Jump to content


Photo
- - - - -

Dijete i fitness


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
109 replies to this topic

#31 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 11 February 2008 - 20:37

Mozete li mi ista reci o stetnosti/ne stetnosti recimo pecenih paprika (onako kao salata, sirce, ulje.... ) ili recimo crno luk. Koliko i da li su stetni za organizam.



...jel' ti to radis za industriju krastavaca ili paradajza, pa hoces da unistis konkurenciju? :rolleyes:


salu na stranu, daj malo obrazlozi pitanje, nije ti to sigurno palo na pamet jednog dana dok si seckala luk i ljustila pecene paprike (jos onako vruce i uparene, pa ti prsti bride od bola...)

#32 natasab

natasab
  • Members
  • 4 posts

Posted 11 February 2008 - 21:03

...jel' ti to radis za industriju krastavaca ili paradajza, pa hoces da unistis konkurenciju? :rolleyes:


salu na stranu, daj malo obrazlozi pitanje, nije ti to sigurno palo na pamet jednog dana dok si seckala luk i ljustila pecene paprike (jos onako vruce i uparene, pa ti prsti bride od bola...)



ha, ha, ha...znala sam da ce izazvati cudne komentare...

mnooogo volim pecene paprike i stalno ih ima u kuci tako da kad se vratim sa posla oko 6 umesto neke zesce vecere ja pojedem recimo jednu ili dve paprike. a volim i crni luk (onako kao za rostilj) pa da naseckam onako sa uljem napravim recimo salatu. e sad posto takve salate pravim cesto htela bih da znam da li preterujem. ja se sve tesim ma kao to ne goji ok je.

ne znam u koju kategoriju hrane spadaju...izvini ako je nejasno.

Edited by natasab, 11 February 2008 - 21:06.


#33 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 11 February 2008 - 23:13

ha, ha, ha...znala sam da ce izazvati cudne komentare...

mnooogo volim pecene paprike i stalno ih ima u kuci tako da kad se vratim sa posla oko 6 umesto neke zesce vecere ja pojedem recimo jednu ili dve paprike. a volim i crni luk (onako kao za rostilj) pa da naseckam onako sa uljem napravim recimo salatu. e sad posto takve salate pravim cesto htela bih da znam da li preterujem. ja se sve tesim ma kao to ne goji ok je.

ne znam u koju kategoriju hrane spadaju...izvini ako je nejasno.


u tim kolicinima nema nikakve merljive stete, pozeljno je samo koristiti manje ulja (i koristiti 'laganija' ulja, npr. maslinovo), a s druge strane ima mnogo koristi - naravno, vise koristi ima od sirovih stvari, ali u celoj konstelaciji, bolja je pecena paprika nego pecena svinja...

#34 natasab

natasab
  • Members
  • 4 posts

Posted 12 February 2008 - 01:08

Mnogo ti hvala na odgovoru. Izvini sto nisam mogla da formulisem pitanje kako treba jer nije ni jedno od uobicajenih vrsta hrane meso, voce itd....sve u svemu hvala

#35 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 12 February 2008 - 01:26

........

Po makrobiotičkoj teoriji, ako jedete veće količine paprike i paradajza, trebalo bi da imate glavobolje nešto češće nego je "normalno". Baš me zanima da li ih imate, jer prvi put se srećem sa nekim ko konstatuje da jede dosta paprike? Za luk u hrani to ne važi /kuvan, ne sirov/. On je poželjan kao svakodnevna namirnica.

#36 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 12 February 2008 - 01:47

Mene zaboli glava i postajem nervozna kad ne jedem slatko.

#37 a.n.a.

a.n.a.
  • Members
  • 45 posts

Posted 12 February 2008 - 04:20

Mene zaboli glava i postajem nervozna kad ne jedem slatko.



Moguce da ti opadne nivo secera u krvi.

#38 natasab

natasab
  • Members
  • 4 posts

Posted 12 February 2008 - 04:21

Po makrobiotičkoj teoriji, ako jedete veće količine paprike i paradajza, trebalo bi da imate glavobolje nešto češće nego je "normalno". Baš me zanima da li ih imate, jer prvi put se srećem sa nekim ko konstatuje da jede dosta paprike? Za luk u hrani to ne važi /kuvan, ne sirov/. On je poželjan kao svakodnevna namirnica.



Hm ...ne. cak nemam glavobolje upste. UKoliko nemamo pecene paprike, uvek postije u kuci sveze paprike koje se koriste za salatu (onako miksovanu) a oni mali paradajzi (cherry tomato) se jedu kao snack. Znaci smao ih operem bez igre icega i ponesem kao "grickalicu"

Kao sto rekoh, nemam glavobolje. Recimo mozda jednom u 2-3 meseca, ali to su one koje re rese sa dva aspirina.

Hvala za info o luku. Bas ga volim i svakodnevno ga koristim u svim oblicima u ishrani (uz jelo a bogami i sirov). Naravno vodim racuna da ne "uznemiravam" druge mirisima. :rolleyes:

#39 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 12 February 2008 - 09:25

Vidim dijete i fitness, aha, sad ću pokazati ženi da je moguće biti majka i biti fit, kad ono nije dijete/child, veće dijete/diets. :rolleyes: Izvinjavam se na smetnji.

#40 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 12 February 2008 - 12:21

Ja sam od pre oko tri godine počeo sa Zonom, dijetom koja se zasniva na proporciji izvora kalorija: ugljenih hidrata © koji bi trebalo da čine 40%, proteina (P), koji čine 30% i masti (F) koji čine preostalih 30%.

Osim toga, bitno je da sva tri izvora budu kvalitetni izvori: P - kvalitetni i nemasni proteini, C - sa niskim glikemijskim indeksom i F - mononezasićene i polinezasićene masti. Bitno je da se dnevne potrebe rasporede na pet obroka i da obroci tokom dana obezbede da ne dolazi do ekstremnih doza insulina i glukoze (ni previsokih ni preniskih). Obrok (snack) pre spavanja je obavezan.

U međuvremenu sam postao vegetarijanac pa je pronalaženje alternativnih izvora P postalo mučenje, pa sam u jednom periodu prešao na makrobiotiku, pa napustio i počeo sa nutricionističkim pristupom (klasični niskoglikemijski režimi), pri čemu to nijednom nije bila dijeta za mršavljenje, već ona namerena za ceo život. Makrobiotika je dovodila do glavobolja i 'čudnih' stomačnih reakcija, iako je bila dosledna. Ova nutricionistička vegetarijanska do gojenja.

Vratio sam se Zoni od 1. januara i ponovo se osećam bolje. Menjam P iz mesa proteinskim izolatom i beskonačnim kombinacijama rikote, jaja, ovsa i uspeva. Ne znam koliko ste sposobni da budete disciplinovani u zoni i koliko umete da slušate organizam, ali ako možete da se odreknete prostih šećera i loših masti, to stvarno donosi rezultate - ne samo vizuelne nego i unutrašnje. Sada kombinujem varijantu Zone koja mi više prija (više složenih C ujutro, više P uveče), i iskreno preporučujem tu varijantu. U USA danas lekari prepisuju Zonu za lečenje dijabetesa tipa 2 (čak umesto lekova) i drugih hroničnih bolesti.

#41 darling

darling
  • Members
  • 284 posts

Posted 12 February 2008 - 12:31

Meni zona bila dosta zanimljiva, toliko da sam procitala knjigu Zivot u zoni, i nabavila Hrvatsku kuharicu i jos jednu koju je radila ista lekarka promoterka zone u Hr. No, nikad nisam uspela da sklopim obrok. Takodje ne jedem meso.
Daj, pliz, napisi mi kako ti izgleda jedan obrok za dorucak, kako rucak, kako vecera, a kako uzine, snekovi... Blokovi i ostalo, to su meni sve spanska sela.

#42 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 12 February 2008 - 12:50

Meni zona bila dosta zanimljiva, toliko da sam procitala knjigu Zivot u zoni, i nabavila Hrvatsku kuharicu i jos jednu koju je radila ista lekarka promoterka zone u Hr. No, nikad nisam uspela da sklopim obrok. Takodje ne jedem meso.
Daj, pliz, napisi mi kako ti izgleda jedan obrok za dorucak, kako rucak, kako vecera, a kako uzine, snekovi... Blokovi i ostalo, to su meni sve spanska sela.


Možeš sklapati obrok po 'express' sistemu - svi su postavljali isto pitanje oko sklapanja obroka i odgovor je da trećinu tanjira napuniš što čistijim proteinom a preostale dve trećine barenim povrćem i onda to preliješ sa malo maslinovog ulja.

Užine, snekove i doručak uglavnom spremam devojci pošto ja već kombinujem instinktivno, pa možda ti pomogne.

Npr, ovsena kaša sa obranim mlekom i zaslađivačem (i eventualno proteinskim prahom ako dodaješ šećer ili suvo grožđe) može da se napravi u nedelju u količini da imaš svako radno jutro brz doručak sa sporim glikemijskim indeksom. Recept imaš na netu, samo upetostručiš količinu. Ovo je idealno ako si veganka, ja nisam pa imam manje problema.

Varijanta ručka-večere je kombinacija omleta i raznog povrća. Jaja (npr 4 ili 5 belanaca sa malo edamera ili rikote) i povrće na pari (lično najviše volim brokoli i karfiol, a prednost je to voleti :rolleyes: ). Ili prženje iseckanih tikvica/brokolija/luka na maslinovom ulju što prelivaš belancima.

Proteinski šejk u bilo koje doba može da reši užinu - jedan šejk pojedeš sa nekom voćkom - tu GI i nije toliko bitan jer ti za užinu treba glukoza.

Soja - ovde u Bg postoje dva proizvođača soje za čije proizvode (sejtan, tofu) sam našao specifikaciju i ispostavilo se da su potpuno u zoni. Tako da mi to u velikoj meri rešava dileme.

Palenta - kukuruzno brašno je dobar izvor P i kvalitetnih sporih C, u kombinaciji sa jajima (belancima) i rikotom i maslinovim uljem je obrok koji dugo može da stoji.

Kombinacija sojinih ljuspica, povrća, jaja - ovde samo odrediš mere da napraviš proporciju blokova i onda sve pomešaš, izmiksuješ i pečeš - dugo stoji, izbalansirano, sjajno.

Testenine - integralne su odličan izvor P (nalazio sam sa čak 15% proteina), to može da se kombinuje sa sosom koji sadrži belanca, rikotu, kozji sir i da podseti na pravu pastu sa pestom.

Voćni jogurti - potraži na specifikaciji visokoproteinske (Meggle pravi jedan), po mogućnosti bez dodatog šećera - kad pronađeš, kupi koliko god možeš pošto su jako ukusni a u zoni.

Ovo dovde je za tebe, pošto pretpostavljam da si lacto-ovo vegetarijanka, ja sam postao licemerni, pescovegetarijanac pa ubacim tunu i losos u obroke koji mogu potpuno da zamene pileća prsa iz Zone.

I samo vodi računa o količini soje, jer isoflavonoidi postaju problem ako se uzimaju u velikim količinama (a ima ih u soji). Da bi mogla da uspešno kombinuješ namirnice moraš da tražiš hranljive vrednosti na svakoj, jer vegetarijanstvo (u bilo kom obliku) tera čoveka da se obrati različitim namirnicama u potrazi za proteinskim izvorima, svi znaju za mleko, soju, sir - kombinuj kukuruzno brašno, sve vrste integralnog, ovas, ječam i slično.

Nadam se da ti pomaže.

#43 darling

darling
  • Members
  • 284 posts

Posted 12 February 2008 - 15:14

Tenks.

Ispada sad da se hranim u zoni kad imam vremena da se posvetim kuvanju, onda jedem ribe (losos, list) i povrce u foliji, ili peceno povrce i sir. Ali, ne pratim etikete, ne brojim, jedem sir koji mi je ukusan, a ne gledam kakav je izvor proteina i masti. Kapiram da se feta ne preporucuje u zoni.


Ja dosta dugo ne jedem meso, jos malo pa 16 godina, i nikad nisam prebrojavala sta i koliko, a nisam primetila da zaostajem u razvoju. Slusam sebe i jedem ono za cim imam krejvings. Soju retko jedem, ne podnosim njen kartonski ukus. Od soje tolerisem samo tofu nekog proizvodjaca iz Vojvodine, koliko mi se cini, neke przene/pecene kockice u zacinima, i to jedem samo, bez icega, kao grickalicu, s vremena na vreme, a dosta retko. Pijem dosta jogurta i mleka. Vocne jogurte ne pijem.
(Aj usput da prepocuim sendvice jednog proizvodjaca zdrave hrane, mislim da je iz Novog Sada, na primer da se zove Grinfud, tako nekako, prepoznaces po etiketi koja je odlicno dizajnirana, e njihove sendvice sam kupovala u Rodicu i Merkisu, kostaju izmedju 45 i 55 dinara i odlicni su, mastoviti, raznovrsni i dosta ukusni, a vegetarijanski.)

Moj omiljeni rucak, pasta s paradjzom, belim lukom, incunima, maslinama, kaparima i parmezanom, da l ulazi u zonu ako umesto bele, koristim integralnu testeninu?

Ovsene pahuljice sam pocela da jedem sama od sebe pre dve i po godine. Apsolutno svakog dana dorucak mi je isti: 4 kasike ovsenih pahuljica + 3 badema + 3 lesnika + grozdjice + voce (jabuka, breskva, kruska, sta ima u sezoni..) + mleko .... Da li je to ta ovsena kasa koju mi preporucujes? I da li je ovaj moj obrok u zoni?

Ja kad sam pokusala sama da se uzoniram zavrsila sam u dva bedna pokusaja: 6 zrna badema i mali jogurt! Ostala sam gladna posle toga. I jos sam skapirala da je u zoni u redu ako pojedes snikers i zalijes ga jogurtom da se uravnotezis, e onda sam, iako nikad ne jedem snikers, pojela jedan i popila casu jogurta i znas sta, uopste nisam bila srecna posle toga..

Sto bih volela da imam kuvara koji ce da racuna umesto mene, kuva i servira mi...

Edited by darling, 12 February 2008 - 15:14.


#44 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 12 February 2008 - 17:48

U Bgdu ima delivery za Zonu pa to pomaze :rolleyes:

Ovsena kasa ti je otprilike u zoni, kao i ostalo, ali mora da se racuna u brojevima, tako kaze dr Beri... Pozdrav!

#45 Plavimost

Plavimost
  • Members
  • 1,114 posts

Posted 25 March 2008 - 22:12

Ima li neko predlog za takvu dijetu i trening kojom cu se resiti masnih naslaga sa stomaka ali necu ugroziti smanjivanje
grudi i bicepsa , hvala .