Jump to content


Photo
- - - - -

Rak (Cancer, Kanzer)


  • Please log in to reply
713 replies to this topic

#1 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 19 October 2007 - 11:49

2006. godine sedmoro ljudi koje sam poznavala obolelo je od raka. neki od njih su otisli, neki su izleceni, a neki se jos bore sa ovom teskom bolescu.

ovo je topik posvecen obolelima od raka i njihovim porodicama i bliznjima. dobrodosle su diskusije o iskustvima, savetima, lekovima, najnovijim medicinskim istrazivanjima da se pobedi ova bolest gde ljudski organizam napada samog sebe.

nisam lekar i nije zamisljeno da neki lekar prati ovaj topik (mada nije iskljuceno da ce ih biti). topik je vise zamisljen za razmenu iskustava i misljenja obicnih ljudi.
  • 0

#2 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 22 October 2007 - 20:22

Svakako da odredjeni oblici zracenja mogu da dovedu do pojave malignih bolesti, ali teza iznesena u prethodnom postu nema naucno potkrepljenje i nije prihvacena u strucnim krugovima.

NAPOMENA MODERATORA: ova poruka se odnosi na poruku koja je izbrisana a ne na početnu poruku u temi!

Edited by srdjann, 06 February 2008 - 12:09.
Sprečavanje konfuzije

  • 0

#3 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 23 October 2007 - 05:34

Svakako da odredjeni oblici zracenja mogu da dovedu do pojave malignih bolesti, ali teza iznesena u prethodnom postu nema naucno potkrepljenje i nije prihvacena u strucnim krugovima.



(vladanov post se odnosi na izbrisani post koji nije zadovoljio standarde za postavljanje na ovom topiku)
  • 0

#4 Iva

Iva
  • Members
  • 139 posts

Posted 23 October 2007 - 09:59

Moj post se vise odnosi na jos uvek zdrave...sta mogu da urade za sebe, jer u vecini slucajeva je STRAH taj koji onemogucava da se ova bolest otkrije na vreme.

Jos uvek, osim pojedinih formi limfoma i leukemija, a od solidnih tu karcinom testisa, niti jedan maligni tumor ne moze se izleciti ukoliko nije otkriven u ranoj fazi dok je jos lokalizovan (uglavnom povezano sa operabilan). Obrnuto ne vazi - nije tacna tvrdnja da se svi tumori u ranoj fazi mogu izleciti, ali moze se uciniti mnogo vise nego kod uznapredovalih karcinoma. Iako farmaceutska industrija razvija gomilu novih citostaticnih lekova, hirurgija i dalje ostaje "majka mara" za vecinu vrsta karcinoma. Tek u pojedinim vrstama karcinoma primat imaju radio-terapija ili hemo-terapija.

Ovo znaci da ceste zdravstvene kontrole i testovi za koje je svako sam odgovoran u Srbiji (jer u istoj ne postoji nacionalni program skrininga ni na rak-dojke, a kamoli neceg drugog) mogu da naprave VELIKU razliku. To dovodi do toga da se, ukoliko vec neko ima nesrecu da oboli od karcinoma, on moze otkriti u ranoj fazi, sto domacinu te umilne zverkice moze u vecini slucajeva ostaviti glavu na ramenima, a ne samo produziti zivot.

Nemam nikakve pretenzije da pisem o "izazivacima raka", jer mehanizam nastanka ni mnogo pametniji i upuceniji od mene nisu razotkrili - cinjenica je da rizike mozemo smanjiti ukoliko prestanemo da pusimo, hranimo se zdravije, vezbamo, ne idemo u solarijum, ne radimo u Cernobilu, izbegavamo kobasice, ne nosimo azbestna odela i bla bla bla. A ako zivot bez svih poroka nema isti ukus (a nema sigurno), najmanje sto moze da se uradi je da se ide na zdravstvene kontrole.

Naravno da sve zvuci lako u teoriji i da je praksa drugo. Pored STRAHA koji paralise individuu - znamo i kakve su nam drzavne zdravstvene institucije, koji je tretman, sta sve treba da se prodje, a znamo i koliko kosta da se sve to obavi privatno... Drzava Srbija je siromasna i nema ama bas nikakvu da kazem "onko-strategiju", ni preventivne programe, a jos manje mas-edukativne, koji su jako bitni jer sam sigurna da ce bar jedan deo ljudi koji se nikad ne kontrolise nakon neke kampanje otici to da obavi, bilo drzavno, bilo privatno.
  • 1

#5 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 23 October 2007 - 10:12

Par pitanja:

1.Kakva je struktura DNK kancera, da li je mnogo različita u odnosu na DNK zdravih ćelija?

2.Čuo sam više puta da su maligne ćelije u stvari ''besmrtne'' ćelije koje se samo neograničeno dele i svojim rastom uništavaju okolno tkivo. Da li maligno tkivo osim nekontrolisanog rasta ima još neke efekte, ispuštanje nekih materija ili toksina koji uništavaju zdrave ćelije organizma ili je nekontrolisan rast ''jedino'' štetno (i na žalost fatalno) dejstvo?

3. Da li maligna ćelija može da izazove malignitet kod zdrave ćelije ili se ona samo deli i bori za svoj životni prostor u organizmu sa zdravim ćelijama, tj da li ima neke sličnosti sa virusima?

Edited by slowmotion, 23 October 2007 - 10:20.

  • 0

#6 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 23 October 2007 - 11:31

Par pitanja:

1.Kakva je struktura DNK kancera, da li je mnogo različita u odnosu na DNK zdravih ćelija?

2.Čuo sam više puta da su maligne ćelije u stvari ''besmrtne'' ćelije koje se samo neograničeno dele i svojim rastom uništavaju okolno tkivo. Da li maligno tkivo osim nekontrolisanog rasta ima još neke efekte, ispuštanje nekih materija ili toksina koji uništavaju zdrave ćelije organizma ili je nekontrolisan rast ''jedino'' štetno (i na žalost fatalno) dejstvo?

3. Da li maligna ćelija može da izazove malignitet kod zdrave ćelije ili se ona samo deli i bori za svoj životni prostor u organizmu sa zdravim ćelijama, tj da li ima neke sličnosti sa virusima?


O kanceru postoji dosta predrasuda, što kulturološki i nije čudno. Jedna od njih je da je to bolest modernog doba, ali to nije tačno. Kancer je otkriven na mumijama, još je Galen opisivao tvorevi
ne slične melanomima,..

Pored akademskih razloga, postoje dva veoma dobra zašto se ova bolest proučava - nema remisije, odnosno, organizam ne može spontano da ozdravi. Ishod je uvek fatalan ako se ne leči. Druga bitna stvar je da su kancerske bolesti veoma učestale u stanovništvu svih zemalja (različite zemlje imaju različitu zastupljenost određenih tipova), ali Francuska je kuriozitet da ima najmanju incidencu i prevalencu (broj novo i ukupno obolelih za neki period)

Kancer je definitivno bolest DNK, a razlozi disfunkcije dnk mogu biti različiti - jonizujuće zračenje, UV zračenje, hemijski analozi dnk, nasledne mutacije i još raznoraznih faktora koji se tek ispituju, ovo su dokazani. Razlika DNK normalne i obolele ćelije postoji u smislu mutacije, ali to je sad druga priča.

Svaka ćelija našeg tela ima svoj ciklus, uprošćeno, stanje deobe, stanje mirovanja, programiranu smrt. Kancer može da nastane npr zbog prelaska iz stanja deobe u nekontrolisano množenje ili isključivanjem programirane smrti, suštinski rečeno.

Skoro svaka ćelija može da se pretvori u kancersku (izuzev zrelih eritrocita koji nemaju jedro, površnih slojeva kože i još nekih). I to tkivo, za razliku od ostalih, ne poštuje granice, već se širi svuda, ćelije međusobno nemaju kontakt pa se odvajaju... Karakteristika im je da se rapidno dele i konzumiraju strašno puno energije.

Ono što je uzrok smrti nije sam kancer, to je povod. A uzrok je prestanak rada nekog od vitalnih organa usred širenja metastaza. Npr, ako delić ćelija koje su se otkačile ode u mozak blizu centara za rad srca i tamo počne da se umnožava, svojom masom pritiska neurone i...

Ne može da zarazi zdrave ćelije, ali im ugrožava opstanak.

Edited by Celt, 23 October 2007 - 11:33.

  • 0

#7 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 23 October 2007 - 15:43

Karakteristika im je da se rapidno dele i konzumiraju strašno puno energije.


Prica o ranom otkrivanju pada u vodu i ako se ima u vidu da se kod nas jos uvek ne primenjuje PET scan. Ukoliko ovaj uredjaj ipak postoji kod nas i ja gresim dusu, izvinjavam se, ali pretpostavljam da je verovatno nedostupan velikom broju gradjana.
  • 0

#8 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 23 October 2007 - 16:03

Prica o ranom otkrivanju pada u vodu i ako se ima u vidu da se kod nas jos uvek ne primenjuje PET scan. Ukoliko ovaj uredjaj ipak postoji kod nas i ja gresim dusu, izvinjavam se, ali pretpostavljam da je verovatno nedostupan velikom broju gradjana.

PET sken još uvek ne postoji u Srbiji, ali postoji priča koju je čak i ministar provlačio kako postoje sredstva za PET centar i kako je samo pitanje vremena.

Inače koristim ovu priliku da napomenem kako je u Srbiji krenuo pilot projekat skrininga na karcinom debelog creva i to, ako se ne varam, u par domova zdravlja u Beogradu. Test će, kao i svaki skrining inače, biti izuzetno jevtin (76 dinara ako sam dobro zapamtio) i moći će da otkrije Ca kolona u najranijim stadijumima preko mikrokrvarenja u stolici.

Budući da je naša država naširoko i nadugačko poznata po nezdravoj ishrani ne moram da napominjem koliko će ovo značiti u prevenciji malignih bolesti, naravno ukoliko ne završi na margini kao i ekvivalentni* Papanikolau test za otkrivanje karcinoma grlića materice od koga i dalje žene masovno umiru u Srbiji.

* ekvivalentni u smislu ranog otkrivanja
  • 0

#9 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 23 October 2007 - 16:05

Prica o ranom otkrivanju pada u vodu i ako se ima u vidu da se kod nas jos uvek ne primenjuje PET scan. Ukoliko ovaj uredjaj ipak postoji kod nas i ja gresim dusu, izvinjavam se, ali pretpostavljam da je verovatno nedostupan velikom broju gradjana.


nema ga nigde kod nas. Znam za nekoliko ljudi koji su putovali u Francusku, ali... jedan sken košta oko 800E, pa na to dodaj cenu karte, vize, hotela...

Ali, zato imamo Rajfov generator na televiziji Avala.
  • 0

#10 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 23 October 2007 - 16:07

Inače koristim ovu priliku da napomenem kako je u Srbiji krenuo pilot projekat skrininga na karcinom debelog creva i to, ako se ne varam, u par domova zdravlja u Beogradu. Test će, kao i svaki skrining inače, biti izuzetno jevtin (76 dinara ako sam dobro zapamtio) i moći će da otkrije Ca kolona u najranijim stadijumima preko mikrokrvarenja u stolici.


a šta traže? Markere ili okultna krvarenja
  • 0

#11 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 23 October 2007 - 16:14

Celt, hvala na odgovoru

Ovo mi nije jasno:

Pored akademskih razloga, postoje dva veoma dobra zašto se ova bolest proučava - nema remisije, odnosno, organizam ne može spontano da ozdravi. Ishod je uvek fatalan ako se ne leči.



Stalno se priča o velikom broju samoizlečenja. O čemu se tu radi?

Druga bitna stvar je da su kancerske bolesti veoma učestale u stanovništvu svih zemalja (različite zemlje imaju različitu zastupljenost određenih tipova), ali Francuska je kuriozitet da ima najmanju incidencu i prevalencu (broj novo i ukupno obolelih za neki period)


Francuzi po nekim statistikama imaju i najmanji broj srčanih oboljenja zbog nekih ''blagotvornih'' sastojaka u vinu.

Zato, udrite po vinu...
  • 0

#12 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 23 October 2007 - 16:37

A zasto smatrate da je PET (positron emition tomography) scen posebno vazan?
  • 0

#13 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 23 October 2007 - 17:05

a šta traže? Markere ili okultna krvarenja

Mislim da su markeri dosta skupi za tražiti - ovde je u pitanju mikrokrvarenje (kao što napisah) koje se detektuje skrining testom a koje se javlja u ranim stadijumima karcinoma debelog creva.

EDIT: naravno da prisutno mikrokrvarenje nije dovoljno za dijagnozu tumora ali je pozitivan znak koji će ukazati na dalju dijagnostiku.

Stalno se priča o velikom broju samoizlečenja. O čemu se tu radi?

Ja za te priče ne znam. Odakle ti to?

A zasto smatrate da je PET (positron emition tomography) scen posebno vazan?

Ja se nisam izjašnjavao o efektima PET (budući da sam o istoj učio samo iz Biofizike jerbo ne postoji u nas) - samo sam naveo informaciju o otvaranju PET centra.

Ne bi bilo loše da nam ti kao čovek spolja daš malo detaljniji info o istoj, u posebnoj temi recimo, a može i ovde kroz prizmu eventualne dijagnostike tumora :rolleyes:

Edited by srdjann, 23 October 2007 - 17:08.
Dopuna informacije

  • 0

#14 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 23 October 2007 - 19:51

Ja za te priče ne znam. Odakle ti to?


Napravio sam grešku, umesto:

Stalno se priča o velikom broju samoizlečenja. O čemu se tu radi?

trebalo je da stoji:

Stalno se priča o određenom broju samoizlečenja. O čemu se tu radi?

Prvi put čujem da organizam ne može da pobedi rak ni u 0.00001%. Stvarno :rolleyes:
  • 0

#15 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 23 October 2007 - 20:10

Bez ulazenja u prirodu i znacaj PET scena, koji, zapravo, pokazuje perfuziju nekog regiona (vec i ovo je prekomplikovano za laike), on nema posebno velik znacaj u dijagnostici malignih obolenja, a posebno ne u ranoj dijagnostici. Namesto trositi pare na taj skup, ali prilicno "luksuzan" uredjaj, bolje bi bilo opremiti laboratorije da mogu da detektuju osnovne tumorske markere - lakse i jeftinije, a spada u ranu dijagnostiku.
Medjutim, ono sto je jos jeftinije i lakse u ranoj prevenciji malignih bolesti su kursevi koji ce obuciti hiljade lekara opste prakse da prepoznaju rane znake malignog obolenja i uspostavljanje striktnih "algoritama" koji sve lekare obavezuju u slucaju pojave odredjenih simptoma, kod njihovih pacijenata.
Ja sam specijalista vec trecu deceniju i ono cega sam sada apsolutno svestan je da je najbolja zdravstvena zastita u onim zemljama gde su lekari opste prakse najbolji - dakle, u ranoj detekciji malignih bolesti, teziste mora da bude na dobro edukovanom lekaru opste prakse, a ne na PET scenu.
  • 0