Jump to content


Photo

TBC


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
10 replies to this topic

#1 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 30 July 2007 - 14:42

Prvi put otkako sam usla u proces postajanja apatridom sam malo nervozna. Treba po pristizanju u Holandiju da uradim test na tuberkulozu, a cula sam, ne znam vise gde, da se usled neke nekompatibilnosti nasih vakcina ili onih testova na prisustvo tuberkuloze pre vakcine i TBC testova u inostranstvu, dogadja da nas svet - pod nekim uslovima - ispada pozitivan. Sad, kapiram ako se to desi da je procedura da prosto primim vakcinu tamo. A opet, kapiram da mi nece biti prijatno ako koordinatoru programa kazem da moramo malo da sacekamo s registracijom na faksu jer me procenjuju malko tuberkuloznom. Samo me zanima da li je neko jos cuo za ovaj fenomen/problem i ako jeste, da li zna pod kojim uslovima se javlja.

#2 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 30 July 2007 - 14:49

nema sekiracije smile.gif:


How does my doctor check for tuberculosis?
The most commonly used method to check for tuberculosis is the PPD skin test. If you have a positive PPD, it means you have been exposed to a person who has tuberculosis and you are now infected with the bacteria that causes the disease.

After you have a positive PPD skin test, you must have a chest x-ray and a physical exam to find it whether have active disease or are contagious (able to spread the disease).

It usually takes only a few days to tell whether you're contagious. Most people with a positive skin test aren't contagious.



ovako rade u nemackoj. pretpostavljam da je u nl slicno.


da dodam i link

ovde se to ne radi iglom nego nekim kao pecatom sa iglicama- tzv. tinetest link na nemackom sa slicicom pecata

Edited by nickie, 30 July 2007 - 15:11.


#3 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 30 July 2007 - 14:59

u luxembourg-u je to jos jednostavnije (bilo) odmah na X-ray pa ako ima odmah se vidi
ovako kako rade u nemackoj je, naravno, mnogo ekonomicnije

Edit: i ja da dodam da je taj prvi test preliminaran, sluzi samo za selekciju i niko ga ne uzima odmah za konacno.
mi vakcinisani BCG-om mozemo da imamo malo jacu reakciju pa da taj test stavrno bude pozitivan
danas vakcinacija dece u francuskoj BCG vakcinom vise nije obavezna

Edited by msmodesty, 30 July 2007 - 15:13.


#4 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 30 July 2007 - 15:08

QUOTE(betty @ 30 Jul 2007, 14:42) <{POST_SNAPBACK}>
Prvi put otkako sam usla u proces postajanja apatridom sam malo nervozna. Treba po pristizanju u Holandiju da uradim test na tuberkulozu, a cula sam, ne znam vise gde, da se usled neke nekompatibilnosti nasih vakcina ili onih testova na prisustvo tuberkuloze pre vakcine i TBC testova u inostranstvu, dogadja da nas svet - pod nekim uslovima - ispada pozitivan. Sad, kapiram ako se to desi da je procedura da prosto primim vakcinu tamo. A opet, kapiram da mi nece biti prijatno ako koordinatoru programa kazem da moramo malo da sacekamo s registracijom na faksu jer me procenjuju malko tuberkuloznom. Samo me zanima da li je neko jos cuo za ovaj fenomen/problem i ako jeste, da li zna pod kojim uslovima se javlja.



Ja se ne bih brinuo cak i slucaju da postoje takve komplikacije. Svakako ti nece biti problem pri bilo kojoj svetskoj akademskoj ustanovi sto imas administrativne probleme bilo koje vrste, a pogotovu ovakve. Ono sto mozes da uradis ako kojim slucajem bude takvih problema (u sta sumnjam iz ostalih postova), je da zoves tog koordinatora da vidis da li on moze nesto da ucini da proces ubrza olaksa ili slicno. U mom iskuskustvu ti ljudi su uvek spremi i radi da pomognu koliko mogu. Opusti se i uzivaj, imas sigurno pametnija posla nego oko ovoga da se brines ;-)

#5 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 30 July 2007 - 15:23

QUOTE(msmodesty @ 30 Jul 2007, 15:59) <{POST_SNAPBACK}>
...
danas vakcinacija dece u francuskoj BCG vakcinom vise nije obavezna
ni kod nas, od proshle ili ove godine...

#6 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 30 July 2007 - 17:35

Fala, drugari. Najvise me je zanimalo u stvari da li je BCG to sto izaziva reakciju ili ono sto ti daju da utvrde da li ti treba jos jedan BCG kad imas 15 godina (i da li ima veze da li je bio potreban jos jedan ili ne). Al ako se ispostavim pozitivna na prvi test, ne mogu vise da prolazim proces 'registracije' jer necu imati dovoljno vremena, nego 'reregistracije' koji onda povlaci drugu papirologiju i proceduru jer zalazi u skolsku godinu. Bes mi sve, birokratija ne bira nacionalnost.

#7 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 30 July 2007 - 18:26

QUOTE(betty @ 30 Jul 2007, 16:42) <{POST_SNAPBACK}>
Prvi put otkako sam usla u proces postajanja apatridom


Cestitamoooooooo.

...

A kao sto rece Sheridan, administrativne zackoljice na svetskim univerzitetima uopste nisu toliko otezavajuci faktor kao na BU. So, relax and enjoy the experience.

#8 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 01 August 2007 - 09:18

QUOTE(betty @ 30 Jul 2007, 17:35) <{POST_SNAPBACK}>
Fala, drugari. Najvise me je zanimalo u stvari da li je BCG to sto izaziva reakciju ili ono sto ti daju da utvrde da li ti treba jos jedan BCG kad imas 15 godina (i da li ima veze da li je bio potreban jos jedan ili ne). Al ako se ispostavim pozitivna na prvi test, ne mogu vise da prolazim proces 'registracije' jer necu imati dovoljno vremena, nego 'reregistracije' koji onda povlaci drugu papirologiju i proceduru jer zalazi u skolsku godinu. Bes mi sve, birokratija ne bira nacionalnost.



Betty /pljas pljas samari/ trgni se i smiri se.
Birokratija na svetskim univerzitetima nije ni blizu toj na koju si ti navikla u Srbiji, niti ce ti biti problem. Univerziteti u svetu su uglavnom autonomne ustanove koje imaju jako velike povlastice, cesto dosta uticaja (svakako ugleda) i u mom iskustvu uvek ali uvek su radi da pomognu, pogotovu sa takvim glupostima. Kad sam ja prvi put gledao pravilnike univerziteta u Londonu ono sto mi je bilo cudno je sto se sva pravila zavrsavaju sa tekstom koji otprilike zvuci kao "ovo pravilo ja jako strogo i nema izuzetaka osim ako taj i taj i/ili ti i ti ne odluce drugacije". Tako da prakticno sve moze. Na primer, devedesetih je u Britaniji studiralo na hiljade Jugoslovena, na svim mogucim univerzitetima, placajuci dotirane skolarine za domace studente (koje su smesne, tada pogotovu bile - zaradis godisnju lovu za tri nedelje kao prodavac cipela preko leta) i pored toga dobijali stipendije, pozajmice i svasta nesto, iako je to u svim slucajevima bilo protivno pravilnicima fakulteta i cak verovatno protivno zakonu (zakon je tu verovatno namerno malo mutan, ali niko nije takav skot da ganja izbeglice koje hoce da se obrazuju). Nista od toga nisu bile prepreke samo zbog dobre volje univerziteta da vrse svoju prosvetiteljsku ulogu koja im je prvi i glavni prioritet. To je naravno samo jedan od mnogobrojnih primera.

Prema tome, da ponovim sto rece redbus: opusti se i uzivaj.

#9 Kler Turner

Kler Turner
  • Members
  • 166 posts

Posted 02 August 2007 - 22:47

Naravno da sam bila pozitivna na tom testu zbog nase TBC vakcine.
Posalju oni mene na vadjenje krvi u neki podrum. Izvadio mi medicinski brat podobro tecnosti sto zivot znaci i zatim mi krvnicki pritisnuo venu (tako valjda ovde vade krv). Meni se smucilo i krv i to pritiskanje i podrum i sve. Sednem ja ispred te sobe. Poceh da se znojim, polako se gubim. Elem, priskocise mi sestre kao jel sam dobro pipkaju da li imam temperaturu... Zaboga dosla ja na test na tuberkulozu i sad izgledam nikako. Uplasise se da imaju novog tbc bolesnika. Objasnih im da ne volim to vadjenje krvi nikako i da mi je to psiholoski. Onda su me tesile kao sreca moja, nikad necu biti intravenozni narkoman.
Dobijes posle rezultate, sve ok.

#10 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 02 August 2007 - 22:58

Ah, nista, odlucila sam da nema veze. Ispada nesto grozomorno komplikovano placanje zdravstvenog odavde (tj. navodno nemoguce, zbog nekog zakona o osiguranju nasih gradjana), te cu morati to tamo (ko im kriv kad su mi vec dali vizu), ali cu svakako onda morati da prolazim 'reregistraciju' a ne 'registraciju' jer cu morati da pomerim sastanak sa lokalnim MUP-om na neki kasniji datum.

#11 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 03 August 2007 - 20:02

QUOTE(Sheridan @ 1 Aug 2007, 10:18) <{POST_SNAPBACK}>
Betty /pljas pljas samari/ trgni se i smiri se.


"Leave it to me", kaže Josarijan i u ruci mu se pojavljuje palica za bejzbol...
("Ima li pilota u avionu")

Potpisujem sve što je Šeridan rekao. Osloni se na faks i profe, oni su na tvojoj strani. A ni imigracija ne voli da davi, ono što vole su rešeni problemi.

Inače, spadam u generaciju koja je vakcinisana BCG-om. Testirali su me na TBC i u počivšoj JNA i u Holandiji, i test je u oba slučaja bio OK. Ubrizgaju ti kapljicu neke aktivne supstance ispod kože gornje podlaktice, pa gledaju na reakciju. Ako se pojavi kružić sa dijametrom oko santimetar i po ili dva, sve je OK, prošla si "TBC clearance test" u letećem startu. Ako se pojavi neki veći otok ili ako reakcija potpuno izostane, to ne znači da imaš TBC, već da su potrebni dodatni (i skuplji) testovi, kao što je rendgen i slično.

Ti testovi nisu izmišljeni da bi se maltretirao narod, već zato što je Holandija veoma rizična oblast kada je TBC u pitanju. Poznato je da bolest migrira između ljudi i krava, prenosi se mlečnim proizvodima --- pošto retko ko konzumira toliko mlečnih proizvoda kao Holanđani, vlasti se trude da se svaki slučaj na vreme otkrije i izleči.

Neki dan mi se jedna mlada koleginica sa posla požalila da je morala na test za TBC. Ispostavilo se da je jedna od njenih cimerki u studenjaku imala TBC, pa su potražili sve koji su sa njom bili u bliskopm kontaktu (familiju, cimere i tako to), da ih za svaki slučaj testitraju. Svi su ispali zdravi (što i nije čudo --- TBC se ne dobija lako; osim kontakta sa bakterijama, potrebni su i dodatni faktori, a to su hronična neispavanost, hronična glad i hronični premor --- ako ih nema, nema ni zaraze. U davnim vremenima je to bila bolest sirotinje, boema i umetnika, a u današnje vreme keba beskućnike, ali i studentariju).

Nemaš brige. Uostalom, ni ovdašnji doktori nisu sisali vesla. Ljudi znaju i da se u istočnoj Evropi vakcinisalo sve u šesnaest, i da ta vakcinacija može da utiče na rezultate testa.