Jump to content


Photo

Dozvoljeni broj ljubimaca


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
33 replies to this topic

#1 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 16 July 2007 - 16:17

Sigurno ste svi videli onaj sumanuti propis od pre nekoliko meseci (godina?) koji bi navodno trebalo da se primenjuje u Novom Sadu. I kazne za one koji u dvoristu ili stanu imaju vise zivotinja od propisanog broja.
Sta zapravo vazi u Beogradu i drugim vecim/manjim mestima?
Zasto npr. ne mogu 4 psa ili 7 macaka u dvoristu? Da li se broj ljubimaca odredjuje po kvadraturi ili bez veze?

Ja ne bih kaznjavala osobe koje udome neku macu ili kucu, ne bih im naplacivala razne poreze na ljubimce itd. Oni zapravo cine dobro delo. Nije mi jasno kako ce se smanjiti broj lutalica ako mi neko zabrani da u dvoristu imam vise od 3 mace... Sta cu sa cetvrtom? Na ulicu?!

Izgovor za odredjivanje "kvote" je, navodno, izbegavanje tzv. hordasenja. Ali niko ne moze da me ubedi da je jedno zaista ogromno dvoriste premalo za npr. cetiri psa, odn. da ce im tu biti prenaseljeno i samim tim neudobno.

S druge strane, ne moze niko da me ubedi da macke (za razliku od pasa) u stanu prave buku. Osim toga, ima stanara koji su i bucniji, i prljaviji, i opasniji od psa u zgradi...

A secate se i onih tzv. kucnih saveta koji su svakog ljubimca u stanu racunali kao odraslu osobu - zbog racuna za vodu! A onima koji malo-malo pa operu automobil crevom ne naplacuju duplo...

Mislim... imam utisak da neko ne zeli da se taj problem resi. Ne mogu jadnicci na ulicu, ali ne mogu ni u stanove ili kuce... Pa kako onda, smotani zakonodavci, mrzitelji zivotinja? sad.gif

#2 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 16 July 2007 - 16:23

Jes vala...Setih se da sam nešto pročitao u štampi da se ne mogu držati viša od dva psa ili mačke...

Pretpostavljam da su to neki lokalni gradski propisi...

Ako ima neko neki link neka postavi, radoznao sam da vidim šta piše...

#3 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 16 July 2007 - 16:35

QUOTE(dare... @ 16 Jul 2007, 17:23) <{POST_SNAPBACK}>
Jes vala...Setih se da sam nešto pročitao u štampi da se ne mogu držati viša od dva psa ili mačke...

Pretpostavljam da su to neki lokalni gradski propisi...

Ako ima neko neki link neka postavi, radoznao sam da vidim šta piše...


To ne moze nikakvim gradskim propisima da bude regulisano. Covek ( neki moj poznanik) u Skadarskoj
ulici gaji haskije. Uvek ima tri-4 odrasla psa i naravno tu i tamo prinovu.

Ako iznajmljujes stan, tvoj gazda mora da se saglasi sa tim da smes i pse i macke da drzis u stanu.
E sada, da li ce ti neko izdati stan , to je naravno druga prica.

Lep pozdrav
Teja

#4 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 16 July 2007 - 17:17

Link je u prvom postu.
http://www.zivotinjs...i...f=12&t=3848
Mislim... u Nemackoj sam videla da pas na lancu 'ladno ulazi u autobus... ovde ne sme ni u lift...
sad.gif
A tek kazne!

#5 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 16 July 2007 - 19:30

Takvi propisi postoje svugde.U Chicagu na primer nije dozvoljeno drzanje ljubimaca u dvoristu vec samo u kuci.

#6 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 16 July 2007 - 20:02

QUOTE(FranziskaKafka @ 16 Jul 2007, 18:17) <{POST_SNAPBACK}>
Link je u prvom postu.
http://www.zivotinjs...i...f=12&t=3848
Mislim... u Nemackoj sam videla da pas na lancu 'ladno ulazi u autobus... ovde ne sme ni u lift...
sad.gif
A tek kazne!


Otelo bez "lanca" ulazi u metro, apoteku ( o restoranima i hotelima i da ne govorim).
Dozvoljeno je da se psi voze javnim prevozom ( ne moraju da placaju kartu wink.gif
Jedino nije dozvoljeno da ulaze u samoposuluge. Ej,nedavno u Francuskoj videh
zenu ispred jedne cuvene katedrale, kako uze svoju pudlicu u ruke, udje u crkvu,
ocita tamo dva ocenasha i izadje sa pudlicom u narucju.

U Francuskoj postoji crkva ( ne znam sada ime, a nije ni vazno) koja je samo
za zivotinje. Dovode ljudi svoje zivotinje ( i krupniju stoku kao bikove na primer)
i pop ih blagosilja. rolleyes.gif

Lep pozdrav
Teja

#7 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 16 July 2007 - 20:05

QUOTE(MAGRIPA65 @ 16 Jul 2007, 20:30) <{POST_SNAPBACK}>
Takvi propisi postoje svugde.U Chicagu na primer nije dozvoljeno drzanje ljubimaca u dvoristu vec samo u kuci.


Pa vi i nemate avlije biggrin.gif Nista nije ogradjeno, pa je valjda tako logicno biggrin.gif

Lep pozdrav
Teja

#8 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 16 July 2007 - 20:17

QUOTE(Teja @ 16 Jul 2007, 21:02) <{POST_SNAPBACK}>
U Francuskoj postoji crkva ( ne znam sada ime, a nije ni vazno) koja je samo
za zivotinje. Dovode ljudi svoje zivotinje ( i krupniju stoku kao bikove na primer)
i pop ih blagosilja. rolleyes.gif

Lep pozdrav
Teja



Ima i kod nas dokonih popova, al krste samo jariće. smile.gif smile.gif

#9 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 16 July 2007 - 22:19

Hej, Teja, ja vid'la lokalnog macka-ljubimca u Marbahu, 'ladno se seta po Silerovoj rodnoj kuci... a da ne pricam o piceriji preko puta. smile.gif Jedna od retkih macaka koje sam u Nemackoj videla na ulici... al' mi zato ostala u pamcenju i posle toliko godina.

#10 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 18 July 2007 - 09:00

QUOTE(FranziskaKafka @ 16 Jul 2007, 23:19) <{POST_SNAPBACK}>
Hej, Teja, ja vid'la lokalnog macka-ljubimca u Marbahu, 'ladno se seta po Silerovoj rodnoj kuci... a da ne pricam o piceriji preko puta. smile.gif Jedna od retkih macaka koje sam u Nemackoj videla na ulici... al' mi zato ostala u pamcenju i posle toliko godina.


Ima ih na ulicama puno, ali nisu "ulicne" macke.Vlasnici ih pustaju nocu ( neki danju) i one provode
celu noc napolju, ujutru ih vidim kako sede ispred ulaza u zgrade i cekaju da ih gazda pusti u kucu/stan.

Naravno , na veliku radost Otela koji je ushicen da ih malo "razmrda" wink.gif
Medjutim , kad je macka hrabra i pocne da frkce, on se ukaki od straha laugh.gif
Macke koje zive u kucama sa avlijom takodje idu na i preko ulice, ali je u naseljima
dozvoljena brzina voznje 30 km, tako da svako moze da prikoci na vreme.

Nisam u svom kraju nikada videla pregazenu macku, ni psa naravno.

Nedaleko od mene zivi jedna od najbogatijih porodica u Nemackoj ( vecinski vlasnici BMW-a i jos puno toga).
Sefica familije je luda za mackama. Svake godine daje dobrovoljni prilog ( samo za macke) u iznosu od ca
10 Mio Eura. Eto i macke imaju svoj lobi. Nazalost , ne i u Srbiji.

Lep pozdrav
Teja

Nisam bila u Marbachu.. Ne mog sve da postignem wink.gif

Edited by Teja, 18 July 2007 - 09:04.


#11 sanja025

sanja025
  • Members
  • 118 posts

Posted 18 July 2007 - 21:46

Načula sam da je u Somboru opštinskim propisima ograničen broj pasa u kući na tri (nisam proveravala). Ne razumem zašto, ako vlasnici vode brigu o njima, nikog ne ugrožavaju, uredni su, vakcinisani, registrovani...

#12 Cica83

Cica83
  • Members
  • 242 posts

Posted 20 July 2007 - 14:35

Gradskom odlukom o drzanju kucnih ljubimaca u gradu Beogradu je dozvoljeno dva psa i dve macke.Novi Sad je uradio neku glupu odluku po kojoj ceo kucni savet mora da se slozi da neko drzi ljubimca.No sve ce to pasti u vodu kada dodje famozni zakon koji cekamo vec godinama.Inace postoji caka a to je da ako te neko i prijavi inspekciji oni nikako ne smeju da ti udju u kucu ako ih sam ne pustis.Samo sto neki ljudi polude od silnih prijava pa popuste i zivotinja mora da leti.Inace blizu mene zivi zena koja u stanu ima preko 50 macaka i nekoliko pasa koji su u uzasnim stanjima ali joj niko ne moze nista.

#13 ssanja

ssanja
  • Members
  • 24 posts

Posted 20 July 2007 - 22:17

QUOTE(Div @ 16 Jul 2007, 21:17) <{POST_SNAPBACK}>
Ima i kod nas dokonih popova, al krste samo jariće. smile.gif smile.gif

jeeee, al´kod nas se i tuku...zbog love, naravno


sorry, znam da je off topic, al´ne mogah odoljeti...

ne znam staviti link, al´u Karlovcu se popi+++la dva pijana popa... da crkneš od smijeha laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

#14 Isis

Isis
  • Members
  • 513 posts

Posted 20 July 2007 - 22:41

QUOTE(Cica83 @ 20 Jul 2007, 09:35) <{POST_SNAPBACK}>
Novi Sad je uradio neku glupu odluku po kojoj ceo kucni savet mora da se slozi da neko drzi ljubimca.


ne vidim da je odluka novog sada toliko glupa, niti neosnovana. kad se zivi u zgradi, prisustvo kucnog ljubimca prevazilazi granice samog stana, te time vlasnik to pitanje ne moze posmatrati kao pitanje sopstvenog izbora (jer ima pravo da u svojoj kuci radi sta hoce...).

kao sto se kucni ljubimac ne treba uzimati bez saglasnosti clanova porodice (ili domacinstva) koji dele stan, tako se ne treba uzimati ni bez saglasnosti zgrade, jer je zgrada zajednicki krov pod kojim su pojedinacni stanovi zapravo samo isparcelisane stambene jedinice, kao sto su to sobe u stanu . zdrav razum.

#15 mightygears

mightygears
  • Members
  • 264 posts

Posted 20 July 2007 - 23:06

QUOTE(Teja @ 16 Jul 2007, 16:35) <{POST_SNAPBACK}>
To ne moze nikakvim gradskim propisima da bude regulisano. Covek ( neki moj poznanik) u Skadarskoj
ulici gaji haskije. Uvek ima tri-4 odrasla psa i naravno tu i tamo prinovu.

Ako iznajmljujes stan, tvoj gazda mora da se saglasi sa tim da smes i pse i macke da drzis u stanu.
E sada, da li ce ti neko izdati stan , to je naravno druga prica.

Lep pozdrav
Teja

Teja duso, tvoj poznanik se bavi UZGOJEM haskija sto znaci da zivotinje koristi kao materijalno dobro na osnovu kojih ima profit. To sto on svoje haskije smatra ljubimcima je dobro i uredu ali on te pse takodje pordaje za debele pare. To bi bilo isto kao kada bi na farmi svinja rekla vi imate vise od dve zivotinje morate platiti kaznu.
Sedi, jedan za kraj polugodista