Jump to content

Photo

Nemojte da se prepijete vode

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
92 replies to this topic

Poll: Pijete li vode? (109 member(s) have cast votes)

Koliko vode pijete na dan?

1. Vise od 2l (33 votes [31.43%])

Percentage of vote: 31.43%

2. Oko 2l (23 votes [21.90%])

Percentage of vote: 21.90%

3. 1-2 l (39 votes [37.14%])

Percentage of vote: 37.14%

4. Manje od 1l (10 votes [9.52%])

Percentage of vote: 9.52%

Vote Guests cannot vote

#16 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 19 August 2007 - 14:56

QUOTE(Viloticka @ 19 Aug 2007, 13:43) <{POST_SNAPBACK}>
Ja sam ove price o prepijanju vodom i ispiranju minerala samo u Srbiji cula. Jos me je moja baka savetovala da jedem vise soli leti da zadrzim vise vode....a da je so stetna maltene u bilo kojoj kolicini.

Bez uvrede, ali tvoja baka nije znala šta je to homeostatski mehanizam održavanja osmotskog pritiska.

Famoznih dva litra je samo novinarska interpretacija, u stvarnosti to zavisi od mnogo faktora. Pre svega, ne treba zaboraviti da mi vodu stvaramo i sami pri hemijskim reakcijama u telu, da se veliki deo tečnosti unosi hranom i da se jedan mali deo nadoknađuje pijenjem. A gubi se znojenjem, disanjem, malim delom kroz feces i najviše putem urina.

Količina koja se dnevno izgubi je negde oko 1,5l u idealnim uslovima, sad, da li neko gubi više ili manje i da li će to da nadoknadi putem hrane ili vode...

Najbanalniji primer je odnos količine vode koju smo uneli i izneli, ali se često previdi činjenica da to uopšte nije pod našo
 kontrolom. Mi možemo svesno da unesemo veliku količinu soli
ili veliku količinu vode, ali će organizam to sam da vrati na referentne vrednosti. Kad ne može da se vrati ta referentna vrednost, onda se to zove bolest.

Npr nešto što se zove diabetes insipidus. U mozgu postoji jedno područje koje određuje osmolarnost tečnog dela krvi, i ako je ona povećana, izdaje se komanda da se u telu zadrži voda tako što će se urin dodatno koncentrovati (tj. izlučiti manja količina vode sa više molekula u njoj). Komunikacija između mozga i bubrega se odvija preko hormona AD

Ako iz nekog razloga ADH ne može da vrši svoje dejstvo (tumor u m
zgu, ili antitelo na hormon,...) i on se ne luči, telo će lučiti

velike količine urina (10-20 litara dnevno) bez obzira koliko mi vode unosili. To posle pokreće mehanizam žeđi i j
š gomilu nekih stvari...

Druča priča je npr. sladoled koji uzmemo leti. Normalna bakterijska flora kokošijeg organizma je E. coli i ona se često nalazi na površini ljuske jajeta. Ako jaje nije oprano, može da dospe u unutrašnjost kada se razbije. Vrsta koja živi u kokoškama se razlikuje od vrste koja živi u našim crevima i produkuje jedan toksin koji povećava razmak među ćelijama creva i tako prouzrokuje da se puno vode gubi fecesom (aka dijareja).

Poenta priče je da nam telo samo kaže kada mu je potrebna voda. A kvaka je u tome što se znaci žeđi pojave tek kada smo dehidrirali, pa svesne reakcije (znamo da idemo po suncu i znamo da ćemo posle nekog vremena ožedneti, ako smo jeli neko presoljeno jelo, znamo da ćemo biti žedni) služe da preduprede znake žeđi. Takoreći, nad-mehanizam regulacije. .

To gubljenje soli, slabost i slično se javlja u ekstremnim situacijama, npr. kod onih atletičara što trče preko pustinje ili tako nešto.

I so, sama po sebi, nije štetna - već neophodna. Ono što jeste štetno je njen prekomeran unos, jer za sobom povlači unos vode, a više vode povećava krvni pritisak, viši krvni pritisak remeti razmenu materija i tako ide u krug. To kod zdravog, mladog čoveka nije problem, ali jeste već tamo negde od 45-50. godine

Edited by _Pile_, 19 August 2007 - 15:03.

#17 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 19 August 2007 - 19:00

Auu @pile svaka ti cast !!!
Ovo je bilo vrlo poucno za mene.
Ne znam dal predajes negde, al razmisli o tome.
pozdrav

#18 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 19 August 2007 - 21:29

Ja popijem negde otprilike 4 do 6 litara dnevno, i ma koliko to delovalo mnogo i neverovatno znam nekoliko osoba koje piju dosta više od mene.

I nikome ništa ne fali.

E sad prepiti se vode u za kratko vreme sigurno nije zdravo.

Inače jednom je društvance igralo poker u pijenje vode, ko dođe do 10 čaša (3 litra) ispada, ja pobedila sa bednih 9 čaša rolleyes.gif (2.7 litara), sve to za oko sat-dva, i da, bilo je aprijatno.

#19 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 19 August 2007 - 22:22

QUOTE(Amélie @ 19 Aug 2007, 22:29) <{POST_SNAPBACK}>
Ja popijem negde otprilike 4 do 6 litara dnevno, i ma koliko to delovalo mnogo i neverovatno....

blink.gif JFC, to je po jedna casa vode na svakih pola sata. Jel' imas neutoljivu zedj ili si dzanki na vodu, u cemu je problem? Verovatno nosis flasu vode svuda sa sobom.

#20 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 20 August 2007 - 00:56

@ pile:

OK, sve to stoji sto si kazo. Ne pomenu, medjutim, ispiranje organizma. Znaci nije stos u tome da popijes vodu, zalepis je za celije i nikome je vise ne das. Stos je u tome da pijes VISE nego sto ce ti organizam zadrzati, da bi voda na putu ka besici pokupila otrove sa sobom.

Kad kazem "otrove" mislim na nus-produkte metabolizma.

Sta kazes o tome?

#21 djordje geprat

djordje geprat
  • Members
  • 1,455 posts

Posted 20 August 2007 - 09:50

Dve litre vode dnevno (često kriglu naiskap) i 2 gajbe piva mesečno (prosek, leti više, zimi manje). Rekli su mi da tečnost diže pritisak a meni je izuzetno nizak.

Ostale tečnosti nisam uzeo u obzir.

#22 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 20 August 2007 - 10:01

QUOTE(tiger @ 19 Aug 2007, 15:44) <{POST_SNAPBACK}>
Pri tom, ko nam garantuje da ta flasirana zdrava voda, nije isto sto i cesmovaca u ambalazi?

Ko je gledao "Mucke" znace o cemu pricam. biggrin.gif

pa to i kazem

http://news.bbc.co.u.../uk/3523303.stm

#23 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 20 August 2007 - 10:48

ja nisam neki vodopija ali pijem vodu kad mi se pije, ne preterujem i ne pijem je na silu. jedino što sam negde pročitala o vodi i i eksperimentalno dokazala na ličnom primeru je da ponekad žeđ registrujemo kao glad, jer se u našem organizmu prvo hrani mozak pa sve ostalo. tako da kad mozak traži vodu prvo prebira po želucu da je nađe, a ako je nema onda traži da se želudac napuni. mi to često registrujemo kao glad, a dešava se da je samo potreba za vodom.

Edited by ohbabyw, 20 August 2007 - 10:49.

#24 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 20 August 2007 - 11:02

QUOTE(Zmitjkoe @ 19 Aug 2007, 23:22) <{POST_SNAPBACK}>
Jel' imas neutoljivu zedj ili si dzanki na vodu, u cemu je problem?

Problema nema smile.gif
Prosto sam često žedna.
I onda sam jednom iz čistog zezanja probala da izmerim otprilike koliko popijem dnevno, i tako mu nekako ispadne.

I da, često nosim flašu od 1/2 litra sa sobom /leti svakako, zimi i ne mora obavezno/.

Btw meni se čudom čude, a vidim većina glasala za više od 2 litra tongue.gif

#25 Miralem

Miralem
  • Banned
  • 815 posts

Posted 20 August 2007 - 11:11

jedan je tako popio 2 litra vode, odjednom. i umro. na mestu.

#26 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 20 August 2007 - 11:37

ja procitala naslov : Nemojte da se prepirete ovde unsure.gif

godinama se kao trudim da pijem preko dva litra vode denvno ali mi ne uspeva. uglavnom se svede na "pijem kad sam zedna", nikako da istreniram sebe da je pijem "preventivno"...

#27 brax

brax
  • Members
  • 543 posts

Posted 20 August 2007 - 11:40

Glasala za 2l. Mada, to bi bio neki prosek.

Pridrzavam se stare devize, da moj organizam zna svoje potrebe bolje i od nutricionista i njima slicnih. Mislim, moze covek svesno da unosi tecnost u sebe ali cemu to?

Kad sam zedna pijem, kad nisam ne pijem, nekad je to manje, nekad vise od 2l ali uvek onoliko koliko mi organizam trazi.

Racunam, on zna najbolje. smile.gif

#28 brax

brax
  • Members
  • 543 posts

Posted 20 August 2007 - 11:41

QUOTE(Miralem @ 20 Aug 2007, 12:11) <{POST_SNAPBACK}>
jedan je tako popio 2 litra vode, odjednom. i umro. na mestu.

sad, ima raznih vrsta vode...

#29 Valkyrie

Valkyrie
  • Members
  • 1,115 posts

Posted 20 August 2007 - 11:52

QUOTE(brax @ 20 Aug 2007, 12:41) <{POST_SNAPBACK}>
sad, ima raznih vrsta vode...

Јоš ako piše ''B-E-N-Z-I-N''..

Ja pijem baš malo vode, ali prosto mi organizam ne traži, jedem puno voća i svaki dan jedem supu (ili nešto što uključuje kašiku), pijem litar mleka/jogurta dnevno.. Mislim da tečnosti unosim dovoljno, a to što nije baš voda.. Pokušavam da se nateram na silu, al nešto mi ne ide..

#30 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 20 August 2007 - 12:02

QUOTE(Viloticka @ 20 Aug 2007, 01:56) <{POST_SNAPBACK}>
OK, sve to stoji sto si kazo. Ne pomenu, medjutim, ispiranje organizma. Znaci nije stos u tome da popijes vodu, zalepis je za celije i nikome je vise ne das. Stos je u tome da pijes VISE nego sto ce ti organizam zadrzati, da bi voda na putu ka besici pokupila otrove sa sobom.

Kad kazem "otrove" mislim na nus-produkte metabolizma.

Sta kazes o tome?

Sve to što si nabrojala se odnosi na funkciju bubrega. Imaju razne neke funkcije, ali jedna od bitnijih je da "filtriraju" krv od konačnih produkata nekog metaboličkog puta, održavaju koncentraciju jona i izlučuju ksenobiotike (za to bi već moglo da se kaže inaktivisani otrov). I, neposredno, štede vodu u organizmu tako što koncentrišu urin.

Ako bismo rekli da je u pitanju ispiranje, to bi podrazumevalo da se rastvorljivost te neke supstance povećava ako je prisutno više vode, tj. da će brže preći iz unutrašnjosti ćelije ka spolja. Međutim, većina supstanci (izuzev npr bilirubina) se odmah prenosi napolje, bilo preko transportera ili kanal
, jer su visoko hidrosolubilne. U urinu najviše ima uree, koja nastaje varenjem proteina. Recimo, pojeli ste biftek u sosu od bibera i pili crno vino za večeru.

Sad, šta radi bubreg? On koncentriše izvesnu količinu uree tako da pravi hiperosmotski rastvor. Ako bismo popili veću količinu vode nego što nam je potrebna, izlučila bi se ista količina uree kao i pre, ali bi urin imao više vode u sebi tj. bio možda hipoosmotski. To se može i videti, jedno je tamnije a drugo svetlije. Naravno, postoji neka minimalna količina vode koja je potrebna za ovo i to je oko 500ml. Zanimljivo je recimo da, kada ne bi bilo koncentrisanja, dnevno bismo izlučivali po 180 l smile.gif Kapacitet jednog omanjeg slončeta.

Sve ovo što se ti pitaš, zapitao se i Artur Gajton pre jedno 30 godina. Zato ja (do izvesne mere tongue.gif ) volim neke narodne poslovice jer navode na kritički način razmišljanja. Pošto pričamo o vodi, bila bi, recimo, odgovarajuća : ko vino večera, vodu doručkuje. tongue.gif

Glavni sastojak vina, pored tanina i još nekih drugih stvari je, naravno, alkohol. Mediji i mi u svakodnevnom govoru alkohol smatramo kolokvijalno, u smislu nekog industrijskog proizvoda, sredstva za užitak i slično, ali se zaboravlja činjenica da je to, zapravo, krajnji metabolički produkt kvasca. Takoreći, nešto što bi kvasac piškio, kad ne bi bio primitivan organizam. Ovako to samo difunduje kroz membranu. Kvasac koristi šećere da bi živeo i alkohol je metabolički produkt koji on dalje ne razlaže. Mi, s druge strane, takođe koristimo šećer, ali ga razlažemo na nekoliko stvari, na mlečnu kiselinu, na pirogrožđanu kiselinu, ali jedan najveći deo se pretvara u ugljen-dioksid i vodu.

Kada unesemo u sebe alkohol, naše telo može da ga razgradi, ali samo određenom brzinom, odnosno, jedan deo je u višku. Zavisno od toga da li ste pristalica kreacionizma ili darvinizma, reći ćemo da je bog udesio i priroda prilagodila da taj višak alkohola deluje na ono područje pomenuto u mom prethodnom postu. Prestaje lučenje ADH i u roku od par sati izlučuje se znatno veća količina alkohola. Da li nekome zvuči poznato alternativno zalivanje gradskog zelenila? Naši produkti koji dospeju na travnjak (najviše urea) služe bakterijama, koje poseduju enzim ureazu, da nastave da se hrane i time se završava ciklus ishrane biljke-svinja-čovek-bakterije-biljke.

Edited by _Pile_, 20 August 2007 - 12:39.