Jump to content


Photo

Srbija = eldorado za biznis


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3 replies to this topic

#1 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 17 October 2007 - 19:42

Po recima ministra Milosavljevica Srbija je obecana zemlja za biznis u ovom delu centralne i jugoistocne Evrope. Vest koja privlaci paznju u svakom slucaju. Da li je ovo jos jedna demagoska izjava jednog od nasih ministara ili realna pretpostavka koja uz rad i red u drzavi moze da se ostvari?
Sredovecni ljudi koji su se tokom svog zivota razocarali u socijalizam,bratstvo i jedinstvo, nacionalizam, demokratiju, tranziciju i u jos mnogo ideja, ljudi i obecanja reaguju na ovu vest sa ironicnim osmehom, gundjanjem, psovkama...
Reakcije mojih kolega sa fakulteta i obrazovanijih ljudi je malo drugacija. Neki veruju da je stvarno moguce u ovoj zemlji napraviti takav ambijent za posao da budemo lider u regionu, samo je potrebno provesti reforme do kraja, osloboditi se tereta proslosti, zasukati rukave i raditi, raditi i samo raditi.
Ali koliko je to sve realno u Srbiji, i da li je optimista samo obavesteni pesimista?

#2 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 17 October 2007 - 19:49

... ako se gleda stopa rasta BNP-a, onda treba biti umereni optimista...čini mi se i da je Srbija upravo ušla u grupu zemalja sa višim-srednjim prihodom (ne znam baš tačno, ali je u ovoj grupi raspon od negde 3600 do 11000 dolara p.g.s. - u istoj grupi su i slovačka, hrvatska, poljska, rumunija, ali svi bolje kotirani od nas)

#3 NenadMM

NenadMM
  • Members
  • 212 posts

Posted 18 October 2007 - 13:15

Neki veruju da je stvarno moguce u ovoj zemlji napraviti takav ambijent za posao da budemo lider u regionu, samo je potrebno provesti reforme do kraja, osloboditi se tereta proslosti, zasukati rukave i raditi, raditi i samo raditi.
Ali koliko je to sve realno u Srbiji, i da li je optimista samo obavesteni pesimista?


Sa ovim delom se slazem 99% jedino mi malo smeta ona rec "SAMO". Ako ta rec namerno stoji tu, kako bi ohrabrila - onda se i sa time slazem.

Da bi se sprovele reforme do kraja, po mom misljenju, trebaju nam (za pocetak) 3 stvari:
- Kvalitetni reformski orijentisani zakoni (bilo bi dobro da su u skladu/kompatibilni sa EU regulativom)
- Produktivan parlament
- Jasna/striktna implementacija donesenih zakona

Sa tackom jedan smo jos nesto i uradili i izgleda da postoji zelja i kapacitet da se nastavi sa radom na tom polju, ali ove druge dve stavke "koce" taj put prema stvaranju uslova da budemo lider u regionu. Sa produktivnim parlamentom i sa zakonima koji se u stvarnosti primenjuju mozemo da stvorimo sistem koji ce biti primamljiv za grinfild strana ulaganja i da na taj nacin popravimo ekonomsku "krvnu sliku" Srbije. Do tacke dva - dalek i dug put, jer ne izgleda da ce u skorijoj buducnosti jedna stranka imati dovoljnu vecinu u parlamentu da bude onoliko efikasna koliko situacija nalaze. Dok smo od tacke tri (po mom misljenu) sada daleko koliko i Turska od clanstva u Evropskoj uniji.

Zaista tempo rasta BNP je ohrabrujuc ali buduci da je pocetni nivo nizak, BNP je morao da raste svake godine bar po 8% a ne da nam se prica kako je rast od 5-6% super jer su, eto Evropljani rasli samo 2%.

Ono sto mene brine u ovom nasem eldoradu su sledece stvari:
- Nizak nivo stranih ulaganja u Srbiju u 2007 godini (prema NBS-u, do Avgusta je bilo oko $1.7bn)
- Broj greenfield projekata u Srbiji u 2007 (to nisam ni mogao nigde da pronadjem da pogledam)
- Nakon dugog perioda rasta izvoza iz meseca u mesec, u 2007 godini cak dva puta izvoz pada u odnosu na predhodni mesec (April i Avgust). I bez obzira na dinar koji je sve jaci i jaci, firme su uspevale da povecavaju svoj izvoz iz meseca u mesec.
- Dinar (to mi je tek misterija, nevidjena) koji je sve jaci i jaci dok se trgovinski deficit produbljuje a razlika je mnogo veca nego nivo stranih ulaganja. Zar je moguce da se gradjani i privreda toliko zaduzuju da to utice na kurs nacionalne valute?!
- Produktivnosti i plate koje rastu brze od produktivnosti i naravno jednocifrena inflacija
- I ako smo vec toliko orijentisani na Evro, zasto je uvek statistika u dolarima koji svo vreme gube na vrednosti? To narocito vazi za Foreign Currency Reserves narodne banke koje su i onako uglavnom u evrima (preko 70%, opet prema NBS-u) i koja skoro svaki mesec kaze kako su rezerve jos porasle i tako dalje.

Generalno: izrazavam zabrinutost za makroekonomsku stabilnost koja moze da poremeti nase napore da se ostvarimo kao eldorado. Da, i plasim se Argentine i plasim se Rusije iz 1998.

#4 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 18 October 2007 - 15:14

Sa ovim delom se slazem 99% jedino mi malo smeta ona rec "SAMO". Ako ta rec namerno stoji tu, kako bi ohrabrila - onda se i sa time slazem.

Da bi se sprovele reforme do kraja, po mom misljenju, trebaju nam (za pocetak) 3 stvari:
- Kvalitetni reformski orijentisani zakoni (bilo bi dobro da su u skladu/kompatibilni sa EU regulativom)
- Produktivan parlament
- Jasna/striktna implementacija donesenih zakona

Sa tackom jedan smo jos nesto i uradili i izgleda da postoji zelja i kapacitet da se nastavi sa radom na tom polju, ali ove druge dve stavke "koce" taj put prema stvaranju uslova da budemo lider u regionu. Sa produktivnim parlamentom i sa zakonima koji se u stvarnosti primenjuju mozemo da stvorimo sistem koji ce biti primamljiv za grinfild strana ulaganja i da na taj nacin popravimo ekonomsku "krvnu sliku" Srbije. Do tacke dva - dalek i dug put, jer ne izgleda da ce u skorijoj buducnosti jedna stranka imati dovoljnu vecinu u parlamentu da bude onoliko efikasna koliko situacija nalaze. Dok smo od tacke tri (po mom misljenu) sada daleko koliko i Turska od clanstva u Evropskoj uniji.

Zaista tempo rasta BNP je ohrabrujuc ali buduci da je pocetni nivo nizak, BNP je morao da raste svake godine bar po 8% a ne da nam se prica kako je rast od 5-6% super jer su, eto Evropljani rasli samo 2%.

Ono sto mene brine u ovom nasem eldoradu su sledece stvari:
- Nizak nivo stranih ulaganja u Srbiju u 2007 godini (prema NBS-u, do Avgusta je bilo oko $1.7bn)
- Broj greenfield projekata u Srbiji u 2007 (to nisam ni mogao nigde da pronadjem da pogledam)
- Nakon dugog perioda rasta izvoza iz meseca u mesec, u 2007 godini cak dva puta izvoz pada u odnosu na predhodni mesec (April i Avgust). I bez obzira na dinar koji je sve jaci i jaci, firme su uspevale da povecavaju svoj izvoz iz meseca u mesec.
- Dinar (to mi je tek misterija, nevidjena) koji je sve jaci i jaci dok se trgovinski deficit produbljuje a razlika je mnogo veca nego nivo stranih ulaganja. Zar je moguce da se gradjani i privreda toliko zaduzuju da to utice na kurs nacionalne valute?!
- Produktivnosti i plate koje rastu brze od produktivnosti i naravno jednocifrena inflacija
- I ako smo vec toliko orijentisani na Evro, zasto je uvek statistika u dolarima koji svo vreme gube na vrednosti? To narocito vazi za Foreign Currency Reserves narodne banke koje su i onako uglavnom u evrima (preko 70%, opet prema NBS-u) i koja skoro svaki mesec kaze kako su rezerve jos porasle i tako dalje.

Generalno: izrazavam zabrinutost za makroekonomsku stabilnost koja moze da poremeti nase napore da se ostvarimo kao eldorado. Da, i plasim se Argentine i plasim se Rusije iz 1998.


Reč "SAMO" je upravo zbog toga tu da ukaže da svi razumni ekonomisti i političari znaju šta treba da se radi i da ne treba da se izmišlja topla voda, nismo mi jedina zemlja koja prolazi kroz tranziciju, a možemo i da učimo na greškama zemalja koje su to već prebrodile.
U svakom slučaju slažem se sa velikom većinom tvojih komentara, delimično delim tvoju zabrinutost, ali kod mene ipak preovladava optimizam, nadam se da ćemo uskoro prevazići sve neekonomske i političke faktore koji veoma negativno utiču na naše reforme i stabilnost u zemlji. Kada bi se to desilo, nesigurnost bi bila znatno manja i za investitore, pa bi i greenfield investicije porase, nadam se, dramatično.
Što se tiče sumanutog povećanja plata nema opravdanja i treba se ozbiljno pozabaviti tim problemom, treba obuzdati javnu potrošnju, inflaciju kao problem eliminisati, a ne postavljati jak dinar kao branu inflatornim kretanjima.