Jump to content


Photo

Srpski psiho


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
21 replies to this topic

#1 napucana

napucana
  • Members
  • 16 posts

Posted 09 August 2007 - 10:01

O ovoj knjizi se mnogo priča, neki je pljuju neki hvale... Malo me nervirao ovaj blurb „Najbrutalniji srpski roman trećeg milenijuma“ i očigledna referenca na Elisovog Psiha... Nisam sigurna da bih je kupila ali dobila sam je za rođendan pa ajd da pročitam.
Stilski podesća na Vidojkovića i Bukovskog, a naravno i na Elisa. Prilično neumerene scene seksa i nasilja, krcato psovkama, na svakoj strani po nekoliko puta pominju se muški i ženski polni organ u svim padežima. Neke od bezbroj filmova koje autori pominju sam gledala i poređenja sa njima su manje više OK. Sa druge strane tekst je opterećen raznoraznim bendovima čija imena mi ništa ne znače. Ima dosta duhovitih opaski, ujedanja i prozivanja na sve strane.
Teško je danas posle svih tih silnih romana i filmova napisati dobru knjigu o serijskom ubici. Čini mi se da je „Srpski psiho“ pored svih boljki prvog romana i očiglednih nedostataka ipak doneo nešto novo.

#2 dexa pantelejski

dexa pantelejski
  • Members
  • 76 posts

Posted 11 August 2007 - 14:33

QUOTE(napucana @ 9 Aug 2007, 11:01) <{POST_SNAPBACK}>
O ovoj knjizi se mnogo priča, neki je pljuju neki hvale... Malo me nervirao ovaj blurb „Najbrutalniji srpski roman trećeg milenijuma“ i očigledna referenca na Elisovog Psiha... Nisam sigurna da bih je kupila ali dobila sam je za rođendan pa ajd da pročitam.
Stilski podesća na Vidojkovića i Bukovskog, a naravno i na Elisa. Prilično neumerene scene seksa i nasilja, krcato psovkama, na svakoj strani po nekoliko puta pominju se muški i ženski polni organ u svim padežima. Neke od bezbroj filmova koje autori pominju sam gledala i poređenja sa njima su manje više OK. Sa druge strane tekst je opterećen raznoraznim bendovima čija imena mi ništa ne znače. Ima dosta duhovitih opaski, ujedanja i prozivanja na sve strane.
Teško je danas posle svih tih silnih romana i filmova napisati dobru knjigu o serijskom ubici. Čini mi se da je „Srpski psiho“ pored svih boljki prvog romana i očiglednih nedostataka ipak doneo nešto novo.


Bio je interesantan topic o ovoj knjizi pre jedno mesec dana a onda je volšebno nestao sa foruma, bez ikakvog objašnjenja moderatora.

#3 napucana

napucana
  • Members
  • 16 posts

Posted 29 August 2007 - 08:27

QUOTE(dexa pantelejski @ 11 Aug 2007, 15:33) <{POST_SNAPBACK}>
Bio je interesantan topic o ovoj knjizi pre jedno mesec dana a onda je volšebno nestao sa foruma, bez ikakvog objašnjenja moderatora.


izvini, nisam videla da si odgovorio.
kapiram da si ti pročitao knjigu?

#4 dexa pantelejski

dexa pantelejski
  • Members
  • 76 posts

Posted 30 August 2007 - 01:22

QUOTE(napucana @ 29 Aug 2007, 09:27) <{POST_SNAPBACK}>
izvini, nisam videla da si odgovorio.
kapiram da si ti pročitao knjigu?


aha.
knjiga je od one vrste koju ces ili da volis ili mrzis. nema sredine.

#5 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 30 August 2007 - 13:19

Ako si autor/izdavac/promoter, da, inace ne. Nema sredine, knjiga je od vrste takve.

#6 Barka15

Barka15
  • Members
  • 21 posts

Posted 30 August 2007 - 14:13

Nisam videla taj topik o ovoj knjizi za koji kažete da je volšebno nestao, a posedujem knjigu...jel može neko da mi kaže da li (i zašto) da je čitam. Thanks!

#7 KaspeR

KaspeR
  • Members
  • 356 posts

Posted 30 August 2007 - 14:24

QUOTE(Isabella @ 30 Aug 2007, 15:13) <{POST_SNAPBACK}>
Nisam videla taj topik o ovoj knjizi za koji kažete da je volšebno nestao, a posedujem knjigu...jel može neko da mi kaže da li (i zašto) da je čitam. Thanks!


Trebalo bi da je čitaš jer je poseduješ.

#8 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 30 August 2007 - 14:31

mada bi mogla i da je se otarasis, pre nego sto se naviknes

#9 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 30 August 2007 - 15:41

QUOTE(Isabella @ 30 Aug 2007, 15:13) <{POST_SNAPBACK}>
Nisam videla taj topik o ovoj knjizi za koji kažete da je volšebno nestao, a posedujem knjigu...jel može neko da mi kaže da li (i zašto) da je čitam. Thanks!

Ok, posto si nova na Forumu, da ti ukratko objasnim razloge za skretanje nekih tema u sprdnju.

Pre izvesnog vremena su se pojavili neki pisci i/li njihovi prijatelji koji, zasticeni pseudonimom, promovisu svoje knjige na Forumu. Samo po sebi, to bi bilo u redu da imaju obraza da se predstave (ipak je bljutavo anonimno hvaliti sopstvenu knjigu?) ili napisu svoj subjektivni stav zbog cega je knjiga vredna citanja, sto bi inace trebalo raditi za bilo koju knjigu koja se ovde preporucuje - naziv knjige je, sam po sebi, prazna i bezvredna informacija. Umesto toga, cascavaju nas placenim "recenzijama" iz petparackih novina ili cinicno traze novac da bi smucali paragraf-dva. Dok ne prestanu sa takvom praksom, sprdnja mi deluje kao jedina legitimna akcija.

Da ti sad odgovorim na pitanje: nisam procitao knjigu. Kada sam razmisljao da li da je kupim, u nekoliko minuta sam presudio protiv takve nakaradne odluke. Zasto? Prvo, ne kupujem Bonux, niti otvaram racun u Meridijan banci, kao sto zaobilazim svako pivo cija je agresivna reklamna kampanja u toku. Drugo, pretenciozni naslov knjige mi dovoljno govori o inventivnosti autora. Trece i presudno, knjiga je izdata za Lagunu (otud i ta agresivna kampanja, posle koje mi odzvanja u usima cuveni B92 dzing "kupi kurton, kupi kurton").

To sto imas knjigu ne znaci da moras da je procitas. U biblioteci mozes naci dovoljno dobrih knjiga za 600 dinara godisnje da ne moras da gubis vreme na lose knjige.

Disclaimer: knjige je mozda dobra, a moje predrasude pogresne. Nisam dovoljno tvrdoglav da ne kupim knjigu ukoliko me dobro srocena i postena recenzija obori sa nogu. Gospodo iluzionisti, izvolte.

#10 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 30 August 2007 - 17:57

QUOTE(BG restorani @ 30 Aug 2007, 16:41) <{POST_SNAPBACK}>
Trece i presudno, knjiga je izdata za Lagunu (otud i ta agresivna kampanja, posle koje mi odzvanja u usima cuveni B92 dzing "kupi kurton, kupi kurton").

mali off/
Izdavacka kuca Laguna je ponovo odluèila da obraduje svoje citaoce. Od sutra je, kao rezultat zajednicke akcije IP Lagune i Beiersdorfa, u prodaji nekoliko odabranih naslova s poklonom – Nivea soft kremom
//

#11 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 30 August 2007 - 22:09

QUOTE(Mioba @ 30 Aug 2007, 18:57) <{POST_SNAPBACK}>
mali off/
Izdavacka kuca Laguna je ponovo odluèila da obraduje svoje citaoce. Od sutra je, kao rezultat zajednicke akcije IP Lagune i Beiersdorfa, u prodaji nekoliko odabranih naslova s poklonom – Nivea soft kremom
//

Pretpostavljam da je u pitanju antirid krema da domacice ne dobiju bore od plakanja?

#12 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 31 August 2007 - 06:39

šta, ne shvataš me ozbiljno? klik sleep.gif

#13 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 31 August 2007 - 09:00

Nisam čitao. dry.gif

Mene od kupovine knjige odgovorio Dexa P. svojim agresivnim nastupom na izbrisanom topiku. Dete mi se uhvatilo za tu knjigu u Resavskoj, ali ja je ubedih da uzme Američkog Psiha... A za Srpske ima vremena... innocent.gif

Inače dobio sam jednom u Laguni dve karte za Edija Marfija za DŽ. a Nivea ne ide uz Srpskog Psiha... wink.gif

Video novog Vukodava! rolleyes.gif Hvala na linku Mioba! smile.gif

Možda i supruzi uzmem novi naslov Toševskog "Zašto žena mora da bude glavna". Tek toliko da je malo iznerviram i izbacim iz takta... cool.gif

#14 Barka15

Barka15
  • Members
  • 21 posts

Posted 31 August 2007 - 10:00

QUOTE(BG restorani @ 30 Aug 2007, 16:41) <{POST_SNAPBACK}>
Ok, posto si nova na Forumu, da ti ukratko objasnim razloge za skretanje nekih tema u sprdnju.

Pre izvesnog vremena su se pojavili neki pisci i/li njihovi prijatelji koji, zasticeni pseudonimom, promovisu svoje knjige na Forumu. ...


E, ovo je super laugh.gif

Hvala na odgovoru, odoh da poklonim svoj primerak "Srpskog psiha" biblioteci (ili ga možda pisac želi?) smile.gif

#15 napucana

napucana
  • Members
  • 16 posts

Posted 04 September 2007 - 07:55

QUOTE(BG restorani @ 30 Aug 2007, 16:41) <{POST_SNAPBACK}>
cuveni B92 dzing "kupi kurton, kupi kurton").
smile.gif smile.gif

što se tiče agresivne kampanje izdavačkih kuća, to može da bude baš problematično.
ja ličo sam mislila da nikad neću pročitati vidojkovićeve KANDŽE upravo iz tog razloga, što kad god upalim tv, a on iskoči.

ali, posle sam ih ipak kupila i nisam se pokajala.
to ne mora ništa da znači.

koje onda pivo piješ ako ga ne reklamiraju? smile.gif

recenzija milana b. popovića -

Recenzija knjige Srpski psiho - Željko Obrenović & Aleksandar Ilić / Laguna, 2007.


Krajnje neočekivano. Direktno iz dubine dvostrukog – ukrštenog rekao bih – srazmerno obrnutog i skladno upletenog – pera, mladih autora Željka Obrenovića i Aleksandra Ilića, iz njihovih / naših / ovovremenih / svevremenskih tamnih odaja tokova misli i života; ( istinskog i nestvarnog ) bitisanja, iscurelo je, iskapalo još preciznije, prozno delo nedvosmislenog, lucidnog naslova koje je ipak više psihotično nego što je koordinatno determinizirajuće – Srpski psiho. Estetika i simbolika te inspirativne tečnosti ( da li je samo to ?! ) – krvi – ostaje izgleda, konstantna nepoznanica u traganjima stvaraoca uopšte, pa samim tim i ovde pomenutima, u ovom i ovakvom psihu ili psihiću, od milošte. Satkan od nepovezujuće povezujućih poglavlja – od kojih se pojedini izdvajaju kao zasebni i spisateljski akti vrhunskog ranga, nesumljivo –obratiti posebno pažnju na podnaslove Grimaldi, Piknik i Poetika lepog, koji opet, predstavljaju sekvence u vremenu i prostoru, uspevajući da ih zamrznu i nanovo otope, manijakalno efektno su dočarane i naročito filmično prijemčive. I najbrutalniji ali i najsvetliji momenti koji traju jesu. Galerija osećanja se nižu jedno za drugim, u slojevima gule se sama od sebe; tu su upečatljivi opisi anđela ( pakla, možda ? ), pušenja nabreklog kurca, izdrkavanja i svršavanja, kidanja krila, ruku i vilica, nihilističkih nastojanja, neskrivenih averzija prema pederastiji, odnos i prezir prema starijima, poniznosti i ponižavanju žena i sl.,samo su usputne stanice kojim ovaj voz gadosti i grozote nezaustavljivo grabi ka tronu gordosti, dominacije i finalnog ustoličenja. I zvaničnog priznanja, ispostaviće se. Prvi istinski tzv. horor - istični elementi mogu se pronaći u odeljku Marketing 666 ( simbolično, zar ne ? ) dok se sa druge strane ređaju krajnje komični, totalno neočekivani duhoviti slojevi kao neuspela protivteža naslagama psihopatologije koja ovde uzima maha ( u kreativnom, dakle pozitivnom smislu, podrazumeva se ).


Najsuroviji spisateljski atak na čula i razum, sasvim sigurno zarobljen je – ipak dobrovoljno – u poglavlju Piknik ( ne propustite ) i prevazišao je sva očekivanja. Veliko finale i granitom obgrljena dramaturgija mogla se i očekivati ali, ovako neobično efektno i atraktivno a pitko poput krvi - pametno koncipirano i osmišljeno štivo, delo, ovde i sada, u svakom slučaju ne. Za sam kraj poslužio bih se samim zdravim delom tkiva Srpskog psiha ( jer jako je ukusno – probao sam ga, u više navrata ) koje doslovce kazuje: Publika je i onako zgrožena, nije došla radi ovoga. Ne vole da vide iznutrice, smrt, istinu, ogoljeno. E, pa dobili ste život! Osetite ga! Verovatno je stvarniji od onoga koji većina vas živi.

Subkultura je ( i ) ovoga puta nadmudrila kulturu. I nadvisila je. Uverite se i sami!
Milan B. Popović