja koje ne dozvoljavaju dvojno drzavljanstvo osim ako ne postoji medjudrzavni sporazum.


Naravno je to pitanje CG, ali i u interesu CG je da Srbi iz CG su zadovoljniji sa drzavom CG i ovdje je vec dovoljno pisano zasto je pitanje drzavljanstva lose za Srbe u CG. A sa ovom sadasjnom vladom u CG nema ni malo sanse da se sklopi medjudrzavni ugovor oko ovog pitanja.