Jump to content


Photo
- - - - -

Gustatorne preference


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
20 replies to this topic

#16 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 22 October 2007 - 21:54

heston blumenthal u emisijama kitchen chemistry detaljno izuchava i objashnjava ovu tematiku....

e to me interesuje. na kom to kanalu ide? je l ima negde na nashoj kablovskoj?

nije potrebno ali bi bilo interesantno procitati opis

samo jedan od primera:
sve pochinje tako shto se rubinov vinjak i nos vole. i ljube. i sve je cakum pakum. i lepo klizi, chak je i ukusno.
onda jednom izadjesh i popijesh vodku u jednom kaficu. pa predjesh u diskoteku i kontash da je g-dja votka ishchilila iz krvi i uzmesh dupli vinjak. pa josh jedan. te josh jedan. i josh jedan, and now let the fog fall on your intoxicated brain.
malko ti se sloshi. pa bi da sednesh al nemash gde jer si u faking diskoteci.
al tu je ogromni, metar visok bas-zvuchnik. i sednesh na njega. i primash vibracije kroz anus direkt do zeluca.
pa ti se josh dodatno sloshi jer si em seo, em zavibrirao.
+ je i zagushljivo
+ pushish
te je u krvi prava mala delikventska zurka.

kad vec kontash da cesh dushu ispustiti, krene drushtvo kuci.
izadjesh napolje, dozivish temperaturni shok. u krvi pochne racija, a delikventi, svaki sa po Molotovljevim koktelom. they aren't gonna go down quietly.
udjesh u kola. kola nova. smrad poliestera pochinje da ti drashka otupelo chulo mirisa. i ono se ukljuchi u all night party. bilo ga je sramota da dodje praznih ruku pa je poneo dung-bombs.
krenete. brzina. krivine. reshio i vestibularni aparat da se probudi. shta sad koji kurac serpentine? ajmo! zurka!
u kolima se nekoliko puta zeludac zabije u jednjak, al snaga volje pijanog Homo sapiens-a prevails!

konachno stignesh na odredishte. stanesh na nepokretno tlo i vec si napravio mali partibrejk unutra; vestibularni aparat se nadrka i uvredjen ode s zurke.
udjesh u kucu, mali mozak je vec odavno na stend baju pa je dolazak do kreveta pravi koordinacioni pakao.
legnesh. upadnesh u vir Dunava; gore je kad zatvorish ochi nego kad otvorish, te tako lezish u mraku i kolutash ochima po mrachnoj sobi. opet ih zatvorish - opet vrtlog, a zeludac se seti jednjaka pa opet krene straga.
sad vishe nemash gde. umesto da si pustio zeludac da odradi svoje, ti si trpeo nekih sat vremena konstantne torture svakog moguceg chula.
izbauljash iz kreveta.
ne idesh direkt do keramichke sholje, iako na svetu u tom momentu nema primamljivijeg mesta za tvoje glavene otvore. jebiga, mora se poshtovati secrecy of the sin, jer je arhitekta, jebem mu mater glupu, stavio prostoriju s keramikom usred stana, na akustichki najbolje mesto.
zato odesh u kujnu i uzmesh prvu dublju sherpu koja ti dopadne shaka. dovuchesh se do kreveta, tiho smestish posudu pod krevet i chekash da zeludac uradi svoje.
shto se ne deshava. virovi su sve sporiji. kapci sve tezi i na kraju zaspish, jednom rukom drzeci sherpu... protiv nocnih zala.

a poshto su glavne kolovodje delikventi otishli svako sa balonom punim vode, dok se ujutro ne probudish, trovanje dehidratacijom ce biti kompletno. i bolno.

i onda te uveche sacheka ne znam vec chiji rodjendan. i neko ti sipa vinjak i stavi pred tebe. i u tom momentu, jebesh mi sve, ako iz tebe ne grakne chasna sestra sa prichom o belim mishevima, zeludac se seti shta sinoc nije odradio, nakurbla se, stisne, bljucne nov kontigent HCl, podigne ti jednjak i to je to.
sav stimulus mirisa, boja i utisaka prelazi iz plusa u minus u toj jednoj jedinoj nevoljnoj reakciji pri poslednjem susretu sa nekad omiljenim picem.

a onaj ko je izmislio da se 'klin klinom izbija' je ochito bio dementan.

Edited by Dunadan, 22 October 2007 - 22:02.


#17 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 01 November 2007 - 15:34

A ono o klinu koji se klinom...? :rolleyes:

eh vi doktori, samo dajete savete koji vam na kraju dovode nove pacijente :huh:

#18 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 01 November 2007 - 15:38

samo jedan od primera:


postoje li ovde Minijature da se ovaj text stavi tamo? :rolleyes:

edit: koji sam ja izlapetis, pa ja sam na starom forumu :huh:

Edited by Pontijak, 01 November 2007 - 15:59.


#19 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 01 November 2007 - 17:04

dobra tema. licno, spadam u gurmane. nema uopste hrane koju ne mogu da pojedem. sve probam od iznutrica, zive ribe, cak i pre par godina ovciji mozak (marokanski specijalitet). ima puno hrane koja je lose spremljena, to mrzim i ne bi da trosim svoje vreme i konzumiram kalorije na nesto sto mi nece pruziti uzitak i zadovoljiti ukuse. ima cak i namirnica koje su mi degutantne, paradajz iz staklenika u salati je totalno bezveze, ali kad ga krknem u dobru corbu sa mileramom, je odlican (jer mu je masa bez soka i kostica, blako kiselkasta). sve zavisi od toga kako je sta spremljeno, kombinovano i servirano.

ukus se rafinira i izgradjuje sto smo stariji. ovde su izuzetak trudne zene koje imaju najsuptilniji osecaj ukusa i mirisa (mogu da namirisu kupus na 300 metara), a cesto im ova super-sensitivnost u ukusu ostaje i posle trudnoce (minus gadljivosti izazvane hormonima). dok smo mladji, sve sto podmiruje kalorijske potrebe je ok, najcesce nismo izbirljivi... sa decom je druga prica, deca vise reaguju na teksturu hrane nego na ukus i miris. a najvise od svih reaguju na prezentaciju. moji klinci tamane susi (one male loptice pirinca se zivom ribom), to su jeli prvi put u jednom susi restoranu sa onom pokretnom trakom po kome idu mali tanjirici raznih boja sa divno aranziranom hranom. home-made pastetu od dzige obozavaju. jedu neke blaze francuske sireve (kao port salut recimo), koji su ipak prilicno smrdiskavi, home-made kari, sve. sad kol'ko ce ih drzati ovaj gurmanizam, ne znam. za sad kao majmuncici imitiraju roditelje. sta mi jedemo, jedu i oni. a jos bitnije je da i mi jedemo kad jedu oni. nema sanse da ce doruckovati ako mi sa njima ne sednemo i doruckujemo. ja se trudim da im je uvek servirana manja kolicina hrane, vizuelno atraktivna, na manjim tanjirima (ako im se jede jos, traze repete). kad odu kod babe onda im ona sipa oko litar supe sa p'o kile rezanaca u tanjir za odrasle i onda se cudi kako nece lepo da jedu kao kod kuce. to je isto k'o kad bi vama neko servirao vanglu od 5 litara supe i dao kutlacu. o'ma bi vam se zgadilo...

kol'ko vidim na drugoj deci, obicno negde oko tinejdzerskih godina pocne neko nazadovanje, te devojcice postaju vegetarijanci (zbog ubedjenja), decaci krenu da jedu sve sto im dopadne saka (k'o usisivaci)... tako da mislim da ce prava bitka za ukus poceti malo kasnije...

stariji ljudi su isto veliki izazov jer imaju jako suptilan osecaj mirisa i ukusa, vrlo su izbirljivi (kvalitativno), jer prirodno manje jedu kolicinski.

#20 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 01 November 2007 - 19:36

kol'ko vidim na drugoj deci, obicno negde oko tinejdzerskih godina pocne neko nazadovanje, te devojcice postaju vegetarijanci (zbog ubedjenja), decaci krenu da jedu sve sto im dopadne saka (k'o usisivaci)...

Pre ce biti da devojcice tada pocinju da drze razne "dijete"...
Jedno od neprijatnijih iskustava je domace kiselo mleko (neko selo u Bosni) zasecereno kasikom secera! :rolleyes: I danas mi nije jasno da li im je to uobicajen "slatkis" ili su se trudili da ugode deci iz grada...

#21 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 01 November 2007 - 20:53

jeste u pravu ste. vec se brinem o ovome, jer mislim da su to jako gadne navike i opsesije koje mogu da potraju.

misija mi je da mi se deca bave sportom, jedino ih to moze odvuci od tih gluposti....