Jump to content

Photo
- - - - -

Rak (Cancer, Kanzer)

• Please log in to reply
713 replies to this topic

#76 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 18 December 2007 - 11:30

Interesuje me kad već počeh priču u koštici kajsije(pardon Allegra :rolleyes: ), kako stručna medicina gleda na alternativne recepte lečenja kancera, prvenstveno na recepte izgladnjivanja i ishrane kojekakvim košticama, makrobiotikom i živim, eventualno sušenim voćem i povrćem. (Kelt pomenu salatu i kancer i tekaške naučnike... :huh: u novinarskom i naučničkom kontekstu).

Postoji celo čudo popularnih knjiga po knjižarama koje se bavi ovom tematikom...

Šta recimo doktori koji se profesionalno bave kancerom kažu za ovakve knjige i recepte? Šta svojim pacijentima kažu o tome?

Kao i na svaki drugi oblik sarlatanstva - ne postoje naucni dokazi koji bi potvrdili da bilo koji oblik ishrane leci rak.
  • 0

#77 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 20 December 2007 - 10:12

Kao i na svaki drugi oblik sarlatanstva - ne postoje naucni dokazi koji bi potvrdili da bilo koji oblik ishrane leci rak.

Uff... Znam široko je polje zloupotrebe...

Ali statistike nesumnjivo govore o preventivnom uticaju ishrane, na primer mediteranskog načina (puno omege, povrća i voća), na verovatnoću i raširenost kancera u određenim oblastima... Ovi po knjigama se kunu u te koštice, salate i brokoli... Drugi opet u kafu i zeleni čaj...
Tako da ipak cenim, da u delu koji se tiče preventive ova priča sigurno stoji, dok se na jednom započet kancerogeni proces sigurno ne može tek tako ishranom uticati...

A što se tog gladovanja tiče (naravno dijetetski kontrolisanog), videh teorije da ono podstiče već pomenute suppressorske procese i procese apoptoze u zdravim ćelijama koje se nalaze oko kancera i tako ograničava njegovo širenje. Ti novi hormonski i imunološki pravci lečenja kancera zasnovani su praktično na istom principu delovanja na mehanizme suppresora i ćelijske apoptoze. Na kraju krajeva, tek mnogo kasnije ustanovilo se i da cela priča sa zračenjem tako funkcioniše i da zračenje praktično prvocira i oštećuje okolne zdrave ćelije oko tumora inicirajući na taj način odgovor suppressorskih i apoptoznih mehanizama... Uopšte cela priča ide u tom pravcu, samo je pitanje postoji li tu, bar kolko tolko statistički dokazana veza sa gladovanjem i ovim mehanizmima??? :rolleyes:

E sad kad smo već kod pomenutog "šarlatanstva" (to beše francuska reč :) ), šta mislite efikasnosti npr. "ludog Todora", koji već 20 godina aktivno radi to što radi i prodaje svoje lekove/preparate/čajeve. To što je kažu fijuk (a i meni je tako delovao kada sam ga pre 10-tak godina u par navrata gledao u Biserima Vanje Bulića), to je najmanji problem, jer znam lekare koji su izvanredni stručnjaci u svojoj specijalnosti, a dibidus su čudaci i fijuk tipovi. Štos je, da li te njegove teorije imuniteta delom ili u celosti piju vodu u nekim statistikama. Na kraju krajeva on to radi već više od 20god pa neke statistike moraju postojati (ili ih samo on zna :huh: ). Setite se samo priče i članaka kako Todor leči Medžik Džonsona od HIV-a... E sad Medžik je živ, a recimo mnogi drugi koje je lečio (npr ekipa muzičara iz EKV) to više nisu...
Znači koliko je to lečenje placebom, za skupe novce, a koliko u celoj priči ima nešto više?
  • 0

#78 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 20 December 2007 - 16:41

Ishrana ima svoju vrlo znacajnu ulogu u ocuvanju zdravlja, ali ne i u lecenju ili prevenciji malignih bolesti. Medjutim, s druge strane, poznato je da neke namirnice mogu imati kancerogeni efekat. Namerno pisem da "mogu imati" jer je potreban citav sklop okolnosti, koje mi jos uvek ne razumemo najbolje, da bi doslo do razvoja maligne bolesti.
Mediteranski nacin ishrane sa mnogo mono i polinezasicenih masnih kiselina pogoduje dugovecnosti, ali pre svega zato jer cuva krvne sudove. Jos je to ociglednije kod Eskima, koji se hrane iskljucivo ribom (i to severnih mora), koja je vrlo bogata omega-3 i omega-6 masnim kiselinama. Kod Eskima ne postoji infarkt srca!
Karcinom pluca znacajno je cesci na istoku i jugu Evrope, ali tu primarnu odgovornost ima pusenje.
Kod Japanaca ucestalost raka zeluca je neproporcionalno veca nego u bilo kom drugom narodu, ali isto tako Japanci mnogo cesce od drugih obolevaju od mozdanih aneurizmi.
Ukupno, bezbroj je faktora koji doprinose pojavi maligne bolesti ili stite od nje, ali se sa sigurnoscu ne moze izdvojiti ni jedan nacin ishrane kao koristan u prevenciji.
Sto se tice "ludog Todora", za koga ja, uzgred, nisam nikada ni cuo, takvih pojava ima sirom sveta, jer ima i sveta koji mu veruje. Medjutim, interesantno je da se takvi cudotvorci i razliciti vidovnjaci narocito ucestalo javljaju u drustveno kriznim godinama - setite se devedesetih kod nas.
  • 0

#79 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 20 December 2007 - 16:59

ako mogu jos da dodam da, sto se tice m. dzonsona, slucajno znam da se covek leci (odnosno prevenira pojavu AIDS-a) koktelom lekova, sto je inace i jedini danas ispravni nacin lecenja (bio je na reklami za anti-HIV lekove kompanije GSC)...

inace, ova tabela imunog sistema koju dr.? Todorovic ima na svom sajtu je vrlo interesantna, na nacin na koji su mi interesantne sheme astroloskih karata (drugim recima, sve zvezde su tu, ali je korelacija netacna)
  • 0

#80 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 21 December 2007 - 08:23

Ukupno, bezbroj je faktora koji doprinose pojavi maligne bolesti ili stite od nje, ali se sa sigurnoscu ne moze izdvojiti ni jedan nacin ishrane kao koristan u prevenciji.

inace, ova tabela imunog sistema koju dr.? Todorovic ima na svom sajtu je vrlo interesantna, na nacin na koji su mi interesantne sheme astroloskih karata (drugim recima, sve zvezde su tu, ali je korelacija netacna)

Hvala na odgovorima. Ovo što Mr.Smith reče upravo je ono, što je klasičan primer kako funkcionišu doktori za sve bolesti, koji u stvari manipulišu poluistinima i leče uglavnom placebom (ukoliko ne naprave još veću štetu), a usput očajnim pacijentima i njihovim porodicama izvuku zadnju paru. Bilo je u novinama da porodice posle smrti pacijenta, sa pištoljima traže novac nazad.

Još uvek je ovde kod nas, ko u vestern filmovima... :rolleyes:

Toliko. Hvala!

Edited by dare..., 21 December 2007 - 08:28.

• 0

#81 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 21 December 2007 - 14:10

Hvala na odgovorima. Ovo što Mr.Smith reče upravo je ono, što je klasičan primer kako funkcionišu doktori za sve bolesti, koji u stvari manipulišu poluistinima i leče uglavnom placebom (ukoliko ne naprave još veću štetu), a usput očajnim pacijentima i njihovim porodicama izvuku zadnju paru. Bilo je u novinama da porodice posle smrti pacijenta, sa pištoljima traže novac nazad.

te supstance čak nisu ni placebo, nego im dejstvo nije ni ispitano. Placebo je materija koja se u kliničkom eksperimentu koristi kao slepa proba, po nekim karakteristikama slična uzorku (ali je hemijski inertna, ili normalan sastojak organizm
a), a onome je dejstvo mahom nepoznato. Još bitnije, nepoznati su neželjeni efekti.

Pre 1960. godine lekovi su se tako plasirali. Neko zapazi lekovito svojstvo i odmah pusti lek u promet, međutim, problemi su počeli sa talomidom, koji nije pokazivao nikakve štetne efekte, a bio je teratogen, tj. imao je uticaja na fetus. Tek kada su se efekti primetili na čitavoj jednoj generaciji dece, pokrenuta je regulativa za izdavanje lekova (FDA,EEM, ... ), tako da danas ispitivanje prosečno traje od 20-30 godina, počev od laboratorijskih životinja koje su ekvivalenti za neke sisteme organa, pa funkcionalna ispitivanja, ....

Edited by Celt, 21 December 2007 - 14:14.

• 0

#82 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 23 December 2007 - 13:38

Placebo je inertna hemijska substanca, bez ikakvog, bilo pozitivnog ili negativnog farmakoloskog dejstva, ali je oblikom i nekim drugim karakteristikama slicna substanci koja se ispituje, tako da je, zapravo, ni pacijent (a u odgovarajuce sprovedenom ispitivanju ni lekar) ne razlikuju od aktivne substance. Tek na kraju istrazivanja, trece telo ima podatke (ne i lekar koji je lecio pacijenta) ko je primao aktivnu substancu, a ko placebo, pa se onda, na osnovu klinickih zapazanja radi statisticka obrada, koja pokazuje koliko je nekakva substanca efikasna u lecenju nekog stanja, a takodje i njene uzgredne efekte.
Inace, kad je rec o zrtvama Talidomida, danas je to generacija koja je u petoj deceniji (ako se dobro secam, Talidomid je davan negde oko 1960.) i kao rezultat Talidomida doslo je do poremecaja u razvoju embriona kod nekih majki, koje su uzimale lek. Neka od dece majki koje su uzimale Talidomid rodjena su sa poremecajem u razvoju gornjih udova (sake se nastavljaju direktno na nadlektice, a podlaktice ne postoje, ako se dobro secam). Inace, Talidomid je bio lek za smirenje ili sredstvo za spavanje (sedativ ili hipnotik), ne secam se tacno.

Edited by vladan, 23 December 2007 - 13:40.

• 0

#83 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 23 December 2007 - 16:38

Karcinom pluca znacajno je cesci na istoku i jugu Evrope, ali tu primarnu odgovornost ima pusenje.
Kod Japanaca ucestalost raka zeluca je neproporcionalno veca nego u bilo kom drugom narodu, ali isto tako Japanci mnogo cesce od drugih obolevaju od mozdanih aneurizmi.

Pre nekoliko meseci u svim medijima objavljeno "epohalno " otkrice u vezi zelenog caja.
I pre toga je naravno bilo poznato da je taj caj jako zdrav. Sada je nauka dokazala da
recimo 20 solja tog caja dnevno zaista stiti protiv kanceroznig oboljenja.

Posto je pripremanje ove kolicina od dvajes solja na dan jednostavno neizvodljivo,
ili posvetish svoj ostatak zivota ceremoniji pripreme zelenog caja, sada ima kapsula
a nekoliko takvih dnevno zamenjuju ovih gore navedenih dvajes sholja.

Ja sam inace jako skepticna prema tim alternativnim metodama , a narocito u preventivne
svrhe, molim Vladana. Mr.Smitha i Kelta ( i moda naravno) da napishu nesto ako im je ova
tema zeleni caj u kapsulama poznata.
  • 0

#84 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 23 December 2007 - 17:43

Ja licno o dejstvu zelenog caja ne znam nista, ali zadrzavam rezerve prema takvim vestima; daleko od toga da zeleni caj nema neko pozitivno dejstvo na zdravlje, ali, kada bi to bio nacin za prevenciju raka, takvo otkrice bilo bi jedno od najvecih ikada u medicini i direktno bi vodilo Nobelovoj nagradi.
  • 0

#85 Evi

Evi
  • Members
  • 135 posts

Posted 25 December 2007 - 13:20

Koristim priliku da se ukljucim u vasu raspravu. Imam 41 godinu i upravo sam zavrsila sa hemo terapijom. Citav zivot sam bila zdrava, jednom godisnje isla na ginekoloski pregled, kod lekara opste prakse bila na sistematskom. Kada sam napunila 40 godina odlucila sam da pocnem da idem kod ginekologa 2 puta godisnje. I otisla sam pocetkom marta. Prilikom pregleda me je zaboleo levi jajnik, uradjen je ultra zvuk koji je pokazao neku tvorevinu, hitno uradjen tumor marker koji je bio izuzetno visok (CA 125 - vrednost je bila 800). Lekar je odlucio da je operacija hitna i vec za 3 dana sam bila na programu.
Dijagnoza: Adenocarcinom jajnika - endometriodnog tipa HG III, NGII. FIGO I.

Na svu srecu karcinom je bio kapsuliran, cak ni jajovod nije bio zahvacen. Uradjena je kompletna histerektomija i eto uskocih ja sa 40 godina u klimaks. Doduse, u tom trenutku mi je bilo bitno da je glava na ramenima.

Zbog visokog histoloskog gradusa (HGIII) konzilijum je odlucio da moram da primim hemo terapiju (TAXOL CBDCA protokol).

Pocetkom decembra zavrsila sam sa lecenjem, sve je ok (niko mi nije rekao da sam izlecena vec da je zavrsilo lecenje). Kontrole su na tri meseca u sledece dve godine, pa na 6 meseci u sledece 3 godine. Ako prozivim (a hocu u inat prokletom vodozemcu i onom HG III) 5 godina, zvanicna medicina ce me proglasiti izlecenom.

Da li znate kako je kada vam kazu da imate karcinom? Da li znate kako je kada u ocima vasim najblizih, prijatelja, kolega vidite strah? Strah je i ono sto vas paralise. I koliko god bili optimisti strah ima svoje male pobede. Iznenadi vas, paralise. Pozelite da umrete tog trenutka jer strah od polaganog umiranja punog bola je mnogo jaci od trenutne smrti.

U cekanju hemo terapije bavila sam se surfovanjem po internetu i postala totalno sludjena. Prijatelji su me zasipali pricama o raznim cudotvornim lekovima, travama, pricama o tamo nekim poznanicima koji su se izlecili i bez hemo terapije, a ja sam odlucila da izguram sve po propisima i da od dodatnih stvari koristim samo ono zasta dobijem dozvolu od onkologa. Prosto mi je bilo neprijatno kada bih morala da im kazem da necu koristiti nesto sta su mi oni preporucili kao lek protiv raka.

I tako je krenulo moje putovanje ka zdravom zivotu. Cista hemija udruzena sa maticnim mlecom, propolisom, glinom, surutkom, ribom, sokovima od cvekle, sargarepe, jabuke, limuna, kupusa, mnogo brokolija, karfiola, lesnika, badema, djumbira.....

Na zalost, u avgustu mesecu je i mom ocu slucajno otkriven rak korena jezika te smo III ciklusa hemo terapije proveli zajedno na Onkoloskom na istom spratu. Delile su nas samo dve sobe. Naravno, ovo je ipak bilo previse i ja sam po savetu psihologa sa Onkoloskog instituta potrazila pomoc psihijatra. Pocela sam da pijem aneksiolitik Ksalol i antidepresiv Zoloft i uz pomoc hemije (eto, nista bez hemije) sam uspela da se sastavim.
I eto me ovde! Dobro sam, dobro je i moj tata. Dobro reaguje na citostatike. Sada ce na zracenje i nadam se da ce nesrece, sto se nas tice, da nas zaobilaze jedno duze vreme.

Zelim vam svima dobro zdravlje.

Moja prica ima mnogo detalja, mnogo informacija i bice mi drago da mogu da pomognem savetom.

p.s. A sta bi bilo da nisam otisla u martu na ginekoloski pregled?
  • 0

#86 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 25 December 2007 - 14:04

uf, kakav post. ovu temu sam pokrenula upravo nadajuci se ovakvim postovima obolelih i familije, jer svako iskustvo moze da pomogne nekom drugom.

ovo me je najvise pogodilo:

Da li znate kako je kada vam kazu da imate karcinom? Da li znate kako je kada u ocima vasim najblizih, prijatelja, kolega vidite strah? Strah je i ono sto vas paralise. I koliko god bili optimisti strah ima svoje male pobede. Iznenadi vas, paralise. Pozelite da umrete tog trenutka jer strah od polaganog umiranja punog bola je mnogo jaci od trenutne smrti.

sama bolest je koliko toliko u rukama lekara i obolelog organizma. tu prijatelji i familija ne mogu mnogo da pomognu.
ali u ovome, prevladjivanju straha, razumevanju toga kako se oboleli ili njegovi bliznji osecaju, moze da pomogne i prica sa nekim ili citanje ovakvih i slicnih postova.

familija i prijatelji obolelih se cesto boje da pricaju otvoreno sa obolelima o bolesti bas iz straha da ih ne povrede, ne rastuze, da ne dirnu tamo gde boli.

hvala puno na ovom postu i nadam se da ste i ti i otac zavrsili sa zdravstvenim problemima, bar sa onima takvog intenziteta.
  • 0

#87 Jovan Aleksic

Jovan Aleksic
  • Members
  • 1 posts

Posted 28 December 2007 - 09:21

Evo necega sto moze biti korisno ženama, a odnosi se na rak grliće materice.

Postoji akcija koju je pokrenula ECCA prošle godine /European Cervical Cancer Association, 68 cours Albert Thomas 69008 Lyon, France, info@ecca.info. Do sada je potpisalo svega 380 osoba iz Srbije, a akcija se završava 20.januara 2008. Od 22-26.januara je nedelja prevencije rgm u Evropi, kada će biti publikovani rezultati akcije. Institut za onkologiju u Sr.Kamenici, ima skrining program za rgm decena, na čijem sajtu smo omogućili potpisivanje peticije. Takodje je naša ustanova u fazi prijema u članstvo ECCA.

Onlajn peticija „STOP raku grlića materice" (www.CervicalCancerPetition.eu) lansirana od strane ECCA (Evropske asocijacije protiv raka grlića materice) apeluje na vlade svih država u Evropi, Evropski parlament i Evropsku komisiju da podrže borbu protiv ove bolesti. Cilj akcije: sakupiti rekordan broj potpisa iz cele Evrope i tako apelu dati političku težinu neophodnu za pokretanje konkretnih preventivnih mera u što više evropskih država.
ECCA je mreža od preko 80 stručnih ustanova iz cele Evrope, a od skora i pojedinaca, rešenih da se bore protiv raka grlića materice širenjem saznanja o prevenciji (www.ecca.info).
Srbija na žalost, plaća strašan danak ovom raku od koga svakog dana umre bar jedna žena! A učestalost ove bolesti je čak nekoliko puta veća nego u zapadnoj Evropi.
Skrining program za rak grlica materice koji sprovodi Institit za onkologiju Vojvodine "decena" podrzava potpisivanje ove peticije i na svom sajtu : www.onk.ns.ac.yu/decena

dr Jelka Rajović, koordinator decena programa
  • 0

#88 Evi

Evi
  • Members
  • 135 posts

Posted 30 December 2007 - 19:33

Ljudi pa sta vam je?

Lepo ste caskali dok se ja nisam pojavila i odjednom ste svi ucutali. Zasto?
Bolest jeste teska, lecenje je tesko ali to nije razlog da se odjednom svi povucete kada vam se obratio neko ko je bolestan. To je upravo ono o cemu sam i pisala. Iskonski strah u svima nama kada cujemo dijagnozu.
Ja sam se pojavila na ovom forumu upravo zbog svih vas - zdravih. Zelela sam da pokusam da vam pomognem da sagledate rak i sa nekog drugog aspekta. Rak ne mora da znaci po definiciji i smrt! Da, verujem da vecina vas sada misli kako lazem samu sebe da bi mi bilo lakse, ali to nije tacno. Sto se medicine tice ja cu biti bolesna jos 5 godina, ali sto se mene tice - ja sam zdrava! Niko od nas nezna od cega i kako ce umreti. Pogledajte oko sebe, ljudi umiru u saobracajnim nesrecama, pucnjavama, na fudbalskim stadionima. Mozda cu ja na kraju umreti od neceg sasvim desetog, ali do tada uzivam u zivotu!
  • 0

#89 villiem

villiem
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 30 December 2007 - 21:43

...

Edited by villiem, 31 December 2007 - 01:44.

• 0

#90 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 31 December 2007 - 20:22

Naravno da niko ne moze da popije 20 solja caja, ni 5 kg voca ili povrca pojesti dnevno. Najcrnije je u tome sto biljke koje su iz ekstenzivne proizvodnje sadrze upola manje a ponekad jedva 10% aktivnih substanci. Sve se ide na kolicinu, izgled i ukus, a ne na kvalitet. Jedino bio proizvodi imaju u sebi prilicno visoku koncentraciju aktivnih substanci flavonoide, vitamine, minerale, itd. Zato treba koristiti dodatke ishrani.

Ovo nije tacno.
Normalna, uravnotezena ishrana sadrzi dovoljno svih nuznih substanci da ih nema potrebe dodavati u ishrani normalnog, zdravog coveka.
Prethodni post je nedozvoljeno komercijalno reklamiranje necega sto bi se, eventualno, moglo karakterisati kao pomocno lekovito sredstvo, ali nikako kao lek.

Edited by srdjann, 31 December 2007 - 22:40.
Izbrisana reklama u quote-u

• 0