Jump to content


Photo
- - - - -

Profesori ucenjuju studente da kupuju njihove knjige


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
18 replies to this topic

#1 unreadable

unreadable
  • Members
  • 7 posts

Posted 17 October 2007 - 17:31

Današnji 'Blic' je objavio vest o još jednom otkrivenom vidu korupcije na fakultetima. Naime, jedan od 'izuma' pojedinih profesora sklonih ličnom bogaćenju na lak način je, da studente primoravaju da kupuju udžbenike čiji su oni autori, a čija cena uopšte nije mala (spominje se iznos od oko 40€).

Link: http://www.blic.co.y...vo.php?id=16407

Danas sam se čuo sa jednim poznanikom koji je nedavno završio Mašinac i od reči do reči mi je ispričao ovo što je napisano u tom članku. Naime, pomenuti profesor na odseku 'Procesna tehnika' (prof. Martin Bogner), svakog studenta koji kupi njegov udžbenik, upiše u neki spisak, radi evidencije valjda. Kupovina pomenutog udžbenika zvanično nije uslov za izlazak na ispit, međutim svi oni koji su na ispit izašli a nije ih bilo u evidenciji da su udžbenik kupili, dobro znaju kako su prošli - zadaci im nisu priznavani bez obzira što su im dobijeni rezultati bili tačni, jer ih navodno nisu radili na onaj način koji je bio opisan u tom udžbeniku. Jedini način da prođu ispit bilo je da izdvoje odgovarajuću sumu za taj udžbenik, ne bi li na taj način bili uvedeni u evidenciju da su udžbenik kupili.

Možda bi mogao i B92 da uradi neko istraživanje o ovoj pojavi na fakultetima?

#2 Publius

Publius
  • Members
  • 401 posts

Posted 17 October 2007 - 17:54

Kada se u Srbiji shvati da fakulteti nisu samo institucije gde se ad nauseam buba stručno gradivo već gde studenti treba da se uče nekoj etici i moralu, između ostalog i od profesora, onda će ovakvi likovi leteti napolje naglavačke.

Do tada nema napretka pa makar konstruisali i interkontinentalni balistički projektil.

#3 sanja025

sanja025
  • Members
  • 118 posts

Posted 17 October 2007 - 18:19

Neki profesori su, jos pre vise od deset godina, dosli na ideju da svakom studentu koji izadje na ispit daju autogram - student je obavezan da na ispit donese udzbenik koji je pisao ispitivac, a onda ima tu cast da mu se profesor potpise, za uspomenu. Neki su umeli minimalno da izmene staro izdanje i da "love" na izmenama. Sve to nije nista novo. Mnogi profesori su se ponosili svojim dosetkama. O procentu prolaznosti koji je (bio u moje vreme) obrnuto srazmeran sujeti da ne govorim.

#4 Posmatrac

Posmatrac
  • Members
  • 890 posts

Posted 17 October 2007 - 18:28

To sto pise Blic nije nikakva novina, ta praksa nekih profesora postoji odavno.

#5 nasumica

nasumica
  • Members
  • 918 posts

Posted 17 October 2007 - 20:18

to postoji vec godinama. kada sam spremala biologiju, morala sam da kupim knjigu iz genetike od profesora, i da se upisem u njegovu evidenciju. however, polagala sam kod profesorke B)

#6 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 October 2007 - 20:35

A odkada je ovo novost?Pa jos pre 20 godina svaki je profesor sklepao po neku knjigu koju si morao da kupis

#7 Buckyball

Buckyball
  • Members
  • 165 posts

Posted 17 October 2007 - 23:14

spominje se iznos od oko 40€



Vidim da ovo jos niko nije komentarisao. 40 evra (koliko je ono studentski kredit?) je oko 40 puta vise od vrednosti stampanja i povezivanja knjige. O intelektualnoj svojini ovde ne moze da se prica jer vecina univerzitetskih udzbenika predstavlja prepisivacinu udzbenika iz SFRJ doba ili prevod stranih udzbenika (naravno, bez saglasnosti autora i obezbedjivanja prava). Studenti se deru do koze i to zbog informacija koje su u javnom domenu.

#8 Downforce

Downforce
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 17 October 2007 - 23:31

O intelektualnoj svojini ovde ne moze da se prica jer vecina univerzitetskih udzbenika predstavlja prepisivacinu udzbenika iz SFRJ doba ili prevod stranih udzbenika (naravno, bez saglasnosti autora i obezbedjivanja prava). Studenti se deru do koze i to zbog informacija koje su u javnom domenu.

Da bar prevode i prepisuju najnovije strane knjige...nego to rade sa knjigama iz 80-ih u najboljem slucaju...gomilu stranih knjiga iz oblasti koju studiram na masincu sam skinuo pomocu p2p programa.
Identicne slike, prevod, seme, skice...
A to jos i nekako. Jos veci problem je sto za odredjene predmete uopste ne postoje knjige.

#9 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 17 October 2007 - 23:54

da. taj problem gde profesor brine o svom Samizdatu ko o rodjenom detetu je josh davnih dana utvrdjena praxa, al ne znam kako se tome moze stati na put. mozda prevodjenjem ispita iz usmene u pismenu formu, gde kad dodje trijes studenata da polazu, sigurno im se nece traziti knjiga na uvid.

ja takav problem na biologiji nisam imala, iako su nam na odredjenim predmetima govorili iz koje nove knjige treba da uchimo, (to po pravilu nisu bile knjige profesora koji nam predaje) i koje smo mogli preko faxa da kupimo za vishe nego pristojnu kintu, ili, ako knjiga nije bila u prodaji, mogla je da se uredno izvuche iz biblioteke i iskopira.

ono shto je meni bar uvek smetalo, je ovo shto Downforce kaze, za neke predmete i ne postoji knjiga.
neverovatan je stepen lenjosti profesora koji za tolike godine rada na fakultetu nisu nashli za shodno da odvoje taman toliko vremena koliko je potrebno da se sistematishe znanje iz nekoliko knjiga i prezentuje ga kao omnibus skriptu.

neke ispite sam spremala tri puta duze samo zato shto sam od gradiva imala chetiri do 5 knjiga + sveska s predavanja + praktikum i dok sve to ne proberem i ne svedem na storytelling pisan mojom rukom, prodje mi minimum mesec dana.

i na kraju se obichno desi da se ta lenchuga konachno i nakani da napishe udzbenik za ispit, i zatim ga naplati ko da ga je u najmanju ruku poradjao.

Edited by Dunadan, 17 October 2007 - 23:57.


#10 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 18 October 2007 - 09:20

Mene samo zanima da li iko iz vlasti cita ovo i da li je svestan da ovo postoji...
Odgovor znamo svi : naravno da su svesni, ali nista ne rade da rese taj problem. (kao i ostale probleme u Srbiji)

Cini mi se da je resenje gvozdena metla. Ali ko ce da je uzme u ruke i pocne da cisti? Nikoga ne zanima nista...

#11 dexon

dexon
  • Members
  • 76 posts

Posted 18 October 2007 - 11:12

Ne samo da je ucenjivanje,vec i moranje kupovine "profesorove knjige".Postoje profesori kod kojih pre polaganja moras da pokazes knjigu,koju je on prethodno potpisao,i obelezio je nekako da samo jedan student moze da je koristi.Ovo sam ja cuo od mnogih studenata koji su kod mene stanovali.Na moje pitanje:"Da li mozete da fotokopirate knjigu",odgovor je glasio "Ne,profesor ne priznaje to i ne dozvoljava da se polaze ispit ako niste kupili njegovu knjigu".

#12 nihil

nihil
  • Members
  • 1,461 posts

Posted 18 October 2007 - 12:06

Glavni problem je nepostojanje adekvatne zastite autorskih prava. Knjige se masovno kopiraju i od toga korist imaju oni koji drze kopirnice, a profesori-autori knjiga nemaju nikakve koristi. Cak i od prodaje knjiga vecina profesora nema nikakve koristi, a cesto sami moraju da obezbjede sredstva za stampu. Stimulacija za profesore da pisu knjige i udzbenike je nikakva. Moraju da ih napisu da bi napredovali u zvanju, a ako se ne snadju sa sponzorima i izdavacima od toga imaju samo finansijsku stetu. Ugovori sa izdavacima se rijetko potpisuju i dostampavanje niko ne kontrolise. Osnovno bi bilo da svaki profesor koji ima svoj udzbenik za njegovo koriscenje od fakulteta, univerziteta ili drzave dobija adekvatnu nadokandu na godisnjem nivou s obzirom na broj studenata koji takvu knjigu imaju u programu. ... Naravno, sve to ne znaci da nema profesora koji su bezocni i brutalni u svojoj teznji da zarade pa od preporuke da se nabavi knjiga prelaze na otvorene nacine ucjenjivanja. Njih treba sankcionisati na svaki nacin.

#13 Downforce

Downforce
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 18 October 2007 - 12:23

Glavni problem je nepostojanje adekvatne zastite autorskih prava. Knjige se masovno kopiraju i od toga korist imaju oni koji drze kopirnice, a profesori-autori knjiga nemaju nikakve koristi. Cak i od prodaje knjiga vecina profesora nema nikakve koristi, a cesto sami moraju da obezbjede sredstva za stampu.

Ovo je takodje jedan deo problema. Profesori koji odlicno rade svoj posao i pisu knjige imaju ovaj problem. I sto je najgore, moraju sami da se preganjaju sa vlasnicima kopirnica.

#14 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 20 October 2007 - 17:05

Bila pre dvadeset-trideset godina na Filoloskom profesorka koju su zvali Baba i koja je predavala metodiku nastave. Drzala studente CETVRTE godine po 4 casa (u bloku), a sve vreme im DIKTIRALA kao da su prvi osnovne! Odma' je pala iz metodike... Nikad nije donela/pokazala famoznu pripremu za cas, izigravala je her Flika kad su u pitanju dolasci ("Izostanak samo ako ste BAS bolesni") itd.
Trazila za ispit i tu pripremu neke lekcije, pa jos i rad na temu, pa PREVOD na srpski (uzme knjigu o metodici na stranom jeziku i kaze: "Ti od te do te strane prevodis, ti od te do te..."), pa na strani jezik (valjda je i to koristila za sebe). Previse i nepotrebno. A osim sto ne zna svoj predmet, ne zna ni strani jezik (izgovor joj je kao moj izgovor kineskog - ne znam ga, ali bih se bar trudila (ona jok)). O znanju srpskog (akcentima, izuzecima itd.) da ne pricamo.
TERALA studente da kupe i nekakvu tananu zbirku kobajagi strucnih tekstova - a od toga su samo jednom (JEDNOM) nesto kao "radili".
I, naravno, trazila je da se kupi njen tzv. udzbenik. Sastavljen od nekakvih "radova" i "izlaganja" na svakakvim skupovima. Nema kopije, ne sme se. "Trazicu ti knjigu na ispitu!" Ti. Tj. sa studentima na ti.
Sto manji neko kao osoba - to veci tiranin.

Kazu da je nakon odlaska u penziju zavrsila na psihijatriji. JEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE! :rolleyes: :huh: :)

P.S. Nikad mi nije bilo jasno zasto studente moras da primoravas da dolaze na predavanja (OK na vezbe...) time sto ces im pretiti tzv. minusima. Ko hoce - neka izvoli. Ako si dobar, nema zime. Ko nece - ne mora. Mrzi te da se spremis za predavanje, otaljavao bi posao? OK, neka ne dolaze, lakse tebi... Osim ako se ne "boduje" posecenost slusaonica, amfiteatara i tzv. vezbaonica...

Edited by FranziskaKafka, 20 October 2007 - 17:08.


#15 AleksandarM

AleksandarM
  • Members
  • 57 posts

Posted 21 October 2007 - 11:27

Ima jedna mnogo gora stvar od te kupovine knjiga. A to je ucenje za ocenu a ne za znanje. Ja se ne secam recimo 1 predmeta koji sam polozio casno. A to vam je posledica mase podataka, koje morate da nabubate da bi ste polozili ispit. Od toga vam 80% nece trebati u zivotu. Ali profesori imaju potrebu da dokazu kako je njihov predmet jelte naj potrebniji, naj vazniji. A najgori su oni na opstim predmetima. Onda mi umesto da sednemo ucimo ono sto nam zaista treba i blago idemo u neku sirinu, mi bubamo gomilu detalja naj sitnija crevca i onda polozimo ispit. Kako krene novo more detalja nas mozak ono prethodno samo otstrani i aj zdravo. Na kraju imamo ocene u indeksu a znanje nam je 0. Zna se tacno koliko ljudski mozak informacija moze da primi za odredjeno vreme a da one ostanu u glavi i budu korisne duze vreme. Kada se taj prag predje imate tu pojavu da se brzo zaboravlja. Prosto more bespotrebnih informacija potiskuje se novim morem bespotrebnih informacija i tako do kraja fakulteta.