Jump to content


Photo
- - - - -

Balkanska-srpska kuhinja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
340 replies to this topic

#16 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 02 August 2007 - 13:55

QUOTE(Teja @ 2 Aug 2007, 13:03) <{POST_SNAPBACK}>
Sarme se zaista pripremaju na razne nacine, ali samo u Srbiji biggrin.gif


To sam i ja mislio dok nisam sreo neke poljake pa smo se zajedno smejali jer su i oni verovali da to postoji samo kod njih. A da ne pricamo o hrvatskoj, sloveniji, bosni etc;)

QUOTE(Teja @ 2 Aug 2007, 13:03) <{POST_SNAPBACK}>
Kod paprika postoji jedan mnogo zajeban problem, koji ti mozda ne umes da razumes.
Paprike, koje u Srbiji uspevaju ( Leskovac,Nish) su unikatne. Kao sto su i ostrige iz Bretanje unikatne.
Mozes ti ove gorke,vodene paprike iz Olandije da spremas kako god volis, ali to jednostavno nije to.


Svrati u Waitrose kad si sledeci put u Engleskoj, ili na neki farmers market. Ili mozes kod turcina na holloway roadu (kod Islington biblioteke) ili nekog slicnog piljara kojih ima kol'ko hoces.

QUOTE(Teja @ 2 Aug 2007, 13:03) <{POST_SNAPBACK}>
Pasulj se zaista svuda jede ( ali i grashak i boranija) , pihtije u juznoj Nemackoj nisu nepoznata stvar,
ali je ukus istih proizvoda u Srbiji zaista drugaciji. Jednostavno,neprejebiv.


Jes' tuki. To sto si ti navikla na vegetu to je druga prica;-)

Problem je sto srpska kuhinja ne postoji, osim kao sto rece gospodja modesty kao kombinacija, uglavnom iskvarenih siromastvom robe, svetskih kuhinja.

#17 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 02 August 2007 - 14:03

QUOTE(Teja @ 2 Aug 2007, 14:03) <{POST_SNAPBACK}>
Sarme se zaista pripremaju na razne nacine, ali samo u Srbiji biggrin.gif

Nemci prave sarme od slatkog kupusa.
A Turci i Grci prave razne.

A inače neke stvari jesu bolje u Srbiji nego na drugim mestima ili prosto ne mogu da se nađu (bwt to ne znači da tvrdim da ne mogu da se nađu *nigde* van Srbije, ali ih definitivno nema svuda, ili barem ne tog kvaliteta).
Kao što su npr šarene trešnje, prugasta boranija.
A ni od lubenica ne bi bilo ništa da nije Turaka.

#18 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 02 August 2007 - 14:07

QUOTE(Sheridan @ 2 Aug 2007, 14:55) <{POST_SNAPBACK}>
To sam i ja mislio dok nisam sreo neke poljake pa smo se zajedno smejali jer su i oni verovali da to postoji samo kod njih. A da ne pricamo o hrvatskoj, sloveniji, bosni etc;)Svrati u Waitrose kad si sledeci put u Engleskoj, ili na neki farmers market. Ili mozes kod turcina na holloway roadu (kod Islington biblioteke) ili nekog slicnog piljara kojih ima kol'ko hoces.
Jes' tuki. To sto si ti navikla na vegetu to je druga prica;-)

Problem je sto srpska kuhinja ne postoji, osim kao sto rece gospodja modesty kao kombinacija, uglavnom iskvarenih siromastvom robe, svetskih kuhinja.


Poljaci su cuveni po sarmama i uopste svom doprinosu svetskoj bashtini kulinarstva.

Tacno je da je potrosnja kiselog kupusa po glavi stanovnika najvisa u Poljskoj.
Sto naravno nema veze sa kvalitetom sarmi ili bilo cega.I u Rusiji se verovatno jede kiseo kupus.
Bosnu bih da izostavim iz price ( obzirom da dimljene svinjarije nisu tamo izmisljene),
a sarme jesu i u Hr. jako omiljene, ali preuzete iz srpske kuhinje. To ce ti svaki Dalmatinac
i potvrditi.

U paprike se razumes kao Mara u onu stvar. Sta cu ja bre u Englesku na pijacu. Pa imam pijace
i ovde u Nemackoj. Nema takvih paprika kao sto ih ima u Srbiji ( i delovima Bugraske mozda),
pa da se okacis na luster. Postoje jednostavno biljke koje najbolje uspevaju na pojedinim
mestima ( eto, to je paprika, grozdje,ostrige,maline,avokado itd)

Svaka kuhinja je nastala iz kombinacije i meshavinama sa nekim drugim kuhinjama.

Eto, na primer, francuska kuhinja cuvena je po travkama i zacinima. Ali tek od vladavine
Katarine Medichi koja je od primitivne francuske kuhinje napravila ovu rafiniranu.

Nego me oladi sa engleskom kuhinjom wink.gif A i pogledaj malo oko sebe sta ti ljudi jedu
ali i kako danas izgledaju ( ti native Britanci, ne mislim na Indijce,Kineze,Pakistance).

Uostalom i Japanci se oduseve kada ih pozovem na klopu pa napravim pijanog sharana.

Eto, i to je neka srpska kuhinja.

Lep pozdrav
Teja

Edited by Teja, 02 August 2007 - 14:21.


#19 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 02 August 2007 - 14:22

QUOTE(Teja @ 2 Aug 2007, 14:07) <{POST_SNAPBACK}>
Poljaci su cuveni po sarmama i uopste svom doprinosu svetskoj bashtini kulinarstva.

Tacno je da je potrosnja kiselog kupusa po glavi stanovnika najvisa u Poljskoj.
Sto naravno nema veze sa kvalitetom.


Naravno, ima i dobar i los, kao i u Srbiji.

QUOTE(Teja @ 2 Aug 2007, 14:07) <{POST_SNAPBACK}>
Bosnu bih da izostavim iz price ( obzirom da dimljene svinjarije nisu tamo izmisljene),
a sarme ejsu i i u Hr. jako omiljene, ali preuzete iz srpske kuhinje. To ce ti svaki Dalmatinac
i potvrditi.


Nece biti u pravu ti dalmatinci bogami:)
Tursko jelo, adaptirano malo za nasu klilmu. Kao i u nemackoj, poljskoj etc.

QUOTE(Teja @ 2 Aug 2007, 14:07) <{POST_SNAPBACK}>
U paprike se razumes kao Mara u onu stvar.


Nisi cula da je Mara lezbejka?

QUOTE(Teja @ 2 Aug 2007, 14:07) <{POST_SNAPBACK}>
Sta cu ja bre u Englesku na pijacu. Pa imam pijace
i ovde u Nemackoj. Nema takvih paprika kao sto ih ima u Srbiji ( i delovima Bugraske mozda),
pa da se okacis na luster. Postoje jednostavno biljke koje najbolje uspevaju na pojedinim
mestima ( eto, to je paprika, grozdje,ostrige,avokado itd)


E sad, ako mi ne verujes, onda da ne pricamo dalje.

QUOTE(Teja @ 2 Aug 2007, 14:07) <{POST_SNAPBACK}>
Svaka kuhinja je nastala iz kombinacije i ukrstvanjimas a nekim drugim kuhinjama.

Eto, na primer, francuska kuhinja cuvena je po travkama i zacinima. Ali tek od vladavine
Katarine Medichi koja je od primitivne francuske kuhinje napravila ovu rafiniranu.

Nego me oladi sa engleskom kuhinjom wink.gif


Bozemesacuvajisakloni da promotiram englesku kuhinju...pu pu pu, jos gora od srpske;)
Samo sto ovde sad kuvaju sve moguce svetske kuhinje.

QUOTE(Teja @ 2 Aug 2007, 14:07) <{POST_SNAPBACK}>
A i pogledaj malo oko sebe sta ti ljudi jedu ali i kako danas izgledaju ( ti native Britanci, ne mislim na Indijce,Kineze,Pakistance).


Izgledaju kako koji...neki su plavi, neki smedji, neki lepi, neki ruzni...svakako mnogoooo zdraviji i vise fit od Srba ako to pitas.

Najpopularnije takeaway jelo je Tikka Massala, englesko-indijska izmisljotina ali jako ukusno ako se lepo spremi. Najpopularnije knjige su godinama unazad uvek razni kuvari. Supermarketi i pijace prepune svezih sastojaka iz celog sveta, svih mogucih vrsta mesa i zacina.

Mozda mislis na period od pre 15-20 godina, dok se nisu malo vise otvorili prema evropi i svetu, ali sada bogami...tesko da je to primenljivo sto sugerises.

QUOTE(Teja @ 2 Aug 2007, 14:07) <{POST_SNAPBACK}>
Uostalom i Japanci se oduseve kada ih pozovem na klopu pa napravim pijanog sharana.

Eto, i to je neka srpska kuhinja.


Jok, to se on i oduseve zato sto ti umes da ga skuvas. Inace madjarsko jelo, a verovatno se nesto slicno tome jede svuda u svetu.

#20 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 02 August 2007 - 14:27

QUOTE(Amélie @ 2 Aug 2007, 15:03) <{POST_SNAPBACK}>
Nemci prave sarme od slatkog kupusa.
A Turci i Grci prave razne.

A inače neke stvari jesu bolje u Srbiji nego na drugim mestima ili prosto ne mogu da se nađu (bwt to ne znači da tvrdim da ne mogu da se nađu *nigde* van Srbije, ali ih definitivno nema svuda, ili barem ne tog kvaliteta).
Kao što su npr šarene trešnje, prugasta boranija.
A ni od lubenica ne bi bilo ništa da nije Turaka.


U Nemackoj mozes glavice kiselog kupusa da nadjes samo kod Turaka,
a sve uvezene iz Srbije, Futog,Vojvodina.

Ako u Srbiji uopste nesto valja to su namirnice tipa meso,voce i povrce.

Mlecni proizvodi ali narocito sirevi su jos uvek kao u 18 veku.

Mladje "domacice" jako lepo i uspeshno eksperimetishu sa novim receptima,
ali se i ne libe da se jebavaju sa ajvarom , dzemovima, tortama od 150 korica
itd.

Lep pozdrav
Teja

#21 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 02 August 2007 - 14:27

QUOTE(Amélie @ 2 Aug 2007, 14:03) <{POST_SNAPBACK}>
Nemci prave sarme od slatkog kupusa.
A Turci i Grci prave razne.

A inače neke stvari jesu bolje u Srbiji nego na drugim mestima ili prosto ne mogu da se nađu (bwt to ne znači da tvrdim da ne mogu da se nađu *nigde* van Srbije, ali ih definitivno nema svuda, ili barem ne tog kvaliteta).
Kao što su npr šarene trešnje, prugasta boranija.
A ni od lubenica ne bi bilo ništa da nije Turaka.


Za tresnje ne znam, tesko u britaniji zaista, ali sumnjam da ih nema u madjarskoj, turskoj etc. Boraniju sam vidjao. (btw sta ti znaci da ne mogu da se nadju osim u srbiji ali ipak mogu samo ne svuda?wink.gif)

I nemoj da se ljutis odma'. Ne tvrdim ja da je sve sto je srpsko bezveze, samo da prica o nekoj srpskoj kuhinji ne drzi vodu, kao ni za ogromnu vecinu ostalih zemalja. postoji svuda poneki lokalni specijalitet, ali u 21om veku i nije vise ni jedan bas tako lokalni, a i oni sto su bili uglavnom se otkriva da i nisu bili bas tako lokalni ko sto se mislilo.

#22 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 02 August 2007 - 14:32

QUOTE(Sheridan @ 2 Aug 2007, 15:27) <{POST_SNAPBACK}>
I nemoj da se ljutis odma'.

Ta ne ljutim se ja ništa smile.gif
Samo pričam.

A i sama sam rekla na početku da je srpska kuhinja neka mešavina austro-ugarske i tursko-grčke.
Btw i Grci i Turci se stalno preganjaju te čiji je ustvari giros, te čije su sarmice od vinove loze, te ne znam ni ja šta, a ko da je pa bitno.
A i jedno od ključnijih pitanja je da li je gulaš mađarski ili češki.


Trešnje i ostalo: htedoh reći da na mestima gde sam ja bila nisam viđala takve osim u Srbiji, što ne znači da ih možda nema negde gde još nisam bila.

#23 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 02 August 2007 - 14:36

QUOTE(Sheridan @ 2 Aug 2007, 15:22) <{POST_SNAPBACK}>
. Supermarketi i pijace prepune svezih sastojaka iz celog sveta, svih mogucih vrsta mesa i zacina.

Mozda mislis na period od pre 15-20 godina, dok se nisu malo vise otvorili prema evropi i svetu, ali sada bogami...tesko da je to primenljivo sto sugerises.
Jok, to se on i oduseve zato sto ti umes da ga skuvas. Inace madjarsko jelo, a verovatno se nesto slicno tome jede svuda u svetu.


Bas tako, putuje boranija i grashak secerac ladjom jedno 3 nedelje , pa ga onda drmnu u neku ladovinu dok
ga logistika ne istovari u superamarket. O tome ti ja covece i pricam. U Srbiji jos uvek postoje pijace
gde seljaci svoje proizvode ujutru donose ( ubrali ih ili rano ujutru ili predhodne veceri).

Povrce i voce iz supermarketa ali i ovdasnjih pijaca odstajalo tako jedno vreme po nekim skladistima
pa i takav ukus ima.

A za meso zaista nemas pojma. A i od kuda bi..Navikao si na jeftine pohovane batake, fish and chips
pa da ne duljimo duze o tome.Mislim, od kuda u UK ljudi znaju da postoji i mlado jagnje,jare,prase.

To bi bilo neplativo. A i ne bi znali sta s njim da pocnu.

Samo ti uzivaj u masala zacinima a mani se od moje vegete.

Lep pozdrav
Teja

#24 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 02 August 2007 - 14:38

QUOTE(Amélie @ 2 Aug 2007, 14:32) <{POST_SNAPBACK}>
Ta ne ljutim se ja ništa smile.gif
Samo pričam.

A i sama sam rekla na početku da je srpska kuhinja neka mešavina austro-ugarske i tursko-grčke.
Btw i Grci i Turci se stalno preganjaju te čiji je ustvari giros, te čije su sarmice od vinove loze, te ne znam ni ja šta, a ko da je pa bitno.
A i jedno od ključnijih pitanja je da li je gulaš mađarski ili češki.


Trešnje i ostalo: htedoh reći da na mestima gde sam ja bila nisam viđala takve osim u Srbiji, što ne znači da ih možda nema negde gde još nisam bila.


Znas kako, citajuci tvoje postove vise od godinu dana, ti si verovatno jedina osoba kojoj bih rekao "ako ti nisi videla onda verovatno i nema stvarno":)

A za ceski gulash nisam ni cuo vidis...seljak covek sta cu.

Za grke i turke znam, mada obrazovaniji grci cesto priznaju da jesto to tursko ali ipak (i tu nekako cudno stanu tako da nikad nisam naucio sta je to "ipak" laugh.gif ), mada jos cesce kazu kako je to sve isto.

#25 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 02 August 2007 - 14:39

QUOTE(Teja @ 2 Aug 2007, 15:36) <{POST_SNAPBACK}>
U Srbiji jos uvek postoje pijace
gde seljaci svoje proizvode ujutru donose ( ubrali ih ili rano ujutru ili predhodne veceri).

Povrce i voce iz supermarketa ali i ovdasnjih pijaca odstajalo tako jedno vreme po nekim skladistima
pa i takav ukus ima.


E ovo je apsolutno tačno.
Npr nemački paradajz jednostavno nikada nije isti kao srpski ili španski.

#26 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 02 August 2007 - 14:44

QUOTE(Amélie @ 2 Aug 2007, 15:39) <{POST_SNAPBACK}>
E ovo je apsolutno tačno.
Npr nemački paradajz jednostavno nikada nije isti kao srpski ili španski.


Nemacki paradajz je super u avgustu mesecu kao i srpski ili spanski.
Kao sto su i nemacke jagode i spargle u junu neuporedivo ukusnije
od one vode i gorcine iz Spanije u martu.

Lep pozdrav
Teja

#27 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 02 August 2007 - 14:49

QUOTE(Teja @ 2 Aug 2007, 14:36) <{POST_SNAPBACK}>
Bas tako, putuje boranija i grashak secerac ladjom jedno 3 nedelje , pa ga onda drmnu u neku ladovinu dok
ga logistika ne istovari u superamarket. O tome ti ja covece i pricam. U Srbiji jos uvek postoje pijace
gde seljaci svoje proizvode ujutru donose ( ubrali ih ili rano ujutru ili predhodne veceri).


Postoje i u engleskoj. A ne mogu da verujem da ne postoje u nemackoj. Da ne pricamo o tome da tom svom povrcu em sto nista ne fali od ladovine, em sto nije tacno da sve tako stize.

QUOTE(Teja @ 2 Aug 2007, 14:36) <{POST_SNAPBACK}>
Povrce i voce iz supermarketa ali i ovdasnjih pijaca odstajalo tako jedno vreme po nekim skladistima
pa i takav ukus ima.


Pa nije Teja, stvarno nije. Kako koje. Imas jeftino djubre i kvalitetnu robu, pa ti biraj. Kao i svuda.

QUOTE(Teja @ 2 Aug 2007, 14:36) <{POST_SNAPBACK}>
A za meso zaista nemas pojma. A i od kuda bi..Navikao si na jeftine pohovane batake, fish and chips
pa da ne duljimo duze o tome.Mislim, od kuda u UK ljudi znaju da postoji i mlado jagnje,jare,prase.


E sad Teja draga, molim te nauci me sta se moze kupiti u engleskoj posle mojih 15 godina ovde. Istina je da je teze naci mlado meso zato sto nije isplativo, ali moze se itekako ako hoces. Nije ni mnogo tesko. Samo retko ko pece prasice po kucama ;-)

QUOTE(Teja @ 2 Aug 2007, 14:36) <{POST_SNAPBACK}>
To bi bilo neplativo. A i ne bi znali sta s njim da pocnu.


To tek ne da nije tacno nego...Jel ti mislis da se ovde na ostrvu jaganjci radjaju vec odrasli?

QUOTE(Teja @ 2 Aug 2007, 14:36) <{POST_SNAPBACK}>
Samo ti uzivaj u masala zacinima a mani se od moje vegete.


Ih da je samo masala...a o tome koje je vestacko sranje vegeta da ne pocinjemo, tako da je necu ni dirati;) A i koriste to ovde u mnogim jeftonijim restoranima i gotovim jelima (sodium glutaminat je li, "umami" deo iz vegete).

@amelie: a jesi probala turski? iz anatolije? takodje, o kom delu nemacke pricas, to je dosta velika zemlja.

A nadje se i ovde bogami na pijacama, uvezu iz francuske recimo. Bude bogami i dosta svez.

Te sve price su zaizta bile tacne pre mnogo godina, ali svet se menja zene, velikom brzinom;)

#28 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 02 August 2007 - 14:53

QUOTE(Sheridan @ 2 Aug 2007, 15:49) <{POST_SNAPBACK}>
Te sve price su zaizta bile tacne pre mnogo godina, ali svet se menja zene, velikom brzinom;)


Naravno, a i zemlja se sve brze i brze okrece. Narocito u EU. wink.gif

Aj , uzdravlje Sheridan.. biggrin.gif

Lep pozdrav
Teja

Edited by Teja, 02 August 2007 - 14:54.


#29 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 02 August 2007 - 14:54

QUOTE(Sheridan @ 2 Aug 2007, 15:49) <{POST_SNAPBACK}>
@amelie: a jesi probala turski? iz anatolije?

ju sad više ne znam ni o čemu se radi blush.gif , ali što se tiče npr lubenica Turci su Hail.gif
a imaju i super paprike
i vinovo lišće
i još štošta

#30 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 02 August 2007 - 14:56

QUOTE(Amélie @ 2 Aug 2007, 14:54) <{POST_SNAPBACK}>
ju sad više ne znam ni o čemu se radi blush.gif , ali što se tiče npr lubenica Turci su Hail.gif
a imaju i super paprike
i vinovo lišće
i još štošta


jes' ga istrolovasmo utroje (moj prvi 3some heart.gif blush.gif )