Jump to content


Photo

Boravak u Slovenıjı


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
4 replies to this topic

#1 ivek20

ivek20
  • Members
  • 24 posts

Posted 05 September 2007 - 10:55

Please, pomagajte....
Treba da odem u Ljubljanu na jedan semestar, dakle oko 5 meseci. Imam hrvatski pasoš, i znam da mi inače ne treba viza, ali pošto Hrvatska nije članica EU, trebala bi mi Dozvola za privremeni boravak, koja se izdaje građanima zemalja koje nisu u EU, a koji ostaju u Sloveniji duže od tri meseca. e sad, ja neću biti 5 meseci neprekidno u Sloveniji, nego ću naravno dolaziti1-2 puta mesečno u BG, dakle prelaziću granicu. Da li mi i u tom slučaju treba Dozvola za privremeni boravak?
Hvala unapred!!

#2 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 05 September 2007 - 11:16

QUOTE(ivek20 @ 5 Sep 2007, 11:55) <{POST_SNAPBACK}>
Please, pomagajte....
Treba da odem u Ljubljanu na jedan semestar, dakle oko 5 meseci. Imam hrvatski pasoš, i znam da mi inače ne treba viza, ali pošto Hrvatska nije članica EU, trebala bi mi Dozvola za privremeni boravak, koja se izdaje građanima zemalja koje nisu u EU, a koji ostaju u Sloveniji duže od tri meseca. e sad, ja neću biti 5 meseci neprekidno u Sloveniji, nego ću naravno dolaziti1-2 puta mesečno u BG, dakle prelaziću granicu. Da li mi i u tom slučaju treba Dozvola za privremeni boravak?
Hvala unapred!!

Ne treba ti. Dozvola boravka ti je potrebna samo u slučaju da bez prekida boraviš odjednom više od 90 dana. Do 90 dana bez prekida, ne treba ti viza. U svakom slučaju, u hrvatski pasoš slovenci ne udaraju vizu(a možeš čak šta više u Sloveniju da udješ sa ličnom kartom hrvatskom), tako da inače i ne mogu da utvrde kad si tačno ušao i izašao.

#3 ivek20

ivek20
  • Members
  • 24 posts

Posted 05 September 2007 - 11:33

E hvala ti puno...nisam u Beogradu trenutno, a kad se vratim, ostaje mi taman toliko vremena da se spakujem i odem u Ljubljanu.....

#4 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 05 September 2007 - 18:53

QUOTE(ivek20 @ 5 Sep 2007, 12:55) <{POST_SNAPBACK}>
Please, pomagajte....
Treba da odem u Ljubljanu na jedan semestar, dakle oko 5 meseci.


Ovo 'semestar' me malo brine. Ne bi bilo loše da se raspitaš da li ti treba neka posebna viza ako ideš tamo da nešto učiš.

Vlade često traže vize ljudima koji na više od određenog perioda planiraju nešto da uče zvanično. (U Kanadi, na primer, ljudi kojima za turističke posete ne treba viza smeju da ostanu kao studenti do 6 meseci bez studentske vize). Sve ovo govorim jer, naravno, ne želiš da imaš bilo kakvih problema sa vlastima tamo, iako je svakako tehnički moguće da te niko neće ni primetiti, posebno sa tim čestim izlascima iz zemlje koje planiraš.

No, šta ako se desi da poželiš da ostaneš duže, zatreba ti zdravstvena zaštita, ili prosto odlučiš da ne bi bilo loše da malo i radiš da dopuniš primanja? Studentske vize regulišu upravo takva pitanja.

#5 ivek20

ivek20
  • Members
  • 24 posts

Posted 08 September 2007 - 15:24

Semestrar će mi trajati oko 5 meseci, a koliko znam, po zakonu mi treba dozvola za boravak duži od tri meseca. Ja ta tri meseca neću nikada ni napraviti, jer ču na dve tri nedelje prelaziti granicu. Dozvola za boravak je gomila papira i cimanja, a podrazumeva i zdravstvenu zaštitu, a za sve to, u par dana nemam vremena, zato me je i zanimalo da li mogu bez toga. Naravno, kasnije ako poželim ostati, uvek valjda mogu dobiti Dozvolu...

Hvala u svakom slučaju.
Ako neko zna nešto još, ili ima iskustva sa sličnim stvarima, molim vas postujte....Hvala