Jump to content


Photo
- - - - -

Nezamislive kombinacije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
163 replies to this topic

#1 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 20 October 2007 - 00:40

Svi mi, siguran sam, znamo dobru, bistru govedju supu; zimi u pristojnoj srpskoj porodici rucak u nedelju ne moze da pocne bez nje.
Probajte da u nju uspete supenu kasiku suvog serija (ne ono, visnje u rakiji), videcete cudesno razlicit ukus. U nedostatku pravog serija, port ce uraditi posao (a ni jedno ni drugo se ne nalaze lako u Srbiji).
Za dorucak, a cesto i veceru, mi cesto jedemo sendvice. Pokusajte kombinaciju, na crnom hlebu, nekakvog neutralnog mazivog sira s necim slatkim - pekmezom, na primer.
Jednom davno, u Beogradu, bio sam pozvan na veceru kod ambasadora jedne "nama prijateljske zemlje". Posluzena je sirova riba, sa kolutovima crnog (tj. crvenog) luka preko toga. Bez obzira koliko formalna vecera bila, nisam jeo. Slicno mi se desilo na privatnoj veceri kod ambasadora iste zemlje u Parizu i isto se ponovilo.

Edited by vladan, 20 October 2007 - 00:45.


#2 uzivalac

uzivalac
  • Members
  • 58 posts

Posted 20 October 2007 - 12:41

Svi mi, siguran sam, znamo dobru, bistru govedju supu; zimi u pristojnoj srpskoj porodici rucak u nedelju ne moze da pocne bez nje.
Probajte da u nju uspete supenu kasiku suvog serija (ne ono, visnje u rakiji), videcete cudesno razlicit ukus. U nedostatku pravog serija, port ce uraditi posao (a ni jedno ni drugo se ne nalaze lako u Srbiji).
Za dorucak, a cesto i veceru, mi cesto jedemo sendvice. Pokusajte kombinaciju, na crnom hlebu, nekakvog neutralnog mazivog sira s necim slatkim - pekmezom, na primer.
Jednom davno, u Beogradu, bio sam pozvan na veceru kod ambasadora jedne "nama prijateljske zemlje". Posluzena je sirova riba, sa kolutovima crnog (tj. crvenog) luka preko toga. Bez obzira koliko formalna vecera bila, nisam jeo. Slicno mi se desilo na privatnoj veceri kod ambasadora iste zemlje u Parizu i isto se ponovilo.


Zanimljiv predlog za supu. Ono sto sam ja skoro jeo i sto me je odusevilo je biftek u sosu od borovnice. Znam da je ljudima tesko da prihvate mesanje slatkog i slanog. Moram priznati i ja sam bio jedan od takvih ali nikome ne moze da skodi da malo eksperimentise, pa nece umreti od toga, a za uzvrat moze da otkrije jedan potpuno novi svet ukusa.
Uzgred ako ti treba port mozes ga naci u nekoliko prodavnica vina u BG za seri nisam siguran ko ima.

#3 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 20 October 2007 - 14:02

Tradicija srednjeevropske kuhinje i jeste kombinovanje mesa, pre svega pecenja, sa necim slatkim; vrlo cesto je to sos od brusnica, ali i voce iz kompota.
Uostalom, u slicnu grupu spada i dinja sa prsutom (San Daniele je bolji od parmskog) ili pravilo da se na kraju obroka sir servira s nekim vocem (najcesce grozdjem, ali samo nekoliko zrna i orasima).
Nesto sto ja nisam nikada mogao da prihvatim je pica sa ananasom - oko toga sam se dugo svadjao jednom s nekom Kineskinjom.

#4 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 21 October 2007 - 10:37

Tradicija srednjeevropske kuhinje i jeste kombinovanje mesa, pre svega pecenja, sa necim slatkim; vrlo cesto je to sos od brusnica, ali i voce iz kompota.


I u Vojvodini je to uobičajena kombinacija, pečenja sa sosovima od višanja ili meso s kompotom i sl. Iako se naravno ne dodaje šećer u takav sos, nikad nisam mogla da progutam takvu kombinaciju...

#5 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 21 October 2007 - 10:51

dobro, u vecinu sosova se dodaje malo shecera. npr. sos od mirodjije ne bih jela da ne sladi.
ovaj sos od vishanja sam probala samo jednom i bilo mi je dovoljno. ne vidim kako se to uklapa uz meso (posluzen je uz meso).

Uostalom, u slicnu grupu spada i dinja sa prsutom (San Daniele je bolji od parmskog) ili pravilo da se na kraju obroka sir servira s nekim vocem (najcesce grozdjem, ali samo nekoliko zrna i orasima).

ovo da. moja mama dinju uvek jede sa sirom, baka voli sir sa grozdjem itd. kontam da su ovo ok kombinacije.

#6 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 21 October 2007 - 11:07

Kod nas u Vojvodini sam videla da se i obicna pileca supa jede sa hlebom, pa cak i lubenice!
Naizgled nezamislivo, ali kad se proba... mmmmm: pohovani kozji sir sa cranberry sauce i listovima zelene salate. :rolleyes:

#7 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 21 October 2007 - 11:27

Kod nas u Vojvodini sam videla da se i obicna pileca supa jede sa hlebom, pa cak i lubenice!

:rolleyes:
tako je. Vojvodjani i hleb jedu s hlebom.

a kad smo vec kod hleba, moja baka jede hleb udrobljen u mleko (e to nisam jela sto godina) ali stavi so umesto shecera.

#8 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 21 October 2007 - 11:45

lubenica savršeno ide uz sremski sir...

#9 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 21 October 2007 - 14:05

Zanimljiva Vesnina konstatacija...
Ja se secam moje pokojne babe, koja je za veceru znala da jede hleb sa grozdjem.

#10 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 21 October 2007 - 14:45

Zanimljiva Vesnina konstatacija...
Ja se secam moje pokojne babe, koja je za veceru znala da jede hleb sa grozdjem.

Jaoj, da, i toga ima. Valjda da "ubije" slast. :rolleyes:

#11 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 21 October 2007 - 16:56

Zanimljiva Vesnina konstatacija...
Ja se secam moje pokojne babe, koja je za veceru znala da jede hleb sa grozdjem.

uh da. moja baka josh uvek rabi tu kombinaciju. ne znam chemu hleb u tom scenariju (ono za supu josh i da razumem).

#12 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 21 October 2007 - 21:54

Nezamisliva kombinacija za mene: Kecap sa bilo cime, sa necime, sa nicime i uopste - kecap kao takav.
Kecap je uvreda za svaki posteni paradajz. :rolleyes:

#13 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 21 October 2007 - 22:18

hm, onda ochito nisi jeo domaci kechap koji nikakve veze sa bilo kojim kupovnim nema.
kechap, ufff :rolleyes:

#14 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 21 October 2007 - 22:50

Ja jedinom mogu da ponovim:
Kecap je uvreda za svaki posteni paradajz.

Edited by vladan, 21 October 2007 - 22:54.


#15 nisam Ja

nisam Ja
  • Members
  • 275 posts

Posted 21 October 2007 - 23:08

Ja jedinom mogu da ponovim:
Kecap je uvreda za svaki posteni paradajz.

vaistinu :rolleyes: