Jump to content


Photo

Dubai


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
7 replies to this topic

#1 delija_sever031

delija_sever031
  • Members
  • 182 posts

Posted 17 August 2007 - 20:29

Zanima me sta mislite o zivotu u Dubaiju,neke opste informacije,misljenja,troskovi zivota,stan,hrana i ostalo,enki primeri,plate,koliko se otprilike zaradjuje i koliko je potrebno za zivot.
Kakve su sanse za posao posto znam da oni gledaju koji se pasos ima,sa nasom visom medicinskom,radioloski tehnicar i kakve su plate,sta je uslov i kakva je sansa dobiti placen stan?

#2 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 17 August 2007 - 21:45

Evo ja cu nesto da ti kazem za medicinske tehnicare kako stoje stvari.

Vizu mozes prilicno lako da dobijes, ali ako ulazis, a verovatno ces uci prvo na turisticku onda mora ili neko da ti bude sponzor ulaska, ili da ides u neki hotel (pa ti onda oni budu sponzori).

Sto se tice nostrifikacije diplome. Trebaju ti prvo i osnovno overene diplome u Prvom opstinskom sudu, pa zatim (nisam siguran za redosled) Ministarstvo prosvete, pa Ministarstvo inostranih poslova, i na kraju onda overa u nekoj ambasadi koja radi poslove za UAE (menjaju, pa se treba raspitati koja danas to radi). I na kraju tek prevod, svih dokumenata, svedocanstava, diplome, plus drzavnog ispita (e sad nisam siguran da li sve od ovoga treba da se overi kao diploma, verovatno treba).

Pri tom trebaju ti fondovi casova za sve godine, kako teorijske, tako i prakticne nastave, po predmetima, i godinama.

Zatim trebaju ti obavezno potvrde o radnom iskustvu. Ovo ce ti sigurno traziti. Preporuke.

Ono sto sam ja cuo konkretno za medicinske tehnicare, jeste da ti srednju skolu ili nigde ne priznaju izuzev u Abu Dhabiju, a da kao mozes mozda i da radis van Abu Dhabija, ali za neke mizerne pare (tipa 500US$). Sa visom medicinskom opsteg smera mozes svuda da radis bez problema. S tim sto onda radis i za vece pare. E sad, postoji i neki njihov drzavni ispit, ali znam da postoji rok od godinu dana, da ga polozis, i onda kad dobijes tu licencu (knjiga mi kazu da je ko rimsko pravo, a ne kao na nasem drzavnom knjizica) onda valjda mozes da radis za normalne pare. Pri tom ne znam da li je obaveza polaganja ovog ispita i za one sa visom skolom.

Sto se tice plata i cena... Nevezano za medicinsku profesiju, tamo postoji izvestan rasizam po pitanju plata. Znaci u prvoj kategoriji su Zapadnjaci (SAD, Zapadna EU, Kanada, Australija, NZ, i sl.) i oni zajedno sa lokalcima rade za najvece pare. Na drugom mestu su ljudi sa Istoka (gde mi spadamo). I mi radimo onako za solidne pare, ali ne tako kao ovi prvi. I na trecem mestu su ubedljivo najgore placena radna snaga (Hindusi, Pakiji i Iranci).

Sto se tice medicinskih sestara to u praksi izgleda ovako. Za pocetak, ti bi radio kao Srbin, izmedju 500-2500US$. Sve zavisi koliko ti je radno iskustvo, kakve preporuke imas, gde si radio (da li je neka referentna ustanova), i kakve su ti sposobnosti pregovaranja. Kasnije, bi mogao da radis i za vece pare, ali bi ti maximum bio 3000-3500US$. E sad, gde se mi nalazimo, recice ti podatak da jedna Zapadna sestra moze da radi i za duplo vecu platu od tvoje maximalne. Pri tom uvek ti cenu obaraju upravo i Hindusi, Pakistanci....... Poslodavci se uvek pozivaju na njih, kao eto vidis oni rade za manje pare, a ti si nesrecan sto ti dajem malo vece. Ono je zastrasujuce za koje su oni smesne pare spremni da rade.

Sto se tice cena, kazu da ti otprilike, ako si sam treba nekih 500US$ za stan, i nekih recimo 400-500US$ za hranu i komunalije. Kazu da su sve cene iste kao ovde, izuzev valjda mleka i mlecnih proizvoda koje su i 3-4 puta vece. A tehnika i ostale stvari su jeftinije. Valjda zbog bescarinske zone?! Pri tom je corba tako jeftina, da recimo za 1.5US$ dobijes cak 10 litara.

Sad se ti pitas kako se Hindusu isplati da radi i za 500US$? Pa oni zive njih 5-10 u stanu i naravno da im se onda isplati, kad podele troskove.

I kazu inace da je Abu Dhabi bolji u odnosu na Dubai, jer je manji i nema toliko saobracajnih guzvi. A i sve ti je blizu.

Tamo si bez kola prakticno mrtav. Postoji neki gradski prevoz, ali nije to ono pravo. Pri tom nase vozacke tamo ne vaze. Moras ispocetka da polazes. Ne znam da li se i vozi levom stranom? smile.gif

E da, inace plate su sve tax free. I nista ti ne uplacuju za npr. penziono nego valjda to mozes samo sam da uplacujes koliko sam razumeo (ali samo u privatne fondove, ne i u drzavni)?! Moguce da je tako i za zdr. osiguranje.......

Evo ti i jedan primer. Jedna moja koleginica je otisla tamo kao srednja medicinska sestra, sada u aprilu. I prvo je bila u Dubaiju, i tamo je bila mrtva kapa. Znaci, toliko se razocarala da je htela da se vrati odmah. E onda je otisla u Abu Dhabi i tamo je vec situacija bila bolja. Ali posto je mnogo izvoljevala za pocetak, trebalo joj je 3 meseca da nadje posao. I nasla je na kraju u nekoj omanjoj francuskoj bolnici kao glavna sestra, za platu od svega 2000US$. I iako je mogla recimo i da dobije smestaj, nisu joj dali. I ona nije zadovoljna, bas zato sto je u Srbiji radila za 700 evra (doduse u bolnici za plasticnu / estetsku hirurgiju). Pri tom, ona ima nekih 20 god. radnog staza, i nema sta ne zna da radi. I kao odeljenska sestra, shock sestra, instrumentarka, anesteticar... SVE... Ali, opet ima neku nadu da ce kasnije za godinu-dve moci da radi za vece pare. I ovo uopste nije nerealno ocekivanje. Stvarno ce tako i biti.

Isto sto vazi sa medicinske sestre (mozda i za neko drugo osoblje). Ako si zensko imas UVEK prednost u odnosu na muske tehnicare, samo zato sto oni imaju po zakonu neki fazon da UVEK mora pregledu zena (i neginekoloskom) da prisustvuje jedno zensko (bilo valjda lekar, bilo medicinska sestra). S tim, posto dominiraju muski lekari, onda je razumljivo da ce pre da zaposle zensko kao medicinsku sestru. Prednost za muskarce, je jedino kod visih pozicija, znaci ono glavna sestra odelenja, Urgentni Centri, Hitna pomoc i sl. Pri tom, imaju muske ginekologe.

Po meni, isplati se tamo otici i raditi za 1000US$ za pocetak, ali NE MANJE. Naravno, ako si sam. I moras da budes strpljiv, da se pokazes. Kasnije kako budes imao njihovo referentno radno iskustvo, moci ces i da biras. I radices sigurno za vece pare.

Kazu uglavnom da je to zemlja u fazonu, da zaradis pare i vratis se. Niko tamo nesto posebno ne preporucuje zivot, niti voli posebno to mesto. O vrucinama da ne pricamo. Mozes i da ostanes, a mozes i da je iskoristis kao referentnu zemlju da odes recimo u SAD da radis za najvece moguce pare (u medicini). Znaces bolje makar jezik (mada i ovo ne mora bas da znaci, slusajuci kako npr. Filipinci medicinari pricaju i nemaju pojma, pa cak i neki lokalci). Ali, mislim da je lakse posle UAE-a uklopiti se u zapadni sistem rada, nego kad bi odlazio iz Srbije.

Pri tom, znaj i da tamo nije kao u Srbiji da su radni ugovori isti. Znaci, ti potpises ugovor da moras da radis recimo 1-2 god. (mozda i vise) kod njih za te pare (mozda cak nemas prava ni da trazis povisicu ili neke privilegije). Ako zelis da odes. MOZE, ali moras da im platis najmanje 3000US$ penala. Otprilike toliko njih i kostas da ti srede papire (izvade radnu vizu i sl.)

Sto se tice visine plata, isto vazi i za istocne zemlje EU. Pricala mi jedna bugarska medicinska sestra, da ona radi za duplo manju platu od neke zapadne sestre ili lokalca, sto nju jako nervira i ona zato hoce da ode u SAD.

E sad, kako ide za ostale profesije nemam pojma. Niti imam ideju kako da se raspitas. I ja sam donekle izgubio kontakt sa tom koleginicom, jer ne koristi internet.

I da, ne moras da znas arapski iako je i on oficijalni jezik (ali jeste prednost), ALI MORAS ZNATI ENGLESKI. Nece te proveravati preko testova, ali moras da pokazes da znas.

Drzavljanstvo ne moze da se dobije NIKAKO. Cak, sam cuo i za pricu ako se ozenis i sa lokalcem, i imas decu, da ti nece dati i drzavljanstvo. Mozda cak ni vasoj deci. Tamo ima svega 15% lokalaca u celoj zemlji. I inace, lokalci imaju mnogo vece prednosti, nego stranci, kako za posao, zivot...

Treba ti i radno iskustvo. Ne moze ono zavrsis skolu kao sto neki nasi pametnjakovici misle, pa onda odmah i da radis (ovo vazi i za sve ostale zapadne zemlje). Pri tom, u SADu ti ne traze neko veliko radno iskustvo, ali opet moras da ga imas, barem malo. U UAEu sudeci po internet sajtovima, najmanje je 2 god. (pozeljno 3 i vise). Pri tom meni je ova Bugarka pricala da je ona pocela da radi i sa godinu dana iskustva u Bugarskoj. Ali opet, to je bilo pre nekoliko godina. Danas je mozda i drugacije. Ali cinjenica je da npr. na nekim sajtovima, cak ni ne priznaju kao speciality, ako nisi radio najmanje 2-3 god. u nekoj oblasti (npr. internoj, hirurgiji, bolestima srca, digestivnog trakta, itd.)

Isto i tamo imas u nekim oglasima kao i ovde da ti je prednost ako si radio u privatnoj praksi.

Edited by tiger, 17 August 2007 - 23:31.


#3 delija_sever031

delija_sever031
  • Members
  • 182 posts

Posted 17 August 2007 - 22:47

Hvala,vrlo opsirno i lepo napisano,mene jos jedno interesuje,posto sam u radiologiji a ne tehnicar kolike su tu eventualno plate ako imas ikakav podatak?

Edited by delija_sever031, 17 August 2007 - 22:58.


#4 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 17 August 2007 - 23:01

Na zalost, nemam nikakav podatak za bilo koju drugu medicinsku profesiju izuzev za medicinske sestre. sad.gif

#5 delija_sever031

delija_sever031
  • Members
  • 182 posts

Posted 19 August 2007 - 13:24

Imas mozda neke cene,hrane,neta,telefona i tako to,cisto kao primer?smile.gif

#6 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 19 August 2007 - 13:36

QUOTE(delija_sever031 @ 19 Aug 2007, 14:24) <{POST_SNAPBACK}>
Imas mozda neke cene,hrane,neta,telefona i tako to,cisto kao primer?smile.gif


Na zalost, ne.

#7 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 19 August 2007 - 13:53

Mozda si vec video ovo, ali ako nisi. Izvoli blog jednog naseg IT lika koji radi u Dubaiju, i koji je pisao dosta o zivotu u njemu. Mada, nema podataka koje trazis, jer je rec o IT bransi, ipak ponesto i vredi procitati:

http://dj-dule.blogs...rch/label/Dubai

Edited by tiger, 19 August 2007 - 13:57.


#8 delija_sever031

delija_sever031
  • Members
  • 182 posts

Posted 19 August 2007 - 17:45

Da,video sam taj blog vec