Jump to content


Photo
- - - - -

Bezbednost u saobraćaju


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
74 replies to this topic

#16 cika tale

cika tale
  • Members
  • 312 posts

Posted 22 October 2007 - 18:37

Ko ima malo vremena može ovde malo videti kako sve može nastati gužva na autoputu, sve i kad nema nikakvog udesa.

#17 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 31 October 2007 - 17:26

nadam se da sam odabrao pravi topik...


Austrija ukinula obvezu vožnje s upaljenim svjetlima danju

"Austrijska je vlada u srijedu odlučila da vozači na austrijskim cestama od početka iduće godine neće više morati danju voziti s upaljenim svjetlima na automobilima. Od 1. siječnja 2008. automobili na austrijskim cestama neće više morati danju imati upaljena svjetla, odlučila je vlada u Beču koja je uz to pooštrila kazne za telefoniranje za vrijeme vožnje. Austrijski ministar prometa Werner Faymann poziva se u odluci o ukidanju obveze paljenja svjetla na istraživanje jednog austrijskog instituta te na zaključak da automobili s upaljenim svjetlima emitiraju više ugljičnog dioksida. "Studija je došla do zaključka da se sigurnost ne povećava vožnjom s upaljenim svjetlima danju. Naprotiv, u tim se uvjetima teže primjećuju vozila na dva kotača i posebice pješaci", priopćio je Faymann. Telefoniranje u vožnji u Austriji od 1. siječnja 2008. kažnjavat će se 50 eura, umjesto dosadašnjih 25 eura."

Edited by Cro-boy, 31 October 2007 - 17:27.


#18 bsbsbsbs

bsbsbsbs
  • Members
  • 108 posts

Posted 01 November 2007 - 10:11

Dok se pisao taj famozni novi zakon, ja sam kao predstavnik moje auto skole bio na sastanku sa ljudima koji su ga pisali. Bili su tamo cuveni profesor Vujanic sa saobracajnog fakulteta, ljudi iz Veljinog ministarstva i neki policajci. Mogu da vam kazem da sam bio prijatno iznenadjen koliko su ti ljudi hteli da razgovaraju sa nama i hteli da cuju nasa misljenja kao nekoga ko fakticki stvara nove vozace.

Mi iz auto skola jako dobro znamo koliko su sadasnji propisi losi, i jedva cekamo novi zakon, jer mi ne ucimo kandidate da voze, vec kao sto je to rekao Vujanic, ucimo ih da prevare ispitnu komisiju da znaju da voze, a ono sto sto se trazi na ispitu nema veze sa realnoscu. Bilo je nekih mojih kolega koji su tvrdili da novi zakon nece nista poboljsati na terenu, ako ga policija ne bude sprovodila. Ali onda su ovi Veljini rekli jednu lepu stvar, a to je da novi zakon forsira edukaciju tj da on stvara svakom vozacu jednog malog policajca u glavi. Mi smo se smejali tome, a onda su nam pustili disk sa stranim reklamama. Kada smo ih odgledali ostali smo bez teksta. Vrh! Odmah smo pitali zasto se takve reklame ne snimaju i pustaju u Srbiji, a odgovor koji smo dobili je da u Srbiji svi samo razmisljaju o kaznama a niko ne razmislja o edukaciji. Zbog toga novi zakon uvodi obavezno emitovanje reklama i slicnih stvari. Pricali smo i o hrvatskom zakonu, jos tada (april 2006.) su nam rekli da je taj zakon osudjen na neuspeh jer se oslanja samo na policiju, dok nas zakon ne pravi takvu gresku.

Inace kada se prica o bezbednosti saobracaja u gradu, mi instruktori najbolje znamo kakav je haos. Ja realno imam bar 5 situacija dnevno kada bi trebao da uzmem bejzbolku i odvalim od batina bahate kretene koji divljaju. Guzve su stresne same po sebi, ali drskost me dovodi do ludila!

#19 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 01 November 2007 - 11:37

Inace kada se prica o bezbednosti saobracaja u gradu, mi instruktori najbolje znamo kakav je haos. Ja realno imam bar 5 situacija dnevno kada bi trebao da uzmem bejzbolku i odvalim od batina bahate kretene koji divljaju. Guzve su stresne same po sebi, ali drskost me dovodi do ludila!

[Znajuci da radim nesto sto ne treba]
Potpisujem.

#20 cika tale

cika tale
  • Members
  • 312 posts

Posted 02 November 2007 - 13:30

Ali šta je to što može opravdati "profesionalnog vozača" da prođe na "debelo crveno"? Pa jutros me je taksista, preko pune linije, obišao i prošao kroz crveno (semafor kod bolnice Dr. Dragiša Mišović).

Nije vozio nekog u kritičnom stanju, bio je prazan. Semafor se otvorio posle 10 sekundi i video sam ga kako na sledećem semaforu uredno stoji.

#21 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 05 November 2007 - 11:45

Posted Image

BAROS FACES BAN AFTER SPEED RECORD

Lyon striker Milan Baros is facing a lengthy driving ban and a heavy fine after being caught speeding at a record-breaking 271kph (168mph) on Thursday, according to media reports.

The Czech Republic international was driving his black Ferrari on the A42 near Lyon when he was clocked by French police, according to local newspaper Le Progres.

Police are quoted as telling the paper: "Sadly, it is quite simply the record speed (clocked) in Ain."

The previous local record, according to the paper, belonged to a motorcyclist who was caught riding at 248kph on the A40 in 2000.

#22 Steven Seagal

Steven Seagal
  • Members
  • 8 posts

Posted 05 November 2007 - 15:21

Izbegavam voznju po Beogradu,jer tamo 90% ljudi nije normalno u saobracaju.Mada ne vredi se raspravljati tamo sa ljudima vec ih na najlaksi nacin iznervirati dok ne zapene.Vozis 40 svuda a svi oko tebe lude :rolleyes:

Jednom stojim na pesackom i sad pali se zeleno,ja krenem da prelazim i vozac trolejbusa ni manje ni vise zaleti se na nas koji smo prelazili.Nisam hteo da se sklonim,on poceo nesto da se dere.Samo sam se prekrstio i nastavio dalje...Toliko o tome

#23 bul

bul
  • Members
  • 670 posts

Posted 05 November 2007 - 23:46

Gledao sam par tih reklama na You tubeu i mislim da su stvarno delotvorne barem mislim po sebi, ubedljivo su najbrutalniji Britanci cije su reklame kao horor film bogate produkcije....

#24 vzlatic

vzlatic
  • Members
  • 42 posts

Posted 23 November 2007 - 10:48

Posto je ponovo otvorena tema dobra je stvar da se sad javljaju ljudi koji su stvarno zainteresovani za Bezbednost u saobracaju a ne oni promoteri novog zakona (citaj novih kazni).
Ocigledno je da se vecinom slazemo da treba samo postovati postojeci zakon i promeniti ili poboljsati ponasanje saobracajne policije.
I jos nesto: znakova na putevima nema, krivine su nam sa kontra nagibom, putari ne ciste puteve od snega...

#25 cika tale

cika tale
  • Members
  • 312 posts

Posted 25 November 2007 - 10:09

Očito je da prvo treba saobraćajnu policiju "uterati" u red - suviše često ignorišu ne male prekršaje koji se dešavaju u njihovom prisustvu.

Često je to zarad pukog ispunjavanja zadatka koji obavljaju na tom mestu u tom periodu. Ne reguju ni na šta što nije u okviru istog (tipa: Pop Lukina i Brankova - obezbediti protok saobraćaja bez obzira na to što neki vozači uredno čekaju svoj red da bi skrenuli u Pop Lukinu, a drugi se jednostavno nepropisno ubacuju u red).

Otud i bezobraznije, bezobzirnije, bahato ponašanje i osećanje da saobraćajni propisi i nisu takvi da bi se baš doslovno morali poštovati. Kako drugačije objasniti situaciju gde (Pilota Mihaila Petrovića - smer ka opštini Rakovica) nekoliko "vozača" sebi dozvoli da preko pune linije obiđe kolonu na čijem je čelu autobus u stanici i uredno stane na semaforu u kontra-smeru? Pritom, pešaci prelaze taj deo ulice na sve strane van pešačkog prelaza.

Edited by cika tale, 25 November 2007 - 10:09.


#26 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 29 November 2007 - 11:32

Ne reguju ni na šta što nije u okviru istog (tipa: Pop Lukina i Brankova - obezbediti protok saobraćaja bez obzira na to što neki vozači uredno čekaju svoj red da bi skrenuli u Pop Lukinu, a drugi se jednostavno nepropisno ubacuju u red).

Jebemliga, kad god su na raskrsnici uvek zaustave te pametnjakovice. E sad, da li ih kazne, to je druga prica.

#27 cika tale

cika tale
  • Members
  • 312 posts

Posted 30 November 2007 - 05:47

O, ne uvek.. mene je jedan očešao baš tako i prošao pored pomenutih uniformisanih lica koji su stajali na svega 20m od pomenute raskrsnice, u Pop Lukinoj. Ja sam stao kod njih i pitao ih zašto ga nisu zaustavili a odgovor je bio: "He.. pa nismo ga videli".

#28 beeva

beeva
  • Members
  • 440 posts

Posted 05 December 2007 - 16:05

Ne mislim da je kod nas uopšte problem zakon, već saobraćajna policija. Osim primedbi koje su ostali forumaši već naveli, njihovo prisustvo u saobraćaju i nema neku funkciju, jer čak ni ne deluju preventivno. Kako ljudi rekoše, policajac često ne reaguje kada vidi prekršaj, bilo da ga je izvršio vozač raspadnutog keca, bilo novog BMW-a. Jedino što umeju jeste da skupljaju pare - nacrtaju se pored nekog zaboravljenog znaka kojim se brzina ograničava na 30 km/h. Naravno, ne kažem da treba voziti kao Šumaher i da brzina nje bitna, ali suština njihovog delovanja je obesmišljena. Osim neprilagođene brzine, u saobraćaju postoje i drugi prekršaji koji nisu zanemarljivi. Ne sećam se da sam nekada video patrolu kako krstari gradom i kažnjava one koji "seckaju" druge vozače, blokiraju celu traku dok ne kupe cigarete, pretiču po punoj liniji, neovlašćeno koriste žutu traku, noću voze sa jednim farom, kamione/autobuse koji za sobom ostavljaju dimnu zavesu, parkiraju tako da blokiraju druge ljude...


Tacno, nema nikakvu osim da tamo gdje najveca opasnost zbog karakteristika puta ili guzva po obicaju ceka patrola koja iskace i zbunja radi ''redovne kontrole'' i tako dodatno pospjesuju problem na ionako kriticnom jestu.Uopste se ne krecu kroz saobracaj.
Zakon stoji, kad ce ga donijeti niko ne zna.Uvijek ima nesto prece.Medjutim, bice potrebno dosta vremena da se ovi buzdovani iz policije poduce svemu tome sto stoji u zakonu.
Tek sada se uz dosta otpora izradjuje strategija u vezi bezbjednosti saobracaja u Srbiji, ali je zbog ne znam cega, povelika nezaineteresovanost nadleznih politickih tijela.

Edit:slozio bih se sa Vzlaticem.Putevi su nam losi jer su projekti losi.Poseban problem je i taj sto se pored loseg projekta i radovi lose odrade.Elem, ne znam da li ste culi za dolinu jorgovana.Kad padne kisa, asfalt ko led.Saobracajke non stop.I kad su pojedini inspektori nalozili "presvlacenje" novim slojem, kvalitetnijeg asfalta, broj nezgoda se drasticno smanjio.A samo zato sto je neko uzeo losije materijale-kamen, bitumen i ostalo i doslo je do toga do cega je doslo.

Edited by beeva, 05 December 2007 - 16:09.


#29 gugl29

gugl29
  • Members
  • 32 posts

Posted 12 December 2007 - 11:15

Fali sto ne mozes da oduzmes vozilo sabanu sa parama koji pravi sranja i placa kaze. A po novom mozes. I da, naravno da je najveci problem nepostovanje zakona, ali meni se restriktivnog novog svidja, i poeni, i oduzimanje vozila, i ogranicenja za klince.



lepo kaze bg sindikad, stvar alal vera: Da vidim tog junaka sto misli da ce da mi uzme shmajser!

i nad popom ima pop.
Pa bez kola ce ostati neki fandjo sa kecom, jugom... a porshe grupaciju nece dirati

#30 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 12 December 2007 - 15:35

Pa bez kola ce ostati neki fandjo sa kecom, jugom... a porshe grupaciju nece dirati

Pa poenta je da ih se natera da diraju sve.