Jump to content


Photo

Nemojte da se prepijete vode


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
92 replies to this topic

Poll: Pijete li vode? (109 member(s) have cast votes)

Koliko vode pijete na dan?

  1. Vise od 2l (33 votes [31.43%])

    Percentage of vote: 31.43%

  2. Oko 2l (23 votes [21.90%])

    Percentage of vote: 21.90%

  3. 1-2 l (39 votes [37.14%])

    Percentage of vote: 37.14%

  4. Manje od 1l (10 votes [9.52%])

    Percentage of vote: 9.52%

Vote Guests cannot vote

#1 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 19 August 2007 - 12:43

Žeđ ili suvo grlo?

Prilikom odlaska s plaže konstatovali ste da ste tog vrelog dana popili čak tri boce od po litar vode. Naravno, korisno je piti vodu, ali da li je korisno piti je u neograničenim količinama, uprkos užasnoj žeđi koju osećamo na suncu?

Morate znati da ako popijete više od dva litra vode na dan, sve ono što je višak, preplavljuje ćelije, a one, izbacujući vodu, s njom izbacuju i mineralne soli neophodne organizmu. Situacija se dodatno pogoršava ako naša ishrana sadrži malo soli, jer se u tom slučaju mogu javiti i grčevi i osećaj slabosti organizma. Potrebno je da se pronađe prava mera u ispijanju vode. Kao, uostalom, i u svemu drugom što radimo u životu.

Pazite da ne pijete premalo vode, ali ni previše, i nemojte mešati pravu žeđ s osećajem da vam je suvo grlo. Zato nikada ne pijte naiskap pola litra vode. Pre toga zadržavajte manje gutljaje u ustima i osetite ukus vode. Tako ćete svom mozgu dati vremena da prihvati informaciju o tome da li jeste ili niste žedni.

Ako vam treba i neko praktično a jednostavno uputstvo kako da utvrdite da li je vašem organizmu potrebno još tečnosti, postoji jedan mali ali precizan i sasvim jednostavan test. Dovoljno je da se uštinete za nadlanicu jedne ruke. Ako se koža odmah vrati u prvobitan položaj, znači da pijete dovoljno vode. Ukoliko nekoliko sekundi ostane naborana, to je pouzdan znak da vam voda nedostaje.

Zato zapamtite – vodu je korisno piti, ali ipak ne preterujte u tome.

Iz lokalnih novina


---------------------------------------------------------

Ja sam ove price o prepijanju vodom i ispiranju minerala samo u Srbiji cula. Jos me je moja baka savetovala da jedem vise soli leti da zadrzim vise vode.

Ono sto ovde pricaju je da nikad nije previse vode (OK, 20 litara na dan JESTE malo previse), a da je so stetna maltene u bilo kojoj kolicini.

Kojeg se pravila vi pridrzavate?

#2 KPSrbije

KPSrbije
  • Banned
  • 712 posts

Posted 19 August 2007 - 13:26

Ako se dobro potrudimo, pogotovo oni medju nama sa medicinskim obrazovanjem ili znanjem, ovo može da bude najznačajnija tema na Forumu. Ja na žalost malo mogu da pomognem jer sam davno to čitao, ali ću u cilju podsticanja diskusije reći sledeće.

Osnivač Makrobiotike, njene filozofije i prakse, Džordž Ošava kaže da je KOLIČINA VODE KOJU ČOVEK POPIJE U TOKU DANA NAJBOLJI POKAZATELJ KVALITETA ISHRANE KOJU KORISTI. ONI KOJI IMAJU POTREBE DA PIJU DOSTA VODE HRANE SE NEZDRAVO. OBRNUTO, KO NE OSEĆA POTREBU DA PIJE MNOGO VODE, HRANI SE ZDRAVO.

VODE TREBA PITI ŠTO MANJE. OVO VAŽI ZA ZDRAVE OSOBE KOJE IMAJU NORMALAN OSEĆAJ ŽEDJI. Za ljude sa narušenim zdravljem, ne bih se upuštao.

Sigurno je jedno. Lekar Zapadne medicine koji kaže TREBA PITI NAJMANJE TRI LITRA VODE DNEVNO, TREBA DA VRATI DIPLOMU.

#3 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 19 August 2007 - 13:57

QUOTE(KPSrbije @ 19 Aug 2007, 14:26) <{POST_SNAPBACK}>
Sigurno je jedno. Lekar Zapadne medicine koji kaže TREBA PITI NAJMANJE TRI LITRA VODE DNEVNO, TREBA DA VRATI DIPLOMU.


Ako si direktno izlozen suncu (kao recimo gradjevinci na gradjevinama) mozes preko znojenja izgubiti i do litar vode na sat vremena. Da oni ne smlate 5-6 litra dnevno dehidrirali bi.

Ja licno stucem 4-8l dnevno tecnosti (ne iskljucivo vode) i nisam primetio da mi skodi. A sta pricaju nutricionisti i ini, zabole me. Ja lepo oslusnem svoje telo, pa sta ono hoce to mu i provajdujem. Krvna slika mi je normalna, BMI takodje, ne nedostaju mi minerali i sl. a kod doktora sam zadnji put morao da idem (apart from periodic check-up) pre godinu dana - kad sam razlupao glavu, pre toga 4 godine bio nisam. A vi samo slusajte savete raznoraznih nutricionista i inih, i hranite se zdravo, merite unosenje svake materije na kasicicu, tovite se muslijima i sl. IMHO oni koji se 'zdravo hrane' (tj. ono sto je sad trend da se propagira kao zdravo) bolesniji su od mene regularnog svastojeda koji jede ono sto mu se jede, u kolicinama koje mu odgovaraju i vremenskim intervalima koje mu osecaj gladi diktira. Cak i da nisam zdraviji, I wouldn't have it any other way! Hebes zivot ako si talac pravila oko najfundamentalnijih stvari.

#4 Joe D

Joe D
  • Members
  • 2,529 posts

Posted 19 August 2007 - 14:01

QUOTE(incognito @ 19 Aug 2007, 14:57) <{POST_SNAPBACK}>
Ako si direktno izlozen suncu (kao recimo gradjevinci na gradjevinama) mozes preko znojenja izgubiti i do litar vode na sat vremena. Da oni ne smlate 5-6 litra dnevno dehidrirali bi.

Ja licno stucem 4-8l dnevno tecnosti (ne iskljucivo vode) i nisam primetio da mi skodi. A sta pricaju nutricionisti i ini, zabole me. Ja lepo oslusnem svoje telo, pa sta ono hoce to mu i provajdujem. Krvna slika mi je normalna, BMI takodje, ne nedostaju mi minerali i sl. a kod doktora sam zadnji put morao da idem (apart from periodic check-up) pre godinu dana - kad sam razlupao glavu, pre toga 4 godine bio nisam. A vi samo slusajte savete raznoraznih nutricionista i inih, i hranite se zdravo, merite unosenje svake materije na kasicicu, tovite se muslijima i sl. IMHO oni koji se 'zdravo hrane' (tj. ono sto je sad trend da se propagira kao zdravo) bolesniji su od mene regularnog svastojeda koji jede ono sto mu se jede, u kolicinama koje mu odgovaraju i vremenskim intervalima koje mu osecaj gladi diktira. Cak i da nisam zdraviji, I wouldn't have it any other way! Hebes zivot ako si talac pravila oko najfundamentalnijih stvari.

Sustina. A ti nutricionisti ionako poturaju svaki put drugaciju pricu.

#5 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 19 August 2007 - 14:04

A to sto mi pustamo vodu sve vreme?
Covek je oko 70% voda, jel tako? Osim u WCu, mi pustamo vodu na razne druge strane... Suplji smo ko reseto, sto rece Radovan. Znojimo se, bilo toplo ili ne. Ako uzmes ogledalo i dunes na njega dobijes - sta? Vodenu paru. Mi izdisemo vodu.
Kazu da voda koju pijemo deluje na organizam kao kad pustis vodu u klonji... E sad, mozes da pustis vodu jednom dnevno, mozes po malo, mozes po casu da sipas svaki put, pa koliko ode - ode. A mozes da ne pustis nikako. U zivotu sam srela vise od jednog coveka/zene koji su se hvalili da nikad ne piju vodu.

#6 dig_chohano

dig_chohano
  • Banned
  • 617 posts

Posted 19 August 2007 - 14:10

QUOTE(KPSrbije @ 19 Aug 2007, 14:26) <{POST_SNAPBACK}>
Ako se dobro potrudimo, pogotovo oni medju nama sa medicinskim obrazovanjem ili znanjem, ovo može da bude najznačajnija tema na Forumu. Ja na žalost malo mogu da pomognem jer sam davno to čitao, ali ću u cilju podsticanja diskusije reći sledeće.

Osnivač Makrobiotike, njene filozofije i prakse, Džordž Ošava kaže da je KOLIČINA VODE KOJU ČOVEK POPIJE U TOKU DANA NAJBOLJI POKAZATELJ KVALITETA ISHRANE KOJU KORISTI. ONI KOJI IMAJU POTREBE DA PIJU DOSTA VODE HRANE SE NEZDRAVO. OBRNUTO, KO NE OSEĆA POTREBU DA PIJE MNOGO VODE, HRANI SE ZDRAVO.

VODE TREBA PITI ŠTO MANJE. OVO VAŽI ZA ZDRAVE OSOBE KOJE IMAJU NORMALAN OSEĆAJ ŽEDJI. Za ljude sa narušenim zdravljem, ne bih se upuštao.

Sigurno je jedno. Lekar Zapadne medicine koji kaže TREBA PITI NAJMANJE TRI LITRA VODE DNEVNO, TREBA DA VRATI DIPLOMU.


Očigledno je da se strogo pridržavaš ovoga što si napisao, ipak je 75% mozga voda... Nemoj više ovako da "podstičeš diskusiju", dehidratacija je kod tebe očigledna.

#7 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 19 August 2007 - 14:15

dnevno popijem minimum 2L vode (dakle cista voda). kad je vruce, pa se znojim ume da ode jos toliko... na poslu popijem bez obzira na vremenske uslove litar, sto cista voda, sto i9nstant kafa....u stvari ne obracam paznju na to koliko pijem. kad sam zedan, nalijem se.

#8 Cruella De Ville

Cruella De Ville
  • Members
  • 1,490 posts

Posted 19 August 2007 - 14:21

e, jos ne cuh da se neko `prepio vode` blink.gif
ja je pijem bas dosta, tokom cele godine. i kad sam zedna i kad nisam, cim vidim vodu, ja srucim bar ovecu casu u sebe. pijem i `cesmovacu` i flasiranu, kafu i caj; sokove ne pijem. ali, vodu pijem uz sve, i uz caj i uz kafu i uz hranu. heart.gif
kad smo vec kod vode, bio je bas juce interesantan text

#9 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 19 August 2007 - 14:25

Ja popijem bar 2l dnevno. Primetila sam da sam manje gladna i manje umorna kad pijem vise vode. Neki put mi zaista mozak prebaci poruku sa "vode" na "cokolade" (otkud to, majku mu? blink.gif ) pa se za svaki slucaj prvo napijem vode.

Voda je po mom misljenju sjajno pice. Mozes da pijes bez da razmisljas koliko si popio i ko ce kuci da te vozi.

#10 sanja025

sanja025
  • Members
  • 118 posts

Posted 19 August 2007 - 14:31

QUOTE(Zabalujev @ 19 Aug 2007, 15:15) <{POST_SNAPBACK}>
dnevno popijem minimum 2L vode (dakle cista voda). kad je vruce, pa se znojim ume da ode jos toliko... na poslu popijem bez obzira na vremenske uslove litar, sto cista voda, sto i9nstant kafa....u stvari ne obracam paznju na to koliko pijem. kad sam zedan, nalijem se.


Nemoj sad da mesas grandmas i frogs, pa se hvalis sa dve litre. Koliko ja znam, kafa se ne racuna u ovom slucaju, a vi me demantujte ako ne mislim dobro.

#11 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 19 August 2007 - 14:31

QUOTE(Zlica od Opaka @ 19 Aug 2007, 15:21) <{POST_SNAPBACK}>
e, jos ne cuh da se neko `prepio vode` blink.gif
ja je pijem bas dosta, tokom cele godine. i kad sam zedna i kad nisam, cim vidim vodu, ja srucim bar ovecu casu u sebe. pijem i `cesmovacu` i flasiranu, kafu i caj; sokove ne pijem. ali, vodu pijem uz sve, i uz caj i uz kafu i uz hranu. heart.gif
kad smo vec kod vode, bio je bas juce interesantan text


postoji takozvano trovanje vodom, iz razloga navedenih u prvom tekstu. no to se ne moze desiti nekome ko lencari na plazi (kolko god vruce bilo) vec se u praksi desavalo maratoncima. moglo bi se izazvati i bez tako ekstremne aktivnosti nalivanjem do besvesti (vise desetina litara za dan), no to je vise domen teorije

a ovi iz vodovoda lazu - kako ne valja piti samo flasiranu vodu, kad i pepsi i coca-cola upravo tu vodu i pune u flase. istina, naplate i flasu i punjenje, ali - cesmovaca je cesmovaca

#12 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 19 August 2007 - 14:36

QUOTE(sanja025 @ 19 Aug 2007, 23:31) <{POST_SNAPBACK}>
Nemoj sad da mesas grandmas i frogs, pa se hvalis sa dve litre. Koliko ja znam, kafa se ne racuna u ovom slucaju, a vi me demantujte ako ne mislim dobro.


Tacno. Jedno je voda a drugo - sve drugo. Sve ono sto mora da se obradi pre nego sto izadje NIJE voda.

#13 Cruella De Ville

Cruella De Ville
  • Members
  • 1,490 posts

Posted 19 August 2007 - 14:40

QUOTE(sanja025 @ 19 Aug 2007, 15:31) <{POST_SNAPBACK}>
Nemoj sad da mesas grandmas i frogs, pa se hvalis sa dve litre. Koliko ja znam, kafa se ne racuna u ovom slucaju, a vi me demantujte ako ne mislim dobro.

pa jel` kafa sadrzi vodu?
jel je sadrze voce & povrce, na primer, itd...
sve se racuna, samo sto iz namirnica ne mozes da uneses dovoljnu kolicinuvode, zato se valjda ista i pije nezavisno.
QUOTE(Zverilla @ 19 Aug 2007, 15:31) <{POST_SNAPBACK}>
postoji takozvano trovanje vodom, iz razloga navedenih u prvom tekstu. no to se ne moze desiti nekome ko lencari na plazi (kolko god vruce bilo) vec se u praksi desavalo maratoncima. moglo bi se izazvati i bez tako ekstremne aktivnosti nalivanjem do besvesti (vise desetina litara za dan), no to je vise domen teorije

a ovi iz vodovoda lazu - kako ne valja piti samo flasiranu vodu, kad i pepsi i coca-cola upravo tu vodu i pune u flase. istina, naplate i flasu i punjenje, ali - cesmovaca je cesmovaca

pa, dobro, nisam mislila na extremne slucajeve koji su samo to-extremni.
o pepsi/coca-coli i sl. djubretu ne bih sada...
naime, mene fascinira akteulna pomama za flasiranom vodom, svi se ponasaju kao da su se rodili s flasom izvorske vode, nema sanse da popiju ni casu vode iz slavine, jer bi istog momenta krepali. prostacka posla. razumela bih da zivimo u zemlji u kojoj je upotreba tekuce vode rizicna po zdravlje, ali ovo sto se dogadja u srbiji je zaista zalosno.

#14 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 19 August 2007 - 14:44

QUOTE(Zlica od Opaka @ 19 Aug 2007, 15:40) <{POST_SNAPBACK}>
pa jel` kafa sadrzi vodu?


kafa se def. ne racuna jer je diuretik. tj. vise izbaci nego sto unese

QUOTE
pa, dobro, nisam mislila na extremne slucajeve koji su samo to-extremni.
o pepsi/coca-coli i sl. djubretu ne bih sada...


komentar je bio vise generalni na originalni tekst, tebe sam citirao zbog flasirane vode i onog skorasnjeg priznanja "velikih" da su punili izvornu pekamsku

inace - relativno skoro je na ovom forumu bila slicna rasprava. odatle i znam za ove maratonce itd.

#15 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 19 August 2007 - 14:44

QUOTE(Zverilla @ 19 Aug 2007, 15:31) <{POST_SNAPBACK}>
a ovi iz vodovoda lazu - kako ne valja piti samo flasiranu vodu, kad i pepsi i coca-cola upravo tu vodu i pune u flase. istina, naplate i flasu i punjenje, ali - cesmovaca je cesmovaca


Pri tom, ko nam garantuje da ta flasirana zdrava voda, nije isto sto i cesmovaca u ambalazi?

Ko je gledao "Mucke" znace o cemu pricam. biggrin.gif