Jump to content


Photo
- - - - -

Pitanja o svemu i svačemu


  • Please log in to reply
1109 replies to this topic

#31 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 22 October 2007 - 13:54

Ja ne secem ni "sebi", al ni drugima kosu.. Al kad me ufate pundravci (a fataju ,nije da nije) onda promenim boju kosu..


Mislim da je to najprijatniji nacin za lecenje ovih "zenskih depresija"..
Ovo sa secenjem na kratko je jako zayebano, jer cekash posle jedno godinu,dve dana
da se vratsih u prvobitno stanje..

Lep pozdrav
Teja


Da budem precizniji, kosa je više simbol snage života nego života kao egzistencije (seti se Samsona). Otfikariti kosu (znači ne šišanje, doterivanje u red) u depresiji mi liči na vrstu samosakaćenja, predaje i gubitka volje za životom.

hippie:nisam mislila na sisanje/hair style, bre, nego na grubo odsecanje kose tokom teske depresije... bas sam pre neku noc gledala Legends of the Fall, npr, riba je krenula sebi da odseca kosu, a onda se predomislila, uzela pistolj i upucala se


gubitak volje za životom -----> suicide


Zanimljivo je koliko su žene emotivno vezanije za svoju kosu od muškaraca.

Edited by slowmotion, 22 October 2007 - 14:02.

  • 0

#32 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 22 October 2007 - 14:18

Da budem precizniji, kosa je više simbol snage života nego života kao egzistencije (seti se Samsona). Otfikariti kosu (znači ne šišanje, doterivanje u red) u depresiji mi liči na vrstu samosakaćenja, predaje i gubitka volje za životom.



gubitak volje za životom -----> suicide


Zanimljivo je koliko su žene emotivno vezanije za svoju kosu od muškaraca.


Setih se one scene iz filma "The Wall" (kosa, obrve i tako dalje)...
  • 0

#33 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 03 November 2007 - 00:58

ovo bash nije vezano za medicinu, al ajd.
je l ima negde da se kupi konac za zube ali da je jako jako tanak?
gornji zubi su mi sabijeni do te mere da ne mogu ove regularne konce ni da provuchem do dna useka, a posle se plashim da povuchem jer imam nekih 6 plombi gore pa se bojim da ih ne sjebem.
ranije sam koristila neki ultra tanak, al taj vishe nigde nisam nashla, samo one dental floss koji su pravljeni otprilike za zube papkara.
  • 0

#34 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 03 November 2007 - 01:01

je l moze neko da objasni na koji nachin funkcionishe hepatitis virus, kako on izaziva cirozu (i kako se uopshte izaziva ciroza?), zashto je ciroza ireverzibilna i kako od ciroze moze da nastane rak jetre?
  • 0

#35 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 03 November 2007 - 02:24

Počeću sa pitanjima, vezanim za "manje poznato": u par navrata imala sam prilike da čujem da poremećena štitna žlezda, bilo funkcionalno ili morfološki, može izazvati i neke simptome koji nisu "u prvoj grupi". Dakle, ti "primarni" bi bili dobijanje/gubitak težine (koja obrnuto korelira unosu hrane), napadi znojenja, lupanje srca, tremor, nemir, razdražljivost, itd.
Sad, ono što nije u prvom planu: u samoj strukturi uveličane š.ž. odnosno građa režnjeva - navodno - ima uticaja na protok vazduha :rolleyes: funkciju grla :huh: što će reći da nije dovoljno odrediti veličinu nego i je utvrditi građu (čime se uobičajeno snima? ultrazvukom se određuje veličina, koliko mi je poznato)

Druga navodnost: pri pojačanoj sekreciji tiroksina može doći do promuklosti (direktno od tiroxina)?

Veze verovatno postoje, ali ovako rečeno nije mi najjasnije. Dakle, kakve su tačno povezanosti među navedenim stvarima?

Još nešto: koliko sam rezultat TSH govori o stepenu poremećaja š.ž. ?

Edited by John Finn's Wife, 03 November 2007 - 02:27.

  • 0

#36 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 03 November 2007 - 11:45

Još nešto: koliko sam rezultat TSH govori o stepenu poremećaja š.ž. ?


ne razumem baš najbolje šta podrazumevaš pod tim prvim i drugim simptomima.

Poremećaj rada štitne žlezde može da bude u smislu povećanja i smanjenja lučenja hormona, a obe ove stvari daju simptome za sebe. Njeni hormoni deluju na metabolizam u celom telu. Ovim ti, u suštini, nisam ništa rekao. Oni deluju kao nešto
što aktivira enzime koji vrše razgradnju i izgradnju
određenih susptanci...

Nivo TSH (Tireotropni Stimulirajući Hormon) svakako mora da se odredi, da se diferencijalno odredi koji je poremećaj u pitanju. Taj hormon služi kao regulator otpuštanja njenih hormona.

Zapravo, trebalo bi TSH, TRH, T3, T4, i antitela + podaci iz anamneze
  • 0

#37 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 03 November 2007 - 12:21

je l moze neko da objasni na koji nachin funkcionishe hepatitis virus, kako on izaziva cirozu (i kako se uopshte izaziva ciroza?), zashto je ciroza ireverzibilna i kako od ciroze moze da nastane rak jetre?


Ciroza je stanje jetre koje može da nastane iz više razloga a stanje je takvo da postoje područja nekroze hepatocita, polja regeneracije i prožetost fibroznim tkivom. To fibrozno tkivo se javlja kao posledica pokušaja da se jetra popravi, ali zauzimaju se prostori između krvnih, limfnih i žučnih puteva, pa se remeti protok tako da se stanje pogoršava. To je poslednji stadijum oštećenja jetre i ne može da se oporavi. Jednostavno, ne možeš da ukloniš vezivno tkivo koje se formira u mikroskopskim prostorima.

Funkcioniše po principu pozitivne sprege. Postoji nekroza hepatocita, inflamacija pokušava da suzbije agens, ali podstiče i proliferisanje vezivnog tkiva. Kad vezivno tkivo (tj. najviše kolagen) izraste, on blokira sinusoidne kapilare u jetri i potpuno blokira protok. Onda se dobije hipertenzija u venama jetre, pa se to posle odrazi na celokupnu cirkulaciju i formiraju se neki karakteristični znaci (caput medusae, proširenja vena debelog creva - šuljevi, itd. ) Pre ciroze će se javiti žutica, palpabilna jetra, .... 

Ako uzmemo da je Hepatitis B etiološki faktor, on remeti funkcionisanje hepatocita. U pitanju je citocidan virus, a mehanizam još nije sasvim razjašnjen, ali recimo da se uzima da gomilanje virusnih proteina u citoplazmi, imunoloških stvari... dovodi do nekroze. 

Jetra je stabilno tkivo i počinje da se deli tek posle masivnog oštećenja. A kad neki od zdravih hepatocita uđe u deobni ciklus a u isto vreme uđe i virus.. može da aktivira neke protoonkogene pošto se ubacuje tačno u određene sekvence. A to je samo tek jedna mogućnost.

Ne mora da nastane karcinom, mogu adenomi, neepitelijani tumori, ... o
vo je strašno široka oblast
  • 0

#38 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 03 November 2007 - 13:09

Još nešto: koliko sam rezultat TSH govori o stepenu poremećaja š.ž. ?

Parafraza "narodskog" objasnjenja jednog lekara opste prakse: postoje dve analize krvi kojima se utvrdjuje rad ove zlezde; prva analiza je jeftinija (TSH), oko 300 dinara, i ako je ona OK - ne mora se raditi ona druga, sve je u redu.
  • 0

#39 pixiclerk

pixiclerk
  • Members
  • 17 posts

Posted 03 November 2007 - 14:06

ovo bash nije vezano za medicinu, al ajd.
je l ima negde da se kupi konac za zube ali da je jako jako tanak?
gornji zubi su mi sabijeni do te mere da ne mogu ove regularne konce ni da provuchem do dna useka, a posle se plashim da povuchem jer imam nekih 6 plombi gore pa se bojim da ih ne sjebem.
ranije sam koristila neki ultra tanak, al taj vishe nigde nisam nashla, samo one dental floss koji su pravljeni otprilike za zube papkara.

Oral B SATIN tape - odlicna je (traka) i ima je svuda
  • 0

#40 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 03 November 2007 - 14:17

@Celt:

Da, poremećaji hiper i hipo ne daju iste simptome. Svaka bolest ima zasebnu kliničku sliku. Za svaku postoji određena grupa pokazatelja.
Loše sam se izrazila sa onim "prvi"- htela sam reći da postoji grupa simptoma i znakova, koji se, iz analizu hormona, dijagnostikuju kao poremećaj š.ž.
Ja sam zapravo u prvom postu krenula "unazad" - pitala sam šta još može biti pokazatelj poremećene š.ž., pa sam spomenula kako funkcionalno (a) tako i morfološki (b):

(a)prema nekim lekarima, prekomerno lučenje hormona š.ž. može izazvati, osim "klasičnih" (ne umem da pronađem bolji izraz) simptma, i neke koji se ne moraju uvek javljati. U ovom slučaju, radilo se o promuklosti.

(b)kažu - samo uveličana š.ž. (bez poremećaja u sekreciji) može izazvati tegobe 1) stezanje u grlu 2)otežano disanje zbog manje prostora za protok vazduha (???) Na kraju svih ovih priča dođe se do zaključka da su problemi sa grlom na neki način izazvani od strane štine žlezde.

Pokušaću da ti objasnim na primeru:
Pera Perić dolazi kod lekara i kaže "suvo mi grlo, često me boli, stalno sam promukao": Doca ga pogleda i kaže: "ahm, tebi š.ž. uveličana. Može biti da su ti problemi u grlu uzrokovani time."
E sad, koji je mehanizam š.ž. - grlo (ako izuzmem prostu činjenicu da je tu locirana)?
Doca zatim kaže dva načina:
1) nije dovoljno ustanoviti veličinu š.ž. već i sastav - može imati veze
2) pri "naglom pojačanom lučenju" (stres, npr) može doći do promuklosti

(primer sastavljen od nekoliko slučajeva)

Znači, doca je povezao sa š.ž. neke probleme koji se na prvi pogled ne bi povezali sa njom.

Da odem i dalje - š.ž. može uticati da se i želudac ponaša drugačije - luči u većoj meri svoju kiselinu, koja nadalje razloži hranu brže nego što bi trebalo i kreće da gricka želudac.

Sad dakle pitanje - jesu li sve veze postojeće, i ako jesu, koji je precizan mehanizam?

...

U vezi TSH : ako je poremećeno lučenje TSH a FT4 je okej, šta to onda znači?

@FK
Onda to znači da se treba krenuti od TSH, ali me interesuje slučaj kad taj rezultat nije dobar dok je drugi okej (obzirom da TSH nije hormon š.ž. već reguliše iste)

edit- u vezi snimanja:
veličina se određeuje na ultrazvuku, međutim ako jeste potrebno i finije snimanje, šta se tipično radi?

Edited by John Finn's Wife, 03 November 2007 - 14:21.

  • 0

#41 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 03 November 2007 - 15:47

Ja sam zapravo u prvom postu krenula "unazad" - pitala sam šta još može biti pokazatelj poremećene š.ž., pa sam spomenula kako funkcionalno (a) tako i morfološki (b):

(a)prema nekim lekarima, prekomerno lučenje hormona š.ž. može izazvati, osim "klasičnih" (ne umem da pronađem bolji izraz) simptma, i neke koji se ne moraju uvek javljati. U ovom slučaju, radilo se o promuklosti.

(b)kažu - samo uveličana š.ž. (bez poremećaja u sekreciji) može izazvati tegobe 1) stezanje u grlu 2)otežano disanje zbog manje prostora za protok vazduha (???) Na kraju svih ovih priča dođe se do zaključka da su problemi sa grlom na neki način izazvani od strane štine žlezde.


U vezi TSH : ako je poremećeno lučenje TSH a FT4 je okej, šta to onda znači?


štitna žlezda se nalazi odmah ispred larinksa, pa ako je uvećana može da utiče na promenu ugla hrskavica, ali ne znam za drugi mehanizam. Pre bi mi pale na pamet neke druge stvari, pošto mora da dođe baš do velikog povećanja (tzv struma).

Ono da se radi samo TSH je nepotpun način. Time se isključuje poremećaj vertikale hipotalamus-hipofiza-štitna žlezda, ali to je samo jedan od mogućih uzroka. To je neophodan ali nije i dovoljan metod!

Zavisi da li je povećanje nodularno ili difuzno i da li zahvata i segmente paratiroidee. Ima raznih metoda, počev od ultrazvuka, biopsije (to mora da pogleda patohistolog), pa do scintigrafije. Izbor zavisi od procene lekara opšte prakse.
  • 0

#42 nisam Ja

nisam Ja
  • Members
  • 275 posts

Posted 15 November 2007 - 18:49

khm nije bash vredno nove teme ...
stvar je u tome da mnogo volim daaaaark chocolate

tako da dajte neki efikasan prirodni diuretik
fala
:rolleyes:
  • 0

#43 medic

medic
  • Members
  • 140 posts

Posted 22 November 2007 - 19:50

Pozdrav za sve forumase.

Najljubaznije molim sve koji se osjecaju pozvanim da mi odgovore na sljedece:

Interesuje me laserska korekcija dioptrije(nadam se da tako kaze)

- zenska osoba (30 god), dioptrija L -4.25 ; D -4.75, koristi kombinaciju naochala i sochiva

koji su rizici ove tehnike? (pretpostavljam da s obzirom na relativno mladu tehniku ,nije prosao dovoljan broj godina od prvih uradjenih korekcija da bi se dobili relevantni podaci,ali opet mozda ima neko neki link,naravno ne reklamnog karaktera)

- koje se ustanove kod nas ( u Srbiji :rolleyes: ) mogu pohvaliti profesionalnom,strucnom i s minimalnim rizikom pracenom uslugom?

- koje se ustanove u evropi mogu pohvaliti istim?


Procitavsi prethodne postove na ovoj temi , vidim da se par vas dotaklo teme ,ali ipak imam osjecaj da nije bas apsolvirana kako zasluzuje.

Unaprijed zahvaljujem na utrosenom vremenu i trudu.
  • 0

#44 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 22 November 2007 - 20:15

tako da dajte neki efikasan prirodni diuretik

http://www.plivazdra...nt.php?id=12637
Plus lubenice, jagode, caj od tresnjinih peteljki ili caj od kukuruzne svile. Ali ipak pitati strucnjaka i ne preterivati s kolicinom.
  • 0

#45 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 23 November 2007 - 00:18

To medic:
Za situaciju u Srbiji ne znam, ali znam da je u oblasti laserske korekcije refrakcionih anomalija jedno od prvih imena u svetu Srbin, dr Aleksandar Stojanovic.
Dr Stojanovic zivi u Tromseu, u Norveskoj i, koliko znam, radi samo privatno.
  • 0