Jump to content

Photo

Pun mesec

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
26 replies to this topic

#1 mashakaya

mashakaya
  • Members
  • 37 posts

Posted 28 July 2007 - 04:19

Mesec... nekako mi je oduvek bio interesantan. Jos kao mala sam se pitala zasto uvek vidimo samo jednu stranu meseca i odusevljavala se kad mu uocim "usta, nos i oci"...
Inace, mene licno pun mesec posebno ne ometa u obavljanju svakodnevnih aktivnosti ali poznajem ljude koje je bolje zaobici kad se na nebu mesec razbaskari- nije bas da im naglo poraste dlaka- ali od nervoze pocinju da ti izjedaju auru.
I zato bih bas volela da znam koliko ima istine u tome- u kojoj meri pun mesec moze uticati na nase raspolozenje?!
Po nekim statistikama, najveci broj (samo)ubistava desava se upravo za vreme punog meseca. Naravno da takvim statistikama nije bas lako verovati ali se onda setim i uticaja meseca na plimu i oseku... i cinjenice da je savremenoj psihoterapiji prethodilo delo beckog lekara Franca Mesmera koji je iznosio tvrdnje o uticaju planeta na fizioloske i psihicke promene kod coveka (naravno, bio je inspirisan astrologijom). Koliko se secam, govorio je o postojanju nekog specijalnog magnetnog fluida koji ima lekovito dejstvo i putem hipnoze je lecio razne poremecaje (tzv. mesmerizam). I sta sad da mislim- da li je kad neko kaze "nervozan sam zbog punog meseca" isto kao i da je rekao "bije me maler jer mi je crna macka presla put" ili stvarno ima istine u tome? Zanimljivo je i da se neke osobe izjasnjavaju da imaju visak energije kada je pun mesec i da ponekad zbog toga ne mogu nocu da se uspavaju. Kakva su vasa iskustva? Ako ste voljni, mozemo da napravimo experiment- sutra, tj. 29.07. je pun mesec, pa obratite paznju na svoje ponasanje i javite ako ima nekih promena smile.gif

#2 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 28 July 2007 - 09:40

Mesec utice na plimu i oseku... Al sto mislis da bi to moglo biti povezano sa ljudskim raspolozenjem?

Edited by betty, 28 July 2007 - 09:45.

#3 lena21

lena21
  • Members
  • 224 posts

Posted 28 July 2007 - 11:25

Ma ima nešto sa tim Mesecom, ja juče nikad lošije nisam istrčala deonicu koju inače otrčim bez po muke i po onim paklenim danima, trčim i pogledam pun Mesec...kažem sebi : to je 100% biggrin.gif !

#4 Maya Order

Maya Order
  • Members
  • 518 posts

Posted 28 July 2007 - 12:19

Ako ništa ne jedeš i staviš praznu teglu okrenutu naopačke na stomak u noći punog meseca, smršaš 4 kg laugh.gif

#5 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 28 July 2007 - 12:40

QUOTE(betty @ 28 Jul 2007, 10:40) <{POST_SNAPBACK}>
Mesec utice na plimu i oseku... Al sto mislis da bi to moglo biti povezano sa ljudskim raspolozenjem?

kako nije?
setimo se samo bombardovanja i restrikcija ulichne i ine rasvete. tek sam i tek sam onda u tom totalnom mraku mladog meseca pochela da cenim moonlight iako je hiljade knjiga smeshtene u preelektrichnu eru velichaju do Meseca i nazad.
onda dodje pun mesec pa se odmah osokolish i izadjesh u (sad barem) srebrnu tminu.

#6 jelisaveta

jelisaveta
  • Members
  • 702 posts

Posted 28 July 2007 - 12:41

Moja prijateljica koja je akuser u porodilistu kaze da u vreme punog meseca ima vise porodjaja no obicno. Kaze da Mesec utice na plodovu vodu, i da ekipa tamo unapred zna da ce za vreme punog meseca "poginuti" od posla. To mi je neverovatno i fantasticno.

#7 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 28 July 2007 - 12:44

QUOTE(Dunadan @ 28 Jul 2007, 13:40) <{POST_SNAPBACK}>
kako nije?
setimo se samo bombardovanja i restrikcija ulichne i ine rasvete. tek sam i tek sam onda u tom totalnom mraku mladog meseca pochela da cenim moonlight iako je hiljade knjiga smeshtene u preelektrichnu eru velichaju do Meseca i nazad.
onda dodje pun mesec pa se odmah osokolish i izadjesh u (sad barem) srebrnu tminu.

Ne kazem da nije, pitam kako iz jednog sledi drugo.

(u stvari kazem da nije, al to nije vazno sada, zanima me nacin dolazenja do zakljucka)

#8 lena21

lena21
  • Members
  • 224 posts

Posted 28 July 2007 - 14:10

To je super sa bebama, nego kad je pun Mesec a ja nešto moram da obavim u gradu brat mi kaže:vozi pažljivo ludaci su izašli na ulice laugh.gif, a šalu na stranu, noćas jedan takav sa poooodebelom čitankom sa psihijatrije napravi horor...

#9 Šumejker-Levi 9

Šumejker-Levi 9
  • Members
  • 568 posts

Posted 28 July 2007 - 17:18

[quote name='lena21' date='28 Jul 2007, 15:10' post='1806165']
Postoji teorija da,pošto većinu ljudskog tela sačinjava voda, mi smo onda dužni da se povinujemo sili meseca, tj. nekim plimama i osekama u našem telu.
E sad, koliko ima istine u tome, pojma nemam. Možda je i neki srednjevekovni statističar došao do podatka da se najviše sranja dešava u noći punog meseca, pa napisa knjigu o vukodlacima i čudovištima i tako nastade verovanje.

A možda je i to autosugestija. Noćas je pun mesec - biću nervozan.

#10 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 28 July 2007 - 17:28

a u zbirkama pripovedaka "kosmikomike" i "nove kosmikomike" itala kalvina postoji najlepshe vidjenje meseca svih vremena. ko mu ne poveruje, sram ga bilo!

a u teorijama gurdjijeva i uspenskog, ljudi na zemlji, zajedno sa kompletnom biosferom, u streli razvoja od svemira ka sitnijem, izmisljeni su da budu hrana za mesec. kako, videcemo unsure.gif

pripishite mu koja ocete svojstva, al ja ga obozavam, tj. meseca biggrin.gif

(u tom svetlu cu danas da popijem jedno 5 kila vode, da bi to sve gravitaciono i plimski talasala do ponedeljka tongue.gif)

Edited by thermal bug, 28 July 2007 - 17:28.

#11 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 29 July 2007 - 00:20

Zaista ne znam kakve veze ima, ali ja stvarno imam problema sa spavanjem kad je pun ili mlad mesec. Prvo se mučim da zaspim, a onda se i često budim noću. Nikada ne pratim mesečeve mene, tako da je kod mene isključena mogućnost autosugestije. E sad, kako i čime to može da se objasni - nemam pojma.

#12 Mancunian

Mancunian
  • Members
  • 1,537 posts

Posted 29 July 2007 - 00:41

Ja kad je pun mesec obavezno imam nalete krasnog raspolozenja, tj., kad sam bez razloga nervozna i uznemirena obavezno se ispostavi da je pun mesec...Obavezno spavam sa zatvorenim zaluzinama u te dane...
(i ne, te promene raspolozenja nemaju veze sa tim sto sam zensko)

#13 Valkyrie

Valkyrie
  • Members
  • 1,115 posts

Posted 29 July 2007 - 01:19

100 puta mi se desilo da ne trenem celu noć i onda se ispostavi da je tad bio pun mesec. Mada sam ja i inače avis nocturna, tad sam nekako posebno živahna. And I like it smile.gif

#14 Hannah

Hannah
  • Members
  • 260 posts

Posted 29 July 2007 - 03:44

QUOTE(Valkyrie @ 29 Jul 2007, 02:19) <{POST_SNAPBACK}>
Mada sam ja i inače avis nocturna, tad sam nekako posebno živahna. And I like it smile.gif

Same here. smile.gif

Ne znam koliko puni mjesec utječe na raspoloženje (my guess is da ipak ima nekog utjecaja), ali znam gomilu ljudi koji muku muče s nesanicom, šta se opet nekako nadovezuje na prvi dio moje rečenice.
Evo, znam da moja roditeljica večeras nije oka sklopila (a pojma nema šta se događa up above).

Edited by Hannah, 29 July 2007 - 03:45.

#15 KristinaS

KristinaS
  • Members
  • 174 posts

Posted 29 July 2007 - 23:31

QUOTE(Valkyrie @ 29 Jul 2007, 02:19) <{POST_SNAPBACK}>
100 puta mi se desilo da ne trenem celu noć i onda se ispostavi da je tad bio pun mesec.

Potpuno isto. Uvek, ali uvek imam problema da zaspim kada je full moon. I to zista utiče na moje raspoloženje tired.gif tired.gif tired.gif tired.gif tired.gif