Jump to content


Photo

Enerdzi sejvings friks :)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
19 replies to this topic

#1 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 25 August 2007 - 04:34

Dal je i kod vas po dijasporama nastupilo sijalicno ludilo?

Ovde medju kengurima odjednom su stare sijalice lose, kao arce struju na kamare. (Pored frizidera, grejalice i sporeta nikad ne bih rekla da je sijalica kriva za preteranu potrosnju struje, al ajde). Navodno previse rasipa energije.

Anyway, javnost je uhvacena za gusu da promeni sijalice i na taj nacin smanji potrosnju energije. Ako se smanji potrosnja struje, manje ce da se prlja planeta, sto ce reci manje ce da se globalno zagreva.

E, sad, ostalo je znaci jos samo da prosecan Joe Bloke ode u radnju i sprca $200 na nesto sto vec ima. Nesto sto bi ga u normalnim okolnostima kostalo $30-$40. E, da... To je ta veoma bitna smetnja a to je da su nove "energy saving" sijalice jedno 6-7 puta skuplje od obicnih. Normalno, Joe ima istu logiku kao i Vishvahatan ili Ksi ili Milivoje - ma da se nosis u pm, JA da trosim moje pare na tvoje zajebancije???

Elem... Evo danas, u subotu sabajle dva Indijca nam zakucase na vrata... Kaze mi dosli da vam promenimo sijalice... Zamenise sve sijalice po kuci... Kad smo ih prebrojali mal nisam pala na guz - jedno 50tak sijalica fraj, samo zarad ocuvanja planete.

Ja se nesto mislim... Dal bi mi malo pocesali i ledja, kad mi vec menjauju sijalice...
(Dobro je, nisu imali kad za cesanje smile.gif zamenise sijalice i odose. A nisu bas ni blizu Bredu Pitu, onako garavi. smile.gif )

#2 porfirijepetrovic

porfirijepetrovic
  • Members
  • 129 posts

Posted 25 August 2007 - 07:54

uh, ovo je bilo tesko za citanje. zaista.

QUOTE(Viloticka @ 25 Aug 2007, 05:34) <{POST_SNAPBACK}>
Dal je i kod vas po dijasporama nastupilo sijalicno ludilo?

pa nijesmo ni mi sugavi ovdi. imademo i mi struje.

QUOTE(Viloticka @ 25 Aug 2007, 05:34) <{POST_SNAPBACK}>
Ako se smanji potrosnja struje, manje ce da se prlja planeta, sto ce reci manje ce da se globalno zagreva.

i manje ce, na primer, da se odlaze pepeo pored dunava, ovako:
Attached File  tmpphp50l7oj.jpg   55.48KB   78 downloads

QUOTE(Viloticka @ 25 Aug 2007, 05:34) <{POST_SNAPBACK}>
E, sad, ostalo je znaci jos samo da prosecan Joe Bloke ode u radnju i sprca $200 na nesto sto vec ima. Nesto sto bi ga u normalnim okolnostima kostalo $30-$40. E, da... To je ta veoma bitna smetnja a to je da su nove "energy saving" sijalice jedno 6-7 puta skuplje od obicnih. Normalno, Joe ima istu logiku kao i Vishvahatan ili Ksi ili Milivoje - ma da se nosis u pm, JA da trosim moje pare na tvoje zajebancije???

dzo ocigledno ne mari za pare.

znas sta, deca tek sa pet godina pocnu da razumeju koncept vremena. do tada ce uvek izabrati cokoladu odma umesto dve cokolade za deset minuta. dakle svako ko je seo da izracuna par stvari o sijalicama, a pritom ima vise od 5 godina, ce da promeni sve sijalice.

QUOTE(Viloticka @ 25 Aug 2007, 05:34) <{POST_SNAPBACK}>
Kad smo ih prebrojali mal nisam pala na guz - jedno 50tak sijalica fraj, samo zarad ocuvanja planete.

blink.gif

racunica je jasna:

- te sijalice kostaju 10 puta vise
- ali i traju 10 puta duze
- a ustede on 100kWh godisnje, svaka, otprilike
- a to mu dodje $5 ustede godisnje, u srbiji (gde je struja jeftina)

da ne zaboravim: imaju tu manu da im treba 0.2 sekunde da se upale... ko je nestrpljiv pa mu treba instant svetlo, nek nastavi po starom.

#3 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 25 August 2007 - 08:09

Sve je to lepo, ali zaboravljas jednu stvar a to je da ljudi rade stvari iz emotional reasons a ne logike radi. 6-7 puta vise placena sijalica SADA je instant pain, a korist kroz par godina je preterano daleko postavljen pleasure. Prema tome, kod vecine stanovnistva nema sanse da se vidi dalje od nosa. Cak i kada je stanovnistvo davno preguralo petu godinu.

#4 burekdzija

burekdzija
  • Members
  • 530 posts

Posted 25 August 2007 - 08:31

QUOTE(Viloticka @ 25 Aug 2007, 09:09) <{POST_SNAPBACK}>
Sve je to lepo, ali zaboravljas jednu stvar a to je da ljudi rade stvari iz emotional reasons a ne logike radi. 6-7 puta vise placena sijalica SADA je instant pain, a korist kroz par godina je preterano daleko postavljen pleasure. Prema tome, kod vecine stanovnistva nema sanse da se vidi dalje od nosa. Cak i kada je stanovnistvo davno preguralo petu godinu.

Razlika se vidi znatno brze, a ne nakon pet godina (u industrijski razvijenim zemljama 15-20% struje se trosi samo na osvetljenje). Takodje, ne radi se samo o ustedi energije vec i o kvalitetu svetla.

#5 baklavica

baklavica
  • Members
  • 128 posts

Posted 25 August 2007 - 11:34

Pa cek, na kraju si dobila 50 sijalica fraj ili si ih platila tih 6-7 puta vise?

Sto se mene tice, planetu uopste nece da spasi to sto ostavljam komp na stend-baju kad napustam ofis na vise od 10 minuta i sto postujem politiku gasenja svetla u veci ako je prazna (opet na poslu), ali se bolje osecam kad to uradim...

Ovde nisu tako agresivni u kampanjama, ali su sve glasniji; i jos uvek ostavljaju (privid?) slobode izbora, kao - mi vas podsecamo sta i kako bi trebalo, a vi razmislite i odlucite sami. Recimo, provajder elektricne energije dostavlja luksuzno uradjeni newsletter sa real-life pricama "porodica xy je godisnje ustedela yz para tako sto je...", upakovanih u recepte za kish i koktele i u price s putovanja - recimo.

#6 porfirijepetrovic

porfirijepetrovic
  • Members
  • 129 posts

Posted 25 August 2007 - 12:24

QUOTE(baklavica @ 25 Aug 2007, 12:34) <{POST_SNAPBACK}>
Ovde nisu tako agresivni u kampanjama, ali su sve glasniji

nista od toga dok ne lupe dobar porez na struju! onda cemo da pazimo i kolko vode u ketl stavljamo. neeeego, tako i treba... usvinjismo planetu skroz naskroz.

#7 redridinghood

redridinghood
  • Members
  • 570 posts

Posted 25 August 2007 - 13:07

Nego ovaj Viloticka kol'ku to kucu imas?
Ja u stanu jedno 10 sijalica a i ovo je zaokruzeno na vecu cifru.... laugh.gif

#8 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 25 August 2007 - 13:35

QUOTE
nista od toga dok ne lupe dobar porez na struju! onda cemo da pazimo i kolko vode u ketl stavljamo. neeeego, tako i treba... usvinjismo planetu skroz naskroz.


Slazem se.

QUOTE(redridinghood @ 25 Aug 2007, 22:07) <{POST_SNAPBACK}>
Nego ovaj Viloticka kol'ku to kucu imas?
Ja u stanu jedno 10 sijalica a i ovo je zaokruzeno na vecu cifru.... laugh.gif


Mogla bi biti i veca, da ti pravo kazem.

#9 baklavica

baklavica
  • Members
  • 128 posts

Posted 25 August 2007 - 15:03

QUOTE
onda cemo da pazimo i kolko vode u ketl stavljamo.


unsure.gif Ja i na to pazim...Mora da sam mnogo cudna...

#10 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 25 August 2007 - 19:03

QUOTE(Viloticka @ 25 Aug 2007, 06:34) <{POST_SNAPBACK}>
A nisu bas ni blizu Bredu Pitu, onako garavi. smile.gif )


Pretpostavljamo da dokaz tvoje blizine Angelini Jolie uskoro sledi.

#11 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 25 August 2007 - 22:18

Ja sam mozda naivna pa se primam na kampanje, ali ubedili su me. Kad god mogu, ucinim nesto za planetu. Crnomanjasti Bred Pit-ovi mi jos nisu dolazili na vrata, ali radim ono sto mogu. Sortiram djubre, otpatke od hrane (nema ih kod mene mnogo smile.gif ) nosim na kompostiranje itd, ali to radim zato sto mi se moze. Kad sam u Srbiji, bacam tetrapake s pilecim koskama u isti kontejner, jer ne znam sta bih drugo s njima uradila huh.gif
Razvijeni svet zagadjuje prirodu mnogo vise od polu/nerazvijenog, pa mora vise i da se potrudi. Moja mesecna karta za gradski autobus (nije crven nego zelen) bi verovatno kostala manje kad bi isti vozio na dizel umesto na etanol. I dalje se, po navici, izmicem svaki put kad taj staje na stanicu. Ocekujem da me zapahne dobro poznati miris izduvnih gasova/bojnih otrova. I svaki put se obradujem kad umesto smrada izgorelog dizela osetim blagi miris alkohola. Ziveo etanol!

#12 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 25 August 2007 - 23:04

Ja sam samoinicijativno promenio skoro sve sijalice u kuci jos 2004. Ne toliko zbog ocuvanja planete nego iz jednostavnog razloga da neonske sijalice traju u proseku izmedju 2 i 3 godine. Dok nisam izvrsio zamenu ove klasicne su crkavale samo tako. Barem 3 komada nedeljno.

Dakle em trose manje, em daju bolje svetlo em traju duze. Milina&Radina cool.gif

#13 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 26 August 2007 - 18:17

Pa koje si ti to sijalice trosio? Neke od kinesko kineskih Kineza? Cuj, 3 komada nedeljno... Uzas...

QUOTE(den røde bussen @ 26 Aug 2007, 04:03) <{POST_SNAPBACK}>
Pretpostavljamo da dokaz tvoje blizine Angelini Jolie uskoro sledi.


Yebi ga, nisam mislila da ih zenim... samo da ih malo zloupotrebim...

#14 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 26 August 2007 - 23:34

QUOTE(Viloticka @ 26 Aug 2007, 14:17) <{POST_SNAPBACK}>
Pa koje si ti to sijalice trosio? Neke od kinesko kineskih Kineza? Cuj, 3 komada nedeljno... Uzas...

Jok more, sve marke sam isprobao, GE, Phillips, Osram itd. i sve su crkavale. Pre bih rekao da je problem u nestabilnoj struji a i kuca sa sve instalacijama je poprilicno matora, te stoga neonke su zakon.

#15 kolumna

kolumna
  • Members
  • 22 posts

Posted 27 August 2007 - 19:09

QUOTE(burekdzija @ 25 Aug 2007, 09:31) <{POST_SNAPBACK}>
Razlika se vidi znatno brze, a ne nakon pet godina (u industrijski razvijenim zemljama 15-20% struje se trosi samo na osvetljenje). Takodje, ne radi se samo o ustedi energije vec i o kvalitetu svetla.


kvalitet?

Edited by kolumna, 27 August 2007 - 19:12.