Jump to content


Photo

Poštar vam uručuje otvoreno pismo


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
43 replies to this topic

#16 Cruella De Ville

Cruella De Ville
  • Members
  • 1,490 posts

Posted 06 September 2007 - 09:06

QUOTE(Tresko @ 6 Sep 2007, 00:38) <{POST_SNAPBACK}>
Da, baš tebi policija otvara i otvarala je sva pisma koja ti stižu, kao i svim drugim gradjanima. I verovatno još i pažljivo čitaju, sa podvlačenjem.

Ajde bre sa tim paranoičnim lovačkim pričama...................

mozda tebe uzbudjuje paranoja, ali ja sam navela nesto sto je provereno, jer sam u tom trenutku imala dovoljno razloga.

a sad si slobodan da sjashes sa svojom arogancijom & nadobudnoscu.

#17 1.maj

1.maj
  • Members
  • 735 posts

Posted 06 September 2007 - 09:18

sa ovim problemom sam imao iskustva prosle godine. Moja devojka i ja smo probali da posaljemo 2 CDa za Crnu Goru. Referendum vec bio zavrsen i susedna nam drzava postala nezavisna. Sluzbenica u posti na Novom Beogradu nas lepo zamoli da otvorimo posiljku. Bez problema mi to uradimo i ona nam kaze da ne sme da primi takav paket za inostranstvo zato sto sumnja da se na njemu nalazi piraterija. Besan, para mi ide iz usiju itd itd... inace na CD su bile slike sa naseg letovanja i recimo 20 mp3 pesama ali ne vise nikako. Pitam ja tu sluzbenicu kako mogu da posaljem de diskove ona mi kaze da odem u glavnu postu i predam carinskom odeljenju da provere sta se nalazi na diskovima.

Drugi deo price pocinje ovako, pronalazim broj te sluzbe u posti i da bi skratio pricu da ne bi pisao 100god, gospodin sa kojim ja razgovaram se prezivao Knezevic, ili nesto tako ne znam mozda sam i pogresio, kaze mi otvoreno da se svaki paket otvara koji ide u inostranstvo i da tu postoji rugorozna kontrola zbog terorizma i narko mafije. Ono sto je mene skroz zaprepastilo je to da svaki CD ili DVD koji nije u originalnoj kutiji (verovatno misli na one werbatim pa flomasterom nesto odozgo) se proverava u posebnom sektoru u posti i da u slucaju da se pronadje ilegalni sadrzaj posiljka vraca posiljaocu ph34r.gif Kazu da na taj nacin cuvaju ugled zemlje i da sprecavaju nas da dospemo u neprijatnu situaciju. Na moje pitanje "ok to je paket ali CD je lagan i opusteno moze da se spakuje u pismo?" odgovorio mi je da postoji metoda slucajnih uzoraka gde se otvara pismo i proverava na terorizam, kriminal i protivustavnenesto blablabla jer i preko papira mogu izaci poverljivi dokumenti iz zemlje. ph34r.gif

Sve sto sam ispricao je cista istina pa ako je taj slagao mene i ja lazem vas i nemojte mi zameriti mozda je to bio neki lozac ali cisto sumnjam posto sam trazio da razgovaram sa shefom tog carinskog odeljenja. Eto sta ucini sluzba od ljudi voleo bi da mi neko ko radi u posti potvrdi ili demantu je ovo sto je doticni meni rekao, ako ima takvog na forumu.

#18 Cruella De Ville

Cruella De Ville
  • Members
  • 1,490 posts

Posted 06 September 2007 - 09:23

QUOTE(1.maj @ 6 Sep 2007, 10:18) <{POST_SNAPBACK}>
CD ili DVD

po nasem zakonu, diskovi podlezu carinjenju. moguce je poslati 1, a da prodjes samo s postarinom, ako napises da mu je vrednost recimo 15 eur. ili svaki spakujes posebno, pa saljes tako. originalne, naravno. inace, hebena carinska izjava kosta blizu 100 eura...

#19 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 06 September 2007 - 09:32

QUOTE(mariah @ 5 Sep 2007, 23:03) <{POST_SNAPBACK}>
Jednom članu moje porodice poštar je danas uručio pismo adresirano na moje ime, kojem je donja ivica skoro celom dužinom isečena.

Verujem, ili bar sumnjam, da je to učinio neko na poštanskom putu između pošiljaoca pisma i mene kao primaoca, možda čak neko ko me poznaje, da bi pročitao šta unutra piše.
U pismu je između ostalog reč o intimnim detaljima iz mog života, tako da sam se jako razljutila, kada sam nakon radnih obaveza večeras ugledala u kakvom je stanju koverat tog pisma.

Kako ne bih personalizovala ovaj topic, zanima me šta biste vi činili kada biste primili otvoreno pismo?

pozdrav



izvini, ali pored opšte euforije i zgražavanja nas poštom, pismonošama, policijom i inima, ja bih da pitam sledeće: da li postoji mogućnost da je jedan član tvoje porodice, onaj koji je primio pismo, otvorio isto a u nameri da sazna intimne detalje iz tvog života? nekako je svima promakao detalj da pismo nisi primila ti, nego da ga je primio i tebi predao neko od članova tvoje porodice.

mislim, nekako mi se čini da bi neko iz tvoje porodice mogao biti mnogo zainteresovaniji za tvoja pisma i detalje u njima od pošte, BIA, policije i ostalih lokalnih zlotvora.

Edited by Vesna, 06 September 2007 - 09:32.


#20 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 06 September 2007 - 09:44

QUOTE(Vesna @ 6 Sep 2007, 10:32) <{POST_SNAPBACK}>
izvini, ali pored opšte euforije i zgražavanja nas poštom, pismonošama, policijom i inima, ja bih da pitam sledeće: da li postoji mogućnost da je jedan član tvoje porodice, onaj koji je primio pismo, otvorio isto a u nameri da sazna intimne detalje iz tvog života? nekako je svima promakao detalj da pismo nisi primila ti, nego da ga je primio i tebi predao neko od članova tvoje porodice.

mislim, nekako mi se čini da bi neko iz tvoje porodice mogao biti mnogo zainteresovaniji za tvoja pisma i detalje u njima od pošte, BIA, policije i ostalih lokalnih zlotvora.

Eto, realnija mogućnost za uzeti u obzir. Više od paranoisanja da BIA ima 10.000 zaposlenih koji otvaraju i čitaju(sa podvlačenjem) tudja pisma.

#21 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 06 September 2007 - 09:45

QUOTE(1.maj @ 6 Sep 2007, 10:18) <{POST_SNAPBACK}>
sa ovim problemom sam imao iskustva prosle godine. Moja devojka i ja smo probali da posaljemo 2 CDa za Crnu Goru. Referendum vec bio zavrsen i susedna nam drzava postala nezavisna. Sluzbenica u posti na Novom Beogradu nas lepo zamoli da otvorimo posiljku. Bez problema mi to uradimo i ona nam kaze da ne sme da primi takav paket za inostranstvo zato sto sumnja da se na njemu nalazi piraterija. Besan, para mi ide iz usiju itd itd... inace na CD su bile slike sa naseg letovanja i recimo 20 mp3 pesama ali ne vise nikako.
...


da otvaraju pakete, proveravaju diskove da li su piratski, gledaju da se u paketu kojim slučajem ne nalazi neka bomba, droga ili slično, mogu da razumem, ali i to bi trebalo da se obavi isključivo u prisustvu pošiljaoca. Naravno, neverovatno je da disk sa fotkama tretiraju kao piratski blink.gif i prave problem oko njega.

Moje pismo međutim, nije iz inostranstva, i u koverti se nalazio samo jedan A4 list, što se vrlo lako vidi i putem rendgenske provere, ili kako oni to već rade. Da je koverat bio deblji, pa i da razumem otvaranje, ali ponavljam, isključivo u prisustvu pošiljaoca, ali pismo koje sam dobila je najtanje moguće, i još nije iz inostranstva.

Jasno je da su otvorili samo da bi ga pročitali, golim okom se potpuno jasno videlo da u koverti nema ničega osim jednog tankog lista papira.

Pitanje je kako tome stati na put, ili kada će se neke buđave firme privatizovati, i uvesti konkurencija.

Ja sigurno znam da mi ne pada više na pamet da pišem pisma, i uopšte izbegavaću poštu u širokom luku, a i skrenuću pažnju svima koji me poznaju da mi pišu samo uopšteno, a neke intimnije stvari samo u direktnom razgovoru.

#22 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 06 September 2007 - 09:49

QUOTE(Zlica od Opaka @ 6 Sep 2007, 10:06) <{POST_SNAPBACK}>
mozda tebe uzbudjuje paranoja, ali ja sam navela nesto sto je provereno, jer sam u tom trenutku imala dovoljno razloga.

a sad si slobodan da sjashes sa svojom arogancijom & nadobudnoscu.

Obično mi je žao ljudi koji pate od paranoje.

A to "sjaši" možeš da upotrebljavaš u komunikaciji sa tvojim ocem, i familijom generalno. Medju vama, džiberima, to je normalna komunikacija.

#23 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 06 September 2007 - 09:57

QUOTE(Vesna @ 6 Sep 2007, 10:32) <{POST_SNAPBACK}>
izvini, ali pored opšte euforije i zgražavanja nas poštom, pismonošama, policijom i inima, ja bih da pitam sledeće: da li postoji mogućnost da je jedan član tvoje porodice, onaj koji je primio pismo, otvorio isto a u nameri da sazna intimne detalje iz tvog života? nekako je svima promakao detalj da pismo nisi primila ti, nego da ga je primio i tebi predao neko od članova tvoje porodice.

mislim, nekako mi se čini da bi neko iz tvoje porodice mogao biti mnogo zainteresovaniji za tvoja pisma i detalje u njima od pošte, BIA, policije i ostalih lokalnih zlotvora.


ne postoji takva mogućnost.

Osobu koja je primila pismo, ne želim da preciziram u kakvom sam srodstvu sa njom, da bih koliko toliko ostala anonimna, poznajem odlično, i njen karakter nikada joj ne bi dozvolio, da tako nešto uradi. Osim toga, sa tom osobom razgovaram o svemu bez ikakvih ustručavanja, tako da, čak i da je kod nje postojala znatiželja, ja bih joj sama sve rekla.

A pogotovo me ne bi lagala u lice, da je koverat, pošto ga je primila, stavila na moj sto. Osim toga, opisala mi je, da je poštar prvo poturio svesku na potpis, i pritom sve vreme ponavljao "pismo je neoštećeno, vidite", vrteći ga stisnutog unaokolo.

Čak i da je nekim čudom ona učinila takvu glupost, to bi mi priznala. Osim toga, i ona se sama "pojela", kada je shvatila šta se dogodilo, i da je možda mogla bolje da postupi prilikom preuzimanja pisma, jer, da je pismo otvoreno, pokazivalo je ponašanje i nervoza poštara.

Edited by mariah, 06 September 2007 - 09:58.


#24 Cruella De Ville

Cruella De Ville
  • Members
  • 1,490 posts

Posted 06 September 2007 - 10:01

on:
QUOTE(Tresko @ 6 Sep 2007, 10:49) <{POST_SNAPBACK}>
Obično mi je žao ljudi koji pate od paranoje.
A to "sjaši" možeš da upotrebljavaš u komunikaciji sa tvojim ocem, i familijom generalno. Medju vama, džiberima, to je normalna komunikacija.

gresis. to je upravo jedan od izraza za teranje bezobraznih dzibera. diplomatski. na ostale primitivne opaske koje nadilaze dziberluk se necu osvrtati. sam si se dovoljno dobro predstavio.
off.

#25 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 06 September 2007 - 10:06

QUOTE(mariah @ 6 Sep 2007, 10:57) <{POST_SNAPBACK}>
ne postoji takva mogućnost.

Osobu koja je primila pismo, ne želim da preciziram u kakvom sam srodstvu sa njom, da bih koliko toliko ostala anonimna, poznajem odlično, i njen karakter nikada joj ne bi dozvolio, da tako nešto uradi. Osim toga, sa tom osobom razgovaram o svemu bez ikakvih ustručavanja, tako da, čak i da je kod nje postojala znatiželja, ja bih joj sama sve rekla.

A pogotovo me ne bi lagala u lice, da je koverat, pošto ga je primila, stavila na moj sto. Osim toga, opisala mi je, da je poštar prvo poturio svesku na potpis, i pritom sve vreme ponavljao "pismo je neoštećeno, vidite", vrteći ga stisnutog unaokolo.

Čak i da je nekim čudom ona učinila takvu glupost, to bi mi priznala. Osim toga, i ona se sama "pojela", kada je shvatila šta se dogodilo, i da je možda mogla bolje da postupi prilikom preuzimanja pisma, jer, da je pismo otvoreno, pokazivalo je ponašanje i nervoza poštara.



ok, ako ti tako kažeš... ali to sve još uvek ne garantuje da ta osoba nije otvorila pismo. naročito ako si ti mladja a to neko od tvojih roditelja ili generalno, neko od starijih.

edit: ma koliko verovala tom nekom, zato što je tvoj, šanse su bar 50% da je pismo otvoreno baš u toj tački.

Edited by Vesna, 06 September 2007 - 10:07.


#26 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 06 September 2007 - 10:14

QUOTE(Vesna @ 6 Sep 2007, 11:06) <{POST_SNAPBACK}>
ok, ako ti tako kažeš... ali to sve još uvek ne garantuje da ta osoba nije otvorila pismo. naročito ako si ti mladja a to neko od tvojih roditelja ili generalno, neko od starijih.

edit: ma koliko verovala tom nekom, zato što je tvoj, šanse su bar 50% da je pismo otvoreno baš u toj tački.

veruj mi Vesna, zaista nema šanse da je pismo otvorio neko od mojih.

Vrlo sam sposobna da procenim da li mi neko nešto muti, i moji ne mute, 100%. A veruj mi da ne umeju da lažu, nisu vežbali tokom života, i nisu pokvarenog karaktera.

#27 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 06 September 2007 - 10:21

u slučaju porodice to nije stvar pokvarenog karaktera nego brige za žensko potomstvo. laugh.gif

#28 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 06 September 2007 - 10:26

QUOTE(mariah @ 6 Sep 2007, 11:14) <{POST_SNAPBACK}>
veruj mi Vesna, zaista nema šanse da je pismo otvorio neko od mojih.



ne bi se stel mesati al' samo da nadodam kako bi i moji isto rekli za mene

no .. kad kad .. mi se ucini da na neke stvari kao skrbink imam pravo pa se >zaletim< u pokoje pismo ili SMS


rekli bi Nijemci - stichprobe, radi


*u posljednje vrijeme slusam i ove psihologe .. vele .. privatnost je ok no vama kao roditeljima se vise isplati kontrolirati kako se ne bi ste - odvec iznenadili.
uostalom, tko se boji lijepih i ugodnih iznenadjenja?

#29 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 06 September 2007 - 10:29

upravo to pokušavam da objasnim... biggrin.gif

#30 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 07 September 2007 - 17:41

Znam za praksu da npr. odgovori na konkurs, odn. "pisamca" u kojima vam otpisuju ko je i gde konJkurisao, i ko je primljen (i zasto) redovno stizu u otvorenim plavim kovertama, sa "poklopcem" savijenim unutra! Meni je to debilno... ranting.gif I to su intimni detalji (sta svaka iskompleksirana sHusHa mora da ima priliku da gvirne kad ste i gde rodjeni, gde i zasto konkurisete, da li ste dobili posao ili niste itd.)