Jump to content


Photo

Preminuo Dušan Prelević


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
79 replies to this topic

#1 moshe

moshe
  • Banned
  • 432 posts

Posted 28 July 2007 - 21:43

Preminuo
Dušan Prelević
D. B. M., 28. jul 2007

Legenda Beograda Dušan Prelević Prele (1948-2007) otišao je u legendu. Na ulaznim vratima Ateljea 212, gde je “zlatnim slovima” upisano da je igrao, a naročito pevao, u legendarnoj predstavi “Kosa” u subotu je osvanula umrlica. Poznati muzičar i pisac biće sahranjen u sredu, 1. avgusta, na Novom groblju. Nekadašnji fudbaler Bulbuldera i Crvene zvezde, hokejaški golman Partizana, muzikom je počeo da se bavi 1965. godine. Bio je član “Korni grupe”, a potom solista. Snimio je nekoliko ploča, pisao je tekstove za rok i džez kompozicije, pevao je svuda po svetu. Objavljivao je priče i eseje u “Ninu”, “Dugi”, “Književnim novinama” i drugim listovima, a napisao je i nekoliko knjiga pripovedaka. Autor je scenarija za film “Poslednji krug u Monci”, a napisao je i nastavak. O Preletovom životu, koji je bio filmski, snimljen je dokumentarac “Voz za jednu bitangu”, u režiji Vlade Petrovića. Mnoge kafanske anegdote, u kojima je bio jedan od aktera, ušle su u literaturu. Kada je davno u tuči ostao bez oka, pragmatično je zaključio da neće nišaniti i da mu je za sagledavanje okoline dovoljno jedno oko. Svoje političke stavove ovaj gusar, mekog srca hrabro je izrazio ulaskom u DEPOS početkom devedesetih godina proteklog veka. Bio je uhapšen u demonstracijama 9. marta 1991. godine. Što manje filozofirati, bila je njegova životna filozofija.

#2 angelfish

angelfish
  • Members
  • 186 posts

Posted 28 July 2007 - 23:39

O pokojniku sve najbolje.
Sve sto mi se kod njega nije dopadalo pisacu kasnije.
Crni biser, legenda itd...sve diskutabilno i veoma prenapuhano.
Nije trenutak da se o tome sada prica.Bice kad.

#3 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 29 July 2007 - 00:35

počivao u miru, neka mu je laka zemlja.

#4 Alex-vozd

Alex-vozd
  • Members
  • 1,910 posts

Posted 29 July 2007 - 11:01

QUOTE(angelfish @ 29 Jul 2007, 00:39) <{POST_SNAPBACK}>
O pokojniku sve najbolje.


...iz kog razloga bi i bilo lepo da je tvoj post ostao samo na tome.
Otisao je jedan od poslednjih autenticnih beogradskih mangupa.
Neka mu je vecna slava!

#5 precog

precog
  • Members
  • 1,809 posts

Posted 29 July 2007 - 11:49

QUOTE(Dorando Pietri @ 29 Jul 2007, 12:01) <{POST_SNAPBACK}>
...iz kog razloga bi i bilo lepo da je tvoj post ostao samo na tome.
Otisao je jedan od poslednjih autenticnih beogradskih mangupa.
Neka mu je vecna slava!

a zasto je onda na forumu okacena vest, ako ne treba da se komentarise vec da se izrazi autenticni zal za pokojnikom. mislim, to se moglo postici i cituljom u politici.
huh.gif

Edited by precog, 29 July 2007 - 12:24.


#6 April

April
  • Members
  • 1,314 posts

Posted 29 July 2007 - 12:10

QUOTE(precog @ 29 Jul 2007, 13:49) <{POST_SNAPBACK}>
a zasto je onda na forumu okacena vest, ako ne treba da se komentarise, vec da se izrazi autenticni zal za pokojnikom. mislim to se moglo postici i cituljom u politici.
huh.gif


Tacno tako. Prele je jedan od onih talentovanih ljudi koji su sedamdesetih definitivno imali svoje mesto u Beogradu, a devedesetih potpuno izgubili kompas. Spisak dezorijentisanih je poduzi - Bora Djordjevic, Marko Jankovic, Radovan Brankov, Tika Arsic, rahmetli Minimaks, Brana Crncevic, itd,itd, a zajednicki porok - alkohol.

Preleta bih voleo da se secam samo po snaznom glasu.

#7 Alex-vozd

Alex-vozd
  • Members
  • 1,910 posts

Posted 29 July 2007 - 12:32

QUOTE(precog @ 29 Jul 2007, 12:49) <{POST_SNAPBACK}>
a zasto je onda na forumu okacena vest, ako ne treba da se komentarise vec da se izrazi autenticni zal za pokojnikom. mislim, to se moglo postici i cituljom u politici.
huh.gif


Ma nikakav problem, samo sam sugerisao u skladu sa onim sto sam citirao.
Uostalom, nekako sam i ocekivao da ce ova tema, ne ovom forumu krenuti u ovom pravcu.
Pozdrav za jednu od pet autenticnih julovskih opstina.

#8 precog

precog
  • Members
  • 1,809 posts

Posted 29 July 2007 - 12:45

QUOTE(Dorando Pietri @ 29 Jul 2007, 13:32) <{POST_SNAPBACK}>
Ma nikakav problem, samo sam sugerisao u skladu sa onim sto sam citirao.
Uostalom, nekako sam i ocekivao da ce ova tema, ne ovom forumu krenuti u ovom pravcu.
Pozdrav za jednu od pet autenticnih julovskih opstina.

hvala na pozdravima.
a u kom je pravcu trebalo tema da ide po tebi i na kojim forumima ocekujes da ce tema krenuti u zeljenom pravcu?
smile.gif

#9 angelfish

angelfish
  • Members
  • 186 posts

Posted 29 July 2007 - 12:55

Nije krenulo u odredjenom pravcu, jer smo se zarad postovanja prema smrti odrekli teme i pravca.
Nismo iskazali misljenje, a po misljenje lako odes tamo gde ima pravac kakav ti odgovara.

#10 Hella

Hella
  • Sleepers
  • 6,199 posts

Posted 30 July 2007 - 11:29

Је ли макар вриштао у агонији?

#11 John Keating

John Keating
  • Members
  • 988 posts

Posted 30 July 2007 - 11:37

QUOTE(... @ 30 Jul 2007, 12:29) <{POST_SNAPBACK}>
Је ли макар вриштао у агонији?

Zar ti to ne bi trebalo da znaš? Okreni one tvoje u centrali, pa proveri. Traži lokal 666.

#12 Hella

Hella
  • Sleepers
  • 6,199 posts

Posted 30 July 2007 - 11:41

Пекао сам неке палестинске бомбаше самоубице у то време, па сам пропустио пренос.

#13 Corkscrew

Corkscrew
  • Members
  • 135 posts

Posted 30 July 2007 - 22:08

''Bio sam hrabar,pomalo lud,
a sad kada treba,pomoc niotkud
rasipah ljubav,volese me zena
a sad kada treba,daleko su od mene..."

tako je pevao,tako je i umro,sam,bez ikoga.
Bio u fazonu bolje sagoreti nego venuti,a kako je sam umeo da kaze otkad je izgubio ruku,oko i nogu od organa u paru imao je samo jaja.
Umeo je i da udari na kvarno,kazu da je bio zesce zajeban kad popije oni koji su ga znali,
ja kazem hvala mu za scenario za Poslednji krug u Monci-biografsko delo u kom su svi likovi zaista postojali u nekim pricama.Preteca beogradskog urbanog filma.
Pokoj mu dusi

#14 MP40

MP40
  • Members
  • 1,075 posts

Posted 30 July 2007 - 22:45

QUOTE(... @ 30 Jul 2007, 12:29) <{POST_SNAPBACK}>
Је ли макар вриштао у агонији?


hehehe!

#15 Stanarevic

Stanarevic
  • Members
  • 53 posts

Posted 30 July 2007 - 23:02

QUOTE(Corkscrew @ 30 Jul 2007, 23:08) <{POST_SNAPBACK}>
ja kazem hvala mu za scenario za Poslednji krug u Monci-biografsko delo u kom su svi likovi zaista postojali u nekim pricama.Preteca beogradskog urbanog filma.


Prele je svasta radio u zivotu, i dobro i lose, ali pomenuti scenario i doticni "film" nikada necu moci da mu oprostim. Cela ta idiotska, naknadno stvorena fama o "plemenitim herojima asfalta", "grubijanima neznog srca" i kako se sve taj "koncept" nije nazivao po toalet papirima koji su se prodavali na kioscima, a u stvari polupismenim siledzijama koje su bezale na Zapad jer su se ovde zamerile vecim probisvetima od sebe, tamo zaradile neke parice kao vratari i sitni makroi, potom bile najurene nazad u domovinu i ovde izigravale "svetske face", sve dok se novim narastajima baraba vise nije smucilo da slusaju njihove Minhauzen avanture pa su ih redom pobili k'o zeceve... ta "urbana legenda" je perfektno utabala podlogu za sve one Pinkije i Svabe devedesetih, i kulminirala sa Ducom i Kumom. Ako je glorifikovanje takvih likova sinonim "urbanog Beograda", onda cu ja odmah da se prekvalifikujem u seljake, hvala lepo.

A Prele...pamticu ga po pesmama.