Jump to content


Photo
- - - - -

Pitanja o svemu i svačemu


  • Please log in to reply
1109 replies to this topic

#616 julius

julius
  • Members
  • 182 posts

Posted 03 June 2011 - 23:12

hvala lijepa

ako mogu jos malo o pritisku, izvinjavam se na monopolisanju. starija osoba, hronicno visok pritisak, uzima lijekove za snizenje. e sad, ponekad pritisak padne ispod 'normalnog', recimo gornji 100. da li je problem da tada uzme redovnu dozu lijekova za snizenje pritiska ili je bolje preskociti? mogu li lijekovi suvise da spuste pritisak?
  • 0

#617 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 03 June 2011 - 23:31

Naravno da neadekvatno doziranje antihipertenzivnih lekova može dovesti do niskog pritiska, pogotovo ako su u pitanju diuretici kao što je Lasix (furosemid). Međutim, terapiju u takvim slučajevima ne treba preskakati već, ukoliko se to dešava često, najbolje rešenje je da se obrati svom lekaru radi korekcije terapije.
  • 0

#618 julius

julius
  • Members
  • 182 posts

Posted 03 June 2011 - 23:56

ok, hvala
  • 0

#619 Mojsa

Mojsa
  • Members
  • 10 posts

Posted 04 July 2011 - 01:41

Imam jedno pitanje..
Pre 10 godina imao sam saobracajnu nesrecu, nikakve vece povrede nisam imao, samo sam dobio jedan udarac odma ispod usne sa desne strane.. I sada posle toliko godina na tom mestu mi je nastalo neko ispupcenje, nesto kao hematom, ali sam se konsultovao sa lekarom i rekao mi da nije to u pitanju.. Imao sam i neku intervenciju, otvorili su mi to mesto, medjutim nisu nasli nista, samo su zgrusenu krv neku izvadili. Mislio sam da ce mi to pomoci, medjutim i dalje je sve isto..
Nikakvu bol ne osecam, ali se primeti dosta, pa mi smeta..
Je l' zna neko o cemu se radi ?
  • 0

#620 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 07 July 2011 - 06:18

Da li postoji tema o fibroidnim tumorima i histerektomiji? Podelila bih svoje iskustvo sa da Vinci operacijom.
  • 0

#621 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 07 July 2011 - 16:22

Slobodno otvorite novu temu.
  • 0

#622 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 28 September 2011 - 18:39

Prijateljica me ubedjuje da nabavim Power balance narukvicu, original iz USD, kune se da joj pomaze kod ukocenosti zglobova. Narukvica je od silikona, lepo dizajnirana i neupadljiva, sadrzi Germanijum, Titanijum i " negativne jone" (kako li su ih spakovali?!). S obzirom da dolazi zimska sezona i da je jutarnja ukocenost zglobova velika muka, ucinila bih cak i takvu ekstravagancu kao sto je reklamirano instant zdravlje.
Ima li neko licno iskustvo ili posredno saznanje - radi li to?
  • 0

#623 carloss

carloss
  • Members
  • 20 posts

Posted 06 October 2011 - 14:29

Da li neko moze da mi kaze gde moze da se kupi ona traka za oko, ne znam kako da nazovem to, evo i slika u prilogu

Attached Files


  • 0

#624 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 08 October 2011 - 20:45

Prijateljica me ubedjuje da nabavim Power balance narukvicu, original iz USD, kune se da joj pomaze kod ukocenosti zglobova. Narukvica je od silikona, lepo dizajnirana i neupadljiva, sadrzi Germanijum, Titanijum i " negativne jone" (kako li su ih spakovali?!). S obzirom da dolazi zimska sezona i da je jutarnja ukocenost zglobova velika muka, ucinila bih cak i takvu ekstravagancu kao sto je reklamirano instant zdravlje.
Ima li neko licno iskustvo ili posredno saznanje - radi li to?



U pitanju je naravno cista prevara. Australijski distributer je to do kraja i javno priznao. Radjeno je cak nekoliko analitickih istrazivanja, RCT izmedju ostalog, iako je ideja bila smesna u startu, i naravno efekat je bio nula. Drugim recima, nauka ukazuje da je lekovitost te narukvice u klasi ostale bizuterije. (Sto je naravno trivijalan podatak koji uopste ne treba da zabrine distributere u Srbiji. <_< )

Savetujem stoga da probate drevnu egzoticnu mesavinu lekara i laboratorije. Moja komsinica je probala i kaze da je prava stvar. ;)

Edited by Upekkha, 08 October 2011 - 20:46.

  • 1

#625 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 09 November 2011 - 19:07

Ajde i ja da pitam.Majci mi je naprsao 5 lumbalni prshljen, pa joj je lekarka preporucila da nema leka, posto je 78g. ne moze da je operise i da se spremi da bude nepokretna.Posted ImageSad, posto sam ja ing, pa mi te stvari ne idu sa razumom, imam pitanje. Da li se sve kosti regenerisu vremenom i da li postoji neka terapija, ili dijeta koja bi mogla da podpomogne regeneraciju naprsle kosti?Svakako cu precitati info sa interneta, ali bi mi mnogo znacilo, ako bi neko u struci mogao da mi objasni, to u veci kostiju i kicmenih prsljenova.hvala. :)
  • 0

#626 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 09 November 2011 - 21:28

Dobro bi nam došao vladan da odgovori na ovo pitanje :). Elem, po mom skromnom znanju - ako je L5 pršljen u pitanju, da ostane nepokretna zbog povrede kičmene moždine neće, jer kičmena moždina ide samo do L2. Može da bude otežano pokretna zbog bolova i eventualno da dođe do sindroma caudae equinae, pa da joj to pravi ozbiljne probleme, mada je to jako retko. Pretpostavljam da je u pitanju kompresivni prelom tela kičmenog pršljena. Kako je došlo do preloma? Klasična terapija takvih preloma nije operativna, već podrazumeva mirovanje i mider najmanje 3 meseca. Ako ima burst frakturu ili luksaciju, onda je operativno lečenje (dekompresija) neophodno, mada za to nisam siguran jer je ipak L5 nivo u pitanju gde nema kičmene moždine, pa mislim da to zavisi od kliničke slike. Ima li ona nekakve neurološke deficite sada? Takođe, situaciju komplikuju njene godine i pretpostavljam ne baš tako sjajno opšte stanje, pa je zarastanje i nekomplikovanih fraktura teško.
  • 0

#627 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 November 2011 - 03:47

Dobro bi nam došao vladan da odgovori na ovo pitanje . Elem, po mom skromnom znanju - ako je L5 pršljen u pitanju, da ostane nepokretna zbog povrede kičmene moždine neće, jer kičmena moždina ide samo do L2. Može da bude otežano pokretna zbog bolova i eventualno da dođe do sindroma caudae equinae, pa da joj to pravi ozbiljne probleme, mada je to jako retko. Pretpostavljam da je u pitanju kompresivni prelom tela kičmenog pršljena. Kako je došlo do preloma? Klasična terapija takvih preloma nije operativna, već podrazumeva mirovanje i mider najmanje 3 meseca. Ako ima burst frakturu ili luksaciju, onda je operativno lečenje (dekompresija) neophodno, mada za to nisam siguran jer je ipak L5 nivo u pitanju gde nema kičmene moždine, pa mislim da to zavisi od kliničke slike. Ima li ona nekakve neurološke deficite sada? Takođe, situaciju komplikuju njene godine i pretpostavljam ne baš tako sjajno opšte stanje, pa je zarastanje i nekomplikovanih fraktura teško.

Hvala ti veliko i meni izgleda logicno, da bi to trebalo da se nekako da se fiksira i vremenom zaraste. Sto se nus-pojava tice, povremeno, kad se zaradi ima bolove i grceve u misicima. No, to je i normalno posto je bilo koi rad u ovom stanju kontra-terapija. Izcitao sam ja danas o tome, gde kazu isto, da mora ptoteza i oporavak traje duze, ali je moguc, a ne kako je ova neprfesionalna doktorka rekla.Hvala, jos jednom, malo sam se umirio.
  • 1

#628 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 26 November 2011 - 14:12

Hvala ti veliko i meni izgleda logicno, da bi to trebalo da se nekako da se fiksira i vremenom zaraste. Sto se nus-pojava tice, povremeno, kad se zaradi ima bolove i grceve u misicima. No, to je i normalno posto je bilo koi rad u ovom stanju kontra-terapija. Izcitao sam ja danas o tome, gde kazu isto, da mora ptoteza i oporavak traje duze, ali je moguc, a ne kako je ova neprfesionalna doktorka rekla.Hvala, jos jednom, malo sam se umirio.


Od ovog sam foruma poodavno digao ruke zbog politickog oportunizma, ali i budalastina vezanih za MS na medicini.
Medjutim, ako mogu da posavetojem:
L5 prelom kod gospodje od 78 godina najverovatnije je posledica udruzene osteoporoze i manje traume.
Ne znam da li to postoji u Srbiji, ali postoji jednostavna, malo invazivna procedura, koja se zove kifoplastika. Tu se, pod kontrolom rentgena (CT) u prsljensko telo ubrizgava cement, koji ga, vise - manje, vraca u prethodno stanje. Procedura je neagresivna i sa odlicnim rezultatima. Uz pretpostavku da nema neuroloskog deficita (a kod L5 ga ne bih ocekivao), vrlo uspesno resava problem bola i vrlo znacajno popravlja kvalitet zivota.
Cela procedura trazi jedan dan bolnickog lecenja.
  • 4

#629 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 26 November 2011 - 16:41

Od ovog sam foruma poodavno digao ruke zbog politickog oportunizma, ali i budalastina vezanih za MS na medicini.Medjutim, ako mogu da posavetojem:L5 prelom kod gospodje od 78 godina najverovatnije je posledica udruzene osteoporoze i manje traume.Ne znam da li to postoji u Srbiji, ali postoji jednostavna, malo invazivna procedura, koja se zove kifoplastika. Tu se, pod kontrolom rentgena (CT) u prsljensko telo ubrizgava cement, koji ga, vise - manje, vraca u prethodno stanje. Procedura je neagresivna i sa odlicnim rezultatima. Uz pretpostavku da nema neuroloskog deficita (a kod L5 ga ne bih ocekivao), vrlo uspesno resava problem bola i vrlo znacajno popravlja kvalitet zivota. Cela procedura trazi jedan dan bolnickog lecenja.

Vladane, Hvala ti mnogo. Ovo je izvanredna informacija.
  • 0

#630 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 26 November 2011 - 22:55

mrd zao mi da te oneraspolozim ali male su sanse da neko uradi kifoplastiku osobi od 78 god u bgd tako da sto rece vladan nista neuobicajeno sigurno je kompresivna fraktura klasicna za zene te dobi. recept je rasteretni mider, kupi se ili napravi po meri, malo vise kalcijuma u tabletama i mirovanje. bice ok, nije tako strasno ko sto zvuci
  • 0