Jump to content


Photo

Pozoriste


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
33 replies to this topic

#1 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 18 August 2007 - 18:39

Nisam mogao da verujem da ovo ne postoji kao tema...Mislim da je nase pozoriste najdramaticnije zapostavljen umetnicki potencijal Srbije, i da nepricanje o istom samo doprinosi tom zapostavljanju. Mogli bi da pricamo o utiscima, preporucujemo predstave, analiziramo trendove...stagod.

Za pocetak mi treba info smile.gif
Da ne zna neko kako se zove i gde igra predstava sa Goranom Jevticem i jos jednim mladim glumcem, minimalisticka scenografija, po malo interaktivna sa publikom, oni kroz radnju menjaju veliki br. uloga?

#2 mashakaya

mashakaya
  • Members
  • 37 posts

Posted 18 August 2007 - 19:13

Ako mislimo na isto, onda je to predstava "Okamenjeni princ" (glume Ivan Tomic i Goran Jevtic) ali ne znam gde ide, mozda Dusko Radovic

#3 kobni zelaya

kobni zelaya
  • Members
  • 925 posts

Posted 18 August 2007 - 20:47

Jeste Duško Radović.

O pozorištu nema pdf-a i to je jednostavno stanje stvari. Kada bude postojala neka predstava koja će te izavati da pišeš onako zanimljivo i efektno kao što si pisao o Užičkoj komplet lepinji ili o raznim jelima sa jagnjetinom, tada će i neki ovakav topic imati smisla. Inače ako se ljudi ovde budu javljali da napišu nešto tipa sviđa mi se ta i ta predstava, taj i taj glumac je sjajan i ovaj topic će potonuti kao i onih nekoliko prethodnih koji su se bavili pozorištem, pre svega zato što će biti nezanimljiv, kao i 99% predstava u Beogradu.

Ukratko, pozorišna scena nam je katastrofalna i zato pozorište nema pdf, a i ne zaslužuje da ga ima.

#4 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 18 August 2007 - 22:33

QUOTE(kobni zelaya @ 18 Aug 2007, 21:47) <{POST_SNAPBACK}>
Jeste Duško Radović.

O pozorištu nema pdf-a i to je jednostavno stanje stvari. Kada bude postojala neka predstava koja će te izavati da pišeš onako zanimljivo i efektno kao što si pisao o Užičkoj komplet lepinji ili o raznim jelima sa jagnjetinom, tada će i neki ovakav topic imati smisla. Inače ako se ljudi ovde budu javljali da napišu nešto tipa sviđa mi se ta i ta predstava, taj i taj glumac je sjajan i ovaj topic će potonuti kao i onih nekoliko prethodnih koji su se bavili pozorištem, pre svega zato što će biti nezanimljiv, kao i 99% predstava u Beogradu.

Ukratko, pozorišna scena nam je katastrofalna i zato pozorište nema pdf, a i ne zaslužuje da ga ima.

hvala na info

sto se tice ocene, malo mi se cini precinicnom. scena nam jeste katastrofalna ali nista katastrofalnija od filmske, slikarske, knjizevne ili bilo koje druge, koje imaju svoje mesto na ovom forumu.. na kraju, nije katastrofa ako topic potone, onda nije ni vredeo, samo mislim da tema treba da bude prisutna..

na kraju krajeva, ne moramo pricati samo o domacoj sceni, ili samo o Bgd pozoristima...

ps. ja ne pisem previse o jagnjetini, volim je tradicionalno spremljenu wink.gif

@mashakaya: znas nesto o ovoj predstavi?

#5 mashakaya

mashakaya
  • Members
  • 37 posts

Posted 18 August 2007 - 23:46

Predstava je cini mi se dansko-srpski projekat. Zanimljiva prica o izolovanosti i otvaranju prema svetu Heninga Mankela- po romanu Elgarda Jonsona "Galefyrsten" iz 1986. god. Neki ga nazivaju skandinavskim odgovorom na "Let iznad kukavicjeg gnezda" (potresna prica o mentalnoj bolesti i oporavku decaka- Jonson je proveo nekoliko godina na psihijatrijskom lecenju).
Cula sam da je Jevtic dobio nagradu "Milos Zutic" za uloge u predstavi.

#6 sanja025

sanja025
  • Members
  • 118 posts

Posted 19 August 2007 - 00:34

QUOTE(Vasili Zajcev @ 18 Aug 2007, 19:39) <{POST_SNAPBACK}>
Nisam mogao da verujem da ovo ne postoji kao tema...Mislim da je nase pozoriste najdramaticnije zapostavljen umetnicki potencijal Srbije, i da nepricanje o istom samo doprinosi tom zapostavljanju. Mogli bi da pricamo o utiscima, preporucujemo predstave, analiziramo trendove...stagod.

Za pocetak mi treba info smile.gif
Da ne zna neko kako se zove i gde igra predstava sa Goranom Jevticem i jos jednim mladim glumcem, minimalisticka scenografija, po malo interaktivna sa publikom, oni kroz radnju menjaju veliki br. uloga?


QUOTE
ne moramo pricati samo o domacoj sceni, ili samo o Bgd pozoristima...


Odlicna tema. Nadam se da ce rasti i propratiti mnogo pozorisnih sezona.

Iako je Beograd i glumacka i pozorisna prestonica, poslednjih nekoliko godina se, vise nego ranije, obraca paznja i na ansanble u manjim gradovima i njihova ostvarenja. Kvalitetne predstave stvara Krusevacko pozoriste, Nisko, Somborsko... Suboticko (a mislim i Novosadsko np) postavljaju predstave i na majarskom jeziku.

Problem je sto se postavi mali broj predstava u sezoni (2-3 u Somboru). Gostovanja su, otprilike, jednom mesecno, to je malo. Na kraju svake sezone u Somboru se organizuje Pozorisni maraton koji popravi malo prosek ali je tesko ispratiti po tri predstave dnevno ili napraviti pravi izbor. Uz sve to, nije svaka predstava podjednako uspesna, ali su uglavnom posecene.

Somborsko Narodno pozoriste se trenutno renovira (sanira ili sta vec), tako da ocekujem da u septembru u obnovljenom ruhu iznenadi izborom predstava.

#7 kobni zelaya

kobni zelaya
  • Members
  • 925 posts

Posted 19 August 2007 - 11:20

QUOTE(Vasili Zajcev @ 18 Aug 2007, 23:33) <{POST_SNAPBACK}>
hvala na info

sto se tice ocene, malo mi se cini precinicnom. scena nam jeste katastrofalna ali nista katastrofalnija od filmske, slikarske, knjizevne ili bilo koje druge, koje imaju svoje mesto na ovom forumu.. na kraju, nije katastrofa ako topic potone, onda nije ni vredeo, samo mislim da tema treba da bude prisutna..

na kraju krajeva, ne moramo pricati samo o domacoj sceni, ili samo o Bgd pozoristima...

ps. ja ne pisem previse o jagnjetini, volim je tradicionalno spremljenu wink.gif

@mashakaya: znas nesto o ovoj predstavi?


Ali ja nisam uopšte bio ciničan, naročito ne u pogledu Užičke ili jagnjetine. smile.gif Evo, da ne bude da ja sad hoću da miniram ovaj topic, obećavam da ću, čim odgledam prvu sledeću predstavu, ovde o tome i napišem. Ali bojim se da nećemo uspeti da nametnemo kvalitetnu raspravu.

#8 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 19 August 2007 - 11:24

QUOTE(mashakaya @ 19 Aug 2007, 00:46) <{POST_SNAPBACK}>
Predstava je cini mi se dansko-srpski projekat. Zanimljiva prica o izolovanosti i otvaranju prema svetu Heninga Mankela- po romanu Elgarda Jonsona "Galefyrsten" iz 1986. god. Neki ga nazivaju skandinavskim odgovorom na "Let iznad kukavicjeg gnezda" (potresna prica o mentalnoj bolesti i oporavku decaka- Jonson je proveo nekoliko godina na psihijatrijskom lecenju).
Cula sam da je Jevtic dobio nagradu "Milos Zutic" za uloge u predstavi.

Jeste. I nagrada i sinopsis.
Video sam delove predstave i delovalo je obecavajuce, znam da je gomila stranaca i bez texta pohvalila energiju na sceni, kao i metamorfoze koje glumci prave tokom predstave... Jesi gledala?

@sanja: meni je Somborsko bilo vojnicko pozoriste smile.gif
Sjajan teatar, mozda i najbolji van Bgd. Bas sam skoro u Parizu upoznao jednog, mislim, vaseg glumca - Rasu Bukvica. Decko radi, bar po njegovoj prici, ozbiljne stvari (neke filmove, ukljucujuci i Besona) ali u svakoj trecoj recenici romansirano prica o Somborskom.

Pre negde me je posao naneo u stari vojnicki grad i klopah sa vasim predsednikom opstine...bas sam mu rekao da bi mogli da koristite takvog lika u inostranstvu za finansijsko osnazivanje onako kvalitetnog teatra. Nabaci decko dve-tri fra-srb koprodukcije, zaigra u jednoj, odradite neku turneju i za 2 godine imate ozbiljnu scenu.

#9 sanja025

sanja025
  • Members
  • 118 posts

Posted 19 August 2007 - 15:18

QUOTE(Vasili Zajcev @ 19 Aug 2007, 12:24) <{POST_SNAPBACK}>
Jeste. I nagrada i sinopsis.
Video sam delove predstave i delovalo je obecavajuce, znam da je gomila stranaca i bez texta pohvalila energiju na sceni, kao i metamorfoze koje glumci prave tokom predstave... Jesi gledala?

@sanja: meni je Somborsko bilo vojnicko pozoriste smile.gif
Sjajan teatar, mozda i najbolji van Bgd. Bas sam skoro u Parizu upoznao jednog, mislim, vaseg glumca - Rasu Bukvica. Decko radi, bar po njegovoj prici, ozbiljne stvari (neke filmove, ukljucujuci i Besona) ali u svakoj trecoj recenici romansirano prica o Somborskom.

Pre negde me je posao naneo u stari vojnicki grad i klopah sa vasim predsednikom opstine...bas sam mu rekao da bi mogli da koristite takvog lika u inostranstvu za finansijsko osnazivanje onako kvalitetnog teatra. Nabaci decko dve-tri fra-srb koprodukcije, zaigra u jednoj, odradite neku turneju i za 2 godine imate ozbiljnu scenu.


Super ti je ideja. Videcemo sta ce doneti nova sezona.
Znam da je Rasa u Parizu i da dosta radi, prica se po Somboru, naravno.
Somborsko pozoriste je zanimljivo jer je mali ansanbl, glumci se druze, mladi se lako uklope, dobro se poznaju i uglavnom u stalnoj postavi. Bez obzira na to, retko se desi da mi "dosade".
Mozes li da izdvojis neku predstavu? Zanima me misljenje onih koji nisu odrasli na ovom pozoristu.

#10 mashakaya

mashakaya
  • Members
  • 37 posts

Posted 19 August 2007 - 19:50

@Zajcev

Gledala sam krajem prosle godine snimak sa festivala u Kragujevcu i obecala sebi da moram da je odgledam kad dodjem u BG... glumci i publika na sceni, dobra razmena energije, to je uvek dozivljaj za sebe... ne cudi me sto su se stranci odusevili a i predstava je valjda pokupila dosta nagrada.

#11 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 20 August 2007 - 01:04

QUOTE(sanja025 @ 19 Aug 2007, 16:18) <{POST_SNAPBACK}>
Super ti je ideja. Videcemo sta ce doneti nova sezona.
Znam da je Rasa u Parizu i da dosta radi, prica se po Somboru, naravno.
Somborsko pozoriste je zanimljivo jer je mali ansanbl, glumci se druze, mladi se lako uklope, dobro se poznaju i uglavnom u stalnoj postavi. Bez obzira na to, retko se desi da mi "dosade".
Mozes li da izdvojis neku predstavu? Zanima me misljenje onih koji nisu odrasli na ovom pozoristu.

Vojnicko, draga, rekoh...ne ocekuj previse od mene, to je bilo pre preko 12 godina (jebote toliko unsure.gif )

Rasa tamo ima super ekipu, preko njih sam ga i upoznao, dizajneri i sl...svi su negde ta generacija, takodje ima i nekih mladih hr umetnika, mogli bi svasta napraviti u regionu. Ne samo u Somboru..

@mashakaya: Ja cu je pogledati asap, pa javljam utiske..

Edited by Vasili Zajcev, 20 August 2007 - 09:52.


#12 a-romeo

a-romeo
  • Members
  • 15 posts

Posted 20 August 2007 - 01:06

laugh.gif
QUOTE


#13 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 20 August 2007 - 15:47

QUOTE(Vasili Zajcev @ 20 Aug 2007, 02:04) <{POST_SNAPBACK}>
Vojnicko, draga, rekoh...ne ocekuj previse od mene, to je bilo pre preko 12 godina (jebote toliko unsure.gif )

Rasa tamo ima super ekipu, preko njih sam ga i upoznao, dizajneri i sl...svi su negde ta generacija, takodje ima i nekih mladih hr umetnika, mogli bi svasta napraviti u regionu. Ne samo u Somboru..

@mashakaya: Ja cu je pogledati asap, pa javljam utiske..


Aj,Vasili tju te pozovem u Zajecar ( o svom troshku, posto sam bogata i lepa) da ti pokazem
fino pozorishte Zoran Radmilovic u mojoj vukojebini.. Onako, da dushmani crknu od muke wink.gif

Od kuda da te pozorishte zanima. Ti si bre neki mnogo zanimljiv lik.

Pozorishta u celoj Evropi imaju gadan problem s lovom. Ranije su finasirana iz nekog drzavnog
budzeta, sada je sve manje love za kulturu, i tako lagano izumiru.

Lep pozdrav
Teja

PS: vodim te na telece brizle , nix one lepinje..

Edited by Teja, 20 August 2007 - 15:49.


#14 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 20 August 2007 - 23:48

@mashakaya: zvao sam Radovic, predstava igra prvi put na festivalu u Mladenovcu 10. oktobra, ja cu sacekati pocetak redovnog repertoara u Bgd, pa javljam...

QUOTE(Teja @ 20 Aug 2007, 16:47) <{POST_SNAPBACK}>
...

Moze, cuo sam o tom vasem...a i brate, vas grad je dao Jedinog Pravog Velikana Teatra u ovoj vukojebini. Samo pliz - aj da ne ponovimo gresku sa kulinarstva (i da tu stanemo)

Nego, hteo bih da malo prodiskutujemo jedan deo dasaka koje zivot znace koji kod nas lagano ulazi na scenu - mjuzikl smile.gif
Nedavno sam na Off Braodway-u (Netherlands Thetre) odgledao rok mjuzikl RENT, predstavu/koncert koji me je pre pet sest godina pomerio iz korena...utisak isto jak, "neki novi klinci" u publici isto dobre reakcije, ma fantasticno...ekipa na sceni malo obogacena zvezdicama sa velikog ekrana koji su ponikli u RENTu, pa malo smeta taj glamur i vristanje kalifornijskih silikona u poseti NYu, ali se ne cini da je posle vise od 10god igre prestava ista izgubila...

Razlog vise sto se radi o angazovanoj predstavi - HIV prevention.

Ovde glumci sve cesce dobro pevaju, a videh i par u dobroj kondiciji i koordinaciji za igru. Pionirska je bila Smesna strana muzike.
Zanimaju me vasi utisci ako je neko pogledao nas Cikago ili nesto drugo? Mene mrzelo da se guram u prvoj sezoni, a i nek se opuste noge loma smile.gif

#15 kobni zelaya

kobni zelaya
  • Members
  • 925 posts

Posted 21 August 2007 - 00:05

QUOTE(Vasili Zajcev @ 21 Aug 2007, 00:48) <{POST_SNAPBACK}>
Zanimaju me vasi utisci ako je neko pogledao nas Cikago ili nesto drugo? Mene mrzelo da se guram u prvoj sezoni, a i nek se opuste noge loma smile.gif


Eto vidiš, ne pričam ja bezveze. Proveri ovde.

http://forum.b92.net...3...t=0&start=0