Jump to content


Photo

"Zive" pecurke


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 replies to this topic

#1 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 06 July 2007 - 23:24

Jesam li ja u zabludi sto jedem "zive" sampinjone? (Valjda jesam, nisam jos otegla papke. biggrin.gif)

Recept za salatu ("odokativno"): naseckani sampinjoni, ulje, sirce, iseckan beli luk i mirodjija. Pa u frizider da puste sokove. Salatu obozavam uz neki sir za mazanje (tipa Sirko)...

smile.gif

#2 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 07 July 2007 - 12:01

QUOTE(FranziskaKafka @ 7 Jul 2007, 00:24) <{POST_SNAPBACK}>
Jesam li ja u zabludi sto jedem "zive" sampinjone? (Valjda jesam, nisam jos otegla papke. biggrin.gif)

Recept za salatu ("odokativno"): naseckani sampinjoni, ulje, sirce, iseckan beli luk i mirodjija. Pa u frizider da puste sokove. Salatu obozavam uz neki sir za mazanje (tipa Sirko)...

smile.gif


moj poznanik se bacio svojevremeno na makrobiotiku i jede stalno zive pecurke i ne zali se. sta vise kaze da mu nikad bolje nije bilo.
i takodje je, jos uvek, ziv...

#3 Šumejker-Levi 9

Šumejker-Levi 9
  • Members
  • 568 posts

Posted 07 July 2007 - 12:51

QUOTE(FranziskaKafka @ 7 Jul 2007, 00:24) <{POST_SNAPBACK}>
Jesam li ja u zabludi sto jedem "zive" sampinjone? (Valjda jesam, nisam jos otegla papke. biggrin.gif)

Recept za salatu ("odokativno"): naseckani sampinjoni, ulje, sirce, iseckan beli luk i mirodjija. Pa u frizider da puste sokove. Salatu obozavam uz neki sir za mazanje (tipa Sirko)...

smile.gif


Ima jedna vrsta pečurki koje smo često jeli na planinarenju, a zove se "Judino uvo". Zaista ima oblik ljudskog uveta blink.gif , al' zašto baš Judino, pojma nemam. Uglavnom raste na oborenim stablima i naravno, vlažnoj okolini. Pečurke se potope u sirće da odstoje nekoliko sati, ne bi li pustile svu "aromu" zemlje, a zatim se začine po ukusu.

I naravno, vrganj, koji po meni ima ukus piletine.

#4 odmor

odmor
  • Members
  • 543 posts

Posted 07 July 2007 - 13:18

QUOTE(Šumejker-Levi 9 @ 7 Jul 2007, 13:51) <{POST_SNAPBACK}>
Ima jedna vrsta pečurki koje smo često jeli na planinarenju, a zove se "Judino uvo". Zaista ima oblik ljudskog uveta blink.gif , al' zašto baš Judino, pojma nemam. Uglavnom raste na oborenim stablima i naravno, vlažnoj okolini. Pečurke se potope u sirće da odstoje nekoliko sati, ne bi li pustile svu "aromu" zemlje, a zatim se začine po ukusu.

I naravno, vrganj, koji po meni ima ukus piletine.


Nikada nisam probao sirovi vrganj. Osim toga, nisam imao priliku da osetim neki specifican ukus vrganja,
kao sto npr imaju shitake (prepoznatljiv vonj). Da li su vrganji manje vise bezukusni ili ih treba znati spremiti?

Sto se tice Judinog uveta (ili u nasem narodu mislim poznatijeg kao "sumske usi"), u pitanju je
Auricularia auricula - judae:
http://www.treasurek.../auri/index.htm
Cini mi se da za ovu gljivu vazi da raste najcesce na zovi.

Ima li nekoga da gljivari u okolini Beograda?

#5 Šumejker-Levi 9

Šumejker-Levi 9
  • Members
  • 568 posts

Posted 07 July 2007 - 13:46

QUOTE(odmor @ 7 Jul 2007, 14:18) <{POST_SNAPBACK}>
Nikada nisam probao sirovi vrganj.


Zaboravih da to napišem, nisam ni ja. No, pojedine pečurke su ponekad poput ribe: samo im gomila začina i preliva daje ukus.

#6 Cruella De Ville

Cruella De Ville
  • Members
  • 1,490 posts

Posted 07 July 2007 - 13:59

uf, ja svaki put kad spremam sampinjone, pojedem bar 30% tokom procesa ciscenja & pranja. ostale nisam zderala zive, ali svezi sampinjoni su bas njami happy.gif

#7 foot-in-mouth

foot-in-mouth
  • Members
  • 32 posts

Posted 08 July 2007 - 18:25

I ja volim sirove sampinjone, i uglavnom ih krkam u salatama.

Jedan recepat iz studentskih dana, kad dodjem kuci uvece izbezumjena od gladi:

Iseckati (sve odokativno i po ukusu):

sampinjone
oljusteni avokado
neki plavi sir (eg Danish Blue)

Obariti sacicu-dve italijanske testenine (rigatoni, penne ili fusilli).

Sve pomesati -- sir se malkice otopi pa ti dodje kao dressing/sos. Pecurke i avokado lepo balansiraju jak ukus sira.

#8 placenik

placenik
  • Members
  • 171 posts

Posted 19 July 2007 - 15:12

Za sirovo jedenje znam samo za kozjacu (lokalni naziv) - narandzasta pecurka, raste iz zemlje uglavnom po hrastovoj sumi, kad se osteti iz nje tece narandzasto mleko, slatkasto na ukus.

http://www.treasurek..._deliciosus.htm

Takodje se i vrganj moze jesti sirov, ali nije ukusan. Ovde sam prvi put cuo da neko jede sirove sampinjone (koji su uzgredbudireceno dva koplja iza sumskih pecuraka, zbog nedostatka boje ukusa i mirisa).

Takodje treba paziti i na ovo- najveci broj trovanja pecurkama ne nastaje od otrovnih, vec od starih pecuraka, jer se sa pocetkom raspadanja stvaraju toksini. Preporucuje se dobra termicka obrada tj da se ako niste sigurni koliko su sveze pecurke malo prokuvaju.

#9 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 19 July 2007 - 15:22

QUOTE(placenik @ 19 Jul 2007, 16:12) <{POST_SNAPBACK}>
Za sirovo jedenje znam samo za kozjacu (lokalni naziv) - narandzasta pecurka, raste iz zemlje uglavnom po hrastovoj sumi, kad se osteti iz nje tece narandzasto mleko, slatkasto na ukus.

http://www.treasurek..._deliciosus.htm

Takodje se i vrganj moze jesti sirov, ali nije ukusan. Ovde sam prvi put cuo da neko jede sirove sampinjone (koji su uzgredbudireceno dva koplja iza sumskih pecuraka, zbog nedostatka boje ukusa i mirisa).

Takodje treba paziti i na ovo- najveci broj trovanja pecurkama ne nastaje od otrovnih, vec od starih pecuraka, jer se sa pocetkom raspadanja stvaraju toksini. Preporucuje se dobra termicka obrada tj da se ako niste sigurni koliko su sveze pecurke malo prokuvaju.
pretpostavljam da je to rujnica, al mi nije palo na pamet da je jedem presnu. za razliku od kritikovanih shampinjona i vrganja, koji su isto dosta neutralni i poprilichno "slinavi" kad se spreme, sto ima kome smeta, rujnica bash bash aromatichna, kao i lisicharka...

a moj favorit je sunchanica, pohovana ili na zaru ima da razbije bilo koju shniclu cool.gif

(kad su pechurke u pitanju, ne jedem nishta zivo)

#10 placenik

placenik
  • Members
  • 171 posts

Posted 19 July 2007 - 16:09

QUOTE(thermal bug @ 19 Jul 2007, 16:22) <{POST_SNAPBACK}>
pretpostavljam da je to rujnica, al mi nije palo na pamet da je jedem presnu. za razliku od kritikovanih shampinjona i vrganja, koji su isto dosta neutralni i poprilichno "slinavi" kad se spreme, sto ima kome smeta, rujnica bash bash aromatichna, kao i lisicharka...

a moj favorit je sunchanica, pohovana ili na zaru ima da razbije bilo koju shniclu cool.gif

(kad su pechurke u pitanju, ne jedem nishta zivo)


Suncanica ili prstenjaca smile.gif
Vrlo ukusna pecurka, i kad joj krene sezona ima je u ogromnim kolicinama. Najbolja je mlada dok joj se jos ne otvri sesir. Ima raznih podvrsta koje sam probao, jedna cak i malo ljutikasta...

Sto se tice vrganja i slicnih ''slinavih'' pecuraka, oni se uglavnom arce u corbama i sosovima u kojima je ''slinavljenje'' pozeljno. Vrganj je gre'ota prziti.

#11 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 20 July 2007 - 11:09

lisičarka je wub.gif

tamane se naravno obilno i vrgnji/vrganji(?) i šampinjoni

i živi i mrtvi

#12 placenik

placenik
  • Members
  • 171 posts

Posted 20 July 2007 - 13:33

E lisicarke se nikad nisam usudio da berem. Suvise lice na svoj otrovni pandan innocent.gif
Da ne bude posle joj ph34r.gif

#13 Publius

Publius
  • Members
  • 401 posts

Posted 20 July 2007 - 14:21

Sve su pečurke jestive, neke samo jednom, neke više puta...

#14 Pavllle

Pavllle
  • Members
  • 895 posts

Posted 20 July 2007 - 15:23

Evo ti recept za zive pecurke koji ja koristim.

Uzmes zive pecurke. Ocistih ih i operes. E onda ih isprzis i odatle mozes manje vise sta hoces da radis sa njim. smile.gif

#15 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 21 July 2007 - 18:01

smile.gif
Ma moze kanda i na hleb sa maslacem. Tanko iseces sampinjone, moze i mladi beli luk(ac)... smile.gif