Jump to content

Photo

Pun mesec

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
26 replies to this topic

#16 mashakaya

mashakaya
  • Members
  • 37 posts

Posted 30 July 2007 - 03:48

QUOTE(betty @ 28 Jul 2007, 13:44) <{POST_SNAPBACK}>
Ne kazem da nije, pitam kako iz jednog sledi drugo.
(u stvari kazem da nije, al to nije vazno sada, zanima me nacin dolazenja do zakljucka)

Logika zakljucivanja... hehehe.. Slazem se, uopste ne sledi, nisam se dobro izrazila. Samo sam zelela da cujem iskustva drugih ljudi i ako moze neko objasnjenje (za one koje tvrde da sledi smile.gif
Kao sto rekoh- ja ne znam odgovor i ne kazem ni da jeste ni da nije.
Mada, sudeci po vestima, dogodilo se dosta nemilih dogadjaja... ali ja kao i obicno idem u krevet kad ptice zapevaju... nije zbog punog meseca.
Valjda smile.gif

#17 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 30 July 2007 - 10:16

Veoma često se desi da u noći koju ne prespavam baš najbolje bude pun mesec.

Zašto - ne bih znala kasti.

#18 brax

brax
  • Members
  • 543 posts

Posted 30 July 2007 - 12:30

QUOTE(Maya Order @ 28 Jul 2007, 13:19) <{POST_SNAPBACK}>
Ako ništa ne jedeš i staviš praznu teglu okrenutu naopačke na stomak u noći punog meseca, smršaš 4 kg laugh.gif

Maya, Maya! Sto nisi napisala koliko dugo ne sme da se jede pre ovog punog meseca! I da, da li je velicina tegle proporcionalna broju izgubljenih kilograma? Illi velicina tegle uopste nije bitna...

Dosla sam do zakljucka da moja deca za vreme punog meseca vise buncaju a starija cerka malo i proseta sve onako u snu. Tako da pun mesec na mene utice ali posredno. Nema spavanja kad neko pola noci seta po kuci i prica kojesta.

#19 Cosmic Sailor

Cosmic Sailor
  • Members
  • 60 posts

Posted 09 August 2007 - 09:02

slusao sam teoriju po kojoj neki antropolozi menstrualni ciklus direktno dovode u vezu sa uticajem punog mjeseca. naime, u ranim stadijumima razvoja covjeka, vrijeme punog mjeseca je bio jedini period kada su muskarci mogli i nocu da idu u lov, zbog, je li, mjeseceve svjetlosti koja je obasjavala zemlju. kako su muskarci tada bili odsutni iz tih primitivnih zivotnih zajednica, zene su koristile taj period za menstruaciju da bi "spremne" mogle docekati svoje muskarce. e sad, isti ti teoreticari tvrde da su zene jedino svojom sexualnom zreloscu i spremnoscu pridobijale muskarce i njihovu zastitu te da je to jedan od razloga zbog kojeg je covjek jedina zivotinja cija sezona parenja traje tokom cijele godine. moze se uociti da u periodu punog mjeseca i oko njega, obasjanost zemlje intenzivnom mjesecevom svjetloscu traje otprilike 5-7 dana, sto se i poklapa sa trajanjem menstruacije.
ne znam koliko je utemeljena ali je teorija nadasve zanimljiva.

edit:slova

Edited by Cosmic Sailor, 09 August 2007 - 09:11.

#20 mashakaya

mashakaya
  • Members
  • 37 posts

Posted 10 August 2007 - 01:19

QUOTE(Cosmic Sailor @ 9 Aug 2007, 10:02) <{POST_SNAPBACK}>
slusao sam teoriju po kojoj neki antropolozi menstrualni ciklus direktno dovode u vezu sa uticajem punog mjeseca. naime, u ranim stadijumima razvoja covjeka, vrijeme punog mjeseca je bio jedini period kada su muskarci mogli i nocu da idu u lov, zbog, je li, mjeseceve svjetlosti koja je obasjavala zemlju. kako su muskarci tada bili odsutni iz tih primitivnih zivotnih zajednica, zene su koristile taj period za menstruaciju da bi "spremne" mogle docekati svoje muskarce. e sad, isti ti teoreticari tvrde da su zene jedino svojom sexualnom zreloscu i spremnoscu pridobijale muskarce i njihovu zastitu te da je to jedan od razloga zbog kojeg je covjek jedina zivotinja cija sezona parenja traje tokom cijele godine. moze se uociti da u periodu punog mjeseca i oko njega, obasjanost zemlje intenzivnom mjesecevom svjetloscu traje otprilike 5-7 dana, sto se i poklapa sa trajanjem menstruacije.
ne znam koliko je utemeljena ali je teorija nadasve zanimljiva.
edit:slova

Cula sam za tu teoriju ali cini mi se da je vrlo brzo bila i opovrgnuta, mada iskreno ne znam kojim argumentima. Potrudicu se da iskopam nesto o tome.

#21 Pavllle

Pavllle
  • Members
  • 895 posts

Posted 14 August 2007 - 20:03

QUOTE(Valkyrie @ 29 Jul 2007, 02:19) <{POST_SNAPBACK}>
100 puta mi se desilo da ne trenem celu noć i onda se ispostavi da je tad bio pun mesec. Mada sam ja i inače avis nocturna, tad sam nekako posebno živahna. And I like it smile.gif

QUOTE(Amélie @ 30 Jul 2007, 11:16) <{POST_SNAPBACK}>
Veoma često se desi da u noći koju ne prespavam baš najbolje bude pun mesec.

Zašto - ne bih znala kasti.

cesto mi se desi da kada prespavam da ne znam da l je bio pun mesec ili ne. A isto ume da mi se desi i kada ne prespavam celu noc.

#22 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 14 August 2007 - 21:04

QUOTE(Cosmic Sailor @ 9 Aug 2007, 10:02) <{POST_SNAPBACK}>
... kako su muskarci tada bili odsutni iz tih primitivnih zivotnih zajednica, zene su koristile taj period za menstruaciju da bi "spremne" mogle docekati svoje muskarce....
eee, radosti roflmao.gif

a ceo koncept je pao u vodu onog meseca kad su se pojavili ratari tongue.gif

#23 baklavica

baklavica
  • Members
  • 128 posts

Posted 17 August 2007 - 17:11

QUOTE(Pavllle @ 14 Aug 2007, 21:03) <{POST_SNAPBACK}>
cesto mi se desi da kada prespavam da ne znam da l je bio pun mesec ili ne. A isto ume da mi se desi i kada ne prespavam celu noc.

laugh.gif nnice

Ne jedes nista ceo dan kad je mlad mesec i onda ti se ne vrate te kile smile.gif

#24 Allen Konigsberg

Allen Konigsberg
  • Members
  • 264 posts

Posted 17 August 2007 - 18:04

Uz duzno postovanje, ali ne postoji NIKAKAV efekat punog meseca (lunarni efekat)..

Ivan Kelly, James Rotton i Roger Culver su 1986. cak i sproveli metaistrazivanje (iako je hipoteza od starta malo verovatna da bude istinita, ali o tome kasnije), odnosno analizu oko 100 eksperimenata - statistickih analiza, medicinskih analiza (psihofizicki parametri, nivoi hormona).. Niti u jednom eksperimentu/studiji nije utvrdjena znacajna veza izmedju mesecevih mena i nesvakidasnjih dogadjaja (ubistava, samoubistava) ili bioloskih nekih karakteristika, itd.

Plus, istrazivanje

Tipican argument tice se price o plimi i oseci, i vodi u covekovom organizmu. Ovo vise svedoci o nepoznavanju fizike nego o bilo cemu drugome.. Otkud efekat plime uopste? Zbog gravitacione sile Meseca i Zemlje. Efekat plime (gravitaciono privlacenja) na telesnu masu jednog coveka je zanemarljiv, gotovo nepostojeci. Majka koja drzi svoje dete izaziva u njemu "efekat plime" koji je 12 miliona puta snazniji od istog efekta koji izaziva Mesec. On je zapravo manji od efekta koji na coveka ostavlja komarac.

A sta je ovde jos bitno? To sto periodi plime i oseke skoro pa nisu u vezi sa mesecevim menama (plima i oseka su u ciklusima od oko 6 casova, a meseceve mene na 29 dana)! Odnosno, plima i oseka jesu nesto jace u nocima punog i mladog Meseca, ali to je zbog sabiranja gravitacione sile Sunca i Meseca, jer su u istoj liniji sa Zemljom.

Uostalom, nisu ni potrebne neke preterane studije - zasto onda Mesec ne utice na SVE nas? Zasto svi ne postanemo (samo)ubice ili barem insomnijaci u toj noci? Fizicki determinizam ide tako.. Otkud izuzeci? Cim ih ima, znaci da u najmanju ruku, nije samo Mesec "kriv" (a zapravo nije nimalo kriv).

Razlog zasto ovaj stereotip postoji jeste bas zato sto je stereotip i jedno folk knowledge. I onda, kada covek ne moze da zaspi i pogleda kroz prozor i vidi pun Mesec - odmah zakljucuje da je to razlog. A ako nema punog Mesec, to mu ne pada na pamet. Probajte da izbrojite SVE nervoze i nesanice, pa onda pogledajte ima li tu punog Meseca ili ne. To je, btw, tehnika kojom se bezobrazno sluze TV-proroci, odnosno zloupotreba nase volje da pamtimo "pogotke" a zaboravljamo "promasaje".. Slicno je i sa Marfijevim "zakonom".. milion puta stvari nisu posle po zlu, ali one ostanu neprimecene. Ali kada podju, odmah kazemo "Marfijev zakon"! Tako i ovde.. milion puta nismo spavali i kada je bio uobicajeni Mesec, ali to nismo primetili.

Uostalom, postoji jedan dobar razlog zasto se tokom punog Meseca slabije spava - svetlije je. Moj savet: navucite roletnu.

#25 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 17 August 2007 - 19:01

QUOTE(Buck Naked @ 17 Aug 2007, 13:04) <{POST_SNAPBACK}>
Uostalom, postoji jedan dobar razlog zasto se tokom punog Meseca slabije spava - svetlije je.

Tako je. I ja sam jedan od tih sto ne spavaju kad je pun mesec, ali i inace ne spavam narocito dobro kada ima i makar malo svetla (osim ako sam bas toliko premoren da se onesvestim od umora). Problem je u tome sto kad je pun mesec nema te roletne koja je dovoljno gusta da zadrzi mesecinu gde joj je mesto - napolju; a isto vazi i za ulicnu rasvetu i ostale urbane light pollution sources - ali nije mesec k'o mesec razlog sto ne spavam vec bas svetlo.

Sto je najludje buka mi ne smeta toliko, cak mi i prija kada recimo drnda radio dok spavam...

#26 mashakaya

mashakaya
  • Members
  • 37 posts

Posted 18 August 2007 - 18:39

Za sledbenike K. Popera- jednom opovrgnuta teorija zauvek pada u vodu... smile.gif

tako da ovo istrazivanje iz '86. moze otkloniti sve sumnje o uticaju full moon-a

#27 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 19 August 2007 - 15:11

QUOTE(Buck Naked @ 17 Aug 2007, 19:04) <{POST_SNAPBACK}>
Razlog zasto ovaj stereotip postoji jeste bas zato sto je stereotip i jedno folk knowledge. I onda, kada covek ne moze da zaspi i pogleda kroz prozor i vidi pun Mesec - odmah zakljucuje da je to razlog.

Greske tipa I, svuda oko nas smile.gif

Ali znam i za gori slucaj. Zena nije mogla da spava, nikako, i usput spomenula mojoj kevi kako eto kad god je pun mesec ona se vrti i prevrce i po celu noc nikako da zaspi. Onda sutradan ne bude ni za sta, i tako na svake cetiri nedelje. Muka ziva.

A kad se smrknulo, keva baci pogled kroz prozor i vidi najtanusniji mesecak koji se moze videti. Prosto, ova nije mogla da spava pa je zakljucila da mora biti da je napolju pun mesec. Tako da nekad nije nuzno ni videti ga da bi se ucvrstilo pogresno uverenje.